!На 1 февруари 2017 година, завршува промотивниот период на слободно користење, без регистрација и без претплата, на содржините на „Мета“, кое беше воведено за да им овозможиме полесен пристап на корисниците до навремени и проверени вести. За начинот на пристап и за претплата, од 1 февруари 2017 година ќе информираме дополнително. При пренесувањето и преземањето на содржините од „Мета“, задолжително е атрибуирање и линкување.

СДСМ: Иванов со незаконските помилувања застана во заштита на криминалот


Скопје, 29 декември, 2016 - 13:55 (META) 

Нападите на Ѓорѓе Иванов кон мнозинството граѓани кои избраа промени, кон Специјалното јавно обвинителство, кон ЕУ, НАТО и целата меѓународна заедница, е продолжение на политиките на конфликт на неговиот ментор Никола Груевски, се вели во реакцијата на СДСМ по повод традиционалното новогодишно обраќање на претседателот Ѓорге Иванов.

Во соопштението на СДСМ се додава дека Иванов е составен дел од проблемот што десет години ја влече Македонија назад.

– Со неуставните и незаконски помилувања, тој застана во заштита на криминалот, против интересите на народот и доцна е да се правда, за сè ќе има одговорност. Граѓаните препознаа дека овие несериозни политичари, Груевски и Иванов, ги загрозија државните и националните интереси и сакаат изолација  на Македонија за спас на криминалците. Затоа излегоа масовно на изборите и во огромно мнозинство порачаа дека сакаат нова одговорна влада, институции на граѓаните и живот – се додава во соопштението на СДСМ.


Иванов побара новата влада да го заштити унитарниот карактер на државата


Скопје, 29 декември, 2016 - 11:59 (META) 

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, денеска при традиционалното новогодишно обраќање, повика да престане реториката на поделби на патриоти и на предавници и побара простување, помирување и одговорност.

Иванов рече дека никогаш нема да се согласи Македонија да биде бинационална и федерална држава. Тој ги повика политичарите да не помислат постизборно да преговараат за државните интереси, а од новата влада побара заштита на унитарниот карактер на државата.

– Некои лидери на партии лицитираат со кантонизација, федерализација, со името на државата, лицитираат со државните интереси. Никогаш нема да се согласам Македонија да биде бинационална држава, да биде федерална држава. Никој нема мандат да ја прекројува државата. Македонија е унитарна држава со мултиетничко, мултирелигиско и мултијазично општество – рече Иванов.

Иванов, исто така, повика да престанат и нападите кон странските дипломатски претставници, кои истовремено ги повика да внимаваат на своите постапки. Тој ја повика Европската Унија да престане да го блокира членството на Македонија зашто тоа се одразило на внатрешната политика на државата.

За Специјалното јавно обвинителство, Иванов рече дека е политизирано и дека дејствува селективно, со уцена на политички противници.

Претседателот Иванов оцени дека живееме во „слаба“ Македонија, раскарана по секоја основа и дека нема ништо потрагично од меѓумакедонскиот судир.

Од новата влада Иванов побара да се спроведе попис, а лидерството на СДСМ и на ВМРО-ДПМЕ го повика на национално помирување и на здружување за исполнување на македонските интереси. Иванов ги повика шесте лидери на парламентарните партии да покажат одговорност и што поскоро да потпишат обврзувачка декларација за посветеност на евроатланската агенда.

– Две нешта нè влечат назад: реваншизмот и поделбите. Ве повикувам да ги оставиме зад нас. Ова е тешка одлука затоа што треба да си простиме за тешки зборови, клевети и дела, а тоа бара понизност што е одлика на одговорни луѓе. Без тоа не можеме да се надеваме на просперитет и на успех. Да престанеме со реториката на патриоти и на предавници. Со секој збор и навреда, на нашите потомци им оставаме само кавги и поделби – рече Иванов.


Одговорноста за убиството на рускиот амбасадор во Турција ja презеде Ал нусра


Истанбул, 21 декември, 2016 - 14:13 (META) 

Одговорноста за убиството на рускиот амбасадор во Турција, Андреј Карлов, ја презеде терористичката организација Џеиш ел фарах, порано позната како фронтот Ал нусра, јавуваат светските медиуми.

Терористичката група ја презеде одговорноста преку писмо кое го објавиле на интернет.

Рускиот амбасадор во Турција, Андреј Карлов, почина откако беше ранет со огнено оружје за време на изложбата „Русија во очите на Турците“.


Курдска милитантна група ја презедe одговорноста за нападите во Истанбул


Истанбул, 11 декември, 2016 - 17:12 (META) 

Kурдската милитантна организација „Јастреби за слободата на Курдистан“ денеска на својата интернет-страница ја презеде одговорноста за синоќешните напади во Истанбул, во кои загинаа 38, а повредени се 155 лица.

„Јастреби за слободата на Кудистан“, која е одметнато крило на Курдската работничка партија, стои зад повеќе напади што годинава беа извршени во Турција.

Официјална Анкара денеска прогласи еднодневна жалост и нареди знамињата да се спуштат на половина копје по двојниот бомбашки напад во близина на стадионот во Истанбул.


Иванов: Време е да ги оставиме поделбите зад нас и да се сплотиме


Охрид, 7 декември, 2016 - 22:52 (META) 

Само со одговорно однесување на 11 декември ќе го означиме крајот на политичката криза и почетокот на националното помирување во Република Македонија, а помирувањето ни е потребно повеќе од кога и да било порано, рече претседателот Ѓорге Иванов, во своето обраќање на свечената академија по повод 8 Декември – празникот посветен на свети Климент Охридски.

– Нема друг пат кон иднината на младите во Македонија освен преку национално помирување. Нема друг пат, освен патот на помирувањето. Време е зад нас да ги оставиме поделбите и да се сплотиме, за конечно да заживееме во мир, напредок и во благосостојба. Повикувам предвремените парламентарни избори да ги завршиме достоинствено, онака како што ѝ доликува на држава со 25-годишно демократско искуство. Досега многупати покажавме дека имаме институционален и демократски капацитет за да организираме и да спроведеме фер и демократски избори – рече претседателот Иванов.

Иванов ги повика политичките партии и од власта и од опозициијата во овие последни денови и последни часови на предизборието на одговорно однесување со кое ќе создадат атмосфера во која граѓаните со сигурност ќе знаат дека секој нивни глас навистина вреди.


Путин: Трамп е паметен човек и бргу ќе се прилагоди на новата улога како претседател


Москва, 4 декември, 2016 - 15:13 (META) 

Успесите во бизнисот на новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп, покажуваат дека тој е паметен човек кој бргу ќе се прилагоди на новата улога, изјавил рускиот претседател Владимир Путин, во интервју за телевизијата НТВ, пренесува „Раша тудеј“.

„И, бидејќи е паметен, тоа значи дека целосно и многу бргу ќе стане свесен за различното ниво на одговорност. Претпоставуваме дека тој ќе се однесува на овој начин“, додал Путин.

Рускиот претседател во врска со актуелната геополитичка ситуација вели дека таа се менува по „неуспехот на обидите за воспоставување на униполарен свет“.

„Верувам дека ова не е некаква тајна, секој може да забележи дека голем број од нашите партнери претпочитаат да се повикуваат на принципите на меѓународното право, бидејќи балансот на моќта во светот постепено почна повторно да се воспоставува… И ова е неизбежно. Обидите за создавање на униполарен свет не успеаја. Русија секогаш се држела до ставот дека додека ги штитиме нашите национални интереси, мораме да ги почитуваме интересите на другите земји. Тоа е начинот на кој воспоставуваме односи со другите земји“, вели рускиот претседател.

Претходно неделава, Путин изјави дека Москва е подготвена да соработува со новата администрација на САД, потенцирајќи дека „ја делат одговорноста за осигурување на меѓународната стабилност и безбедност“.


СДСМ: Власта на Груевски нè задолжува по 2 милиона евра на ден


Скопје, 1 ноември, 2016 - 12:59 (META) 

„Секој ден во 2016 година власта на Груевски ги задолжувала граѓаните по два милиона евра. За последниве девет месеци, вкупниот јавен долг на Македонија се зголемил за повеќе од половина милијарда евра или неверојатни 532 милиони евра“, се вели во соопштението на СДСМ во врска со објавата на јавниот долг од страна Министерството за финансии.

Од опозициската партија порачуваат дека „ќе има ревизија на сите задолжувања на граѓаните што ги направи и продолжува да ги прави неодговорната власт на Никола Груевски“.

– Вкупниот јавен долг со секој нов ден од овие неодговорни луѓе на власт достигнува историско ниво. Од вчера долгот и официјално е 4 милијарди 760 милиони евра. Секое бебе се раѓа со долг од 2.274 евра – се додава во соопштението.


Спасов го урна „Твитер“: Диме, тебе мoже сaмo мaјкa ти дa те бркa бoрaнијa дa јaдеш


Скопје, 31 октомври, 2016 - 14:42 (META) 

Корисниците на социјалните мрежи изминатите три дена се инспирираа од сообраќајните несреќи што ги предизвика дополнителниот заменик-министер за труд и социјална политика, Диме Спасов, и настаните што следуваа откако тој во петокот вечерта ѝ избега на полицијата. Корисниците на „Твитер“, освен што правеа шеги на негова сметка, побараа и одговорност и оставка.


Богоевски и Васиљ бараат Спасов да си поднесе оставка, а МВР да го расветли случајот


Скопје, 30 октомври, 2016 - 17:34 (META) 

Граѓанските активисти Павле Богоевски и Влатко Васиљ денеска на прес-конференција го повикаа дополнителниот заменик-министер за социјална политика, Диме Спасов, да си поднесе оставка поради вчерашните случувања.

Богоевски рече дека Спасов мора да одговара за своите постапки, како и лицата што му помогнале да го прикрие делото.

– Нашиот систем не смее да продолжи да толерира прекршување на законите од тие што треба да ги спроведуваат. Бараме и очекуваме Диме Спасов да поднесе оставка од својата функција. Веднаш – рече Богоевски.

Активистот Влатко Васиљ побара Министерството за внатрешни работи и министерот Оливер Спасовски да ги преземат сите дејства за да го расветлат овој случај и да ги санкционираат сторителите.

– Бараме од Министерството и од министерот за внатрешни работи да ги преземат сите потребни дејства за расветлување на случајот и за санкционирање на сторителите. Истовремено, потсетуваме дека и давањето лажен исказ и лажното пријавување кривично дело се посебни кривични дела за кои мора да постои одговорност. Мора да го оставиме зад нас времето кога луѓето што треба да го постават примерот за граѓанско однесување, се однесуваат како шерифи кои се над законот – рече Васиљ.


СДСМ: Диме Спасов мора да понесе одговорност


Скопје, 30 октомври, 2016 - 11:08 (META) 

Диме Спасов не смее повеќе да се појавува до нашите деца во градинките, во социјалните центри, ниту има повеќе морално право да говори за права и за одговорности на граѓаните, велат од СДСМ.

„Овој човек, дополнителен заменик-министер за труд и социјална политика во Владата, возел пијан! Користел службено возило надвор од работно време, дури возилото не е од министерството каде што работи! Напиша скандалозна изјава дека тоа што го сторил не било тешка сообраќајна несреќа. Ја лажел полицијата! Ја оставил својата сопатничка на улица за да избега! Избегал од полицијата! Диме Спасов се обидел да избега од одговорност, наместо да се срами и да биде совесен, тој влегува во нови лаги“, пишува во соопштението на СДСМ.

Од опозициската партија додаваат дека дополнителниот заменик-министер за труд и социјална политика, Спасов, постапил непресметливо и е лош пример за децата и за секој граѓанин.

„Тој е примерок од аздисаното, разулавено, криминално владеење на актуелната власт и ако не одговара, ќе биде порака дека во оваа земја секој може да прави што сака. Затоа полицијата мора да го расветли инцидентот и Диме Спасов да се соочи со правдата“, се вели во соопштението од опозицијата.