!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

Генералното собрание на ОН ќе му оддаде почит на Чуркин


Њујорк, 21 февруари, 2017 - 9:59 (META) 

Генералното собрание на Обединетите нации ќе одржи специјален состанок за да му оддаде почит на амбасадорот на Русија во Обединетите нации, Виталиј Чуркин.

Тоа го најави претседателот на 71. сесија на Генералното собрание на ОН, Питер Томсон.
Томсон, исто така, најави минута молк во знак на сеќавање на Чуркин, за кој рече дека бил „еден од најпочитуваните и највлијателните членови на семејството на ОН“.

Истовремено, Советот за безбедност на ОН усвои резолуција по повод смртта на рускиот дипломат.

Руското министерство за надворешни работи соопшти дека шефот на руската мисија при ОН, Виталиј Чуркин, ненадејно починал во Њујорк само еден ден пред својот 65. роденден.

Во соопштението на министерството се наведува дека станувало збор за „исклучителен руски дипломат“, кој пред да биде поставен на местото амбасадор на Русија во ОН во мај 2006 година, бил амбасадор на Русија во Белгија и во Канада, како и амбасадор за врски со НАТО.


Почина амбасадорот на Русија во Обединети нации


Њујорк, 20 февруари, 2017 - 19:26 (META) 

Амбасадорот на Русија во Обединети нации, Виталиј Чуркин, ненадејно почина денеска во Њујорк.
Заменик-амбасадорот Владимир Сафронков изјави дека на Чуркин му се слошило во канцеларијата во ОН, по што бил префрлен во болница, каде што починал. Причината за смртта сè уште не е позната.

„Министерството за надворешни работи на Русија со длабоко жалење соопштува дека во Њујорк ненадејно почина Виталиј Чуркин, истакнат руски дипломат, на возраст од 65 години, додека ја извршуваше својата работа. На семејството и на блиските им изразуваме искрено сочувство“, се вели во соопштението на министерството.

Чуркин беше амбасадор на Русија во ОН од 2006 година. Претходно амбасадорската функција ја извршуваше во Белгија од 1994 до 1998 година, а потоа во Канада од 1998 до 2003 година.

Амбасадорот течно говорел руски, монголски, француски и англиски јазик.


Гутереш го назначи Лакроа за шеф на мировните операции на ОН


Њујорк, 15 февруари, 2017 - 9:42 (META) 

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш денеска го именуваше за нов шеф на мировните операции на ОН францускиот дипломат Жан-Пјер Лакроа на мандат од година дена.

Лакроа на 1 април ќе ги преземе мировните операции на ОН во момент кога ги тресе скандал за случаите на сексуално злоставување извршени од мировници. Тој доаѓа на местото на Французинот Ерве Ладсу, кој го одби предлогот на Гутереш да остане на функцијата.

Гутереш, исто така, соопшти дека американскиот дипломат Џефри Фелдман, кој е одговорен за политички прашања во ОН, ќе остане на истата функција.


Германија доби продавница за храна што инаку би се фрлила


Келн, 7 февруари, 2017 - 12:18 (META) 

Во градот Келн во саботата е отворен првиот супермаркет во Германија во кој се продава храна што инаку би завршила во ѓубре, како уште еден чекор кон создавање општество со минимално фрлање ѓубре, јавува „Дојче веле“.

Ова, инаку, е трета таква продавница во Европската Унија. Продавницата „Добра храна“ продава речиси сè – од зеленчуци до пиво, кои ако не се продаваат таму, би биле фрлени или уништени од страна на трговците.

На полиците нема цени – купувачите плаќаат толку колку што мислат дека вреди производот. Продавачите се обврзани да ги известат купувачите кога истекува рокот за употреба, а продавницата е подготовена дури и да преземе законска одговорност ако некој се затруе.

Организацијата за храна и земјоделство  (ФАО) на Обединетите нации проценува дека околу една третина од произведената храна не се консумира или се фрла, а цената за тоа е 850 милијарди евра на глобално ниво годишно.


Светот како да се подготвува за војна, оценува Горбачов


Москва, 27 јануари, 2017 - 13:44 (META) 

Последниот лидер на СССР, Михаил Горбачов, смета дека најголем од многуте проблеми што ги има светот е милитаризирачката политика и новата трка во наоружување.

Горбачов во својот коментар за магазинот „Тајм“, наведува дека политичарите и воените лидери звучат сè повоинствено, а одбранбените доктрини стануваат сè поопасни.

„Аналитичарите и телевизиските личности се придружуваат кон воинствениот хор. Изгледа како светот да се подготвува за војна“, вели Горбачов.

Човекот кој го водеше Советскиот сојуз од 1985 година до неговиот распад во 1991 година, вели дека проблемот мора итно да се реши и предупредува дека моментот за дејствување веќе е пристигнат затоа што НАТО и Русија сè повеќе го приближуваат вооружувањето еден кон друг.

„Наместо тероризмот да биде прв приоритет, фокусот би требало да биде на спречување војна, на запирање на трката со вооружувањето и на намалување на арсеналот“, вели Горбачов.

Тој го повикува Советот за безбедност на Обединетите нации да усвои резолуција во која ќе стои дека „нуклеарната војна е неприфатлива и дека не смее никогаш да почне“.

„Луѓето кои треба да ја протуркаат таа резолуција се Доналд Трамп и Владимир Путин, кои заедно контролираат повеќе од 90 отсто од светското нуклеарно вооружување“, вели Горбачов.

Во рацете на Трамп од пред неколку дена се кодовите за нуклеарно вооружување, што новиот американски претседател го опиша како „нешто многу застрашувачко“.


Саманта Пауер го повика Трамп да не гo намалува финансирањето во ОН


Њујорк, 14 јануари, 2017 - 14:48 (META) 

Американската амбасадорка во заминување при Обединетите нации, Саманта Пауер, ја повика администрацијата на Доналд Трамп да не го намали финансирањето во Обединети нации.

Таа рече дека тоа ќе биде штетно за САД и ќе биде во корист на земји како Кина и Русија.

– Ние делумно го водиме светот затоа што сме водечка земја при Обединетите нации – рече амбасадорката на својата последна прес-конференција пред нејзиното заминување од функцијата на 20 јануари, кога должноста ја презема администрацијата на Трамп.

Поддржувачите на Израел во американскиот Конгрес предложија низа закони за намалување на финансирањето во ОН во знак на протест што претседателот во заминување, Барак Обама, дозволи усвојување на резолуција во Советот за безбедност на штета на Израел.

САД финансираат 22 отсто од регуларниот буџет на ОН, како и 25 отсто од буџетот за мировните мисии на ОН, во кои има околу 100.000 војници од разни земји членки на светската организација.

Пауер рече дека намалувањето на финансиите би ги загрозило самите Обединети нации на кои им е неопходна финансиска поддршка за решавање конфликти и за хуманитарните операции.


Потребен е целосно нов пристап за спречување војни, смета Гутереш


Њујорк, 11 јануари, 2017 - 10:10 (META) 

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш, повика на „целосно нов пристап“ како да се спречат војните.

Во првото обраќање пред Советот за безбедност на ОН откако стапи на функција, Гутереш рече дека е потрошено премногу време и средства за одговарање на кризите, наместо за нивно спречување.

– Луѓето плаќаат превисока цена. Потребен ни е целосно нов пристап – рече тој.

Тој оцени дека премногу шанси за превенција на кризи се пропуштени затоа што државите членки на ОН немале меѓусебна доверба.

– Денеска е потребно да покажеме поголемо лидерство и зајакнување на капацитетите и на авторитетот на ОН, ставајќи го мирот на прво место – истакна Гутереш.


НДМ: Албанија и Косово со сеалбанската платформа ѝ објавија војна на Македонија


Скопје, 8 јануари, 2017 - 14:15 (META) 

Народно движење за Македонија денеска изрази длабока загриженост и силно ја осуди вклученоста на Албанија и на Косово во донесувањето на т.н. сеалбанска платформа која повикува на редефинирање на уставниот поредок на Македонија.

„Ова особено добива сериозност ако се знае дека според правилата на општото меѓународно задолжително право, ваквиот атак на Албанија и на Косово спрема македонскиот суверенитет и интегритет се смета за објава на војна и за загрозување на меѓународниот мир и безбедност. НДМ смета дека е созреан условот Владата на Република Македонија во согласност со своето меѓународно право да му обрне внимание на Советот за безбедност на Обединетите нации за овие загрозувачки активности на Албанија и на Косово по мирот и безбедноста, како орган чија примарна надлежност, според Повелбата на ОН, е меѓународниот мир и безбедност“, стои во соопштението.

НДМ истовремено ги повика лидерите на ВМРО-ДПМНЕ и на СДСМ, Никола Груевски и Зоран Заев, како најодговорни во моментот за опстанокот на земјата, да се вразумат и веднаш да усвојат национален документ за виталните национални и државни интереси во кои никој нема да чепка без оглед кој победува на избори и составува влада.

„Во овој контекст, како појдовна основа треба да послужи меморандумот за Македонија кој на 4 јануари претседателот на НДМ, Јанко Бачев, им го достави лично на Груевски и на Заев, а со кој се обезбедува опстанокот на земјата. Всушност, токму недозволивото превирање меѓу ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ за прашањата од највисок национален интерес ја постави сцената за ваквото однесување на Албанците во регионот“, стои во соопштението.


Коѕиас денеска ќе се сретне со Нимиц


Њујорк, 6 јануари, 2017 - 13:47 (META) 

Шефот на грчката дипломатијата, Никос Коѕиас, денеска во Њујорк ќе се сретне со посредникот во спорот за името, Метју Нимиц. Средбата Нимиц – Коѕиас ќе биде во рамки на патувањето на грчкиот министер за надворешни работи во Њујорк на состаноци за кипарското прашање, чии преговори се особено интензивирани во овој период.

Главната цел на посетата на Коѕиас на Њујорк и на Обединетите нации е средбата со новиот генерален секретар на ОН, Антонио Гутереш, на која двајцата политичари се очекува да се фокусираат главно на прашањето за Кипар пред новата рунда разговори во Женева.

Спорот за името ќе се најде попатно на агендата на Коѕиас, кој ќе го искористи присуството во ОН да поразговара и со посредникот Нимиц околу македонско-грчките врски и преговорите за името. Коѕиас и Нимиц минатата година се сретнаа двапати, еднаш во април во Луксембург, а вториот пат во Њујорк за време на Генералното собрание. Од средбите немаше некакви конкретни резултати, ако се има предвид дека преговорите се на стенд бај поради политичката криза во Македонија. Ова ќе биде нивна трета заедничка средба додека трае кризата во Македонија, а последната заедничка рунда преговори беше во 2014 година.

За потсетување, весникот „Катимерини“ пред извесно време пишуваше дека Нимиц е подготвен да ги реактивира преговорите со двете страни веднаш по македонските избори и штом се избере нова влада. Грчката страна исто така очекува стабилна влада која ќе може да биде силен преговарач околу решавањето на разликите за името. Нимиц на почетокот на 2016 година во интервју за грчката телевизија „Скај“ изрази разочараност што преговарачкиот процес е привремено принудно стопиран и апелираше веднаш по изборите и двете страни повторно активно да му се посветат на процесот за наоѓање заеднички прифатливо решение.

И грчката и македонската страна изминатава година отворено се посветија на зачестени средби за зајакнување на меѓусебната доверба и соработка, ставајќи го политичкиот спор во втор план.


Во Ирак во 2016 година загинале 6.878 цивили


Багдад, 3 јануари, 2017 - 10:15 (META) 

Во текот на 2016 година, во Ирак загинале најмалку 6.878 цивили, соопштија од Обединетите нации.

Мисијата на ОН за помош на Ирак (УНАМИ) во соопштение наведе дека за време на минатата година повредени биле најмалку 12.388 цивили, додавајќи дека тие податоци не ги вклучуваат жртвите помеѓу цивилите во западната провинција Анбар во мај, јули, август и во декември.

Овие бројки „мораат да се сфатат како апсолутен минимум“, соопштија од ОН, наведувајќи дека мисијата не била во можност да потврди случаи на цивилни жртви во зоните на конфликтот, како и тие што го изгубиле животите поради „секундарни ефекти на насилство“ како недостатоци на вода, храна, лекови и на здравствена нега.

Според податоците на мисијата УНАМИ, во 2015 година во Ирак биле убиени најмалку 7.515 цивили.