!На 1 февруари 2017 година, завршува промотивниот период на слободно користење, без регистрација и без претплата, на содржините на „Мета“, кое беше воведено за да им овозможиме полесен пристап на корисниците до навремени и проверени вести. За начинот на пристап и за претплата, од 1 февруари 2017 година ќе информираме дополнително. При пренесувањето и преземањето на содржините од „Мета“, задолжително е атрибуирање и линкување.

На Мундијалот во 2026 година ќе играат 48 репрезентации, одлучи ФИФА


Цирих, 10 јануари, 2017 - 12:20 (META) 

Светската фудбалска федерација (ФИФА) денеска едногласно одлучи Светското фудбалско првенство да биде проширено и на него да учествуваат 48 репрезентации.

По Светските првенства во Русија во 2018 година и во Катар во 2022 година, на следниот Мундијал во 2026 година, чиј домаќин сè уште не одреден, ќе играат рекорден број репрезентации.

Според усвоениот формат, почетната фаза од Светското првенство ќе брои 16 групи со три репрезентации, а во елиминационата ќе играат 32 национални тимови, кои ќе бидат најдобри во групите. Со новиот формат ќе биде зголем бројот на натпревари на 80, наместо досегашните 64. Сепак, шампионскиот тим, како и досега, ќе треба да одигра седум натпревари за да стигне до титулата.

Турнирот ќе трае, како досега, 32 дена. Траењето на турнирот останува непроменето поради барањата на големите европски клубови, кои реагирале на реформите поради густиот распоред на клупски натпревари.

Инаку, станува збор за прво проширување на Светското првенство во фудбал по она во 1998 година, кога на Мундијалот во Франција настапија 32 репрезентации, колку што ќе играат и на СП во Русија во 2018 и во Катар во 2022 година.

Претходно, од 1954 до 1982 година, на светските првенства учествуваа 16 репрезентации, а од 1986 до 1994 година играа 24 национални селекции.


Бензинот поскапува за половина денар


Скопје, 9 јануари, 2017 - 14:37 (META) 

Бензинот поскапува за половина денар од ноќеска на полноќ, додека дизел-горивото останува со непромената цена, одлучи Регулаторна комисија за енергетика.

Во согласност со одлуката на комисијата, еден литар „еуросупер БС-95“ ќе се продава за 67 денари, а „еуросупер БС-98“ за 69 денари за литар.

Цената на „еуродизел“ останува непроменета, односно 53,5 денари.

Од РКЕ велат дека зголемувањето на цените се должи на повисоката цена на суровата нафта на светскиот пазар за 1,6 отсто.


Шилегов: Теарце ја има честа да ја запечати победата на демократска Македонија


Тетово, 21 декември, 2016 - 15:49 (META) 

Теарце ја има таа чест да ја запечати победата на граѓанска и демократска Македонија, рече носителот на кандидатската листа за пратеници од коалицијата предводена од СДСМ во шестата изборна единица, Петре Шилегов, кој денеска со своите сопартијци го посети Теарце, каде, по вчерашната одлука на Управниот суд и денешната на Државната изборна комисија, в недела, на 25 декември, ќе има прегласување на избирачкото место 2011.

Избирачкото место на кое ќе се прегласува се наоѓа во основното училиште „Кирил Пејчиновиќ“ во Теарце.

– Македонија извојува победа над режимот. Повеќе од шестотини илјади граѓани на Македонија одбраа живот, го одбраа заедништвото наспроти политиките на раздор со кои владееше режимот на Никола Груевски. Во Македонија го враќаме животот. Теарце ја има таа чест да ја запечати победата на граѓанаска, демократска Македонија. Граѓаните во Теарце, како и граѓаните во цела Македонија, одбираат европска Македонија. И тука во Теарце граѓаните заслужуваат да имаат и водовод и канализација како секаде во современиот свет од 21 век – изјави Шилегов.

Тој додаде оти не верува дека ВМРО-ДПМНЕ нема да учествува во прегласувањето во Теарце, како што претходно неделава најави претседателот на партијата, Никола Груевски.

– Груевски рекол – Груевски порекол. Сите информации кажуваат дека уште во текот на вчерашниот ден активистите на ВМРО–ДПМНЕ се на терен, одат по куќи. Веќе имаат набавено списоци со приматели на социјална помош. Продолжуваат и понатаму со нивните подли политики на раздор, на делба, на уценување на граѓаните. Токму заради тоа велиме дека во Македонија конечно мора да владее слободата, во Македонија конечно граѓаните треба да бидат оставени сами, самостојно, без уцени, закани и притисоци да одлучуваат кому ќе го дадат својот глас – нагласи Шилегов.


ДИК одлучи да се прегласува на избирачкото место во Теарце


Скопје, 21 декември, 2016 - 15:16 (META) 

Државната изборна комисија на денешната седница донесе едногласна одлука да се повтори гласањето на избирачкото место 2011 во општина Теарце.

Според симулацијата направена од ИТ-секторот на ДИК, прегласувањето може да влијае на резултатот од изборите, односно на бројот на освоени мандати на политичките партии во шестата изборна единица.

Прегласувањето во основното училиште „Кирил Пејчиновиќ“ ќе се врши в недела, на 25 декември.

Советот на Управниот суд вчера ја прифати како основана тужбата поднесена од СДСМ и од коалицијата за ова избирачко место откако ДИК го отфрли нивниот приговор.

Приговорот и тужбата на СДСМ за ова гласачко место беа бидејќи, како што велат од партијата, на почетокот на гласањето било констатирано дека недостига гласачко ливче, кое на крајот при пребројувањето на гласовите било најдено во избирачката кутија сосе кочанот и серискиот број. Освен тоа, во доверливиот гласачки материјал недостига и образецот број 15.

Воедно, во образложението на пресудата се наведува дека Државната изборна комисија решението со кое го одбила приговорот го донела во постапка спротивна на законот, бидејќи за оспорувањето на приговорот гласале осум членови на ДИК, четири „за“, четири „против“, а еден член, односно Субхи Јакупи, самиот се иззел од гласањето, што е, како што утврдил советот на Управниот суд, спротивно на Изборниот законик и на правилникот за начинот и за постапката за решавање по приговори.

Во Изборната единица 6, според првичните резултати на ДИК, најмногу гласови (40.599) освои ДУИ, потоа следува ВМРО-ДПМНЕ со 26.135 гласови, па СДСМ со 25.828, Беса со 25.054, Алијанса за Албанците со 17.970, ДПА со 16.225, ВМРО за Македонија со 919 и Коалицијата за промени и правда – Трет блок со 239 гласови.


Тодоров: Одлуката на ДИК да изврши вештачење на потпис е скандалозна


Скопје, 15 декември, 2016 - 22:19 (META) 

Одлуката на Државната изборна комисија (ДИК) да се изврши графолошко вештачење на потписот на жената во избирачкото место во Гостивар е скандалозна, изјави членот на извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Тодоров, пред партиското седиште.

Тој апелираше ДИК да ја коригира одлуката.

– И покрај тоа што од општинската изборна комисија и претставниците од избирачкиот одбор потврдија дека станува збор за жена која двапати се обидела да го искористи правото на глас, ДИК донесе скандалозна, погрешна одлука да се изврши графолошко вештачење. Ваква одлука е незапаметена во македонската историја и во македонското изборно законодавство. Апелираме ДИК и нејзините членови да ја коригираат оваа погрешна одлука и да не дозволат ДИК да работи спротивно на законските прописи – истакна Тодоров.

Државната изборна комисија на вечерашната расправа по осмиот приговор на Беса, одлучи потписот на гласачката Фатиме Сулејмани графолошки да се испитува во МВР, за да се утврди дали некој друг гласал за неа и зошто таа не можела да го оствари своето право на глас во општина Гостивар на избирачкото место 0396/1.


Заев: Меѓу мене и Груевски нема вперени пушки, седиме и разговараме заедно


Битола, 15 декември, 2016 - 16:56 (META) 

Јас и Груевски не сме со вперени пушки меѓу нас, ние седиме заедно, разговараме заедно, ние одлучуваме за иднината на Македонија, рече лидерот на СДСМ, Зоран Заев при посета на Битола.

– Да не веруваат на оние од врхушката на власт кои им даваат глупави насоки. Јас и Груевски не се гледаме преку нишан и не сме со вперени пушки меѓу нас. Ние седиме заедно, разговараме заедно, ние одлучуваме за иднината на Македонија. Можеби сме спротивставени, но ние се слушавме во текот на кампањата. Ние на изборниот молк разговаравме за да го контролираме заедно избирачкиот процес. Немојте никој да ве лаже, доста ни се делби – рече Заев пред собраните граѓани.

Тој додаде дека Груевски нема да формира Влада без разлика каков ќе биде резултатот од ДИК и апелираше до граѓаните да бидат мирни и со сталожени мисли.


ДИК денеска ќе одлучува по приговорите на СДСМ и на Беса


Скопје, 15 декември, 2016 - 10:01 (META) 

Државната изборна комисија (ДИК) денеска со почеток во 11 часот ќе ја одржи јавната седница на која Комисијата ќе ги разгледува и ќе одлучува по приговорите што се однесуваат на текот на гласањето на предвремените парламентарни избори кои се одржаа на 11 декември.

„Државната изборна комисија ве известува дека во големата сала на ДИК (централа во Скопје, 4 кат), ќе се одржи јавна седница денеска, четврток, 15 декември, со почеток во 11 часот. Единствена точка на дневен ред ќе биде разгледувањето и одлучувањето по приговорите поднесени од подносителите на листи на кандидати за пратеници во Собранието, а кои се однесуваат на постапката за гласање и на постапката за сумирање и за утврдување на резултатите“, стои во соопштението на ДИК.

Крајниот рок до кога Државната изборна комисија треба да одлучи по приговорите истекува денеска во 19 часот, односно 48 часа по крајниот рок за прием на приговорите, кој истече завчера во 19 часот.

До Државната изборна комисија поднесени се вкупно 16 приговори, по осум од СДСМ и од Беса.

Приговорите на Беса, како што соопштија од ДИК, се однесуваат на општините Арачиново, Тетово, Гази Баба и Липково, а приговорите на СДСМ, според портпаролот на партијата, Петре Шилегов, се однесуваат на избирачки места во шестата изборна единица.

Од ВМРО-ДПМНЕ вчера соопштија дека „внимателно и одблиску, со крајна сериозност и загриженост ја следат работата на Државната изборна комисија“ за одлучување по „апсурдните приговори од страна на СДСМ и на Беса“. Оттаму апелираа до ДИК „да не подлегнува на никакви притисоци и да не влегува во сценарија за постизборен инженеринг“.


ВМРО-ДПМНЕ: ДИК да не влегува во сценарија за постизборен инженеринг


Скопје, 14 декември, 2016 - 19:32 (META) 

„ВМРО-ДПМНЕ внимателно и одблиску, со крајна сериозност и загриженост ја следи работата на Државната изборна комисија и најновото одложување на одлучувањето по апсурдните приговори од страна на СДСМ и на Беса“, се вели во соопштението од партијата, чиј извршен комитет денеска одржал седница на која било разговарано за „актуелната политичка состојба и постојаното одолговлекување на официјализирањето на изборните резултати“.

Од партијата апелираат ДИК „да не подлегнува на никакви притисоци и да не влегува во сценарија за постизборен инженеринг“ со кои би се оспориле гласовите на 455.000 граѓани со кои ВМРО-ДПМНЕ освои 51 пратеник во Собранието.

„Државната изборна комисија има една единствена обврска, а тоа е да ја верификува волјата и одлуката на мнозинството граѓани. Државната изборна комисија не смее да подлегнува на притисоците од страна на сценаристите кои сакаат да спроведат постизборен инженеринг“, стои во соопштението од ВМРО-ДПМНЕ.

Од партијата велат дека е очигледен договорот меѓу СДСМ и Беса за извртување, поништување и за фалсификување на резултатите од изборите.

„Повеќе од очигледен е договорот меѓу СДСМ и Беса за извртување, поништување и фалсификување на волјата на мнозинството од македонскиот народ, нешто што кореспондира со вчерашната прес-конференција на Зоран Заев и нешто што очигледно не е само негова одлука. Сосема е јасно дека приговорите се целосно неосновани и дека се пуштени за избирачки места на кои немало никакви забелешки во записниците и места на кои немало никакви нерегуларности. Единствениот критериум по кој се одбирале местата за кои се упатени забелешките е математиката во постизборниот инженеринг, која кажува дека со дополнителна трговија со гласови, би можела да биде заобиколена волјата на мнозинството“, се вели во соопштението, во кое се додава дека станува збор за незаконски постапки за кои кривично се одговара и дека правниот тим на ВМРО-ДПМНЕ внимателно и одблиску ја следи ситуацијата.

Инаку, Државната изборна комисија (ДИК) за утре ја закажа седницата на која треба да расправа и да одлучува по приговорите од партиите што се однесуваат на текот на гласањето на предвремените парламентарни избори на 11 декември.

До ДИК поднесени се вкупно 16 приговори, по осум од СДСМ и од Беса.


Јеремиќ: Интензивно размислувам за кандидатура за претседателските избори


Белград, 12 декември, 2016 - 12:00 (META) 

Претседателот на Центарот за меѓународна соработка и одржлив развој и поранешен министер за надворешни работи на Србија, Вук Јеремиќ, денеска изјави дека интензивно размислува и ја разгледува можност да се кандидира на претседателските избори во Србија, кои треба да се одржат следната година.

„Кога би се кандидирал, тоа би била најважната одлука во мојата кариера и поради тоа многу сериозно му приоѓам на тоа прашање, без да се залетувам. Тешко се живее, народот е незадоволен и тоа не може да се реши преку ноќ. Затоа, поважно од прашањето кој ќе се кандидира е тоа кои решенија ќе бидат понудени и во врска со тоа се советувам со умни луѓе“, изјави Јеремиќ за регионалната телевизија „Н1“.

Во врска со поканата за сослушување, односно во својство на граѓанин да даде изјава за случајот со убиството на двајца војници на Топчидер пред 12 години, Јеремиќ рече дека тој настан е „една голема човечка трагедија и дека сите околности со него треба да бидат до крај истражени, пред сè од почит кон семејствата на жртвите, но и поради угледот на државата, војската и на општеството во целина“.

Сепак, тој додаде дека моментот во кој доаѓа поканата за сослушување се совпаѓа со агресивната кампања што против него се води во одредени таблоиди и телевизии и повтори дека тоа го доживува како обид за заплашување и за одвраќање од намерата да се вклучи во политичкиот живот во Србија.

Повеќето српски функционери, вклучувајќи го и премиерот Александар Вучиќ, изминатите денови негираа дека повикот за сослушување е политички притисок врз потенцијалниот претседателски кандидат и го обвинија Вук Јеремиќ дека не ја зборува вистината и дека „прави циркус од трагедијата“. Јеремиќ на тоа возврати дека изјавата на Вучиќ е „наплив на навреди и на омаловажувања“ и го обвини врвот на власта дека проектира „надменост и агресија“.

Името на Јеремиќ првпат беше доведено во врска со случајот со двајцата гардисти пред неколку дена, кога адвокатите на семејствата на настраданите војници соопштија дека Јеремиќ, како советник на претседателот на Србија, дознал за смртта на гардистите пред началникот на Генералштабот на војската на Србија.

Гардистите Драган Јаковљевиќ и Дражен Милановиќ загинаа на 5 октомври 2004 година, во тајниот воен објект „Караш“ на Топчидер, додека беа на стража. Првата, воена истрага тврдеше дека станува збор за убиство и за самоубиство, додека независната државна комисија, која го истражуваше случајот, оцени дека тие се убиени од трето лице.

На почетокот на минатата недела на медиумите во Србија им беше претставена нова тродимензионална форензичка анализа на настаните, според која гардистите биле убиени. По ова српската влада донесе одлука да биде формирана нова комисија што ќе го истражи случајот.


СЈО ќе бара начин да ја деблокира истрагата за „Таргет“


Скопје, 5 декември, 2016 - 16:40 (META) 

Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, и нејзините помошници обвинители наредните денови на состанок треба да решаваат што ќе преземат во врска со блокирањето на истрагата за случајот „Таргет“ од страна на Кривичниот суд, велат неофицијално за „Мета“ од СЈО.

Она што е официјално е дека СЈО „нема право на жалба на одлуката“ на Кривичниот совет, до повисоките судски инстанци, односно до Апелацискиот суд, бидејќи одлуката на Кривичниот совет се смета за второстепена и конечна.

Од СЈО за „Мета“ потврдуваат дека ниту денеска, заклучно со 15 часот, не го добиле записникот од подготвителното рочиште за случајот „Тврдина 2“, за да може да испратат барање за дозвола од УБК за декласификација на доказите во предметот, како што им наложи судијката Лидија Петровска.

Кривичниот совет, составен од судиите Владимир Панчевски (до вчера претседател на Кривичниот суд, н.з.), и судијките Дијана Груевска-Илевска (заменик-претседател на судот, н.з.) и Љубинка Башеска (судијката во случајот „Пуч“, н.з.) минатата недела вторпат одби да му издаде налог на Специјалното јавно обвинителство за претрес на компјутерските системи во еден од телекомуникациските оператори заради обезбедување податоци и докази во врска со телефонските броеви што биле цел на незаконското следење на комуникациите.