!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Сончево време со пораст на дневната температура


Скопје, 11 декември, 2017 - 9:00 (META) 

Времето денеска ќе биде претежно сончево, а само во западните делови ќе има повремено зголемување на облачноста. На планините на северозапад ќе има услови за провејување на слаб снег.

Утринските минусни температури во текот на денот ќе бележат пораст и ќе бидат во интервал од од три до 12 Целзиусови степени.

Под влијание на јужно струење, во наредните денови, дневните температури ќе бидат релативно високи.


Облачно со повремени сончеви периоди


Скопје, 6 декември, 2017 - 9:38 (META) 

Времето денеска ќе биде умерено облачно со повремени сончеви периоди и со слаб до умерен северозападен ветер. На југоисток ветерот краткотрајно ќе засилува.

Минималната температура ќе се движи од минус 6 до 1 Целзиусов степен, а дневната од 4 до 12 Целзиусови степени.

Во Скопје и во околината претпладне ќе биде со мала до умерена облачност, а попладне претежно сончево. Дневната температура ќе се искачи до 9 Целзиусови степени.

До петок ќе преовладува сончево време со мала до умерена локална облачност. Утринската температура во поголемиот дел од земјата ќе се спушти под нулата, а дневната ќе биде во благ пораст.

В сабота облачноста ќе се зголеми, а на запад ќе почнат врнежи од дожд. Во текот на ноќта од сабота кон недела врнежите ќе се прошират во поголемиот дел од земјата. В недела, претежно во западните и источните делови, ќе има повремени врнежи од дожд, а на повисоките места врнежите ќе бидат од снег.


Времето денеска облачно со услови за дожд и за снег


Скопје, 19 ноември, 2017 - 9:41 (META) 

Времето денеска ќе биде променливо облачно. Кон крајот на денот во западните делови ќе врне повремен локален дожд, кој на планините и на некои повисоки места ќе преминува во снег. Ќе дува слаб до умерен ветер од северозападен правец.

Утринската температура ќе се движи од 2 до 10 Целзиусови степени, а дневната од 7 до 13 степени.

Во Скопје ќе преовладува слично време, облачно со слаби врнежи од дожд. Ќе дува умерен ветер од северозападен правец. Утринската температура ќе се спушти до 6 Целзиусови степени, а дневната ќе достигне 10 степени.


Денеска облачно со слаби локални врнежи од дожд


Скопје, 18 ноември, 2017 - 10:08 (META) 

Времето денеска ќе биде облачно со слаби локални врнежи од дожд, претежно во југоисточните делови. Утринската температура ќе се движи од два до 11 Целзиусови степени, а дневната од седум до 13 степени.

Во Скопје ќе биде облачно со слаби врнежи од дожд. Утринската температура ќе се спушти до седум, а дневната ќе се искачи до 11 Целзиусови степени.

В недела ќе преовладува променливо облачно време, кон крајот на денот во северозападниот дел од земјава ќе има врнежи од дожд кои на планините и на некои повисоки места ќе преминуваат во снег.


Облачно со врнежи од дожд и со температура до 13 степени


Скопје, 17 ноември, 2017 - 9:08 (META) 

Под влијание на циклонска активност, и денеска во Македонија ќе преовладува облачно време со врнежи од дожд, кои на повеќе места ќе бидат пообилни, а особено во јужните и во западните делови од земјата. Ќе дува слаб до умерен ветер од југоисточен правец.

Утринската температура се движи од 3 до 10 Целзиусови степени, а дневната ќе достигне од 4 до 13 степени.

Во Скопје се очекува слично време, облачно со врнежи од дожд и со слаб до умерен ветер од југоистичен правец. Дневната температура во главниот град ќе достигне до 9 Целзиусови степени.

Во изминатите 24 часа, најмногу дожд, 38 литри на еден квадратен метар, наврна во Гевгелија, соопшти утрово Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР). Во Крушево се измерени 33 литри на квадратен метар, во Демир Капија – 25 литри, 24 литри во Пожаране и вп Битола, 21 литар во Маврово, 20 литри во Прилеп, 17 литри на еден квадратен метар наврнаа во Тополчани и во Дојран, 16 литри во Претор, Ѓуриште и во Охрид, 15 литри во Лазарополе, 13 литри во Скопје, 12 литри во Куманово, а 11 литри на еден квадратен метар наврнаа во Штип, Тетово и во Струмица.

Утре врнежите од дожд ќе бидат поумерени и претежно во источните делови од земјата, а в недела слаби и локални.


Облачно со обилни врнежи од дожд и температура до 15 степени


Скопје, 15 ноември, 2017 - 9:30 (META) 

Денеска времето во Македонија ќе биде облачно со врнежи од дожд кои на повеќе места ќе бидат обилни, особено во јужните и централните делови од земјата. Локално ќе има услови за појава на пороен дожд и грмежи.

Максималната дневна температура ќе се движи во интервал од 10 до 15 Целзиусови степени.

Во Скопје денеска облачно со врнежи од дожд и максимална температура до 12 Целзиусови степени.

Под влијание на циклонска активност до петок ќе преовладува облачно време со врнежи од дожд, кои на повеќе места ќе бидат обилни и се очекува да наврнат над 40 литри на метар квадратен. Најобилни врнежи ќе има во јужните и во западните делови од земјата, каде на места се очекува врнежите да надминат 70 литри на метар квадратен.

Според Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР), влажниот бран што ја зафати Македонија се очекува да предизвика зголемување на водостоите на реките, кои сè уште се под просекот за ноември. Зголемување на водостојот се очекува на сите водотеци низ земјава, особено кај помалите каде се можни локални излевања.


Денеска облачно време со дожд


Скопје, 14 ноември, 2017 - 8:43 (META) 

Во текот на денот во Македонија ќе има променливо облачно време со повремени локални врнежи од дожд, кои повеќе ќе бидат застапени во западните, источните и југоисточните делови на државата.

Ќе дува слаб до умерен југоисточен ветер, а попладне ќе го смени правецот во источен и североисточен и повремено ќе се засилува.

Највисоките температури ќе се движат од 12 до 17 Целзиусови степени.

Во Скопје ќе претежно облачно со повремени врнежи од дожд и ќе дува слаб до умерен ветер од југоисточен правец. Попладне ветерот ќе го промени правецот во северен и ќе се засилува. Највисоката дневна температура ќе достигне до 16 Целзиусови степени.

Утре и задутре ќе има обилни врнежи од дожд, кои наместа се очекува да надминат и 60 л/м2. Локално, особено на југ, ќе има услови за пороен дожд и грмежи. В петок врнежите ќе бидат со умерен интензитет и во текот на денот ќе престануваат.


Променливо облачно со повремени врнежи од дожд


Скопје, 11 ноември, 2017 - 9:34 (META) 

Времето денеска ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од дожд и со слаб до умерен југоисточен ветер. Нешто пообилни врнежи се очекуваат во текот на ноќта и тоа во западните делови.
Дневната температурата ќе се движи од пет до 13 степени.

Во Скопје и околината ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од дожд и со слаб до умерен југоисточен ветер. Нешто пообилни врнежи се очекуваат во текот на ноќта и тоа во западните делови. Температурата ќе достигне до 10 степени.

Следува период на променливо облачно време со повремени врнежи од дожд со променлив интензитет. Во недела и понеделник врнежите ќе бидат полокализирани и ќе дува умерен јужен ветер. Пообилни врнежи повторно се очекуваат во вторник и среда, а од среда и опаѓање на температурата што ќе предизвика на планините и на некои повисоки места врнежите да поминуваат во снег.


Променливо облачно со појава на утринска магла во котлините


Скопје, 9 ноември, 2017 - 9:17 (META) 

Времето денеска претпладне ќе биде променливо облачно со појава на утринска магла и ниска облачност по одделни котлини. Во попладневните часови се очекува намалување на облачноста. Во текот на денот ќе дува слаб ветер од западен и северозападен правец.

Утринската температурата ќе се движи од четири до девет, а дневната 12 до 18 Целзиусови степени.

Во Скопје и околината не очекува слично време со температурата до 15 Целзиусови степени.

Утре се очекува стабилизирање на времето, по одделни котлини со појава на утринска магла и ниска облачност, но во сабота повторно ќе преовладува променливо облачно време со повремени врнежи од дожд со променлив интензитет, а ќе дува и умерен јужен ветер. Повеќе врнежи се очекуваат во почетокот на наредната седмица.


Променливо облачно со локален дожд


Скопје, 7 ноември, 2017 - 9:28 (META) 

Времето денеска ќе биде променливо облачно, во западните и во југозападните делови од земјава со повремени локални врнежи од дожд со послаб интензитет, а во текот на ноќта, почнувајќи од западните делови, врнежите ќе се интензивираат и ќе се прошират и кон исток.

Ќе дува умерен, на места повремено засилен југоисточен ветер. Максималната температура ќе биде во интервал од 12 до 17 Целзиусови степени.

Во Скопје ќе биде променливо облачно со умерен, повремено засилен југоисточен ветер. Во текот на ноќта ќе има повремен дожд. Максималната температура ќе достигне до 15 Целзиусови степени.