!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Министерот за финансии, Тевдовски се сретна со претставници од Светска банка


Скопје, 5 јуни, 2017 - 12:59 (META) 

Министерот за финансии, Драган Тевдовски денеска се сретна со претставници на Светска банка предводени од директорот за Македонија и Косово, Европа и Централна Азија, Марко Мантованели.

На средбата, како што соопштуваат од Министерството за финансии, бил афирмиран партнерскиот однос на Македонија со Светска банка, била разгледана состојбата на тековните проекти, како и можностите за идна соработка.

Почнувајќи од 1993 година, Светска банка е присутна во Македонија преку обезбедување на техничка помош и финансирање на 63 проекти во вредност од над две милијарди долари.

Моментно, Светска банка учествува во финансирањето на седум проекти кои се во фаза на имплементација, во износ од 331 милиони долари.

Соработката на Македонија со Светска банка се одвива во повеќе области како што се транспортна инфраструктура, општински услуги, енергија, социјална политика, образование, иновациска дејност, информациска технологија, како и во областа на туризмот.


Свилановиќ: Борбата против екстремизмот да се вгради во образованието


Загреб, 25 мај, 2017 - 16:11 (META) 

„Спречувањето на екстремизмот треба да биде вграден во наставните планови и програми на општиот образовен систем, но и надвор од наставните активности“, изјави денеска генералниот секретар на Регионалниот совет за соработка (РСС), Горан Свилановиќ.

– Младите се примарна цел на пропагандата на насилните екстремисти и за да станат поотпорни треба да се направат посебни координирани програми – појасни Свилановиќ, зборувајќи на собир во Загреб на кој присуствуваат претставници на министерствата за образование, наставници и експерти од земјите од Западен Балкан, меѓу кои и од Македонија.

На состанокот, како што соопшти РСС, се разговарало и за начинот како во наставата да се интегрира образованието за толеранција во општеството. Станува збор за наставни планови во основно и средно образование, но и надвор од наставни активности.

РСС, кој е меѓувладино оперативно тело на земјите од Процесот за соработка во ЈИЕ – (SEECP), веќе има воспоставено функционален систем, односно Група на национални контакт-точки за спречување и сузбивање на насилниот екстремизам и регрутирање на терористи.

Денешниот собир е само проширување на координираните активности околу ова прашање меѓу земјите од Западен Балкан.


Заев: Се надевам дека до 5 јуни ќе го укинеме екстерното тестирање


Скопје, 17 мај, 2017 - 14:26 (META) 

Ние ќе побрзаме со формирањето влада за да можеме пред 5 јуни, датумот на екстерното тестирање, со одлуки или со закон да го укинеме овој експеримент, кој се покажа како неуспешен, рече мандатарот за составување на новата влада, Зоран Заев, откако претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, му го врачи мандатот.

– Ние ветивме укинување на екстерното тестирање, тоа ќе биде само уште една причина да побрзаме со формирање на владата, зашто искрено и длабоко во нашите политички концепти веруваме дека овој механизам на екстерно тестирање навистина предизвикува траума најмногу кај децата, со тоа нивните родители и нивните наставници – рече Заев.

Тој беше категоричен дека екстерното тестирање во својата досегашна форма било неуспешно и мора да се отфрли.

– Македонија мора да има корективи за испорачување на знаење кое е вредно за нашите деца, но овој експеримент кој беше имплементиран се покажа како неуспешен и затоа се надевам дека пред првиот испит ќе можеме со одлуки или со закон, како е тоа нормирано, да го отстраниме, секако, надевајќи се дека до тој рок ќе има влада – рече Заев.


Државниот испитен центар ги објави прашањата за екстерното тестирање


Скопје, 6 мај, 2017 - 11:42 (META) 

Државниот испитен центар ги објави прашањата за екстерното тестирање за учениците од основно и од средно обрзование на веб-страницата prasanjaeksterno.dic.edu.mk.

Распоредите за тестирање ќе бидат објавени на 29 мај, а тестирањата треба да се одржат од 5 до 9 јуни. Учениците ќе полагаат два предмети кои ќе ги дознаат три дена пред тестирањето.

Прелиминарните резултати треба да бидат објавени на 15 јуни, по што, во наредните три дена може да се поднесуваат приговори. Конечните резултати ќе бидат објавени на 27 јуни.


На странските инвеститори им недостигаат 500 квалификувани работници


Скопје, 10 април, 2017 - 15:12 (META) 

Странските компании бараат квалификувани физички работници кои ги нема на пазарот на труд во Македонија и тоа е сериозен проблем во нивното работење, истакна претседателот на Советот на странски инвеститори при Стопанската комора на Македонија, Штефан Питер.

Истражувањето на кое одговориле 40 компании, покажува дека лани тие имале потреба од 500 квалификувани физички работници и половина од нив имале проблем да ги најдат.

Имајќи предвид дека квалификуваните физички работници пополнуваат до 90 проценти од работните позиции клучни за функционирањето на овие компании, Питер истакна дека во следните три години, тие ќе имаат потреба од 4.000 до 6.000 вакви работници.

„Недоволно квалификаната работна сила станува сè поголем проблем и ситуацијата е алармантна. Веќе е предоцна да се реагира. Постои итна потреба за ефикасни мерки, во спротивно компаниите ќе имаат проблеми со оперативните и секојдневните работи. Повеќе од 60 проценти од компаниите не се задоволни од физичката работна сила на пазарот на трудот и вработуваат помалку квалификувани кадри. За реформите е потребно време, а бизнисот тоа време го мери во часови“, изјави Питер.

Според него, еден од најголемите проблеми е да се привлечат тинејџерите и да се промени свеста во државата дека ако си менаџер, другите ќе работат за тебе, што воопшто не е точно во практика.

Тој предложи во средното стручно образование еден ден во неделата наставата да се изведува практично и секоја образовна година тој број на часови да се зголемува.


ВМРО-ДПМНЕ: Бледи се манипулациите на СДСМ наспроти фактите


Скопје, 9 април, 2017 - 18:27 (META) 

ВМРО-ДПМНЕ попладнево реагираше на денешната прес-конференција на Петар Атанасов, кој рече дека учениците од Македонија покажале меѓу најслабите резултати според светски релевантната организација ПИСА, на тестирањето по наука, математика и читање со разбирање, како и дека според ОЕЦД и Светската банка, повеќе од 2/3 од учениците на возраст од 15 години се функционално неписмени.

„СДС се обидува со апсурдни и манипулативни прес конференции да ја дефокусира јавноста од прашањето кое ја интересира јавноста, што се има СДС прифатено од Тиранската Платформа. Впрочем СДС сега говори за образование, а на големо подготвува редефинирање на државата од мултиетничка во бинационална. СДС и по три прес конференции на ден не може да го сокрие револтот кај народот кој станува се поголем и поголем. Во тоа нема да им помогнат ниту бледите манипулации кои ги кажуваат за образовниот систем во Македонија. Фактите говорат нешто сосема друго. Буџетот за образование е зголемен за повеќе од 86%. Изградени се 74 нови училишни објекти, а повеќе од 400 се реконструирани. СДС не изгради ниту едно ново училиште. Изградени се 99 спортски сали, наспроти 0 изградените на СДС. Отворени се 3 нови државни универзитети со кои им се даде можност на сите заинтересирани граѓани, независно од финансиските можности да се запишат на факултет и со личен труд и посветеност да стекнат факултетска диплома. Во времето на СДС факултетите беа достапни само за децата на оние кои се офајдија од криминалната приватизација“, се вели во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ.


Петар Атанасов: Лошото образование се скрши врз грбот на децата


Скопје, 9 април, 2017 - 14:32 (META) 

Потребно е итно да се деблокира Собранието и да се формира новата реформска Влада, којашто ќе почне веднаш да работи на последиците од катастрофалните образовни политики на досегашната власт. Во прашање се нашите деца!, порача денеска Петар Атанасов, претседател на Комисијата за образование на СДСМ.

Тој нагласи дека две релевантни меѓународни институции, ОЕЦД и Светската банка пласирале многу загрижувачки податоци, дека повеќе од 2/3 од учениците на возраст од 15 години се функционално неписмени.

– Истовремено, учениците од Македонија покажале меѓу најслабите резултати според светски релевантната организација ПИСА, на тестирањето по наука, математика и читање со разбирање! Министерството за образование секоја година добива негативни оценки во извештаите на Европската унија дека нема капацитет за големи реформи. Образовните институции се неповрзани и неспособни. Недостигот на стабилен и сериозен образовен систем се скрши врз грбот на децата кои станаа жртви на неписмените образовни политики на досегшната власт. Затоа мнозинството граѓани избраа промени и тие мора да се случат! – порача Атанасов.

Тој рече дека целта на СДСМ е да воспостави современ образовен систем во соработка со сите засегнати страни, професорите, наставниците, родителите, учениците.

Нагласи дека мора да се случат сериозни реформи во образованието.

– Прво, мора веднаш да се отстранат погрешните проекти и штетните експерименти како екстерно тестирање, дисперзирани студии, катастрофални учебници, казните за наставниците и лошите закони.   Второ, мора да обезбеди квалитетна образовна структура што ќе може, ќе знае и ќе сака да го постави образовниот систем на здрави нозе. Програмата на новата Влада вклучува и нов Институтот за развој на образованието и Центар за обезедување на квалитет – рече Атанасов.


Саеми на книгата, на образованието и на туристичката понуда од 4 април во Скопје


Скопје, 28 март, 2017 - 11:17 (META) 

Во Скопски саем од 4 до 10 април ќе се одржат 29. Меѓународен саем на книгата, 20. Меѓународен саем за образование и за кариера и „Скопје травел маркет“. Влезниците ќе чинат 30 денари, а халите ќе бидат отворени секој ден од 10 до 20 часот.

Саемот на книгата е една од најзначајните културни манифестации во Македонија, а и годинава, како и претходно, ќе бидат понудени современи и класични литературни дела од домашни и од странски автори, стручна, научна и белетристичка литература, учебници и училишни прирачници, енциклопедии и дела од областа на културата и на уметноста.

На „Денови на образование и на кариера“ ќе се презентираат државните и приватните високообразовни институции, но ќе бидат присутни и странски образовни институции, како и компании кои имаат програми за студирање со стипендии и со кредити, компании кои нудат професионална пракса за студентите, како и компании кои нудат вработување.

На третата саемска манифестација, „Скопје травел маркет“, ќе бидат презентирани понудите на туристичките агенции.


Само 49 лица со хендикеп завршиле високо образование во 2015 година


Скопје, 24 март, 2017 - 10:59 (META) 

Во 2015 година, само 49 лица со хендикеп завршиле високо образование, петмина станале магистри, а не е забележан ниту еден случај на успешно завршени докторски студии. И покрај фактот дека школувањето во Македонија за лицата со прв и со втор степен на инвалидност е бесплатно и истото е покриено од буџетот, бројот на лица кои завршуваат соодветно образование е исклучително низок.

Ова истражување го спровело Фондацијата за одржлив економски развој „Преда плус“, во соработка со Здружението на студенти и младинци со хендикеп, во рамките на проектот „Градење капацитети на организации за помош на лица со посебни потреби во Македонија“, кој е поддржан од ЕУ.

„Законот за високо-образовниот процес на студентите со посебни потреби им овозможува низа поволности и олеснувања за студирање, како што се бесплатна партиципација, право на редовно студирање, користење на сите услуги утврдени според студентскиот стандард и многу други, но и покрај овие позитивни страни, сепак бројот на лица кои се образуваат е доста низок. Доказ дека можеме подобро се и позитивните практики што ги следат земјите членки на ЕУ кои подразбираат 100 отсто генерална обврска од земјите членки на ЕУ за прилагодување на училиштата и на образовните установи според потребите на лицата со посебни потреби. 94,7 отсто од земјите членки на Европска Унија имаат прилагодувања во согласност со специфичните барања на лицата со посебни потреби“, велат од „Преда плус“.


Во образованието има премногу теорија, а практичната настава ја има само на хартија


Тетово, 23 март, 2017 - 16:12 (META) 

Последните анализи бележат голем расчекор меѓу кадрите што произлегуваат од образованието и побарувачката на пазарот на трудот. За тоа кои се причините за ваквата состојба и како да се надмине овој проблем, денеска во Тетово се дебатираше на тркалезна маса под наслов „Образованието за вработување“. Учесниците нагласија дека разликата меѓу понудата и побарувачката на пазарот на трудот е резултат на погрешниот избор на студии од страна на студентите, но и образовните политики, кои ги креираат државните институции.

– Од вкупно 8.315 дипломирани студенти, само 4,4 отсто имаме во математички науки, во техничко-технолошки науки имаме 12 отсто, во медицински и во биотехничките науки имаме 13 отсто, а најмногу кадри имаме произведено во социјалните и во хуманистичките науки, односно 72 отсто. Но, ако се анализира што бара пазарот на трудот, ќе видиме дека тој бара повеќе кадри кои произлегуваат од техничко-технолошките струки – изјави Изет Зеќири, универзитетски професор.

Учесниците на трибината додадоа дека ниту кадрите кои се произведуваат во образованието, а не се барани на пазарот на трудот, не се образуваат по законските нормативи. Академик Абдулменаф Беџети вели дека во образованието има премногу теорија, а практичната настава ја има само на хартија.

– Законски, 30 отсто од целиот образовен процес треба да биде практична настава. Но, тоа се спроведува само на хартија или, пак, воопшто не се спроведува. Ваквата состојба мора да се контролира од државните институции, кои треба да преземат соодветни мерки – вели универзитетскиот професор Абдулменаф Беџети.

Денешната тркалезна маса ја организираше Факултетот за бизнис и администрација при Универзитетот на Југоистична Европа. Целта на дебатата е да се насочат и да се натераат младите да ги изберат вистинските студии, со кои полесно ќе најдат работа.