!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

Резултатите од обдукцијата покажуваат дека во Идлиб е користено хемиско оружје


Анкара, 6 април, 2017 - 12:55 (META) 

Турскиот министер за правда, Бекир Боздаг, денеска изјави дека резултатите од обдукцијта на тројцата Сиријци, донесени во Турција по нападот во Северна Сирија, покажуваат дека биле изложени на напад со хемиско оружје.

– Со обдукција е утврдено дека е користено хемиско оружје – изјави Боздаг.

Повеќе од 80 лица, меѓу кои 30 деца загинаа во вторникот во напад во градот Кан Шеикун во провинцијата Идлиб.

Турските власти соопштија дека речиси 60 повредени во нападот се донесени во Турција на лекување и оти три лица починале.


Битолчанец, кој бил пријавен за исчезнат, пронајден мртов


Битола, 19 март, 2017 - 12:36 (META) 

Вчера во 12.35 часот во Секторот за внатрешни работи Битола било пријавено дека на улицата Партизанска бил пронајден починат 68-годишниот М.Ј. од Битола, соопшти МВР.

Како што информираат од полицијата, М.Ј. на 12 март оваа година бил пријавен за исчезнат.

По наредба на надлежен јавен обвинител, телото на починатиот било предадено за обдукција, која треба да ги утврди причините за смртта.


Притвореник починал на пат кон болница


Скопје, 25 февруари, 2017 - 14:17 (META) 

На Р.А. (1951) од Струмица, притвореник во истражниот затвор „Скопје“, вчера му се слошило по што од страна на доктор од затворот му била укажана прва помош.

Потоа било повикано возило на итна медицинска помош и бил пренесен во ГОБ „8 Септември“, но по пат починал.

Доктор од итна медицинска помош констатирал смрт. По наредба на јавен обвинител, телото ќе биде предадено на обдукција.


26-годишен кочанец пронајден мртов со траги од насилство


Кочани, 15 февруари, 2017 - 16:35 (META) 

Дваесет и шестгодишно момче утринава било пронајдено мртво во подрумот од зградата во која живеело во Кочани, а на телото имало видливи траги од насилство, соопшти Јавното обвинителство.

„Веднаш по добивањето на информацијата, надлежен обвинител од Основното јавно обвинителство Кочани изврши увид заедно со увидна екипа од МВР. Со оглед на тоа што на телото беа најдени видливи траги на насилство, обвинителството за вршењето на увидот повика форензичка екипа од Министерството за внатрешни работи од Скопје“, стои во соопштението од Обвинителството.

Оттаму додаваат дека во насока на утврдување на причините за смртта на момчето, ОЈО Кочани издало наредба за обдукција на телото, како и наредби за прибирање на траги од местото и вршење на потребните вештачења.


Обвинителството го истражува вчерашното убиство во Велес


Велес, 6 декември, 2016 - 10:33 (META) 

Основното јавно обвинителство Велес го истражува убиство што вчера околу 14 часот се случило во местото Којник, кај Велес, кога вооружен маж дошол во куќата на сега починатото лице и веднаш почнал да пука во него.

Како што соопштија денеска од Јавното обвинителство, жртвата, во обид да му избега на сторителот, излегла од куќата и дошла до улицата, каде осомничениот уште еднаш го вперил пиштолот кон неа, со намера повторно да пука.

„Во тој момент, по пријава на соседите, дошла полицијата која го лишила од слобода осомничениот, а на сега починатиот му е дадена медицинска помош, но, поради сериозноста на повредите, настапила смрт“, стои во соопштението на Јавното обвинителство.

Надлежен јавен обвинител заедно со екипи на МВР извршил увид на местото, по кој издал наредба за обдукција на телото на жртвата, за вештачење траги од местото, на брисеви од крвта и на оружјето со кое било извршено убиството.

На предлог на јавниот обвинител, Основниот суд во Велес на осомничениот му одредил притвор од 30 дена.

„Основното јавно обвинителство Велес продолжува со дејствата во насока на расветлување на настанот“, додаваат од обвинителството, кое треба да ги утврди причините и мотивите за убиството.


Возач загина во сообраќајна несреќа на патот Охрид – Струга


Охрид, 4 декември, 2016 - 14:02 (META) 

Едно лице го загуби животот во тешка сообраќајна незгода што синоќа околу 21.15 часот се случи на магистралниот пат Охрид – Струга, во близина на бензиската пумпа „Бесјани“.

Станува збор за Благоја Р. (37) од струшкото село Мороишта, кој веднаш по несреќата со возило на итна помош бил пренесен во Општата болница во Охрид, каде им подлегнал на повредите.

Сообраќајната незгода се случила кога Благоја Р., управувајќи автомобил марка „киа“ во правец од Струга кон Подмолје, изгубил контрола над возилото и со предниот дел удрил во метална канделабра и ограда со бетонски столбови. Од силината на ударот, возилото се превртело на покривот и излетало надвор од патот.

По наредба на јавен обвинител, на местото на несреќата, увид извршија полициски екипи од полициската станица за безбедност во патниот сообраќај во Охрид.

Според насоките на јавниот обвинител, врз телото на починатиот денеска ќе биде извршена обдукција, а дополнително ќе биде вештачен и автомобилот што го управувал.


Димовски бара да не се политизира смртта на младата трудница од Штип


Штип, 28 ноември, 2016 - 18:59 (META) 

Ни збор од институциите, во исчекување на официјални резултати од обдукцијата врз телото на 26 -годишната трудница Билјана Коларова – Ничева, која почина минатата недела на Гинеколошко – акушерското одделение во Клиничката болница во Штип. Нема реакција ниту од штипското Основно јавно обвинителство , освен дека го очекуваат извештајот од обдукцијата.

– До нас се уште нема пристигнато резултати од обдукцијата, која ја направи Клиниката за судска медицина до Скопје. Побаравме таму да ја извршат обдукцијата за да се оттргнат сите сомненија, со оглед на тоа дека смртта настапила во болнички услови. Откако ќе ги добиеме резултатите, ќе одлучиме како ќе постапиме понатаму во овој случај – изјави во телефонскиот разговор, претседателот на Основното јавно обвинителство од Штип, Ристе Бојаџиски.

Лекарите, кои во неколку часа престој прво на Инфективното одделение, а потоа и на Гинеколошко акушерското одделение се бореа за животот на младата жена, изјавија дека Коларова – Ничева најверојатно починала од токсиколошки шок. Меѓутоа, вистинската причина за смртта ќе ја дадат резултатите од обдукцијата.

Во меѓувреме, во јавноста се појавија бројни шпекулации. Во дел од интернет порталите се појави писмо од наводна вработена во болницата, која тврди дека тој ден, кога била примена жената пред породување со болки и висока температура, немало кој да ја згрижи освен една дежурна сестра, бидејќи сите биле на митинг на ВМРО-ДПМНЕ. За коментар на тврдењата го прашавме носителот на листата на ВМРО-ДПМНЕ во Изборната единица број три, каде припаѓа Штип, Илија Димовски.

– Јас го видов тоа обвинување на еден од оние диви сајтови, претпоставува дека сте од професионален и сериозен медиум. Прво, не би сакал да коментирам несериозни извори и второ, секакви такви обвинувања не се предмет за политички коментари, туку се предмет за стручни лица, за претставници на Медицински центри или пак ако е потребно да се провери целата состојба. Не би сакал никаков политички контекст да се дава на тоа – изјави Димовски.

Освен Клиничката болница, која следниот ден, по смртта на младата жена, излезе со прес конференција , изостанаа други информации од институции или реакции.


40-годишен скопјанец загина во сообраќајка на патот Гостивар – Кичево


Кичево, 22 ноември, 2016 - 12:49 (META) 

Четириесетгодишен скопјанец го загубил животот во сообраќајна несреќа која синоќа се случила на магистралниот пат Гостивар – Кичево, кај селото Колари, соопшти денеска Јавното обвинителство.

Несреќата се случила кога во С.А. удрило комби со скопски регистарски таблички, што го управувал 52-годишен жител на Скопје.

„Според првичните сознанија, до несреќата дошло кога сега починатото лице излегло од автобус со кој патувало од Скопје за Охрид и ја преминало коловозната лента на необележано место при што било удрено од комбито“, велат од обвинителството,

Надлежен јавен обвинител од ОЈО Кичево, заедно со увидна екипа на МВР, извршил увид на местото на несреќата и издал наредби за вршење обдукција на телото на починатиот и за сообраќајно-техничко вештачење на возилото.

„Од првичните проверки, утврдено е дека возачот на комбито не бил под дејство на алкохол. Истрагата продолжува со преземање на потребните дејства во насока на расветлување на настанот“, додаваат од обвинителството.


Заврши обдукцијата на загинатите во авионската несреќа, ќе се утврдува идентитетот


Скопје, 9 септември, 2016 - 18:30 (META) 

Обдукцијата на телата на загинатите патници во авионската несреќа што се случи во близина на селото Кожле заврши, јави „Телма“.

Обдукцијата покажала дека смртта настапила брзо, а жртвите имале тешки механички повреди предизвикани од падот на авионот.

Роднини на загинатите патници треба да пристигнат во Скопје и со помош на ДНК-анализа ќе се утврдува идентитетот на загинатите.

Во истрагата за падот на авионот, освен Јавно обвинителство Скопје, се вклучи и италијанското обвинителство од Тревизо.

Шест лица, од кои пет мажи и една жена, загинаа во падот на авионот „пајпер“ што на 6 септември се урна во близина на скопскиот аеродром „Александар Велики“, во атарот на селото Кожле.


СВР Куманово поднесе кривична пријава против девојка која извршила чедоморство


Куманово, 20 август, 2016 - 13:09 (META) 

Mедицинска сестра од гинеколошко одделение при Општа болница Куманово пријавила во СВР Куманово дека на нивното одделение со обилно крварење е донесена А.М. (19) од с.Матејче, Општина Липково.

Од извршен преглед на лекар-гинеколог е утврдено дека истата се породила во период од 24 часа.

А.М. која што веќе била во поодмината бременоста и за која не постојат податоци дека претходно бременоста и била лекарски контролирана, на 18 август почнала да крвари, по што отишла во тоалет во нејзината куќа каде се породила.

Истата го извадила бебето по што го фрлила во река што поминува зад нејзината куќа. Откако и се влошила состојбата нејзините родители ја пренеле во Општа болница во Куманово.

Со настанот е запознаен Јавен обвинител од Основно јавно обвинителство Куманово, по чија наредба од страна на лекар од судска медицина над А.М. ќе биде извршен гинеколошки преглед, а телото на бебето кое било пронајдено ќе биде предадено на судска медицина заради обдукција.

Извршен е комплетен увид на местото на настанот и се преземаат мерки за целосно расчистување и документирање на настанот.