!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

Груевски – Иваниќ: Односите помеѓу двете земји се пријателски и со заемно разбирање


Скопје, 19 април, 2017 - 20:41 (META) 

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, денеска придружуван од партиските соработници Владимир Ѓорчев и Александар Николоски, се сретнал со претседавачот со Претседателството на Босна и Херцеговина, Младен Иваниќ.

Двајцата соговорници позитивно ги оцениле односите помеѓу двете, земји кои се карактеризираат со заемно пријателство и со разбирање.

Груевски, како што се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ, го запознал својот соговорник со аспектите на политичката криза наметната од опозицијата и со позициите и со ставовите на ВМРО-ДПМНЕ во однос на клучните прашања и начините за надминување на предизвиците.

Разговарајќи за можните решенија, како што се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ, тие ја повториле оценката дека единствениот начин за излез од политичката криза и за постигнување стабилност е спроведување на брзи парламентарни избори, заедно со редовните локални избори, каде граѓаните ќе имаат можност да се изјаснат „за тиранската платформа која ја прифати СДС“.


Меркел: Најпрво фокус на условите за Брексит, а потоа за односите помеѓу Лондон и Брисел


Берлин, 29 март, 2017 - 19:10 (META) 

Германската канцеларка Ангела Меркел смета дека Европската Унија ќе изгуби силен и важен играч, откако денеска британската премиерка Тереза Меј и официјално го прогласи излегувањето на Велика Британија од Европската Унија во согласност со членот 50 од Лисабонскиот договор.

– Германија ќе вложи напори за време на преговорите за Брексит, да се гарантира дека излезот на Велика Британија од ЕУ ќе има што е можно помал ефект врз секојдневието на граѓаните од Унијата, кои живеат во Велика Британија – изјави Меркел.

Германската канцеларка истакна дека преговорите за разделба помеѓу Лондон и Брисел треба да се фокусираат прво врз условите за напуштање, а дури потоа да се разговара за идните односи.

Таа изрази надеж дека Велика Британија и ЕУ ќе останат блиски партнери.


Вучиќ: Ја следиме ситуацијата во Македонија, но не се мешаме во внaтрешните работи


Белград, 28 февруари, 2017 - 12:21 (META) 

Србија ја следи ситуацијата во Македонија и во БИХ и ќе направи сè да ги сочува мирот и стабилноста, но нема да се меша во внтарешните работи на своите соседи, изјавил денеска премиерот на Србија, Александар Вучиќ, јавува дописничката на „Мета“ од Белград.

Ова Вучиќ го изјавил по средбата со претседателот на владата на германската покраина Хесен Фолекер Буфије, со кој разговарал за ситуацијата во регионот, и притоа смета дека тоа е коректен став на Србија.

На прашање како ја коментира ситуацијата во Македонија и во БИХ, Вучиќ оценил дека Белград секогаш имал коректни односи со Скопје, но дека никогаш нема да дозволи некој да ја понижува Србија.

„Што се однесува до БИХ, тоа е тешко прашање за нас,“ изјавил Вучиќ и додал дека и на својот соговорник од Германија му рекол дека Србија ќе даде сè од себе за да се сочуваат мирот и стабилноста на регионот, бидејќи тоа е услов за напредок и за доаѓање на нови инвеститори.


Ципрас утре во дводневна посета на Белград


Грчкиот премиер Алексис Ципрас утре ќе ја посети Србија и во фокусот на дводневната посета ќе биде зајакнување на билатералната, пред сè, економска соработка.

Ципрас во Белград ќе разговара со српскиот премиер, Александар Вучиќ, и со членовите на владата и ќе учествува на работен форум помеѓу Србија и Грција.

Пред посетата, тој изразил очекувања дека покрај интензивниот политички дијалог, ќе има и нов поттик за зајакнување на економската соработка, за што, како што оцени, има доста простор.

Покрај за економска соработка, грчкиот и српски премиер ќе разговараат и за приближување на Србија кон ЕУ и за ситуацијата во регионот.

Во интервју за денешна „Политика“, Ципрас изјави дека Грција ќе продолжи да ја поддржува Србија кон европскиот пат и ја гледа како клучна земја за Балканот.

Зборувајќи за соседите, изјави дека Грција има конкретни и цврсти надворешно-политички ставови при што активно се заложува за мир и за соработка, но истовремено непоколебливо ги чува своите суверени права врз основа на меѓународното право.

Една од темите на разговор би можеле да бидат и односите со Скопје.

За разлика од Грција, Србија ја призна Македонија под нејзино уставно име, но министерот за надворешни работи, Ивица Дачиќ, на почетокот на годината во интервју за агенцијата „Бета“ изјави дека Белград погрешил со таа одлука бидејќи ја налутил Грција, која, за разлика од Македонија, не ја признала независноста на Косово, а не го поддржала ниту влезот на Косово во УНЕСКО.

Ова е прва посета на Ципрас на Србија откако е избран за премиер, а во Белград бил во декември 2014 година како лидер на СИРИЗА, тогаш најголемата опозициска партија.

Грчки премиер кој последен ја посетил Србија беше Јоргос Папандреу на почетокот на јануари 2010 година.


Вучиќ и Тачи разговарале да продолжи дијалогот помеѓу Белград и Приштина


Белград, 28 јануари, 2017 - 15:24 (META) 

Српскиот премиер, Александар Вучиќ, разговарал денеска преку телефон со косовскиот претседател, Хашим Тачи, за да продолжи бриселскиот дијалог помеѓу Србија и Косово, јавува дописничката на „Мета“ од Белград.

Според пишувања на „Блиц“, Вучиќ и Тачи се договориле Белград и Приштина да го продолжат дијалогот, бидејќи разговорот бил единствен начин за решавање на несогласувањата.

„Вучиќ и Тачи се договориле и двете страни активно да работат на зачувување на мирот и na стабилноста, како и на унапредување на односите помеѓу Србите и Албанците,“ пишува „Блиц“.

Информациите за разговорот ги потврдил и Тачи на неговиот профил на „Фејсбук“.

„Се согласивме да работиме заедно, да ги решиме сите прашања што се од заеднички интерес, а кои се поврзани за нормализација на односите помеѓу Косово и Србија, “ напишал Тачи на „Фејсбук“.

На 24 јануари во Брисел беше одржан дијалог на високо ниво, на кој со посредство на ЕУ, учествуваа претседателите и премиерите на Србија и на Косово, Томислав Николиќ, Александар Вучиќ, Хашим Тачи и Иса Мустафа.

Потоа Белград ја обвини Приштина дека не се придржува кон договореното, бидејќи Тачи изјави дека Приштина повеќе нема да ги толерира провокациите од Белград.

Дополнително влошување на односите дојде по апсењето на лидерот на Алијансата за иднината на Косово, Рамуш Харадинај, во Франција по налог на Србија, кој се обвинува за воени злосторства.


Иванов го честиташе празникот Свети Сава на српската заедница во Македонија


Скопје, 27 јануари, 2017 - 11:49 (META) 

„Македонија и Србија имаат долга историска и културна традиција која не може да биде нарушена поради различни ставови по некое прашање. Изминативе години ни покажаа дека таму каде што постојат различни ставови и мислења, треба да ги решиме по пат на дијалог“, се вели во честитката на претседателот Ѓорге Иванов упатена до српската заедница во Македонија по повод празникот Свети Сава.

– Српската заедница во Македонија и македонската заедница во Србија се гарант за добрите односи меѓу двете пријателски држави.Тие се лојални граѓани на своите држави и посветени родољуби на своите народи кои придонесуваат за развојот и за квалитетот на односите меѓу двете држави – се додава во честитката на Иванов.


Официјална Москва тврди дека сè уште нема контакти со Трамп


Москва, 23 јануари, 2017 - 18:25 (META) 

Кремљ смета дека за средба помеѓу рускиот претседател, Владимир Путин, и претседателот на САД, Доналд Трамп, може да се разговара откако ќе почнат контактите помеѓу новата американска администрација и Москва.

Портпаролот на Кремљ, Димитриј Песков, изјави дека тоа сè уште не се случило.

– Рано е да се зборува за какви било иницијативи затоа што претседателот Трамп дури сега почнува со активностите – рече Песков, истакнувајќи дека треба да се почека да се воспостават контактите.

Песков изразил очекување дека наскоро ќе биде утврден и датумот на првиот телефонски разговор помеѓу рускиот претседател, Владимир Путин, и новиот американски претседател, но рече дека засега нема информации за тоа кога тие двајца би можеле да го одржат првиот состанок.

Според неговите зборови, за контактите помеѓу Москва и Вашингтон во врска со датумот на првиот телефонски разговор помеѓу Путин и Трамп е надлежно министерството за надворешни работи.

Песков додаде и дека е прерано да се зборува за каква било можна соработка помеѓу САД и Русија во борбата против исламските екстремисти.


Нишани ги обвини српските политичари дека се враќаат во времето на Милошевиќ


Тирана, 19 јануари, 2017 - 16:40 (META) 

Претседателот на Албанија, Бујар Нишани, ги обвини српските политичари дека се враќаат во времето на поранешниот претседател Слободан Милошевиќ и дека поттикнуваат тензии и конфликт на Балканот, јавува дописникот на „Мета“ од Тирана.

Нишани обвинувањата ги изнесе за време на вчерашниот прием за дипломатскиот кор во Тирана, по повод Нова година, притоа алудирајќи на потерницата издадена од српските власти за апсење на лидерот на Алијанса за иднината на Косово, Рамуш Харадинај, и случувањата со возот во боите на српското знаме и испишан со паролите „Косово е Србија“, кој требаше да сообраќа на линијата Белград – Косовска Митровица.

„Дијалогот меѓу Косово и Србија, посредуван од Европската Унија и силно поддржан од Соединетите Американски Држави, беше и останува суштински елемент за мирот, безбедноста и за помирувањето во регионот на Западен Балкан. Но, додека ги очекуваме резултатите од договорите постигнати меѓу двете земји во последните шест години, гледаме дека сè уште има тенденции и акции кои ги поткопуваат преговорите и ја поткопуваат имплементацијата на веќе договореното, а кои не одат во прилог на понатамошниот напредок во односите, не само меѓу двете земји, туку и на стабилноста на регионот во целина. Тоа што Србија кон Косово спроведува политичко-правни мерки карактеристични за времето на Милошевиќ, не оди во прилог на духот на помирување, туку кон продолжување на српската блокада на Косово на регионално и на меѓународно ниво, што е спротивно на обврските преземени досега“, рече Нишани.

Тој нагласи дека Албанија го поддржува напредокот на регионот и е против какво било враќање во „мрачните денови на режимот на Милошевиќ кој промовираше и ја спроведуваше политика на етничко чистење во регионот“.

„Помирувањето меѓу земјите бара политичка храброст и визија, кои Албанија е подготвена да ги поддржи без двоумење“, рече Нишани.


Плевнелиев: Не сум против Русија, но политиката на Путин нè води во 19 век


Софија, 12 јануари, 2017 - 15:15 (META) 

Не сакам Бугарија да биде вратена во времето на Берлинскиот конгрес (1878 година, н.з.), кога Русија и Австро-Унгарија се договорија да ги поделат сферите на влијание во Европа. Ова го изјави претседателот на Бугарија во заминување, Росен Плевнелиев, во неговото последно интервју како шеф на државата за бугарската „Нова телевизија“, јавува дописникот на „Мета“ од Софија.

„Денешниот судир во Европа е врз принципи и е многу тежок. Се води меѓу држави кои веруваат во законот како врвен принцип, тоа се земјите од Европската Унија, вклучително и Бугарија, од една страна, и држави кои веруваат во врховноста на силата и на интересите, како Русија, од друга страна. Тој судир е факт. Јас стојам на страната на принципите и на правото“, рече Плевнелиев.

Тој истакна дека ако новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп, тргне во поделба на сферите на влијание, тоа ќе биде погубно за Бугарија.

Плевнелиев вели дека не е против затоплувањето на односите меѓу Русија и САД, но додава дека политиката на рускиот претеседател Владимир Путин „нè враќа во 19 век“. Тој истакна дека е горд што бил првиот бугарски претседател што ѝ се спротиставил на агресивната политика на Москва.

„Во Украина имаме акт на вооружена агресија и новиот бугарски претседател ќе треба да каже дали се согласува со тоа. Ако генерал Радев (Румен Радев, новоизбраниот претседател на Бугарија, н.з.) е убеден во својата про-НАТО и во европската ориентација на Бугарија, тоа многу скоро ќе има можност да го покаже со своите дејства. За да биде лесно во тешки времиња, треба да имаш позиција и вредности“, нагласува Плевнелиев во интервјуто.

Тој објасни дека во писмото на европските лидери, на кое се потпишал и тој, се поздравува изборот на Доналд Трамп за претседател, но се испраќа и предупредување.

„Не сум против затоплувањето на односите, јас ќе се радувам Русија и САД да имаат конструктивни и односи базирани на принципи, кои сакаме да ги видиме во 21 век, односно владеење на правото, а не на силата и на интересите“, нагласи бугарскиот претседател во заминување.


Трамп: За 90 дена ќе имаме извештај за „руското хакирање“


Њујорк, 11 јануари, 2017 - 20:00 (META) 

Новоизбраниот американски претседател, Доналд Трамп, денеска во Њујорк ја одржа првата прес-конференција.

Првото прашање на кое одговори беше за скандалот околу наводното хакирање, а Трамп изјави дека „зад тоа стои Русија, но учествувале и други поединци и земји“.

Трамп истакна дека разузнавачките агенции се многу важни и затоа ќе бидат вработени нови лица. Посочи дека за 90 дена ќе има извештај за хакирањето за да се запре таквиот нов феномен.

На прашањето за неговиот однос со Русија, Трамп наведе дека „доколку на Путин му се допаѓа Трамп, тогаш тоа е предност“ и дека со него како претседател, Русија многу повеќе ќе ги почитува Соединетите Американски Држави.

Трамп на прес-конференцијата повтори дека зголемените даноци за бизнисите надвор од границата ќе останат и ќе бидат спроведени, но и дека ѕидот со Мексико дефинитивно ќе биде подигнат.

– Го почитувам Мексико, претставниците и народот. Не ги обвинувам нив што ги искористија САД, но ѕидот мораме да го подигнеме. Се спроведува план за собирање пари за реализација, но штом ќе го средиме тоа, ќе подигнеме ѕид кон таа земја – изјави меѓу другото Трамп.

Трамп исто така најави дека неговиот приватен бизнис ќе им го препушти на своите синови и дека тој целосно ќе се повлече.

Инаугурацијата на Трамп ќе се одржи на 20 јануари.