Димитров утре во Рим на конференција за борба против антисемитизмот


Скопје, 28 јануари, 2018 - 13:35 (META) 

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров утре во Рим ќе учествува на меѓународната конференција за одговорност на државите, институциите и поединците во борбата против антисемитизмот во регионот на ОБСЕ, соопштија од МНР.

Конференцијата е организирана во рамките на италијанското претседавање со Организацијата за безбедност и соработка во Европа.

„Министерот Димитров ќе има свое излагање на конференцијата во кое ќе се осврне на значењето и улогата на еврејската заедница во Република Македонија и активностите кои ги презема Република Македонија во справувањето со кривичните дела мотивирани од омраза и борбата против антисемитизмот“, стои во соопштението на МНР.


Мисијата на ОБСЕ на Косово го осуди убиството на Оливер Ивановиќ


Приштина, 16 јануари, 2018 - 13:07 (META) 

Шефот на мисијата на ОБСЕ на Косово, амбасадорот Јан Брату го осуди убиството на Оливер Ивановиќ, еден од лидерите на косовските Срби, и ги повика правосудните органи да направата сè што е во нивна можност да ги изведат извршителите пред лицето на правдата.

Брату изјави дека Ивановиќ речиси две децении бил еден од најистакнатите претставници на косовските Срби, кој неуморно се ангажирал во корист на својата заедница.

– Да се види дека еден политичар може да биде ладнокрвно убиен во 2018 година на Косово е страшна помисла. На најстрог можен начин го осудувам овој гнасен чин и ги повикувам органите за спроведуавње на законот, но и сите актери, да направат се што е можно извршителите да се изведат пред лицето на правдата. Ова ќе биде голем тест за владеењето на правото на Косово – изјави Брату.

Убиството на Ивановиќ, кој утрово беше застрелан со огнено оружје пред неговата канцеларија во Северна Митровица, го осуди и косовската влада и претседателот на Косово, Хашим Тачи.

Тој ги повика надлежните органи што побрзо да ги расветлат околностите на убиството и да ги изведат извршителите пред лицето на правдата.


Димитров утре и задутре во Виена на министерски совет на ОБСЕ


Скопје, 6 декември, 2017 - 13:05 (META) 

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, ќе ја предводи македонската делегација на 24. Министерски совет на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ), кој ќе се одржи на 7 и 8 декември во Виена.

Димитров ќе има обраќање на Министерскиот совет, на кој ќе ги претстави ставовите на Република Македонија.

„На Министерскиот совет, министрите за надворешни работи ќе разменат мислења за активностите на Организацијата во изминатиот едногодишен период, во рамки на австриското претседавање со ОБСЕ. Воедно, се очекува да се усвојат и поголем број одлуки кои се во доменот на надлежностите на ОБСЕ, односно кои се однесуваат на неговите три димензии: политичко-воената, економско-еколошката и хуманата димензија“, велат од МНР.


Програмите на МРТ на јазиците на националностите едвај составуваат крај со крај


Скопје, 27 ноември, 2017 - 13:46 (META) 

„Ромската редакција во МТВ има само еден човек, за програмата на српски јазик ангажирани се еден или двајца. Вработените во редакциите на помалите етнички заедници и во телевизијата и во радиото на јавниот радиодифузен сервис честопати работат во руинирани простории, без доволно столчиња и бироа, а тешко доаѓаат до техника и камери. Се чувствуваат изолирани и другите, а демотивирани се и од тоа што последните вработувања се случиле пред 10 и 15 години, а голем дел од вработените во овие редакции се блиску до возраста за пензионирање“, беше кажано на денешната тркалезна маса во Скопје, организирана од ОБСЕ.

На настанот посветен на зајакнување на капацитетот на редакциите на јазиците на заедниците во јавниот радиодифузен сервис, препораки за реформирање на редакциите на помалите јазици кои ќе треба да функционираат во рамките на новиот четврти канал на МРТ, даде Џонатан Стоунмен, медиумски експерт и поранешен долгогодишен новинар на „Би-би-си“.

Тој рече дека се фрапирал од некои работи што ги видел или ги слушнал во разговорите со вработените во редакциите на помалите јазици и препорача итна обука на вработените за користење на социјалните мрежи и за промовирање и за емитување на содржините, но и за контакт со публиката и за утврдување на нивните интереси.

Стоунмен препорача и да се почне со користење на паметни телефони и мали камери кои може веднаш да емитуваат, како и вработените да се обучат за нивно користење, а посочи дека е потребна и добра безжична мрежа за да може новинарите и другите вработени да функционираат нормално, оти, како што рече, се фрапирал кога видел дека на вработените некогаш им се потребни по 10 минути да се конектираат за да може да пишуваат или да внесат материјали.

Медиумскиот експерт препорача кога ќе се формира четвртиот канал на МТВ, како и тој на Македонското радио, сите редакции да бидат под еден раководител кому ќе може да му се обраќаат за проблемите, но и да бидат во заеднички простории. Стоунмен рече дека е неопходно да почне и титлување на програмите на други јазици, за да се олесни запознавањето на различните јазични заедници за да може да дојде до поголемо зближување.

На почетокот на тркалезната маса, говореа и заменик-шефот на Мисијата на ОБСЕ во Скопје, Џефри Голдстајн, и министрите Дамјан Манчевски и Роберт Поповски, кои порачаа дека намерите и на ОБСЕ и на македонската влада се за стимулирање на мултикултурноста во земјава, за што се потребни уште реформи и напори. Но, како што рекоа министрите, реформите во МРТ ќе одат бавно, поради недостигот на пари во државата. Сепак, беше нагласено дека Владата има искрена определба да прави реформи и во јавниот радиодифузен сервис, не поради притисоци, туку затоа што нејзина изворна определба се слободата на изразувањето и негувањето на мултикултурноста.

foom-logo-disklejmerТекстот е изработен во рамки на проектот „Опсерваторија на медиумските реформи“, што го спроведуваат Фондацијата за интернет и општество „Метаморфозис“, „Агора“ Центар за промовирање на граѓански вредности и Платформата за истражувачко новинарство и анализи (ПИНА), со финансиска поддршка на „Фондацијата Отворено општество – Македонија“.
Содржината на текстот е единствена одговорност на авторите и на ниту еден начин не може да се смета дека ги одразува гледиштата на „Фондацијата Отворено општество – Македонија“.


Сите да работат за враќање на довербата во институциите, вели генералниот секретар на ОБСЕ


Скопје, 18 ноември, 2017 - 10:35 (META) 

Успешното надминување на политичката криза и тековните напори за спроведување на владината реформска агенда нудат единствена можност за напредок, рече генералниот секретар на ОБСЕ, Томас Гремингер, по завршувањето на неговата дводневна посета на Скопје.

– Сите чинители треба да ги здружат силите во зајакнувањето на демократските процеси и во враќањето на довербата во институциите во земјата, воспоставувајќи ефективни механизми за контрола – рече Гремингер.

Тој ја истакна потребата да се работи на долгорочните структурни реформи во областите како што се владеењето на правото, слободата на медиумите, демократското владеење, полицијата и безбедносниот сектор.

Гремингер ги охрабри понатамошните чекори за градење кохезивно општество и продолжување на спроведувањето на Охридскиот рамковен договор. Тој, исто така, ги поздрави напорите за зацврстување на добрососедските односи, вклучително и потпишувањето на Договорот за пријателство со Бугарија.


Селмани: Владата сака да ја игра улогата на главен уредник на медиумите


Скопје, 17 ноември, 2017 - 14:01 (META) 

За Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) е апсолутно неприфатлива идејата на Владата таа да ја регулира медиумската содржина, истакнал претседателот на ЗНМ, Насер Селмани, на средбата со новиот генерален секретар на ОБСЕ, Томас Гремингер, кој е во посета на земјава, а на која учествувале претставници на пет граѓански организации.

„Тоа е во спротивност со најдобрите практики во европските демократии“, рекол Селмани и нагласил дека наметнувањето парични казни за начинот на известување на новинарите покажува дека Владата сака да ја игра улогата на главен и одговорен уредник на медиумите.

Според Селмани, Владата досега не покажала желба за вистинска дебата со аргументи околу моделот за финансирање на „Македонската радио-телевизија“ (МРТ).

„Ако Владата однапред знае дека за МРТ треба да се одвојат само 0,7 отсто од буџетот на државата, тогаш за што служи дебатата за законот“, запрашал Селмани, се наведува во соопштението за средбата.

Претседателот на ЗНМ на средбата со Гремингер посочил и дека во Македонија постои јасна тенденција за неказнивост на насилството врз новинарите затоа што ниту еден насилник не е изведен пред лицето на правдата.

Тој изразил разочарување што пред две недели полицијата приведе двајца новинари во полициска станица за наводно снимање судии на објавувањето на пресудите за случајот „Диво Насеље“, а во суштина ги испрашувале за снимање на полицијата пред судската зграда.

„Тоа е апсолутно неприфатлива практика“, истакнал Селмани и додал дека полицијата сè уште ги третира новинарите како опасни луѓе на кои не треба да им се верува.

Генералниот секретар на ОБСЕ, Гремингер, ги запознал претставниците на граѓанските организации со целите на неговата посета на земјава, односно да се запознае со агендата за реформи на Владата.

foom-logo-disklejmerТекстот е изработен во рамки на проектот „Опсерваторија на медиумските реформи“, што го спроведуваат Фондацијата за интернет и општество „Метаморфозис“, „Агора“ Центар за промовирање на граѓански вредности и Платформата за истражувачко новинарство и анализи (ПИНА), со финансиска поддршка на „Фондацијата Отворено општество – Македонија“.
Содржината на текстот е единствена одговорност на авторите и на ниту еден начин не може да се смета дека ги одразува гледиштата на „Фондацијата Отворено општество – Македонија“.


ОБСЕ ќе продолжи со поддршката на клучните реформи, порача Гремингер по средбата со Заев


Скопје, 16 ноември, 2017 - 19:17 (META) 

Премиерот Зоран Заев денеска имаше средба со новиот генерален секретар на ОБСЕ, Томас Гремингер, на која била потврдена определбата на Владата за заштита на човековите права, функционирањето на правната држава и посветеноста на реформскиот процес, како и поддршката што Владата ќе продолжи да ја добива од ОБСЕ во реализацијата на реформскиот процес.

– Работиме и ќе работиме во согласност со стандардите на Европската Унија и на ОБСЕ во сите важни области за граѓаните и за државата, затоа што ја гледаме иднината на Република Македонија во ЕУ – изјави Заев на заедничката прес-конференција со генералниот секретар на ОБСЕ по средбата.

Тој истакна дека Владата во програмата за работа и во реформскиот план „3-6-9“ ги зема предвид забелешките од извештаите за напредок на Европската комисија. Заев подвлече дека со особено внимание ќе се работи на воспоставувањето на непристрасен, професионален и ефикасен судски систем, во согласност со препораките на Европската комисија и на Венецијанската комисија на Советот на Европа.

Генералниот секретар на ОБСЕ, Томас Гремингер истакна оти е важно спроведувањето на долгорочни структурни реформи во области како што се владеењето на правото, медиумските права и слободи, полицијата и реформите во секторот на безбедноста, кои ОБСЕ ги смета за клучни.

Тој ги охрабри сите вклучени страни да работат заедно на зајакнување на демократските процеси и на враќање на довербата во институциите.

– ОБСЕ и институциите на нашата организација и нашата мисија во Скопје се овде да ве поддржат и продолжуваме со партнерскиот однос што го негуваме во соработката со државните институции и со поддршката на реформите во клучните области – рече Гремингер.


Дезир: На МРТ ѝ треба модел на финансирање што ќе ја гарантира независноста


Скопје, 15 ноември, 2017 - 16:44 (META) 

На јавниот сервис му треба модел на финансирање кој на ниту еден начин нема да ја поткопа неговата независност и ќе овозможи да ја извршува својата мисија на јавен сервис, се вели во соопштението од претставникот на ОБСЕ за медиуми, Харлем Дезир, за неговата посета на земјава и средбите со премиерот, министри во Владата и со новинарските здруженија.

– Со цел да се спроведат овие потребни реформи, многу е важно јавниот сервис да остане институција со високи професионални стандарди, ослободена од политички притисок и во служба на сите граѓани – вели Дезир.

Тој на средбите, на кои фокусот беа измените во законот за аудио и аудио-визуелни медиуми, реформите во јавниот сервис и за безбедноста на новинарите, пофалил неколку позитивни медиумски реформи и ја истакнал потребата за подобрување на општата состојба на медиумите во земјава.

Дезир за време на посетата ја претстави анализата за нацрт-законот и ја понудил својата континуирана помош за време на целиот процес.

– Мојата канцеларија ќе продолжи со обезбедување на сета потребна помош во овој многу важен процес. Го поздравувам активниот ангажман на новинарските здруженија и невладините организации и организациите на граѓанското општество во јавните консултации во врска со нацрт-законот – вели Дезир, нагласувајќи ја потребата процесот на изготвување на законот да биде отворен и транспарентен.

Околу безбедноста на новинарите, Дезир истакнал дека таа е еден од главните услови за слободни и отворени медиуми.

– Драго ми е да слушнам дека Владата ќе го третира ова прашање како приоритет – вели Дезир, додавајќи дека сторителите на неколку напади врз медиумските професионалци во земјата мора да бидат изведени пред лицето на правдата.

Претставникот на ОБСЕ за медиуми ги оценил како позитивни одлуката на Владата за бесплатен пристап на новинарите до документите од Централниот регистар и Агенцијата за катастар на недвижности и укинувањето на владиното рекламирање во сите медиуми.

foom-logo-disklejmerТекстот е изработен во рамки на проектот „Опсерваторија на медиумските реформи“, што го спроведуваат Фондацијата за интернет и општество „Метаморфозис“, „Агора“ Центар за промовирање на граѓански вредности и Платформата за истражувачко новинарство и анализи (ПИНА), со финансиска поддршка на „Фондацијата Отворено општество – Македонија“.
Содржината на текстот е единствена одговорност на авторите и на ниту еден начин не може да се смета дека ги одразува гледиштата на „Фондацијата Отворено општество – Македонија“.


Спасовски – Десир: Новинарите мора да се чувствуваат безбедни и слободни


Скопје, 14 ноември, 2017 - 19:28 (META) 

Медиумите се меѓу најважните столбови на едно демократско општество и затоа мора да се преземат сите неопходни мерки за новинарите да се чувствуваат безбедни и слободни да ја извршуваат својата работа, заклучија на денешната средба министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски и претставникот за слобода на медиумите на ОБСЕ, Харлем Десир.

„Спасовски ја потенцираше соработката на МВР со здруженијата на новинарите и партнерскиот однос со новинарите и нивните здруженија со цел полесно да се решаваат евентуалните проблеми во иднина. Тој ја истакна посветеноста на Министерството за внатрешни работи за расчистување до крај на сите случаи со напади врз новинари кои се случија во минатото“, стои во соопштението.

Министерот, на средбата го запознал Десир со реформите во МВР и со мерките кои се преземаат за целосно да се врати довербата на граѓаните во полицијата. Двајцата соговорници се согласиле за интензивирање на соработка меѓу Министерството за внатрешни работи и ОБСЕ.


Димитров во ОБСЕ ги претстави реформите и ја нагласи важноста на слободните медиуми


Виена, 12 октомври, 2017 - 18:39 (META) 

Шефот на македонската дипломатија, Никола Димитров, денеска имаше обраќање пред Постојаниот совет на ОБСЕ во Виена, во кое, говорејќи за реформите на Владата, поврзани со владеењето на правото, изборниот систем, силни и професионални институции, развој на здрави механизми на контрола, независно судство и слободата на медиумите, се повика на цитатот од американскиот дипломат Адлај Стивенсон – „Слободните медиуми се мајка на сите слободи и на нашиот слободен напредок“.

Димитров, како што соопшти Министерството за надворешни работи, го претставил „оптимизмот кој завладеа во македонското општество по долгата криза“, но и зголемените очекувања на граѓаните како од новата Влада, така и од меѓународната заедница.

Тој ја нагласил важноста од искреното соочување со предизвиците кои постојат во едно општество, елаборирајќи ја реформската агенда содржана во планот „3-6-9“ на Владата.

Димитров за време на посетата на ОБСЕ имал средба со генералниот секретар на организацијата, Томас Гремингер, како и кратка средба со специјалниот претставник на ОБСЕ за слобода на медиумите, Харлем Дезир.

Тој, како што информираат од МНР, се сретнал и со генералниот секретар во Министерството за наворешни работи на Австрија, Михаел Линхарт, со кого разговарал за одличните билатерални односи меѓу двете земји, економската соработка, за соработката во текот на мигрантската и бегалската криза во изминатите две години, а станало збор и за Берлинскиот процес и приоритетите и плановите на австриското претседавање со Советот на ЕУ во втората половина на 2018 година.