!На 1 февруари 2017 година, завршува промотивниот период на слободно користење, без регистрација и без претплата, на содржините на „Мета“, кое беше воведено за да им овозможиме полесен пристап на корисниците до навремени и проверени вести. За начинот на пристап и за претплата, од 1 февруари 2017 година ќе информираме дополнително. При пренесувањето и преземањето на содржините од „Мета“, задолжително е атрибуирање и линкување.

Нишани ги обвини српските политичари дека се враќаат во времето на Милошевиќ


Тирана, 19 јануари, 2017 - 16:40 (META) 

Претседателот на Албанија, Бујар Нишани, ги обвини српските политичари дека се враќаат во времето на поранешниот претседател Слободан Милошевиќ и дека поттикнуваат тензии и конфликт на Балканот, јавува дописникот на „Мета“ од Тирана.

Нишани обвинувањата ги изнесе за време на вчерашниот прием за дипломатскиот кор во Тирана, по повод Нова година, притоа алудирајќи на потерницата издадена од српските власти за апсење на лидерот на Алијанса за иднината на Косово, Рамуш Харадинај, и случувањата со возот во боите на српското знаме и испишан со паролите „Косово е Србија“, кој требаше да сообраќа на линијата Белград – Косовска Митровица.

„Дијалогот меѓу Косово и Србија, посредуван од Европската Унија и силно поддржан од Соединетите Американски Држави, беше и останува суштински елемент за мирот, безбедноста и за помирувањето во регионот на Западен Балкан. Но, додека ги очекуваме резултатите од договорите постигнати меѓу двете земји во последните шест години, гледаме дека сè уште има тенденции и акции кои ги поткопуваат преговорите и ја поткопуваат имплементацијата на веќе договореното, а кои не одат во прилог на понатамошниот напредок во односите, не само меѓу двете земји, туку и на стабилноста на регионот во целина. Тоа што Србија кон Косово спроведува политичко-правни мерки карактеристични за времето на Милошевиќ, не оди во прилог на духот на помирување, туку кон продолжување на српската блокада на Косово на регионално и на меѓународно ниво, што е спротивно на обврските преземени досега“, рече Нишани.

Тој нагласи дека Албанија го поддржува напредокот на регионот и е против какво било враќање во „мрачните денови на режимот на Милошевиќ кој промовираше и ја спроведуваше политика на етничко чистење во регионот“.

„Помирувањето меѓу земјите бара политичка храброст и визија, кои Албанија е подготвена да ги поддржи без двоумење“, рече Нишани.


Плевнелиев: Не сум против Русија, но политиката на Путин нè води во 19 век


Софија, 12 јануари, 2017 - 15:15 (META) 

Не сакам Бугарија да биде вратена во времето на Берлинскиот конгрес (1878 година, н.з.), кога Русија и Австро-Унгарија се договорија да ги поделат сферите на влијание во Европа. Ова го изјави претседателот на Бугарија во заминување, Росен Плевнелиев, во неговото последно интервју како шеф на државата за бугарската „Нова телевизија“, јавува дописникот на „Мета“ од Софија.

„Денешниот судир во Европа е врз принципи и е многу тежок. Се води меѓу држави кои веруваат во законот како врвен принцип, тоа се земјите од Европската Унија, вклучително и Бугарија, од една страна, и држави кои веруваат во врховноста на силата и на интересите, како Русија, од друга страна. Тој судир е факт. Јас стојам на страната на принципите и на правото“, рече Плевнелиев.

Тој истакна дека ако новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп, тргне во поделба на сферите на влијание, тоа ќе биде погубно за Бугарија.

Плевнелиев вели дека не е против затоплувањето на односите меѓу Русија и САД, но додава дека политиката на рускиот претеседател Владимир Путин „нè враќа во 19 век“. Тој истакна дека е горд што бил првиот бугарски претседател што ѝ се спротиставил на агресивната политика на Москва.

„Во Украина имаме акт на вооружена агресија и новиот бугарски претседател ќе треба да каже дали се согласува со тоа. Ако генерал Радев (Румен Радев, новоизбраниот претседател на Бугарија, н.з.) е убеден во својата про-НАТО и во европската ориентација на Бугарија, тоа многу скоро ќе има можност да го покаже со своите дејства. За да биде лесно во тешки времиња, треба да имаш позиција и вредности“, нагласува Плевнелиев во интервјуто.

Тој објасни дека во писмото на европските лидери, на кое се потпишал и тој, се поздравува изборот на Доналд Трамп за претседател, но се испраќа и предупредување.

„Не сум против затоплувањето на односите, јас ќе се радувам Русија и САД да имаат конструктивни и односи базирани на принципи, кои сакаме да ги видиме во 21 век, односно владеење на правото, а не на силата и на интересите“, нагласи бугарскиот претседател во заминување.


Трамп: За 90 дена ќе имаме извештај за „руското хакирање“


Њујорк, 11 јануари, 2017 - 20:00 (META) 

Новоизбраниот американски претседател, Доналд Трамп, денеска во Њујорк ја одржа првата прес-конференција.

Првото прашање на кое одговори беше за скандалот околу наводното хакирање, а Трамп изјави дека „зад тоа стои Русија, но учествувале и други поединци и земји“.

Трамп истакна дека разузнавачките агенции се многу важни и затоа ќе бидат вработени нови лица. Посочи дека за 90 дена ќе има извештај за хакирањето за да се запре таквиот нов феномен.

На прашањето за неговиот однос со Русија, Трамп наведе дека „доколку на Путин му се допаѓа Трамп, тогаш тоа е предност“ и дека со него како претседател, Русија многу повеќе ќе ги почитува Соединетите Американски Држави.

Трамп на прес-конференцијата повтори дека зголемените даноци за бизнисите надвор од границата ќе останат и ќе бидат спроведени, но и дека ѕидот со Мексико дефинитивно ќе биде подигнат.

– Го почитувам Мексико, претставниците и народот. Не ги обвинувам нив што ги искористија САД, но ѕидот мораме да го подигнеме. Се спроведува план за собирање пари за реализација, но штом ќе го средиме тоа, ќе подигнеме ѕид кон таа земја – изјави меѓу другото Трамп.

Трамп исто така најави дека неговиот приватен бизнис ќе им го препушти на своите синови и дека тој целосно ќе се повлече.

Инаугурацијата на Трамп ќе се одржи на 20 јануари.


Австрија од 1 јануари го презема претседавањето со ОБСЕ


Виена, 30 декември, 2016 - 10:17 (META) 

Од 1 јануари 2017 година, Австрија го презема претседавањето со Организацијата за европска безбедност и соработка (ОБСЕ). Претседавањето со ОБСЕ, кое трае една година, Австрија го презема од досегашниот претседавач, Германија.

Австриското претседавање со организацијата доаѓа во многу чувствителен момент, поради украинската криза, која сè уште не е решена, а предизвика и влошување на односите меѓу Западот и Русија.

Шефот на австриската дипломатија, Себастијан Курц, во врска со претседавањето со ОБСЕ, најави дека планира приближување на односите со Русија.

Курц изјави дека Русија повеќепати ја „поминала црвената линија“, но дека нема мир во Европа без Москва.

Тој очекува по преземањето на претседателството, во најкус можен рок да ги посети Русија и Украина, за да разговара за можно решение на конфликтот.


Дачиќ: Србија не е задоволна од состојбата во регионот


Белград, 27 декември, 2016 - 15:33 (META) 

Шефот на српската дипломатија, Ивица Дачиќ, денеска изјави дека Србија не е задоволна од состојбата во регионот, особено во Хрватска, јавува дописничката на „Мета“ од Белград.

Дачиќ оценил дека политичката клима во регионот не е во правец на меѓусебно помирување.

– Една од главните насоки на надворешната политика на Србија е регионалниот аспект, покрај нашата желба да бидеме членка на Европската Унија и да развиваме пријателски односи со Русија, Кина и со другите традиционално пријателски држави. Исто така, сакаме да воспоставиме нови релации со земјите кои изминатите години не ни беа наклонети, како што се САД и Велика Британија“, изјавил Дачиќ.

На прашањето зошто Србија гласала против украинската резолуција со која се осудува кршењето на човековите права на полуостровот Крим кој е под руска окупација, Дачиќ изјавил дека Србија го почитува територијалниот интегритет на Украина, но не ја поддржала резолуцијата поради „остро интонираниот текст со кој се напаѓа Русија“.

Дачиќ изјавил дека ќе се поклони пред сите кои гласале против Русија за случајот околу Крим, ако тоа што го напишале го применат и на случајот со Косово и со Србија.


Изборите ја продлабочуваат кризата во Македонија, анализира радиото „Атина 98.4“


Атина, 17 декември, 2016 - 13:37 (META) 

Изборите ja продлабочуваат политичката нестабилност во Македонија, коментира грчкото радио „Атина 98.4“ во анализа на резултатите од предвремените парламентарни избори во земјава, што се одржаа на 11 декември.

Проблемите, според анализата, ги преминуваат внатрешно-политичките рамки и може да се одразат и на етничките и на општествените односи во земјата. Коментирајќи ги етничките односи, анализата забележува дека е импресивен резултатот од изборите на новото албанско движење Беса.

Она што Грција очекува да го види е како следната влада ќе се постави кон грчко-македонските односи. Според анализата на „Атина 98.4“, интересно е дека и двете големи партии, ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, во однос на прашањето за името имаат слични позиции и ветуваат дека нема да направат отстапка од теми како македонскиот идентет и јазик, како и дека секое договорено решение ќе оди на референдум.

„Ова е негативен развој, бидејќи го поткопува преговарачкиот процес во рамки на Обединетите нации. Иредентизмот на националистичкиот лидер на Албанија, Еди Рама, се вкрстува со иредентизмот на политичките партии во Скопје и соработката меѓу Тирана, Скопје и Анкара создава еден силен бран на ревизионизам и на нашата северна граница“, се вели во анализата.

Спорот за името, според текстот, се состои од поттикнување иредентистички и територијални претензии од македонска страна кон Грција, преку фалсификување на националното, историското и културното наследство на Грција.

„Грција останува стабилна на политиката за компромис и се стреми за наоѓање одржлив договор за спорот за името. Грчката влада има јасна позиција за ова, а тоа е сложено име со географска одредница пред зборот Македонија, кое ќе важи кон сите, ќе биде за севкупна употреба, внатрешна и меѓународна“, се вели во текстот од анализата.


Чоколади ги скараа Белград и Загреб


Белград, 9 декември, 2016 - 14:49 (META) 

Премиерот на Србија, Александар Вучиќ, денеска по повод извинувањето на претседателката на Хрватска, Колинда Грабар-Китаровиќ, поради делењето чоколади произведени во Србија на децата во Дубровник, изјави дека е среќен и горд што такво нешто, односно такво извинување, не дошло ниту од него, ниту од претседателот на државата, Томислав Николиќ, ниту од кој било друг во Србија.

Претседателката на Хрватска, Колинда Грабар-Китаровиќ, во средата неделава се извини затоа што на децата во Дубровник им поделила чоколади произведени во Србија, наведувајќи дека и самата била „непријатно изненадена“ и дека „спорните“ чоколади ќе ги „замени со хрватски производи“.

„Кај нас хрватската стока нормално доаѓа и поминува на пазарот, немаме проблеми со тоа. Со нашата стока случајот не е таков…“, рече Вучиќ.

Тој додаде дека изјавите на хрватската претседателка многу зборуваат за проблемите и за атмосферата во таа земја, но тоа не треба да биде пречка да продолжи градењето на добри односи.

Претседателот на Србија, Томислав Николиќ, изјави дека извинувањето на претседателката на Хрватска поради чоколадите од Србија е „јасен знак дека оваа држава не сака добри односи со Србија“.

„Паѓаат во вода сите приказни за пријателство и дури сега можеме да очекуваме непријатности од Хрватска, ако проблем им се чоколадите“, изјави Николиќ.


Неизвесни се односите помеѓу Русија и САД, смета Штајнмаер


Брисел, 7 декември, 2016 - 20:25 (META) 

Германскиот министер за надворешни работи, Франк Валтер Штајнмаер, во Брисел изјави дека и понатаму е неизвесно какви ќе бидат идните односи помеѓу Русија и САД.

– За разлика од некои ставови кои ги слушнав, лично мислам дека можностите се целосно отворени кога станува збор за односите помеѓу САД и Русија – изјави Штајнмаер.

Шефот на германската дипломатија рече дека неизвесноста во Москва и во Киев во врска со прашањето каква политика ќе има новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп, значи дека нема многу изгледи за постигнување поголем напредок во примената на договорот од Минск за примирјето во Украина.

Штајнмаер се осврна и на Турција, велејќи дека земјата мора да ја преиспита својата домашна политика за ЕУ да го исполни барањето на Анкара да се воведе безвизен режим за турските граѓани.


Јилдирим – Медведев: Турција и Русија имаат важна улога во борбата против тероризмот


Москва, 6 декември, 2016 - 15:16 (META) 

Русија и Турција имаат важна улога во борбата против тероризмот, оценија денеска турскиот и рускиот премиер, Бинали Јилдирим и Дмитриј Медведев, на средбата во Москва.

– Турција и Русија имаат големо значење не само во смисла на односите помеѓу двете земји, туку и во борбата против тероризмот и во гарантирањето на мирот – изјави Јилдирим при посетата на Русија.

Медведев истакна дека овие две земји имале голема трговска размена, но дека тие врски ослабеле.

– Постои можност да ги зголемиме и да ги реализираме заедничките проекти и да се поттикнат економските и инвестициските врски – изјави рускиот премиер.


Кучи – Тимоние: Има потенцијал за инвестиции од француски компании


Скопје, 6 октомври, 2016 - 16:54 (META) 

Министерот за економија, Дритон Кучи, денеска оствари средба со новоименуваниот амбасадор на Франција во Македонија, Кристијан Тимоние.

Кучи и Тимоние ја оцениле економската соработка меѓу Македонија и Франција како успешна, со голем потенцијал за нејзино продлабочување во сферата на нови инвестиции од француски компании, нивни ангажман во изградба на енергетските капацитети, како и зголемување на бројот на туристи од Франција во нашата земја.

Амбасадорот на Франција, Тимоние го поздрави успешниот развој на билатералните односи меѓу двете земји и изрази уверување дека Франција ќе остане посветена на продлабочување на економската соработка и ќе продолжи со поддршката на Македонија на нејзиниот европски пат.