!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

ДИК го усвои извештајот, приговорите ќе се разгледуваат утре


Скопје, 18 октомври, 2017 - 22:02 (META) 

Државна изборна комисија на денешната 158. седница го усвои извештајот за поднесените приговори за постапката за гласање, сумирање и за утврдување на резултатите. Од таму информираат дека разгледувањето на приговорите и одлучувањето по нив, ќе биде утре на седницата која е закажана во 10 часот. ДИК е должна да реши по приговорите во рок од 48 часа по приемот.

До Државната изборна комисија пристигнале вкупно 46 приговори за постапката за гласање, сумирање и за утврдување на резултатите од локалните избори, кои се одржаа во неделата, на 15 октомври.

Најмногу приговори – 43 поднела опозициската ВМРО-ДПМНЕ, а по еден приговор поднеле ТМРО, Алијансата за Албанците и Левица.

Против одлуката на ДИК, може да се поднесе тужба до Управниот суд, во рок од 24 часа од приемот на решението. Управниот суд на Република Македонија, пак, по жалбата е должен да донесе одлука во рок од 48 часа по нејзиниот прием.

Вториот круг на локалните избори ќе се одржи на 29 октомври.

Во првиот круг од изборите, СДСМ освои 38 градоначалнички места, три места освои ВМРО-ДПМНЕ, двајца градоначалници се од редовите на ДУИ, двајца се независни, а еден градоначалник во следните четири години ќе биде од Демократската партија на Турците во Македонија.


ВМРО-ДПМНЕ ја носи светлината што ѝ треба на Македонија, порача Груевски од Делчево


Делчево, 11 октомври, 2017 - 23:39 (META) 

В недела нема да се гласа само за градоначалници и за советници, туку ќе се одлучува за тоа каква ќе биде Македонија по 15 октомври, порача лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, на митингот на партијата и на Коалицијата за подобра Македонија во Делчево.

– Каква држава ќе имаме и по кој пат ќе се движиме, вие ја носите конечната одлука, вие го имате последниот збор. Изборот е очигледен, тие (СДСМ) се занимаваат со обвинувања, клеветења, црна пропаганда, а ние говориме за решенија и за проекти, за она што ќе се направи. Тие говорат за воздух, ветер и магла, а ние зборуваме за програма со конкретни рокови и со план на реализација – рече Груевски.

Тој истакна дека 15 октомври е одговорот на „помрачувањето што го донесе СДСМ и кое силно се чувствува во Македонија“, а дека ВМРО-ДПМНЕ ја носи „светлината која ѝ е потребна на Македонија“.

– На 15 октомври пуштете ја светлината. Светлината ќе ја донесете вие, народот на Македонија. Во ваши раце е одлуката, ќе одберете светлина која ѝ е потребна на нашата земја. Светлината ќе ја донесат земјоделците кои се обесправени, работниците чии плати се намалуваат, невработените чии шанси за работа постојано се намалуваат, лекарите кои сè уште не добија зголемување на платите, младите, просветните работници чии часови ќе ги кратат – порача лидерот на ВМРО-ДПМНЕ.

Груевски, како дел од проектите, најави и дека во сите општини во кои ќе победат кандидатите за градоначалници на ВМРО-ДПМНЕ и на Коалицијата за подобра Македонија ќе се изврши еднократен отпис на достасани долгови за вода и за ѓубрарина за граѓаните од социјално загрозени семејства.

Претходно ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата одржаа митинг во Берово.


Амди Бајрам ќе бара оставка од Спасовски поради прекршочната пријава за син му


Скопје, 5 октомври, 2017 - 15:14 (META) 

Одлуката на министерот за внатрешни работи е партиски донесена и монтирана, вели пратеникот Амди Бајрам за одлуката на МВР за физичката пресметка во Шуто Оризари да поднесе прекршочни пријави за осум лица, меѓу кои и градоначалникот на општината Елвис Бајрам.

– Го обвинува градоначалникот на Шуто Оризари, Елвис Бајрам, и шест луѓе дека предизвикале општа тепачка, а всушност станува збор за обид за убиство со секири и со прачки. Министерот вети дека нема да се гледа политичка страна, но тоа не се случи. Тој е министер на сите граѓани, а не само на СДСМ. Лага е дека Елвис Бајрам со шест луѓе извршил напад. Истрагата не е добро спроведена и случајот е монтиран. Не нападнал Елвис. Министерот не си ја знае својата должност и, според мене, целото сценарио е негово. Излегува и обвинува дека Елвис предизвикал општа тепачка, а тој бил нападнат со секири и со прачки – смета Амди Бајрам.

Според пратеникот, на вчерашниот митинг на СДСМ во Шуто Оризари, луѓето што го нападнале син му стоеле зад Зоран Заев, Петре Шилегов, Курто Дудуш и зад Самка Ибраимовски.

– За оваа работа ќе барам оставка од министерот во Собрание – додаде Бајрам.


Груби: Јавното обвинителство донесе правична одлука за „Монструм“


Скопје, 4 октомври, 2017 - 13:06 (META) 

Пратеникот на ДУИ во Собранието, Артан Груби, денеска од името на партијата ја поздрави одлуката на Јавното обвинителство, кое вчера побара од Врховниот суд да ја укине пресудата на Кривичниот и на Апелацискиот суд за случајот „Монструм“ и да го врати предметот на повторно судење.

Тој, на прес-конференција во седиштето на ДУИ во Скопје, истакна дека со разрешувањето на јавниот обвинител Марко Зврлевски „владеењето на правото ја добива својата форма во Република Македонија“.

– ДУИ ја поздравува вчерашната одлука на Јавното обвинителство за укинување на првостепената и на второстепената одлука на Основниот и на Апелацискиот суд во случајот „Монструм“ и ова е единствената правична одлука што можеше да ја донесе Јавното обвинителство – рече Груби, пренесува „А1он“.

Тој рече дека ДУИ го охрабрува Врховниот суд да донесе одлуки за повторно судење на овој, како што го нарече, контекстиран судски спор.

– При таа одлука се надеваме дека истовремено Врховниот суд ќе донесе одлука за целосно ослободување на луѓето кои се во затвор за овој случај – рече Груби.

Пратеникот додаде дека процесот на преиспитување на некои одлуки треба да продолжи и со случаите „Диво насеље“ и „Сопот“.


Одлуката за прислушувањето преку телеком-операторите ќе чека Уставен да се екипира


Скопје, 27 септември, 2017 - 15:18 (META) 

Уставниот суд на денешната седница не донесе одлука за уставноста и за законитоста на членот 175 од Законот за електронски комуникации, кој ѝ овозможува на Управата за безбедност и контраразунавање (УБК) директно да прислушува преку телекомуникациските оператори.

Како што изјавија за „Мета“ од Уставниот суд, одлучувањето по ова точка е одложено бидејќи судот работи во скратен состав, со осум судии, и нема мнозинство за донесување конечна одлука.

Ова значи дека за спорниот член 175 ќе се одлучува на некоја од наредните седници, кога „судот ќе се екипира“, односно ќе почне да работи во полн состав со девет судии.

Ваквата ситуација произлезе откако на судијата Исмаил Дарлишта на 31 јули му истече деветгодишниот мандат, а негов наследник Собранието сè уште не именувало. На 7 октомври им истекува мандатот и на судијките Наташа Габер-Дамјановска и Гзиме Старова.

Инаку, иницијативата за укинување на членот 175 од Законот беше прифатена од Уставниот суд на седницата што се одржа на 21 јуни оваа година. Таа предизвика обемна и жестока дебата, во која своите ставови ги кажаа сите, тогаш деветмина членови на Уставниот суд.

Мнозинството судии на седницата тогаш изразија сомнеж дека како што е уреден Законот, преку членовите 168 и оспорениот 175, на УБК и на МВР им се овозможува произволно и неконтролирано следење на комуникациите преку телекомуникациските оператори.

На денешната седница, како што иформираат од Уставниот суд, биле прифатени иницијативите за оценка на уставноста и на законитоста на Законот за извршување и на Законот за одредување на видот и одмерување на висината на казната.

Уставните судии „изразиле сомнеж дека оспорените членови од Законот за извршување, како и целиот Закон за одредување на видот и одмерување на казната се неуставни“, велат од Судот.


Уставниот суд в среда пресекува дали УБК смее да прислушува преку телеком-операторите


Скопје, 25 септември, 2017 - 10:25 (META) 

Уставниот суд в среда ќе ја одржи првата седница по летната ферија, на која, според агендата, судиите треба да ја донесат конечната одлука за членот 175 од Законот за електронски комуникации, односно дали Упрвата за безбедност и контраразузнавање смее да прислушува преку телекомуникациските оператори.

Овој предмет, заведен под бројот У.бр.29/2015, е прва од петте прифатени иницијативи, за кои уставните судии треба да донесат конечна одлука на седницата, за нивната уставност и законитост.

Иницијативата за укинување на членот 175 од Законот беше прифатена од Уставниот суд на седницата што се одржа на 21 јуни оваа година. Таа предизвика обемна и жестока дебата, во која своите ставови ги кажаа сите деветмина членови на Уставниот суд.

Предлогот на судијката Вангелина Маркудова, која е и судија известител за овој предмет, го прифатија нејзините колеги Сади Мурати, Наташа Габер-Дамјановска, Исмаил Дарлишта и Газиме Старова. Од другата страна, „против“ беа претседателот на Уставниот суд, Никола Ивановски, и судиите Јован Јосифовски, Елена Гошева и Владимир Стојаноски.

Мнозинството судии на седницата изразија сомнеж дека како што е уреден Законот, преку членовите 168 и оспорениот 175, на УБК и на МВР им се овозможува произволно и неконтролирано следење на комуникациите преку телекомуникациските оператори.

Инаку, доколку има гласање в среда, Уставниот суд ќе ја носи конечната одлука во скратен состав, бидејќи на судијата Исмаил Дарлишта деветгодишниот мандат му истече на 31 јули, а негов наследник Собранието сè уште не именувало. На 7 октомври им истекува мандатот и на судијките Габер-Дамјановска и на Гзиме Старова.

Оспорениот член од Законот за електронски комуникации, кој беше воведен со измените на Законот за електронски комуникации од почетокот на 2014 година, ги обврзува телекомуникациските оператори „сами, на сопствен трошок, да ја обезбедат и да ја одржуваат опремата, соодветниот интерфејс и да воспостават електронски комуникациски водови за пренос до надлежната институција (орган) овластен за следење“.

Укинувањето или измената на членот 175 е и една од препораките во извештајот од 2015 на германскиот експерт, Рајнхард Прибе, но и во новиот објавен неодамна.

„УБК сè уште има директен пристап до техничката опрема што овозможува отсликување на комуникацискиот сигнал“, стои во новиот извештај на експертската група на Прибе, која нотира дека и по две години од препораките во првиот ситуацијата со реформите во следењето на комуникациите останува непроменета.


Василевски и Зиков ќе го водат МЕПСО, Миновски нов директор на ЕЛЕМ


Скопје, 6 август, 2017 - 13:14 (META) 

Сашо Василесвки е назначен за директор на МЕПСО, Љупчо Зиков за директор на финансии и комерција на таа комопанија, а Драган Миновски е новиот директор на АД ЕЛЕМ, одлучи вчера Владата.

Сашо Василевски е дипломиран правник кој од 2006 до 2008 беше заменик-министер за правда, од 2008 до 2010 година бил член во Комисијата за полагање правосуден испит, а од 2011 до 2015 година бил член на Советот на јавните обвинители.

Љупчо Зиков е новинар и директор на неделникот „Капитал“ и беше и претседател на партијата Алијанса за подобра Македонија, основана заедно со Минчо Јорданов и Владо Бучковски.

Професорот на Електротехничкиот факултет при Универзитетот „Гоце Делчев“, Драган Миновски, на предлог на Владата е новиот директор на ЕЛЕМ кој доаѓа на местото на Христијан Мицковски, новиот генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ.

Мицковски на својот фејсбук-профил напиша дека е разрешен од местото претседател на управниот одбор и генерален директор на АД ЕЛЕМ.

„Горд сум на сето она што заеднички го правевме за АД ЕЛЕМ, за Македонија, направивме многу, а можевме уште повеќе. Аристотел рекол задоволство во работата дава совршеност во делото. Делото сега ќе продолжи на друг терен помеѓу студентите на факултет и граѓаните за Македонија“, напиша Мицковски.

Владата одлучила и Зоран Ѓорѓиев да биде нов генерален директор на ЈП „Македонски шуми“. Тој е е претседател на општинската организација на СДСМ од Кавадарци а во „Македонски шуми“ работи од 1996 година.


Врховен суд денеска одлучува за притворите на Грујовски, Јакимовски и на Бошковски


Скопје, 25 јули, 2017 - 10:08 (META) 

Во Врховниот суд денеска на затворена седница ќе се одлучува за жалбите на Горан Грујовски, Тони Јакимовски и на Никола Бошковски, на кои Апелацискиот суд Скопје им одреди мерка притвор.

Апелацискиот суд на тројцата обвинети во случаите „Таргет“ и „Тврдина“ на Специјалното јавно обвинителство, им определи притвор уважувајќи ја жалбата на СЈО против одлуката на Кривичнот суд, кој како мерка на претпазливост им ги одзеде пасошите.

Грујовски, кој е поранешен началник на петтата управа, Јакимовски – поранешниот шеф на кабинет на ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков, и Никола Бошковски – вработен во УБК, досега се единствените обвинети во случаите на СЈО на кои Апелацискиот суд им одреди притвор.

Грујовски, Јакимовски и Бошковски во предметите „Тврдина“ и „Таргет“ се товарат за прислушување и за уништување на доказите за прислушувањето.

По нивните жалби денеска треба да одлучува Кривичниот совет на Врховниот суд, со кој претседава претседателот Јово Вангеловски, а членови се судиите Ристе Катевеновски, Фаик Арслани, Џемали Саити и судијката Рахилка Стојковска, која била на боледување.


Апелација почна да ги објавува одлуките – Ивона Талевска останува без пасош


Скопје, 15 јули, 2017 - 15:37 (META) 

Жалбата за мерката на претпазливост која ѝ беше одредена на уредничката на телевизија Сител, Ивона Талевска, е одбиена и таа останува без патна исправа, стои во одлуката на Апелацискиот суд Скопје која беше денеска објавена на веб-страницата на судот.

Ивона Талевска е обвинета за даночно затајување во случајот на СЈО наречен „Тифани“. Нејзиниот пасош е одземен и таа треба еднаш месечно да се јавува во суд.  Таа се пожали на мерките за претпазливост што и ги определи Основен суд Скопје 1 на барање на Специјалното јавно обвинителство, но Апелација не и ја прифати жалбата.

Во нејзината жалба беше образложено дека ѝ е потребен пасошот за службени патувања, но судот смета дека таа може да избега ако ѝ биде вратен.

Скопска Апелација ја одби и жалбата на Јован Боцевски и за него е потврдена првостепената одлука секој работен петок во месецот да се јавува во Основен суд Скопје, но дополнително е изречена забрана да одржува контакти со лицето Д.Т..

Идентично како за Боцевски е решено и по жалбите на Петар Милошевски, Новица Станковски, Метуш Шабани и на Филип Атанасов.


ОЈО за организиран криминал му го предаде на СЈО случајот „Сопот“


Скопје, 5 јули, 2017 - 14:12 (META) 

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција денеска му го предало случјот „Сопот“ на Специјалното јавно обвинителство, кое треба да утврди и да се произнесе дали е надлежно за овој случај.

Колегиумот на Јавното обвинителство за организиран криминал ја донел одлуката откако вчера добил известување од Советот на јавни обвинители, во кое немало децидна одлука дали случајот треба да се предаде на СЈО, туку дека обвинителството „ќе треба самостојно да одлучи дали ќе го достави предметот“.

Инаку, СЈО уште во ноември минатата година го побара случајот „Сопот“ од Обвинителството за гонење организиран криминал, кое, пак, побара од Советот на јавни обвинители да одлучи дали специјалната јавна обвинителка Катица Јанева смее да го бара овој случај, бидејќи, како што беше наведено, настанот се случил во 2003 година, додека СЈО е овластено за истражување кривични дела кои се поврзани и произлегуваат од незаконското следење на комуникации во периодот од 2008 до 2015 година.

„Сопот“ е судски случај во кој селани од кумановското село Сопот беа обвинети за тероризам, односно поставување мина на пат на која нагази теренско возило на НАТО со полски војници и со наши државјани. Загинаа двајца војници и еден македонски граѓанин. За тоа дело, 11 лица беа осудени на затворски казни.

Во еден од прислушуваните разговори што минатата година ги објави опозицијата, односно во „25. бомба“, поранешната министерка за внатрешни работи и ексдиректорот на Управата за безбедност и контраразузнавање, Гордана Јанкулоска и Сашо Мијалков, разговараат за случајот „Сопот“ и за тоа каква пресуда треба да биде донесена против обвинетите.