!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

Хан: Нема време за губење, Иванов итно да ја преиспита својата одлука


Скопје, 21 март, 2017 - 23:45 (META) 

Уште во наредните неколку дена бараме да видиме сериозно и одговорно државништво од страна на релевантните институции што треба да овозможат брзо формирање на нова и цврста коалиција, бидејќи тоа е единствениот пат за враќање на земјата на патот кон Европската Унија, што граѓаните на земјата го сакаат и го заслужуваат.

Ова стои во заклучокот на заедничката изјава на еврокомесарот за проширување и за добрососедска политика, Јоханес Хан, и на европратениците Иво Вајгл, Едвард Кукан и Кнут Флекенштајн, по денешните средби со лидерите на парламентарните политички партии.

Тие во изјавата наведуваат дека на средбите многу јасно нагласиле дека сите лидери во земјата, вклучувајќи го и претседателот, мора да ги почитуваат резултатите од неодамнешните избори и дека „во демократија, секој мора да ги прифати парламентарните мнозинства“.

– Затоа го охрабруваме претседателот итно да ја преиспита својата одлука. Нема време за губење. Очекуваме сите политички лидери и институции да дозволат демократските процеси да течат по својот пат, во интерес на граѓаните на земјата. Одложувањата изминатите месеци веќе предизвикаа штети врз економијата на земјата. Затоа повикуваме на брзо формирање на новата влада која ќе биде посветена на имплементирање на заостанатите реформи. Од партиите и од новата влада се очекува да продолжат со имплементирање на сите делови од Договорот од Пржино – стои во изјавата.

Хан и европратениците особено повикуваат на воздржаност од какви било акции и изјави кои можат да поттикнат меѓуетнички тензии или да ги поткопаат добрите меѓусоседски односи. Тие нагласуваат дека негативната реторика против меѓународната заедница и невладините организации е контрапродуктивна и го поткопува меѓународниот углед на земјата.

– Никој не треба да биде во искушение да си игра со оган. Длабоко сме загрижени поради тензиите и говорот на омраза. Слободата на собир и слободата на говор се фундаментални права во демократските општества, но тие носат и одговорности. Негативната реторика насочена кон меѓународната заедница и граѓанските организации е целосно контрапродуктивна. Таа го поткопува меѓународниот углед на земјата и кредибилитетот на тие што ја користат – порачаа еврокомесарот и тројцата европратеници.


Кукан, Флекенштајн и Вајгл ќе препорачаат ЕП да го одложи донесувањето на извештајот


Брисел, 2 март, 2017 - 22:57 (META) 

Ги повикуваме претседателот и сите политички партии да ја почитуваат демократската одлука на граѓаните на земјата и без понатамошно одложување да го прифатат секое договорено парламентарно мнозинство, се вели во заедничката изјава на тројцата европарламентарци Едвард Кукан, Кнут Флекенштајн и Иво Вајгл во врска со актуелните политички случувања во Македонија.

– Како што неколкупати кажавме заедно со комесарот Хан, очекуваме новата влада да биде базирана на сеопфатен, реформски консензус и на меѓуетничка соработка. Апелираме на одговорност од претседателот и сите политички партии да се воздржат од какви било провокативни изјави или постапки. Од суштинско значење е исходот од изборите и волјата на народот да се почитуваат и да се овозможи да се одвиваат демократските процеси, како што би се очекувало во едно демократско општество – стои во изјавата на тројцата европарламентарци, кои беа посредници и во постигнувањето на Договорот од Пржино.

Кукан, Флекенштајн и Вајгл во изјавата нагласуваат дека неодамнешните настани може да имаат големо влијание врз европската перспектива на земјата.

– Како што стојат работите, ние сме должни да му препорачаме на Европскиот парламент одложување на планираното пленарно гласање за извештајот за земјата за 2016 година – велат тројцата европарламентарци.


ОМД ги повика пратениците да ја продолжат конститутивната седница на Собранието


Вашингтон, 2 март, 2017 - 9:54 (META) 

Обединета македонска дијаспора (ОМД) ги повика македонските граѓани на разум и на одговорност, а пратениците да ја продолжат конститутивната седница во Собранието и таму да се дискутираат програмите за влада.

„Нетранспарентните, тајните, многупати и со посредство на странски фактори изнудени политички решенија, само ѝ наштетија на младата македонска држава. Секое решение кое не е базирано на народното јавно мислење и на здрава дебата, води кон нестабилност и кон неизвесност“, велат од ОМД.

ОМД ги повика пратениците од Собранието на Република Македонија веднаш да ја продолжат конститутивната седница, да ги повикаат политичките партии целосно транспарентно да им ги презентираат предлог-програмите за влада и низ јавна собраниска дебата да се дискутираат и да се одлучат ставовите и опциите за иднината на земјата.

Недоделувањето мандат за формирање влада од претседателот Иванов, според ОМД, треба да служи како поттик за партиските лидери на ВМРО-ДПМНЕ и на СДСМ да одговорат на моменталната состојба во која се наоѓа државата, покажувајќи државотворност и патриотизам преку директни разговори во Собранието и издавање на заедничка декларација за целосна заштита на унитарноста и на уставноста на Република Македонија.

„Во спротивно, конспиративноста, тајноста на преговорите и договорите на политички партии и притисоците на странски фактор во внатрешните прашања на државата можат да доведат до несогледливи последици не само за Македонија туку и за Балканот како регион воопшто“, велат од ОМД.


Во знак на солидарност со нападнатите колеги, „Мета“ нема да известува од протестите


Скопје, 1 март, 2017 - 13:48 (META) 

Во знак на протест поради нападот врз нашите колеги од порталот „А1он“, но и поради континуираните вербални напади врз сите новинарските екипи, новинската агенција „Мета“, придружувајќи им се и на другите медиуми, нема да известува за денешните протести на иницијативата „За заедничка Македонија“, ниту во Скопје, ниту од другите градови. Доколку на протестите се случат насилства и нови напади, за тие настани ќе ја известиме јавноста, но говорите и пораките од протестите целосно ќе ги игнорираме.

Ова го правиме уште повеќе затоа што организаторите на протестите не изразија жалење за нападот врз новинарската екипа на „А1он“, ниту, пак, ветија дека ќе сторат сè за безбедноста на екипите и на известувачите во иднина. Истовремено сакаме да ги повикаме учесниците, а особено Министерството за внатрешни работи, Владата и организаторите на протестите, да ја преземат и да ја прифатат одговорноста за досегашните и за сите идни инциденти.


Без одговорност и отчетност на институциите нема демократија и добро владеење


Скопје, 22 февруари, 2017 - 16:05 (META) 

Отвореноста и одговорноста на институциите се клучни за демократизација на општеството – е заклучокот од финалната конференција во рамките на проектот „Актион СЕЕ Вишеград“ – Одговорност, технологија и мрежа на институционална отвореност во Југоисточна Европа, на тема „Патот кон добро владеење“, која се одржа денеска во организација на Фондацијата за интернет и општество „Метаморфозис“.

Јацек Мултановски, амбасадорот на Полска во Македонија, вели дека граѓанските организации се чувар на демократските вредности, на владеењето на правото и на човековите права.

– Концептот на Европската Унија во последно време е под знак прашалник, владее големо незадоволство, а проекти како овој можат да придонесат за зајакнување на довербата. Технологиите се добра можност за ширење дезинформации и лажни вести, но, исто така, тие можат да помогнат за барање одговорност од политичарите. А без одговорност, не може да се очекуваат демократски процеси – вели Мултановски.

Германската амбасадорка во Македонија, Кристине Алтхаузер, смета дека борбата за зачувување на граѓанското општество, демократизацијата и владеењето на правото, како и борбата против корупцијата се многу важни. Таа додаде дека овие цели е тешко да се постигнат, но дека вреди да се проба.

Не можеме да придонесеме кон квалитетот на животот ако нема отвореност и одговорност, како и владеење на правото, смета Бардил Јашари, директор на Фондацијата за интернет и општество „Метаморфозис“.

– Важно за нас, како организација, е да најдеме начин како граѓанскиот сектор да придонесе за доброто владеење. Преку овој проект, со помош на технологијата може да се пронајдат начини да се бара одговорност и добро владеење. Ние, како граѓански организации, можеме да придонесеме да се поправи недовербата што граѓаните ја имаат кон власта, а таа во последно време е на многу високо ниво – смета Јашари.

За отвореноста на институциите во Македонија и за нивниот однос кон медиумите и кон новинарите, говореше Димитар Тануров од новинска агенција „Мета“. Според него, институциите во Македонија се затворени и мора уште многу да се работи за да се смени тоа.

– Голем дел од институциите воопшто не ги констатираат усните барања за информации, па процесот на добивање одговор се одолжува и тоа ја отежнува работата на новинарот. Поголемиот дел од државните институции се затворени за критичките медиуми, особено Владата, чиј портпарол речиси никогаш не одговара на телефонските повици од новинарите – рече Тануров.


СДСМ: Градска болница не прима итни случаи поради расипан лифт


Скопје, 19 февруари, 2017 - 15:03 (META) 

Втората по големина хируршка установа во Македонија, Градската болница Св. Наум Охридски во Скопје веќе 9 дена, не прима итни случаи, поради скандалозна причина – расипан бил лифтот, велат од СДСМ.

-Во болницата има известувањето од директорката Јасминка Чабуковска до лекарите и до медицинскиот персонал, итните пациенти да се пренасочуваат во други здравствени установи. Известувањето е издадено на 10 февруари и во него стои дека лифтот ќе бил поправен во рок од три дена, до 13 февруари. Денеска е 19 февруари. Лифтот во Градската болница се уште не работи. Луѓето не се информирани дека доаѓањето до Градската болница е само губење време. Некои од нив, ваквата несериозност на раководството на болницата и на здравствените власти може да ги чини и живот – велат од СДСМ.

Според СДСМ ова е класичен доказ за несовесните криминални приоритети на власта во заминување, којашто 10 години ја интересираат само тендери, но не и здравјето на граѓаните.


Мемети: Кај нас граѓаните не ги штити процедура и систем


Скопје, 19 февруари, 2017 - 11:49 (META) 

Општите препораки кои произлегуваат од состојбите за разните области остануваат во фиоките на Собранието, кое не сака или е доведено во ситуација да не може да врши контрола врз извршната власт, вели Народниот правобранител Иџет Мемети во неделното интервју за „Радио Слободна Европа“.

-Општите препораки кои произлегуваат од состојбите за разните области остануваат во фиоките на Собранието. Затоа што законодавната власт или не сака или е доведена во таква состојба да не може да врши контрола над извршната власт, а препораките на Омбудсманот се во таа насока, односно тие се алатка во рацете на законодавната власт да ја контролира извршната и да ги подобри состојбите, било во насока на носење на закони или во насока на спроведување на истите. За жал, моите препораки не се примаат, немаат разрешница, немаат ефект. Зборувам за општите препораки. Кај нас сè е исполитизирано. Кај нас граѓаните не ги штити процедура и систем. Може да ги штити само познавања, односно сè што е надвор од тоа што значи правила на однесување. Затоа посакувам што побрзо да заврши оваа состојба – вели Мемети.

Мемети вели дека Народниот правобранител како институција многу малку може да направи ако нема политичка волја да се примаат неговите препораки. Тој додава дека во извештајот за 2016 во одредени сегменти, кај одредени функционери тој бара не само морална и политика одговорност туку дека има елементи и за кривично одговорност за тоа што го прават, за тоа што им го нанесуваат на граѓаните.

Според Народниот правобранител, во ситуација кога две години имаме политичка криза, страдаат правата на граѓаните затоа што има нефункционални институции и недоволна одговорност.


СДСМ: Секој кој правел криминал ќе одговара


Скопје, 18 февруари, 2017 - 16:56 (META) 

Груевски и криминалното раководство на ВМРО-ДПМНЕ напразно бараат утеха, секој кој правел криминал ќе одговара, се вели во реакцијата на СДСМ, на денешната прес-конференција на Орце Ѓорѓиевски од ВМРО-ДПМНЕ:

„Граѓаните избраа промени и правда и тоа никој нема да го спречи. Никола Груевски и криминалното раководство на ВМРО-ДПМНЕ може да се обидуваат да најдат оправдувања за својот криминал, но тоа нема ништо да смени. Македонија ќе биде правна држава. Секој кој правел криминал ќе одговара“, се вели во реакцијата на СДСМ.


Пломп: Нема време за губење, очекуваме реформска, отчетна и одговорна влада


Скопје, 15 февруари, 2017 - 14:31 (META) 

Нема време за губење и од македонските политичари исклучиво зависи да одлучат за иднината на својата земја, изјави амбасадорот на Кралството Холандија, Ваутер Пломп, по денешната презентација на истражувањето „Неосновани притворени – правни и буџетски импликации“, во ЕУ-Инфо центарот во Скопје.

– Ако ме прашувате како ги коментирам последните случувања и преговорите за формирање на владата, можам само да го повторам тоа што комесарот Јоханес Хан, како претставник на Европската Унија го кажа за време на неодамнешната посета на земјава, а тоа е дека  – нема време за губење. Од друга страна ќе потенцирам дека исклучиво зависи од македонските политички партии и политичари да одлучат за иднината на нивната земја – рече Пломп.

Тој додаде дека Холандија се надева дека Македонија ќе има влада која ќе биде реформски ориентирана, особено на реформите кои се однесуваат на владеењето на правото, како и и во другите области кои што се битни во овој процес.

Холандскиот амбасадор нагласи дека, како дел од реформите, особено значајна е отчетноста која подразбира и поддршка на работата на Специјалното јавно обвинителство.

– Една од битните работи на која идната реформска влада ќе треба да се фокусира е отчетноста и одговорноста. Кога зборуваме за отченост тоа значи поддршка на работата на Специјалното јавно обвинителство, односно поддршка од страна на судовите и сите други органи за да може СЈО да ја заврши својата работа независно – нагласи Пломп.


Амбасадорот Гарет го поддржа формирањето на Клубот на одговорни бизниси


Скопје, 10 февруари, 2017 - 12:27 (META) 

Претставници на педесетина домашни компании формираа Клуб на одговорни бизниси, а членувањето во клубот ќе им овозможи здружено, во партнерство со граѓанскиот сектор и со институциите, да дадат посилен одговор и за најголемите општествени предизвици.

„Ваквиот начин на здружување и на партнерство на бизнисот со граѓанскиот сектор во Британија се практикува веќе 30 години. Водејќи се од успехот на оваа платформа која кај нас работи под директно покровителство на неговото величество, принцот Чарлс, ние успеавме да ја прошириме и глобално, обезбедувајќи поддршка за повеќе од 130 вакви независни организации и клубови во 67 земји“, изјави Чарлс Гарет, британскиот амбасадор на презентацијата на клубот, која се одржа во неговата резиденција во Скопје.

Работата на клубот стратешки ќе ја насочува одбор составен од врвни менаџери на некои од најуспешните македонски компании, коишто и досега имаат големо искуство и значајни активности во областа на општествената одговорност.

„Целта на Клубот на одговорни бизниси е поинтензивна и суштествена соработка меѓу бизнисите и граѓанскиот сектор во промовирање на принципите на општествена одговорност. Формирањето на оваа платформа ќе претставува синергија на бизнисите, граѓанскиот сектор и на институциите за што поголема мобилизација за справување со предизвиците во нашето општество и за креирање соодветни решенија и проекти за одржлив развој на заедницата и на општеството во кое сите ние живееме и функционираме“, изјави претседателот на управниот одбор и генерален директор на „Алкалоид“ АД Скопје, Живко Мукаетов.

Дополнителна гаранција за тоа дека во функционирањето на клубот ќе бидат применети најдобрите европски практики во оваа област е фактот што иницијативата за неговото формирање се реализира во рамки на проектот „Граѓанското општество посилно со бизнисот и со граѓаните“, финансиран од Европската Унија.

Основач на Клубот на одговорни бизниси е „Конект“ – организација со главна мисија и големо искуство во поттикнување и во промовирање на општествената одговорност и филантропијата, која воедно ќе се грижи за неговото успешно функционирање.