!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

Македонија го одбележува 9 Мај – Денот на Европа и на победата над фашизмот


Скопје, 9 мај, 2017 - 11:42 (META) 

Со повеќе од 30 настани, организирани и поддржани од Делегацијата на Европската Унија во Македонија, во соработка со повеќе амбасади, општини и организации, денеска во земјава се одбележува 9 Мај – Денот на Европа.

По тој повод, во 12 часот членовите на ЕУ Инфомрежата ќе организираат настани во Дебар, Охрид, Кавадарци, Гевгелија, Кочани, Битола, Тетово, Гостивар, Струмица, Крива Паланка, Велес и во Куманово. Како што информираат од Делегацијата на ЕУ, станува збор за најразлични настани од спортот, културата, бројни дебати, предавања, натпревари и локални фестивали, чија цел е доближување на процесот на евроинтеграциите до граѓаните.

Централното одбележување ќе се одржи во Клубот на пратениците во Скопје, каде што ќе говорат евроамбасадорот Самуел Жбогар и вицепремиерот за евроинтеграции, Арбер Адеми.

На 9 мај 1950 година, Роберт Шуман го презентира предлогот за создавање на организирана Европа, како опција за одржување на мирот на европскиот континент. Предлогот познат како „Шуманова декларација“ се смета за почеток на формирањето на тоа што денес претставува Европската Унија. Првично, активностите се однесуваа на создавање заеднички пазар за јаглен и за железо на земјите основачи – Германија, Франција, Белгија, Италија, Луксембург и Холандија. Денес Европската Унија ја сочинуваат 28 земји членки, но со референдумот во Велика Британија и одлуката за излегување на земјата од ЕУ, бројот на членки ќе биде 27. Со Брексит, мигрантската криза, терористичките напади и со подемот на популизам, ЕУ се соочува со еден од најголемите предизвици од своето постоење. Македонија од 2005 година е земја кандидат за членство во Европската Унија.

Денеска со повеќе активности се одбележува и 9 Мај – Денот на победата над фашизмот. По тој повод, Амбасадата на Руската Федерација во земјава викендов организираше повеќе настани во Битола и во Скопје.

Во рамките на одбележувањето на Денот на победата над фашизмот, Амбасадата на Русија организира полагање венци цвеќе пред Споменикот на загинатите партизани кај хидроцентралата „Матка“, а ќе бидат одржани и повеќе други културни настани.

На 9 мај 1945 година, Германија ја потпиша својата капитулација во Втората светска војна, во која животите ги загубија повеќе од 50 милиони луѓе.


Во Штип одбележани 100 години од раѓањето на првиот претседател на Македонија, Киро Глигоров


Штип, 3 мај, 2017 - 16:00 (META) 

Одбележувањето на стогодишнината од раѓањето на првиот претседател на независна Македонија, Киро Глигоров, денеска во Штип, на едно место собра пратеници од СДСМ и од ВМРО-ДПМНЕ, советниците во Општината од двете партии, борци од НОВ, граѓани и пријатели, кои заеднички му оддадоа почит на поранешниот претседател на државата.

Родниот град на Глигоров денеска првпат одбележува датум поврзан со неговиот живот. Градоначалникот на Штип, Илчо Захариев, говорот на свеченоста го почна со констатацијата дека ваков настан треба да се одржува на државно ниво, бидејќи Глигоров беше една од најзначајните личности од македонската историја.

– Неспорни се заслугите на Глигоров за македонската државност. Заедно со Јосип Броз Тито е потписник на Уставот на Социјалистичка Федеративна Република Југославија (СФРЈ) од 1974 година, со кој Македонија ги утврди денешните граници. Штип треба да го одбележува и денот на неговата смрт. Скромен, каков што беше, и последното испраќање по негова желба беше скромно, без државни и црковни почести. Некој нов Совет (на Општината, н.з.) треба да даде иницијатива за одбележување на сите значајни штипјани, како Михајло Апостолски, Глигоров… Дали ќе биде тоа спомен-куќа, споменик или спомен-обележје, независно, важно е да има нешто по што ќе ги паметат и ќе се сеќаваат идните генерации – рече Захариев.

Соња Николова, доктор по историски науки, потсети дека Глигоров, заедно со Емануел Чучков и со Михајло Апостолски, е еден од од шесттемина иницијатори за организирање на АСНОМ.

Инаку, Киро Глигоров е роден на 3 мај 1917 година во Штип. Како политичар, во рамките на поранешната југословенска федерација ги вршел сите значајни функции, вклучително и претседател на Сојузното собрание на СФРЈ, од 1974 до 1978 година. На 27 јануари 1991 година е избран за прв претседател на самостојна и суверена Република Македонија од страна на Собранието на Република Македонија. На 3 октомври 1995 година преживеа атентат, еден ден по потпишувањето на договорот со Слободан Милошевиќ за меѓусебно признавање на Македонија со тогашна СР Југославија. На 8 април 1993 година Глигоров првпат се обрати на македонски јазик на говорницата на Обединетите нации, кога Република Македонија под привремена референца БЈРМ стана 181. членка на Обединетите нации.

Глигоров почина на 1 јануари 2012 година, во својот дом во Скопје, во 94. година од животот.


Србија го одбележува Денот на сеќавање на жртвите во бомбардирањето на НАТО на СРЈ


Белград, 24 март, 2017 - 10:29 (META) 

Денеска во Србија со комеморативни собори, со полагање венци и цвеќе на спомениците на воените и на цивилните жртви, се одбележува 18-годишнината од почетокот на бомбардирањето на НАТО на тогашна Сојузна Република Југославија (СРЈ).

Државната делегација на церемонијата ќе ја предводи премиерот на Србија, Александар Вучиќ. Церемонијата ќе биде одржана кај железничкиот мост во Грделичката клисура, на кој во април 1999 година беше погоден патнички воз.

Воздушните напади на НАТО почнаа на 24 март 1999 година, пред 20 часот, и траеја 11 недели. Во нив, според проценките на различни извори, загинаа помеѓу 1.200 и 2.500 луѓе. Во бомбардирањата, кои без прекин траеја 78 дена, тешко беше оштетена инфраструктурата, фабрики, училишта, здравствени установи, медиумски куќи и споменици на културата.

Акцијата на НАТО, која тогашната влада на СРЈ ја оцени како агресија, уследи по неуспешните преговори за решение на кризата на Косово, кои се одржаа во Рамбуе, кај Париз, во февруари и во март 1999 година.


На Меѓународниот ден на водите, „Арсена“ потсети на загадената вода во Гевгелија


Гевгелија, 22 март, 2017 - 18:09 (META) 

Граѓанската иницијатива „Арсена“ подели пакувања чиста вода на штанд поставен на градското шеталиште во центарот на Гевгелија, по повод Меѓународниот ден на водите.

Мотото на оваа акција беше „Здрава вода за здрав живот“, а целта беше да се актуелизира долгогодишниот проблем на гевгеличани со потребата од чиста вода за пиење, поради присуството на енормно високи концентрации на отровниот металоид арсен во водите од градскиот водовод.

„Ова што се случува со водата во Гевгелија е трагично и неодговорно. Сите сакаме чиста вода и сите заслужуваме да ја имаме дома како корисници на јавниот водоводен систем. Но, работите се надвор од секаква контрола на локалните власти. Изгледа, сиве овие години, поважан им беше мирниот мандат и бенефициите од мандатот, наместо задоволување на потребите на граѓаните за чиста вода“, изјавија од „Арсена“.

Од оваа иницијатива најавуваат формирање на правен тим кој ќе се занимава со правните консеквенци на одговорните за долгогодишното труење на гевгеличани со арсенот во гевгелиската вода.


Македонија го одбележува Светскиот ден на водите


Охрид, 22 март, 2017 - 11:40 (META) 

Денеска, според календарот на Обединетите нации, се одбележува Светскиот ден на водите. Обединетите нации го признаа правото на вода како елементарно човеково право.

Со повеќе манифестации, Светскиот ден на водите ќе биде одбележан и кај нас.

Министерството за животна средина и просторно планирање организира конференција на тема „Водата и отпадните води“, на која ќе се обратат министерот за животна средина и просторно планирање, Башким Амети, раководителот на Одделот за оперативни работи во Делегацијата на ЕУ, Мауро ди Вероли, и претседателот на Регулаторната комисија за енергетика, Димитар Петров.

Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР) предвидува атрактивно нуркање во водите на езерото Матка од страна на членови на Нуркачкото друштво „Врело“ и хидрометриски мерења на реката Треска, додека Институтот за јавно здравје, најави „Саем на вода“, пред Домот на АРМ во Скопје.

Амбасадата на САД во Македонија организира тркалезна маса на која ќе се говори за Дримскиот процес/проект и за заштитата на Охридско Езеро.

Водата е основата за постоењето на живот на планетата Земја, а чистата вода за пиење и за одржување на хигиената е неопходна за одржување на животот и на здравјето на целиот жив свет. Сепак, правото на вода не е еднакво достапно за секого. Приближно 900 милиони луѓе во светот немаат пристап до чиста и здрава вода за пиење, додека 2,5 милијарди луѓе немаат нормални услови за одржување на својата хигиена.

Експертите алармираат дека до средината на овој век дури седум милијарди луѓе ќе бидат соочени со недостиг од вода бидејќи бројот на жители на Земјата се зголемува, а водените ресурси се намалуваат.

Помалку од 1 отсто од водата на Земјата е употреблива за пиење. Како што се зголемува бројот на населението во светот, се зголемуваат и потребите од вода за пиење.

До 2025 година две третини од човештвото ќе почувствува сериозен недостиг од вода, предупредуваат експертите од Обединетите нации.


Денеска ќе се одбележат 13 години од смртта на поранешниот претседател Борис Трајковски


Скопје, 26 февруари, 2017 - 10:54 (META) 

Со повеќе настани денеска ќе се одбележат 13 години од смртта на поранешниот претседател Борис Трајковски, кој загина во авионска несреќа во близина на Мостар.

Цвеќе на гробот на Трајковски ќе положат членови од семејството на претседателот, повеќе делегации и граѓани.

Годишнината од смртта на претседателот Трајковски ќе биде одбележана и пред платото на Спортскиот центар „Борис Трајковски“ во Скопје.

Во авионска несреќа што се случи на 26 февруари 2004 година, освен претседателот, загинаа и осум члена на македонската делегација што патуваше на меѓународна конференција во Мостар.


Евреите во Хрватска ги бојкотираа церемониите за Денот на Холокаустот


Загреб, 27 јануари, 2017 - 18:57 (META) 

Додека низ светот со бројни церемонии се одбележуваше Денот на сеќавање на жртвите на Холокаустот, во Хрватска одбележувањето беше поматено од бојкотот на Еврејската заедница на државната церемонија. Нејзиниот став е дека конзервативната влада не прави доволно за спречување на пронацистичките пројави во Хрватска.

Лидерот на Хрватската еврејска заедница, Огнен Краус, изјави дека одлуката за бојкот била донесена бидејќи властите не ја отстраниле спомен-плочата во концентрациониот логор во Јасеновац, на која е поздравот на усташите „За дом спремни“ (Подготвени за домот).  Слична плоча е поставена и во Кутина.

Државна делегација денеска положи венец на еврејските гробишта во Загреб. Премиерот Андреј Пленковиќ од Ерусалим вчера порача дека прашањето е деликатно, оти спомен-плочата всушност не била за усташите, туку за хрватските бранители кои загинале во, како што ја нарече, татковинската војна во првата половина на 90-тите години на минатиот век.

Инаку, главниот настан беше во поранешниот нацистички логор Аушвиц, изграден од нацистите на територијата на окупирана Полска, кога преживеаните жртви на Холокаустот положија цвеќе на Ѕидот на смртта во логорот. Тие се присетија на морничавите денови.

Денот кога концентрациониот логор Аушвиц беше ослободен од страна на советските војници во 1945 година, 27 јануари, се одбележува како Ден на сеќавање на жртвите на холокаустот.

Комесарот за човекови права на ОН при одбележувањето на овој ден, ја истакна опасноста од антисемитизмот, од сите форми на расна и на верска омраза, како и од дискриминацијата.


Православните верници денеска го слават празникот Богојавление – Водици


Скопје/Охрид, 19 јануари, 2017 - 10:07 (META) 

Православните верници денеска го слават празникот Богојавление – Водици, поврзан со крштевањето на Исус Христос во водите на реката Јордан од страна на Јован Крстител. Празникот, кој уште се нарекува Водици поради големото осветување на водите што го извршува црквата на овој ден, се празнува уште од вториот век од нашата ера.

На овој ден, традиционално во реките се положуваат крстови. Оној што ќе го фати светиот крст се верува дека ќе го следи среќа и благослов во текот на целата година.

Како и претходните години, најмасовна посетеност на манифестациите по повод Богојавление – Водици се очекува да има во Скопје и во Охрид. Во Скопје за учество на манифестацијата „Водици 2017“ се пријавени повеќе од 100 граѓани, а кум е сопственикот на ресторанот „Стара куќа“, Димитриј Јовановиќ.

Централната манифестација ќе се одржи напладне, кога архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан ќе го положи крстот во реката Вардар од мостот Слобода. Претходно, од 9 часот, поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија ќе богослужи Златоустова литургија во црквата „Рожденство на Пресвета Богородица“.

Утринава во сите православни храмови во Охрид се служеа богослужби, по што литиите се упатија кон градското пристаниште, каде во 10 часот ќе бидат осветени езерските води и ќе биде фрлен Светиот крст. Во водите на Охридското Езеро треба да влезат повеќе од стотитина граѓани.

– За оној што ќе го фати светиот крст ќе следуваат скромни подароци. Црквата ќе му подари крст, а од страна на локалната самоуправа ќе добие икона – вели претставникот од Дебарско-кичевската епархија, отец Илија Ристески.

За празникот во Охрид допатуваа бројни гости, во најголем дел од земјава и од регионот, пред сè, од Бугарија, Албанија, Грција и од Србија.

Најавено е на богојавленските чествувања во Охрид да присуствуваат и претставници на дипломатскиот кор во земјава, меѓу кои и евроамбасадорот Самуел Жбогар.

Градоначалникот на Охрид, Никола Бакрачевски, вели дека и годинава, како и минатата, манифестацијата е во организација на општинските служби и јавни претпријатија, а покрај нив се вклучени и сите здруженија и институции кои постојано помагаат околу настанот, меѓу кои општинскиот Црвен крст, Нуркачкиот центар „Амфора“, Капетанија и СВР од Охрид.

Бакрачевски ги повика граѓаните масовно да се вклучат во одбележувањето на празникот, а туристичките работници подготвено да им излезат во пресрет на барањата на бројните гости за празникот Богојавление – Водици.


Хористи од Краков допатуваа во Охрид во чест на Свети Климент Охридски


Охрид, 10 декември, 2016 - 17:17 (META) 

Академскиот хор „Доминанта“ од Краковскиот универзитет во Полска денеска одржа концерт на отворено, пред споменикот на светите Кирил и Методиј во Охрид.

Хорот во Охрид престојува на покана од Младинскиот културен центар, а неговиот настап е во рамките на одбележувањето на празникот на градот, Св.Климент Охридски.


Во државата се случуваат сериозни повреди на човековите права, сметаат младите правници


Скопје, 10 декември, 2016 - 10:37 (META) 

„Во државата се случуваат сериозни повреди на основните човекови слободи и права. Дискриминацијата е присутна и евидентна кон припадниците на ромската етничка заедница, ЛГБТИ-заедницата, политичките неистомисленици и жените. Лицата лишени од слобода се соочуваат со нечовечки услови во затворите и во други институции“, се вели во соопштението на Македонското здружение на млади правници по повод одбележувањето на Меѓународниот ден на човековите права (10 декември).

Во него се додава дека најголемиот дел од институциите, кои согласно Уставот се должни да ги штитат човековите права, со исклучок на Народниот правобранител, затаиле и дополнително ја влошиле состојбата со човековите права.

– Проблемите поврзани со независноста и со непристрасноста на судството влијаеја негативно на заштитата на човековите права од страна на редовните судови. Од друга страна, Уставниот суд на РМ, кој исто така има надлежност да ги штити човековите права, пристапува со краен формализам и рестриктивност, поради што во 25 години независност само во еден единствен случај нашол повреда на човековите права – се додава во соопштението.