!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Собранието денеска паузира, откако вчера го разреши Зврлевски


Скопје, 18 август, 2017 - 11:29 (META) 

Пратениците во Собранието на Република Македонија денеска ќе одмораат, откако вчера помина гласањето за разрешување на, сега веќе, поранешниот државен јавен обвинител, Марко Зврлевски.

Според келендарот на интернет-страницата на Собранието, „за денеска нема закажано пленарни седници и седници на работни тела“.

Вчера на дневен ред беа преостанатите точки од петтата, шестата и осмата седница, но, пратениците одработија само околу половина час, во кој со 64 гласа „за“, и без присуство на пратениците од ВМРО-ДПМНЕ во пленарната сала, го разрешија Зврлевски.

Расправата по останатите точки од дневниот ред на трите седници, претседателот на Собранието ги одложи, поради немање на услови за расправа, а нивното продолжение, рече, ќе го закаже дополнително.


Ирачките Курди не се откажуваат од референдумот за независност


Ербил, 12 август, 2017 - 15:52 (META) 

Ирачките Курди не се откажуваат од референдумот за незавиност од Ирак, кој е закажан за 25 септември, и покрај барањето од Соединетите Американски Држави тој да биде одложен, јавуваат светските агенции.

„Датумот стои, тој е 25 септември и нема никакви промени“, изјавил Хошјар Зебари, советник на регионалниот претседател на Курдистан, Масуд Барзани.

Тој на овој начин го искоментирал барањето на американскиот државен секретар, Рекс Тилерсон, за одложување на референдумот.

САД сметаат дека референдумот ќе го оттргне вниманието од „важните приоритети во Ирак“, како што е борбата против милитантите на Исламска држава.


Седницата за разрешување на Зврлевски продолжува в среда во 11 часот


Скопје, 7 август, 2017 - 18:20 (META) 

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, во 18 часот го прекина шестото продолжение на седницата за разрешување на републичкиот јавен обвинител Марко Зврлевски и следната седница ја закажа за среда, во 11 часот.

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ испратија писмо до Државната комисија за спречување на корупција за таа да се произнесе дали треба да продолжи седницата бидејќи се распишани локалните избори, а во меѓувреме неколкупати побараа пауза од еден час во Собранието.

Опозицијата побара, додека Комисијата да одговори на писмото, во Собранието да се стави точката за разрешување на Зврлевски во мирување, а да се расправа по други точки.

– Да прекинеме со оваа пародија и да ја тргнете точката од дневен ред. Нека се изјасни Комисијата дали е ова е во согласност со законот, ако е, ќе продолжиме, ако не е, нема да продолжиме. Овие два-три дена може да се искористат за други поважни теми како пожарите, депонијата во Струга, мигрантите, Договорот со Бугарија. Не бегаме од работа и од дебата, тука сме, ќе работиме – вели Драган Данев од ВМРО-ДПМНЕ.

Собранискиот спикер Џафери рече дека Собранието работи по Уставот и по деловникот и дека испратеното барање до Комисијата за спречување на корупцијата не е пречка за негова работа.


Бубевски: Одложување на решение за притвор не постои никаде во светот, освен во Македонија


Скопје, 19 јули, 2017 - 16:15 (META) 

Не постои пример во светот каде се одложува спроведувањето на судско решение со кое е определен притвор, освен во Македонија. Ова е оценката на обвинителот на Специјалното јавно обвинителство, Гаврил Бубевски, на ситуацијата во која Горан Грујовски (поранешен началник на петтата управа), Тони Јакимовски (поранешен шеф на кабинет на Сашо Мијалков) и Никола Бошковски (вработен во УБК) нема да бидат спроведени во притвор додека Врховниот суд не одлучи по жалбите на решението на Апелацискиот суд, кој вчера на тројцата обвинети им одреди мерка притвор.

Бубевски нагласува дека одложувањето на извршувањето на решението, судот го поврзува со „една несреќна одлука“ на Врховниот суд со која ги укина првостепеното и второстепеното решение во предметот „Труст“, односно со која му беше укинат притворот на бизнисменот Сеад Кочан, кој е првообвинет во случајот.

– Одложување на решение со кое е определна мерка притвор во светот не постои. Ова е единствено место каде што луѓето чекаат дома да се потврди решението за да одат во притвор. Тоа е невозможно! Таа правна ситуација со која е определно дека кога ќе биде определена мерка притвор истата е ефективна, е решена во Законот за кривична постапка. Штом се изрече мерка притвор, таа се извршува. Ова, ќе повторам, е производ на несреќната одлука на Врховниот суд – изјави Бубевски, одговарајќи на новинарски прашања по денешната јавна седница во Апелацискиот суд, на која се разгледуваа жалбите на СЈО и на одбраната на обвинетите во случајот „ТНТ“.

По жалбите на Грујовски, Јакимовски и на Бошковски треба да одлучува Кривичниот совет на Врховниот суд, со кој претседава Јово Вангеловски – претседател на највисокиот суд во државата. Советот во мај годинава ги укина решенијата на Кривичниот и на Апелацискиот суд Скопје, со кои му беше одреден притвор на Сеад Кочан.

Бубевски денеска изјави оти очекува Врховниот суд да ги потврди одлуките на Апелацискиот суд за притворите на тројцата обвинети во „Таргет“ и во “Тврдина“ бидејќи, како што рече, аргументите се на страната на решенијата на Апелацискиот суд.


ВМРО-ДПМНЕ: СЈО со клеветнички изјави сака да ја покрие својата непрофесионалност


Скопје, 28 јуни, 2017 - 14:29 (META) 

Очигледна е нервозата на Специјалното јавно обвинителство заради фактот што знаат дека не поседуваат никакви докази и затоа со лажни и клеветнички изјави се обидуваат да ја покријат својата пристрасност и непрофесионалност, стои во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ на изјавата на обвинителката на СЈО, Фатиме Фетаи, по денешното рочиште за случајот „Шамари“, кое се одложи.

„Неверојатно е што денеска, кога по интервенција на СJO се одложи рочиштето, токму тие напаѓаат и обвинуваат друг за истото. Доколку не беше интервенцијата на СJO, денеска рочиште ќе имаше и бргу ќе можеше да се види вистината, но и лагите и конструкциите на СJO, како и на измамникот Жерновски“, стои во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.

Оттаму велат дека СЈО и владејачката гарнитура во континуитет преку јавни изјави и заплашувања вршат притисок врз судот и додаваат дека иако се свесни дека врз членовите на ВМРО-ДПМНЕ се врши типична политичка хајка и прогон, лидерот на партијата, Никола Груевски, и другите уредно и редовно се појавуваат во суд, без да смислуваат изговори.


ДС: Нема услови за локални избори – да се одржат следната година


Скопје, 29 мај, 2017 - 14:14 (META) 

Демократскиот сојуз повика локалните избори да се одржат следната година бидејќи, како што оценуваат од партијата, нема услови тие да се одржат во октомври.

„Изборот на владата беше блокиран од ВМРО-ДПМНЕ преку бесцелните дискусии во Собранието и спречување на неговото конституирање, како и од недавањето мандат за составување влада на партиите што имаа мнозинство во парламентот. Поради потребата од сериозни реформи во изборната регулатива, како и отстранување на слабостите во изборните процеси, неопходно е одржувањето на локалните избори да се одложи најмногу за 12 месеци“, стои во соопштението од ДС.

Од партијата наведуваат дека Уставот повеќепати бил подреден на политички договор и оти тоа повторно се прави со веќе договореното обновување на мандатот на советниците и на градоначалниците за интересите на граѓаните.

„Демократскиот сојуз не ја оспорува потребата локалната самоуправа да функционира, но во вакви околности градоначалниците треба да имаат ограничени овластувања и одговорност пред Владата, бидејќи мандатот ќе го добијат од парламентарното мнозинство, а не од граѓаните. Локалните избори треба да се одржат штом за тоа ќе се создадат услови, но не во рок подолг од една година“, велат од партијата.


Рочиштето за „Тврдина 2“ одложено за 23 мај, Грујовски бил „сериозно болен“


Скопје, 5 мај, 2017 - 11:15 (META) 

Рочиштето за судскиот процес за случајот „Тврдина 2“ повторно се одложи, бидејќи во судницата не се појавија првообвинетиот Горан Грујовски, поранешен началник на петтата управа на УБК, и неговиот адвокат, Никола Додевски. Судијката Лидија Петровска го закажа следното рочиште за 23 мај, во 10 часот.

Бранителите на другите обвинети до судот доставија медицинска документација, според која, како што рекоа, Грујовски е на боледување поради „сериозно влошена здравствена состојба“.

На ова реагираа обвинителите на Специјалното јавно обвинителство, Гаврил Бубевски и Трајче Пеливанов, кои истакнаа дека ќе извршат дополнителни проверки за да утврдат дали Грујовски навистина не може да доаѓа на рочиштата.

Обвинителот на СЈО, Пеливанов, наведе дека имале и претходни искуства кога Грујовски и други обвинети и осомничени во случаите што ги води СЈО, не доаѓале на распити во СЈО и на закажаните рочишта и дека токму во тие периоди тие биле на боледување.

Обвинителот посочи дека имаат сознанија дека Грујовски, откако му било издадено боледувањето на 24 април, бил забележан во кругот на МВР и во просториите на УБК. Поради тоа, додаде Пеливанов, ќе бараат увид во видеоматеријалите од безбедносните камери во МВР и податоци од картицата со која Грујовски се регистрира во Управата за безбедност и контраразузнавање.

– Доколку се потврдат овие сознанија, ќе предложиме до судот да издаде наредба за негово приведување – рече Пеливанов.

Тој додаде дека СЈО ќе бара и од лекарот специјалист што ја издал медицинската документација и боледувањето да даде дополнителни објаснувања за здравствената состојба на Грујовски.

Адвокатите Боро Тасевски и Петар Василевски рекоа дека е несоодветно обвинител, по професија правник, да коментира медицинска документација.

Обвинителот на СЈО, Трајче Пеливанов, по завршувањето на рочиштето, одговарајќи на новинарско прашање, рече дека министерот за внатрешни работи декласифицирал дел од доказите предложени од СЈО и дека недекласифицирани останале само деловодните книги каде што се заведени овие докази.

Сепак, додаде Пеливанов, тоа не би требало да биде пречка за прифаќање на доказите од судот и за нивно користење во судскиот процес.


Рочиштето за случајот „Шамари“ се одложи за 28 јуни


Скопје, 3 мај, 2017 - 11:03 (META) 

Судското рочиште за насилствата во Општина Центар од јуни 2013 година се одложи бидејќи денеска во Основен суд Скопје 1 не дојдоа петмина обвинети. Следното рочиште е закажано за 28 јуни во 10 часот.

Обвинителот на Специјалното јавно обвинителство, Гаврил Бубевски, на денешното рочиште побара отсутните обвинети да бидат приведени, бидејќи биле уредно поканети, а не се појавиле.

На ова реагираше адвокатот на одбраната, Боро Тасевски, кој рече дека обвинителот прејудицира и дека првин треба да се утврди дали обвинетите се оправдано отсутни или не, па потоа да се носи одлука за приведување.

Судијката Татјана Михајлова донесе решение со кое на адвокатите на одбраната им даде рок од осум дена да донесат оправдување.

Инаку, Бубевски уште еднаш побара од судот на СЈО да му биде доставена аудио-визуелната снимка од првото рочиште. На ова судијката Михајлова рече дека судот нема опрема за аудо-визуелно снимање на рочиштата, а снимањето што сега судот го врши е за негови потреби.

Бубевски во врска со ова пред новинарите изјави дека снимањето во судот не е „домашно видео“ и дека законот за кривична постапка јасно пропишува кои рочишта треба да се снимаат.

Градончалникот на Општина Центар, Андреј Жерновски, по завршувањето на денешното рочиште за насилствата пред Општина Центар во јуни 2013 година, каде тој е еден од оштетените и сведоците во случајот, изјави дека „ова судење е доказ дека Никола Груевски секогаш нарачува насилство врз политичките противници кога губи на избори“.

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, кој е првообвинет во овој случај, во судот пристигна со задоцнување и според информациите, во него влегол преку еден од споредните службени влезови. Тој пристигна со обезбедување и прдиружуван од портпаролот на владата, Александар Ѓоргиев. Груевски од споредните влезови го напушти судот, избегнувајќи ги новинарските екипи.

По рочиштето, одговарајќи на новинарско прашање, обвинителот Бубевски рече дека обвинителката Фатиме Фетаи не е изземена од случајот туку е на службено патување во странство и дека ќе дојде на наредното рочиште и ќе го застапува обвинението.

Во врска со користењето на прислушуваните разговори како доказ, Бубевски рече оти се надева дека Врховниот суд ќе донесе заклучок како тој што го застапува СЈО, односно „бомбите“ да може да се користат како доказ во судските постапки.


Кукан, Флекенштајн и Вајгл ќе препорачаат ЕП да го одложи донесувањето на извештајот


Брисел, 2 март, 2017 - 22:57 (META) 

Ги повикуваме претседателот и сите политички партии да ја почитуваат демократската одлука на граѓаните на земјата и без понатамошно одложување да го прифатат секое договорено парламентарно мнозинство, се вели во заедничката изјава на тројцата европарламентарци Едвард Кукан, Кнут Флекенштајн и Иво Вајгл во врска со актуелните политички случувања во Македонија.

– Како што неколкупати кажавме заедно со комесарот Хан, очекуваме новата влада да биде базирана на сеопфатен, реформски консензус и на меѓуетничка соработка. Апелираме на одговорност од претседателот и сите политички партии да се воздржат од какви било провокативни изјави или постапки. Од суштинско значење е исходот од изборите и волјата на народот да се почитуваат и да се овозможи да се одвиваат демократските процеси, како што би се очекувало во едно демократско општество – стои во изјавата на тројцата европарламентарци, кои беа посредници и во постигнувањето на Договорот од Пржино.

Кукан, Флекенштајн и Вајгл во изјавата нагласуваат дека неодамнешните настани може да имаат големо влијание врз европската перспектива на земјата.

– Како што стојат работите, ние сме должни да му препорачаме на Европскиот парламент одложување на планираното пленарно гласање за извештајот за земјата за 2016 година – велат тројцата европарламентарци.


„ТАВ Македонија“: Аеродромот „Александар Велики“ е отворен и функционира нормално


Скопје, 24 ноември, 2016 - 9:22 (META) 

Аеродромот „Александар Велики“ е отворен и ависообраќајот се одвива нормално по синоќешното одложување на летот од Скопје за Истанбул на „Туркиш ерлајнс“, соопшти „ТАВ Македонија“.

Од компанијата соопштуваат дека вчера, во текот на редовната безбедносна контрола на авионот за вечерниот лет кон Истанбул, бил пронајден оставен мобилен телефон, по што била извршена дополнителна контрола и по неколку часа авионот полетал.

„Поради безбедносните правила на авиокомпанијата и одлуката на капетанот, леталото се врати во позиција на паркирање за да се изврши дополнителна контрола. Ова е стандардна меѓународна процедура што се спроведува во име на безбедноста на леталата и на патниците. Поради неа, летот беше одложен. Откако сите услови беа исполнети, капетанот одлучи да продолжи со летот и авионот во 22.56 часот полета кон Истанбул“, велат од „ТАВ Македонија“.

Со авионот на „Туркиш ерлајнс“ за Истанбул требало да отпатува и делегација предводена од претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов. Од кабинетот на шефот на државата информираат дека поради безбедносните процедури, претседателот Иванов и членовите на делегацијата не отпатувале за Истанбул, од каде требало да заминат за Мадагаскар на Самит на франкофонијата.