!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Заев се обрати пред студентите на Универзитетот „Колумбија“ во Њујорк


Њујорк, 23 септември, 2017 - 16:04 (META) 

Премиерот Зоран Заев, придружуван од министерот на надворешни работи, Никола Димитров, и од министерот за дијаспора, Едмонд Адеми, беше почесен говорник на Универзитетот „Колумбија“, каде што во организација на УНДП и Швајцарската агенција за развој и соработка, имаше обраќање на тема „Свеж старт на Балканот: Демократско обновување и еколошко обновување на линија на одржливи развојни цели.“

„Новата Влада ја отвори Македонија во земја на можности за сите, за граѓаните, цивилното општество и граѓанскиот сектор, политичките партии, за заедно да ги постигнеме стратешките цели, економски развој и евроатлантски перспективи“, изјавил Заев.

На настанот присуствувале и говореле директори од Универзитетот „Колумбија“ и од УНДП во САД.

Со присуството на Универзитетот „Колумбија“ премиерот Зоран Заев и владината делегација ја заокружија официјалната посета во Њујорк и учеството на 72. Генерално собрание на Обединетите нации.


Автомобилот што уби жена и повреди 23 лица на Тајмс сквер го возел 26-годишен војник


Њујорк, 18 мај, 2017 - 20:08 (META) 

Една жена загина, а 23 лица се повредени во денешниот крвав инцидент на Тајмс сквер, во срцето на Њујорк, кога автомобил „хонда акорд“ косеше пешаци на тротоар во време на паузата за ручек. Со автомобилот управувал Ричард Роџас, 26-годишен припадник на вооружените сили на САД и државјанин на САД, кој е во притвор.

– Нема знаци дека станува збор за терористички напад – рече градоначалникот на Њујорк, Бил де Бласио.

Загинатата е 18-годишна девојка, а нејзината 13-годишна сестра е една од повредените. Црвената „хонда“ застанала откако удрила во столпче на аголот на 45. улица и Бродвеј и стои навалена.

Овој инцидент морничаво потсетува на трагичните теористички напади напади кога возила удираа минувачи во Ница, Берлин и во Лондон.

Инцидентот на Тајмс сквер го истражува и ФБИ, иако засега нема потврда за поврзаност со тероризам.

Њујоршката полиција соопшти дека Роџас е жител на Бронкс, кој и претходно бил апсен поради возење под влијание на одредени супстанци, што вообичаено подразбира алкохол или дроги.

Очевидците раскажуваат дека автомобилот се движел со голема брзина во спротивната лента, а потоа удирал во пешаците и застанал по ударот во столпчето, по што од хаубата почнал да избива оган.


Изгоре напуштена синагога во Њујорк


Њујорк, 15 мај, 2017 - 10:52 (META) 

Напуштена њујоршка синагога ноќеска е уништена во пожар, јави американската мрежа „Ен-би-си“.

Причината за пожарот сè уште не е позната и во тек е истрага.

Пожарникарите го локализирале пожарот, во кој е уништен покривот на зданието од 19 век, кое се наоѓа во југоисточниот дел на Менхетен.

Синагогата, која своевремено била собиралиште на најголемата заедница на руски Евреи во САД, од 2007 година е напуштена.


Гневни демонстранти му го загорчија доаѓањето на Трамп во родниот Њујорк


Њујорк, 5 мај, 2017 - 11:56 (META) 

Со свирежи, гневни скандирања „Не е мој претседател“ и со транспаренти „Исфрлете го Трамп“ (Dump Trump) и „Америка повторно да се замисли“, стотици демонстранти во Њујорк вчера се собраа на Вест Сајд во Менхетен, протестирајќи против претседателот на САД, Доналд Трамп. Тој дојде на неговата прва посета на неговиот роден град откако го почна мандатот.

Се слушаа многу свирежи, се удираше во дајриња и во тапани и се протестираше против речиси сите политики на Белата куќа, од имиграцијата до здравствената заштита. Демонстрантите сакаа да му упатат порака дека и покрај тоа што пораснал во Њујорк и неговото име го има на неколку згради, Доналд Трамп не е добредојден. Многумина го нарекуваа „нелегитимен претседател“.

– Како њујорчанка што цел живот живее тука, сметам дека е особено одвратно тоа што Трамп доаѓа од оваа средина и сепак во ништо не ги претставува њујорчаните. Њујорк е имигрантски град. Њујорк е голема печка за претопување, а политиките што тој ги застапува не ги претставуваат њујорчаните. Мислам оти треба да знае дека не го сакаме и повеќе не е добредојден тука – вели Лорин Ротман, 31-годишна гастрономска критичарка од Бруклин.

Стотици демонстранти се наредија долж булеварот Вест Сајд да ја исвиркаат поворката на претседателот. Конвојот возила помина бргу покрај демонстрантите околу 19 часот и се упати кон реката Хадсон, односно бродот „УСС Интрепид“, носач на авиони кој сега е музеј, каде Трамп требаше да одржи говор. Подоцна таму се сретна и со австралискиот премиер Малколм Турнбул.

Потоа демонстрантите собрани во неколку групи демонстрираа во близина на „Интрепид“, а некои од автомобилите што поминуваа трубеа во знак на поддршка. Една голем група протестираше кај „Трамп тауер“, зградата на Трамп во која е неговиот дом и центарот на неговата бизнис-империја.

Се разбира, имаше и контрадемонстранти. Мала група поддржувачи на Трамп беа собрани на булеварот Вест Сајд држејќи транспаренти „Фала му на Бога за Трамп“ и „Депортирање на илегалните имигранти“.


Во железничка несреќа во Њујорк повредени 37 патници


Њујорк, 4 јануари, 2017 - 16:56 (META) 

Повеќе од 37 лица добиле полесни повреди откако воз удрил во нешто или излетал од шини кога стигнал на станица во Њујорк, јавуваат светските агенции.

Патниците од возот за новинарите изјавиле дека слушнале силен звук при ударот, а според извештаите од местото на несреќата, некои лицa крвавеле по незгодата.

Инцидентот се случил на станицата „Атлантик“ во Бруклин, а во него учествувал локален воз кој доаѓал од Лонг Ајленд.

Претставниците на железниците наведоа дека засега не е позната причината за несреќата.

„Еј-би-си њуз“ пренесува наводи на њујоршката канцеларија за управување со вонредни ситуации дека возот, кој наишол со мала брзина, удрил во платформа на станицата или во браник.

Една од патниците рекла дека слушнала силен „тресок“ кога возот удрил во станицата. Друга патничка рекла дека возот се движел побрзо од вообичаено пред да се случи судирот.


Граѓаните на Њујорк бараат уставно право на чист воздух и вода


Албани, 30 декември, 2016 - 10:14 (META) 

Здруженијата за заштита на животната средина од сојузната американска држава Њујорк бараат со амандман на уставот да се гарантира правото на чист воздух и вода.

Организациите „Заговорници за животна средина Њујорк“ и „Ефикасен Њујорк“ за предложениот амандман се заложуваат преку интернет-видеоогласи, објавени денеска, на кои се претставени децата од местата Хусик Фолс, каде што има бунари загадени со индустриски хемикалии.

„Не би требало да мораме да се бориме за чиста вода“, гласи пораката на видеозаписот.

Од граѓанските организации велат дека измената на уставот ќе им овозможи на граѓаните да инсистираат на одговорност на надлежните и ќе успеат да обезбедат здрава животна средина.

Шест сојузни држави на САД имаат во своите устави одредби за еколошки права, а само уставот на Пенсилванија дава основа за забрана на работи кои го загрозуваат јавното здравје и животната средина.

„Недостига јасна формулација во уставот која на луѓето би им дала право на чист воздух и на вода од која нема да се разболуваат“, вели Питер Ивановиќ, директор на организацијата „Заговорници за животна средина Њујорк“.

Уставната заштита значи дека дури ако и државните органи прават нешто погрешно, граѓаните да можат преку судовите да ги натераат да не го прават тоа, вели сенаторката на Демократската партија од сојузната држава Њујорк, Лиз Кругер.


Пожар на Менхетн, еден загинат и 12 повредени


Њујорк, 27 октомври, 2016 - 14:51 (META) 

Најмалку едно лице загина, а 12 се повредени во пожар кој ноќеска зафати петкатница на Менхетан, Њујорк, соопштија спасувачките екипи.

Пожарот е пријавен околу 3.30 часот по локално време, односно 9.30 часот по средноевропско време, во повеќекатница на улица Ист 93, во населбата Јорквил.

Огнот набргу се проширил на целата зграда, а во еден момент почнал да излегува од покривот.

Американските медиуми јавуваат дека исплашените граѓани истрчале на улица во пижами.

Пожарникарите соопштиле дека во пожарот загинало едно лице, пет станари добиле потешки повреди, а четири се полесно повредени. Во огнената стихија се повредени и седум пожарникари.

Поради пожарот околните улици биле блокирани за сообраќај.


Иванов во краток неформален разговор со Барак Обама


Њујорк, 22 септември, 2016 - 10:12 (META) 

Во Њујорк, претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, присуствуваше на приемот што за учесниците на 71. Генерално собрание на ОН го приреди американскиот претседател, Барак Обама. Во краткиот неформален разговор меѓу македонскиот и американскиот претседател, како што соопшти кабинетот на Иванов, била потврдена поддршката на САД за реализирање на македонските стратешки цели, членството во НАТО и во ЕУ.

На приемите што за шефовите на делегации кои учестуваат на 71. Генерално собрание на Обединетите нации, ги приредија американскиот претседател Обама и генералниот секретар на ОН, Бан Ки-мун, претседателот Иванов имал неформални средби и со американскиот државен секретар, Џон Кери, генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, бугарскиот претседател Росен Плевнелиев, чешкиот претседател Милош Земан, претседавачот со босанското претседателство, Бакир Изетбеговиќ, генералниот секретар на ОБСЕ, Роберто Заниер, претседателот на 71. Генерално собрание, Питер Томсон.

На средбите било разговарано за актуелните состојби во Република Македонија, регионот на Југоисточна Европа од аспект на интеграциите, како и за мигрантската и бегалска криза и за безбедносните предизвици.

Претходно, претседателот Иванов остварил повеќе билатерални средби, меѓу кои со претседателите на Европскиот совет, на Полска, на Египет, со јорданскиот крал и со норвешкиот премиер. На средбата со претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, претседателот Иванов истакнал дека и покрај предизвиците со кои се соочува Унијата, како и самиот процес на проширување, на Република Македонија, како и на целиот регион на Југоисточна Европа им е потребна забрзана интеграција во Европската Унија, затоа што, како што оценил македонскиот претседател, тоа е најдобриот начин за целосно консолидирање на регионот, со што, пак, ќе се консолидира и Европската Унија.

Во овој контекст претседателот Иванов на средбата со претседателот на Република Полска, Анджеј Дуда, порачал дека е крајно време да се надмине статус-кво состојбата во однос на почетокот на пристапните преговори со Европската Унија и во однос на членството во НАТО, како важен услов за трајна стабилност во регионот.

Во рамки на 71. Генерално собрание на Обединетите нации, претседателот Иванов учествуваше и се обрати на состанокот на високо ниво за големите движења на бегалци и на мигранти. Во говорот претседателот Иванов порача дека Македонија, во однос на бегалската и мигрантска криза, ќе дејствува во насока на заштита на националната безбедност, а од Европската Унија побара помош за Македонија да може да ѝ помогне на Унијата.

Предвидено е претседателот Иванов доцна вечерва по македонско време да се обрати на 71. Генерално собрание на Обединетите нации, а за време на собирот на светската организација, претседателот Иванов ќе се сретне и со генералниот секретар на Обединетите нации, Бан Ки-мун.

Посетата на САД, по повод учеството на 71. Генерално собрание на Обединетите нации, претседателот Иванов ја почна со посета на македонската заедница во Сидер Гров, Њу Џерси.


Попоски: Државите од Балканот мора да бидат третирани како рамноправни партнери


Њујорк, 22 септември, 2016 - 10:05 (META) 

Министрите за надворешни работи на државите од Западен Балкан, во рамки 71. сесија на Генералното собрание на Обединетите нации, се состанале со еврокомесарот Јоханес Хан и со високата претставничка за надворешна политика на ЕУ, Федерика Могерини. На состанокот, кој е дел од Јадранската повелба, со која годинава претседава Хрватска, било разговарано за поблиска регионална соработка и за активна поддршка од членките на ЕУ и на НАТО кои се наоѓаат во регионот, за целосна интеграција на земјите-кандидати.

– Меѓусебната поврзаност е од особена важност за напредокот на регионот. Мора заедно да ги урнеме стереотипите за Балканот. Државите од овој дел на Европа мора да бидат третирани како рамноправни партнери во европското семејство. Во повеќе кризни ситуации за ЕУ, истото се покажа во практика –  рече шефот на македонската дипломатија, Никола Попоски, на состанокот на иницијативата „Западен Балкан 6“.

Министрите на состанокот ја реафирмирале поддршката за полноправно членство во НАТО на сите земји од групата А5. Воедно, биле истакнати националните активности во превенцијата и во борбата против тероризмот и радикализмот и потребата од континуирана регионална соработка и соработка со НАТО и со ЕУ на овој план. Со оваа група, Македонија ќе претседава во 2017 година.

Како што соопштија од МНР, Попоски остварил и повеќе билатерални средби, меѓу кои и со бугарскиот министер за надворешни работи, Даниел Митов, со кого било договорено да продолжат разговорите за финализирање на Договорот за добрососедство и пријателство, како и со монголскиот министер за надворешни работи, Сенд Мунк-Оргил, со кого разговарал за реализација на иницијативи за економски олеснувања во корист на земјите без излез на море.


Средба Иванов – Туск: Македонија ќе го продолжи реформскиот процес


Њујорк, 20 септември, 2016 - 10:39 (META) 

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, во Њујорк се сретна со претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск.

Иванов и Туск разговараа за состојбата со евроинтеграцијата на Република Македонија, како и за предизвиците што произлегуваат од мигрантската и бегалска криза, особено безбедносниот аспект.

„Македонскиот претседател нагласи дека Република Македонија ќе го продолжи реформскиот процес, за достигнување на европските стандарди и критериуми и ќе продолжи да придонесува за регионалната соработка, во одржувањето на стабилноста и просперитетот на регионот на Југоисточна Европа. Република Македонија, истакна претседателот Иванов, бара еднаков и правичен однос од европското лидерство и од сите земји-членки на Европската Унија и очекува да се примени позитивниот пример на паралелно движење во интеграцијата и во надминувањето на отворените билатерални прашања“, стои во соопштението од кабинетот на Иванов.

Иванов истакнал дека на Република Македонија, како и на целиот регион на Југоисточна Европа, ѝ е потребна забрзана интеграција во Европската Унија, затоа што тоа е најдобриот начин за целосно консолидирање на регионот, со што, пак, ќе се консолидира и Европската Унија.

„Во контекст на предизвиците поврзани со мигрантската и бегалска криза, претседателот Иванов истакна дека Република Македонија се залага за сеопшто европско решение, што ќе опфаќа заеднички критериуми за справување со мигрантската криза. Во таа насока, соговорниците констатираа дека е потребна итна координирана и синхронизирана акција на сите засегнати држави. Македонскиот претседател истакна дека Република Македонија ги презема сите мерки и активности за заштита на државните граници и за зачувување на националната безбедност, притоа имајќи ја предвид обврската за хуман третман на бегалците“, стои во соопштението.