!На 1 февруари 2017 година, завршува промотивниот период на слободно користење, без регистрација и без претплата, на содржините на „Мета“, кое беше воведено за да им овозможиме полесен пристап на корисниците до навремени и проверени вести. За начинот на пристап и за претплата, од 1 февруари 2017 година ќе информираме дополнително. При пренесувањето и преземањето на содржините од „Мета“, задолжително е атрибуирање и линкување.

СДСМ: Трајановски ќе даде отчет за криминалот


Скопје, 24 јануари, 2017 - 16:55 (META) 

„На граѓаните не им е потребен денешниот отчет на Трајановски. Тие ги живеат последиците од неговото неодговорно владеење“, порача СДСМ, реагирајќи на денешното излагање на градоначалникот на Скопје, Коце Трајановски, за проектите реализирани или почнати во 2016 година.

Партијата обвини дека Трајановски не направил ништо за заштита на здравјето на граѓаните, како и дека во многу делови нема елементарни услови за живот.

„Тој ги остави скопјани да се задушуваат во загаден воздух поради тоа што не ја спроведе гасификацијата. Децата мрзнат во училиштата поради неисправни инсталации на големиот студ. Поплави одзедоа животи на деца поради тоа што нема атмосферска канализација во сите делови на главниот град. Граѓаните на главниот град на Македонија, во 21 век се оставени без елементарни услови за живот, водоводи, одводи, безбедни патишта и тротоари, енергетски фасади. Сето ова се случува бидејќи Трајановски со Никола Груевски со години ги задолжува скопјани со милиони евра за панорамски тркала, лажен барок, за криминалниот проект „Скопје 2014“, воден од тендерски интeреси“, му порача СДСМ на градоначалникот на Скопје.


Трамп ги обвини медиумите дека лажат за бројката на присутни луѓе на инаугурацијата


Вашингтон, 22 јануари, 2017 - 13:18 (META) 

Претседателот на САД, Доналд Трамп, ги обвини медиумите дека се „нечесни“ околу проценките за бројот на луѓе што присуствувале на неговата инаугурација пред Капитол хил, јавува „Би-би-си“.

Новиот претседател на САД реагирал на фотографиите објавени во медиумите, со кои се споредува бројот на граѓани што биле присутни на неговата и на инаугурацијата на претходниот претседател на САД, Барак Обама, во 2009 година.

Трамп тврди дека во петокот, додека го држел инаугуративниот говор пред Капитол, „изгледало како да има“ околу 1,5 милиони луѓе, остро негирајќи ги извештатите на медиумите, според кои, на церемонијата присуствувале најмногу 250.000 луѓе.

Подоцна, како што пренесува британскиот национален сервис, прес-секретарот на Белата куќа, Шон Спајсер, изјавил дека во петокот „имало најмногу публика која досега била видена на една инаугурација, и точка“. Сепак, ниту Трамп, ниту Спајсер не понудиле докази за своите тврдења.

Фотографиите, на кои реагирал Трамп, како што може да се види, покажуваат многу поголем број на граѓани на инаугурацијата на Обама во 2009 година.

За бројот на присутните нема официјален податок, но, според проценките, на инаугурацијата на Обама во 2009 присуствувале околу 1,8 милиони луѓе, а во 2013 околу еден милион.


Трамп им порача на вработените во ЦИА дека „илјада отсто“ стои зад нив


Вашингтон, 22 јануари, 2017 - 10:47 (META) 

Претседателот на САД, Доналд Трамп, вчера го посети седиштето на американската Централна разузнавачка агенција (ЦИА) во Ленгли, Вирџинија, при што истакна дека целосно ја поддржува агенцијата и им порача на вработените дека е „со нив илјада отсто“.

Според светските медиумите, обраќањето на Трамп во седиштето на ЦИА, на првиот ден по преземањето на должноста претседател, се толкува како негов обид да ги отстрани оградите кои беа подгигнати откако јавно ги отфрли наводите на разузнавачката агенција дека Русија се обидела да му помогне да ги добие изборите.

Тој жестоко ја критикуваше ЦИА и по написите во медиумите минатата недела во врска со непотврденото разузнавачко досие според кое Кремљ поседува компромитирачки материјал за Трамп од неговата посета на Москва.

Трамп тогаш ги обвини разузнавачките служби дека дозволиле да протечат „лажните вести“.

Сепак, за време на вчерашната посета, тој на вработените во ЦИА им рече дека се посебни и прекрасни луѓе и дека стои зад нив.


Проширени обвинувањата против Харадинај


Белград, 11 јануари, 2017 - 12:47 (META) 

Обвинителството за воени злосторства на Србија ги прошири обвинувањата против еден од поранешните команданти на Ослободителната војска на Косово, Рамуш Харадинај, кој беше уапсен во Франција по налог на Србија која го товари за воени злосторства.

Одлуката е донесена затоа што обвинителството дошло до нови докази.

Се работи за собрани докази за одговорноста на Харадинај за воените злосторства на Косово, кои не биле предмет на разгледување во Хашкиот трибунал и претставување на дополнителни докази кои веќе се испратени во Франција.

Новата документација ќе биде испратена до надлежен суд во Франција откако ќе биде преведена на француски јазик. Се очекува дека тоа би можело да биде завршено пред крајот на оваа недела.

Министерството за правда на Србија вчера во Франција го проследи барањето за испорачување на Харадинај, кој беше уапсен на 4 јануари по налог на Србија поради сомневања дека во 1998 и 1999 година на Косово извршил воени злосторства над Србите и над други неалбански етникуми.

Судот во Франција одлучи на 5 јануари Харадинај да го задржи во притвор додека Србија не го достави барањето за екстрадиција.

Харадинај беше суден пред Хашкиот трибунал за воени злосторства, но во 2012 година беше ослободен од сите обвиненија.

Тој по налог на Србија беше уапсен и во 2015 година на аеродромот во Љубљана, но по неколку дена беше ослободен.


Новогодишен календар ги скара опозицијата и локалната власт во Општина Дебрца


Охрид, 1 јануари, 2017 - 11:05 (META) 

Новогодишниот календар беше доволна причина за да се скараат опозицијата и локалната власт во Општина Дебрца, пишува порталот „Охрид њуз“.

Опозицискиот СДСМ го обвини градоначаникот Игор Трајкоски дека се промовира во новогодишниот календар на Општина Дебрца.

– На сите страници на календарот се ставени фотографии од градоначалникот, кој „забегано“ и во стилот на „народен водач и татко на општината ги прославува новите работни успеси за доброто на граѓаните“ – велат од СДСМ.

Градоначалникот Трајкоски им врати дека „со таквите обвинувања само го покажуваат нискиот политички морал и култура“.

– Им порачуваме на СДСМ – Дебрца да го земат календарот и добро да го проучат, за да ги видат сите ветени и реализирани проекти и дејства спроведени од градоначалникот Трајкоски и од партијата ВМРО-ДПМНЕ – вели Трајкоски.


Вучиќ: Немам намера да одговорам на бесмислиците на омбудсманот


Белград, 15 декември, 2016 - 13:59 (META) 

Премиерот на Србија, Александар Вучиќ, денеска изјави дека нема потреба да одговара на отвореното писмо што до него го упати народниот правобранител Саша Јанковиќ, со образложение дека „не сака да се осврнува на бесмислиците кои ги говорат политичарите“, алудирајќи притоа на српскиот омбудсман.

„Јанковиќ е политичар, добар или лош, тоа ќе каже народот. Мислам дека лошото е во тоа што, она што го говори го кажува од функцијата на која се наоѓа сега“, рече Вучиќ пред новинарите во собранието на Србија, каде учествуваше на економска конференција.

Вучиќ рече и дека му „честита на Јанковиќ за неговата популарност во Хрватска“, додавајќи дека од друга страна, како што видел, тој (Вучиќ) е најнепопуларната личност таму.

Српскиот народен правобранител Саша Јанковиќ денеска го обвини премиерот Александар Вучиќ за „поттикнување омраза и нетрпеливост“ поради вчерашната изјава на премиерот во која тој за омбудсманот и за уште неколку луѓе рече дека се „априори против државата и својот народ“.

Во отвореното писмо на Јанковиќ до Вучиќ, народниот правобранител наведе дека Србија „заслужува повеќе и подобро од ваквиот начин на извршување на власта“ и посочувајќи дека речникот на Вучиќ е знак за тоталитарно, а не за демократско уредување.


Српскиот народен правобранител го обвини премиерот Вучиќ за поттикнување омраза


Белград, 14 декември, 2016 - 20:08 (META) 

Српскиот народен правобранител Саша Јанковиќ денеска го обвини премиерот Александар Вучиќ за „поттикнување омраза и нетрпеливост“ поради вчерашната изјава на премиерот во која тој за омбудсманот и за уште неколку луѓе рече дека се „априори против државата и својот народ“.

Во отвореното писмо на Јанковиќ до Вучиќ, народниот правобранител наведува дека Србија „заслужува повеќе и подобро од ваквиот начин на извршување на власта“.

Јанковиќ во писмото посочува дека речникот на Вучиќ е знак за тоталитарно, а не за демократско уредување, додавајќи дека премиерот е должен да води сметка дека за ниту еден граѓанин на Србија нема право каже такво нешто.

„Никој нема такво право, а Вие последен. Јас или некој од друг од наведените, и да сум ги менувал во минатото своите ставови за 180 степени, и да сум ги пребројувал граѓаните по етничка основа, и да сум добивал станови од државата додека таа беше бомбардирана, и да сум бил министер за информирање додека сопственици на весници беа убивани или денес да газам и да ја преземам надлежноста над сите државни органи и институции, како што е случајот со Вас (Александар Вучиќ, н.з.), не смеете да кажете дека сме противници на државата и на народот“, вели во писмото Јанковиќ.

Инаку, Јанковиќ се споменува како можен кандидат за претседател на Србија на изборите кои треба да се одржат следната година.

Кон крајот на ноември, 100 јавни личности во Србија, меѓу кои истакнати книжевници, новинари, глумци и професори, се потпишаа на апелот со кој од Јанковиќ бараат да се кандидира на претседателските избори како независен кандидат.


ВМРО-ДПМНЕ: Јанева подобро да се кандидираше за носител на листа на СДСМ


Скопје, 18 ноември, 2016 - 14:14 (META) 

Денешната прес-конференција на Специјалното јавно обвинителство, на која беше презентиран случајот „Таргет“, за владејачката партија ВМРО-ДПМНЕ е уште еден доказ дека Катица Јанева е продолжена рака на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, и дека ја спроведува неговата намера „да ја редефинира и федерализира Република Македонија како бинационална држава и да ја обвини Македонија дека е виновна и за спорот што го има Грција со нашето име и за сите други отворени прашања со соседите“.

Според реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ, целта на прес-конференцијата била да ги покрие, како што стои во соопштението, скандалозните изјави и ветувања на Заев дадени пред албанската дијаспора во Швајцарија. Владејачката партија ја обвинува Јанева дека без ниту еден доказ ја погазила правната бранша и влегла во политичка кампања.

„Специјалното јавно обвинителство одлучи да се вклучи во изборна кампања уште пред да тргнат изборните каравани и да се официјализира почетокот“, се вели во реакцијата.

Од владејачката партија велат дека Јанева денеска не објаснила како претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање, Сашо Мијалков, и сите други функционери на партијата се лицата кои биле најприслушувани, и со тоа срамно се обидела да ги покрие „аболираниот криминалец Зоран Заев и неговиот пријател Зоран Верушевски“.

„Катица Јанева денеска не ја објасни нивната скајп-комуникација за заштита и за поддршка од чадорот, ниту скајп-комуникацијата дека ќе се лее крв до колена. Впрочем, и изјавите на Заев и неговите ветувања дадени на албанската дијаспора се најдобриот доказ за „пучот“ кој бил подготвуван на Македонија. Многу почесно ќе беше кон граѓаните доколку Катица Јанева се кандидираше за носител на листа на СДСМ, наместо на овој начин да ја злоупотребува службената положба и овластувања“, велат од ВМРО-ДПМНЕ.


Министерот за правда Џафери мртов ладен додека ресорот му го тресат скандали


Скопје, 17 ноември, 2016 - 16:20 (META) 

Иако во најголемиот кривичен суд во земјава, Основниот суд Скопје 1, се случува циркус, а Извештајот на Европската комисија за напредокот на Македонија нотира сериозни недостатоци во правосудниот систем и опструкции врз работата на Специјалното јавно обвинителство, најодговорниот за правосудниот систем во земјава, министерот за правда, е целосно отсутен од случувањата во неговиот ресор – го нема во јавноста и не се изјаснува за ништо.

Дали во земјава има министер за правда и што тој прави деновиве?

Младиот кадар на ДУИ, 26-годишниот министер за правда, Валдет Џафери, досега не излезе со никаков коментар и со став околу извештајот на ЕК, а молчи и за случувањата во Кривичниот суд, каде судии преку писма и претставки се бунтуваат против претседателот на судот, Владимир Панчевски, а вработени меѓусебната нетрпеливост ја решаваат со навреди, закани и со физички пресметки.

Последната активност на министерот Џафери објавена на официјалната интернет-страница на Министерството за правда е неговото учество на традиционалната манифестација „Нотарски денови“ од 31 октомври годинава. На страницата, во категоријата каде треба да биде биографијата на Џафери, кој на функцијата беше назначен во април годинава, не само што нема никакви податоци, туку го нема ниту неговото име. Стои само слика.

Од манифестацијата „Нотарски денови“ досега во Кривичниот суд и во сферата на правосудството се случија следните настани, кои како да не го интересираат младиот министер Џафери:

  • Судијата Иван Џолев поднесе кривична пријава против претседателот на Кривичниот суд, Владимир Панчевски, за примање награда за противзаконско влијание;
  • Европската комисија во годинешниот Извештај за напредокот на земјава во евроинтеграциите, во делот за судството нотира назадување, политичкото влијание, опструкции, недостиг од независност и недостигот од спречување на селективна правда;
  • 13 судии испратија писмо и претставка до Судскиот совет од кого бараат да го санкционира Панчевски, поради злоупотреби и користење на официјалната интернет-страница на судот за лични постапувања и ставови за одреден судија;
  • Панчевски преку страницата на Кривичниот суд информираше дека дал исказ во Обвинителството за организиран криминал и корупција по пријавата до Џолев и дека веднаш потоа му поднел на колегата контрапријава за лажно пријавување на кривично дело;
  • Претседателката на највисокиот суд во земјава, Врховниот суд, Лидија Недлекова, во интервју за емисијата 360 степени“ на „Алсат М“ меѓу другото искоментира дека во судскиот систем во земјава има сериозни проблеми, а нејзиниот колега Владимир Панчевски не заслужува нов мандат како претседател на Кривичниот суд, со оглед на тоа како досега ја извршувал функцијата;
  • Кривичниот суд соопшти дека референтот за човечки ресурси првин ѝ се заканувал по животот, а потоа и физички ја нападнал портпаролката на судот, поради што интервениралa полиција и се правел записник. Референтот вчера тврдеше дека не ја нападнал колешката и го обвини Панчевски дека им се заканува на вработени кои реагирале на воспоставената норма за работа и незаконското распоредување на службениците;
  • Во меѓувреме, Панчевски изјави дека „секој судија во Основниот суд Скопје 1 е дуќанче, секој судија е чешмичка. Чешмичките им се затворија, па затоа се бесни“.

Министерството за правда, иако еден од најважните ресори во Владата, изминативе години го водеа министри кои не се покажаа многу на оваа функција, а некои од се најдоа вплеткани и во скандали.

Валдет Џафери министерската фотелја ја презеде од Аднан Јашари (исто така кадар на ДУИ), кој иако беше поактивен, речиси двегодишното министерување го заврши без позначајни резултати.

Неговиот претходник пак Блерим Беџети, не само што не помогна во унапредувањето на правосудниот систем, во јуни 2013 година се најде на тапет на јавноста, откако пратеникот на ДПА во Собранието, Беким Фазлиу рече дека за време на полициска акција во ноќниот клуб „Шери“ во Градскиот парк, кај Беџети бил најден пиштол и дрога.

Тогашниот министер за правда ги демантираше ваквите тврдења, но случајот остана нерасчистен и без епилог.


13 судии со писмо го обвинија Панчевски за злоупотреба на интернет-страницата


Скопје, 15 ноември, 2016 - 16:59 (META) 

Тринаесет судии од Основниот суд Скопје 1 испратиле писмо до Судскиот совет, во кое реагираат и го обвинуваат претседателот на судот, Владимир Панчевски, дека ја злоупотребува официјалната интернет-страница на судот со објавување „лични постапувања и ставови за одреден судија“.

Судиите реагираат на соопштението на Кривичниот суд од петокот минатата недела, во кое Панчевски информираше дека дал исказ во Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција, во врска со кривичната пријава што против него ја поднесе судијата Иван Џолев и дека веднаш потоа му поднел контрапријава на својот колега за лажно пријавување кривично дело.

„Судијата Владимир Панчевски, како претседател на судот, информира за свои лични постапувања и ставови за одреден судија, при тоа крајно не почитувајќи го неговиот интегритет како судија. За ова тој ја користи официјалната веб-страница на судот. Се оградуваме од наведеното, имајќи ја предвид судската етика и морал, а воедно и почитувањето на тајноста и на заштитата на интегритетот за каква било поведена постапка кон судија… Со оглед дека односите меѓу колегите се крајно нарушени, засегнати сме сите ние со наведеното известување, бидејќи може тоа да биде кој било од нас, кој во моментов не се согласува со сегашниот претседател. Во таа насока се обраќаме до вас, како надлежен орган, во согласност со вашите законски овластувања, да преземете соодветни мерки кон претседателот на судот…“, се вели во писмото на судиите до Судскиот совет.

Претседателот на Судскиот совет, Зоран Караџовски, за националниот радиодифузен сервис МТВ потврдил дека го добиле писмото, но ќе го третираат како анонимно бидејќи судиите се потпишале само со потпис, а не и со полни имиња и презимиња.