ЕК понуди помош за пронаоѓањето на убиецот на бугарската новинарка


Софија, 8 октомври, 2018 - 11:20 (META) 

Европската комисија соопшти дека со шок ја примила веста за убиството на бугарската новинарка Викторија Маринова (30), која работела на истражување за злоупотреба на ЕУ фондовите во Бугарија и ја понуди својата помош за пронаоѓањето на убиецот.

– Повторно еден храбар новинар настрада во борбата за вистината и против корупцијата. Внимателно ќе ја следам истрагата и ја нудам помошта од агенциите на ЕУ – рече Франс Тимерманс, потпретседателот на Европската Комисија.

Маринова во саботата беше пронајдена во парк во северниот бугарски град Русе. Била силувана, давена и претепана до смрт.

Нејзиното убиство уследи по телевизискиот прилог за наводна злоупотреба на ЕУ фондовите од бугарската компанија ГП „Груп“.

Сепак, бугарскиот министер за внатрешни работи, Младен Маринов, порача оти нема докази дека убиството е поврзано со нејзината работа.

– Станува збор за силување и убиство – вели тој.

Бугарскиот премиер Бојко Борисов соопшти дека убиецот наскоро ќе биде фатен, оти имало многу докази.

– Прашање на време е кога убиецот ќе биде пронајден. Во Русе се испратени најдобрите криминолози, да не им правиме притисок. Обезбедено е големо количество ДНК – рече тој.

Убиството на Маринова се случува по убиството на Јан Куциак во Словачка во февруари годинава и на Дафне Каруана Галиција во Малта пред една година. И овие двајца новинари истражуваа корупција во владите и злоупотреби од различни компании и групи.


Малтешката полиција уапси 8 лица осомничени за убиството на новинарката Галиција


Валета, 4 декември, 2017 - 11:29 (META) 

Полицијата на Малта уапси осум лица осомничени за поврзаност со убиството на новинарката Дафне Каруане Галиција, која ја откри аферата „Панама пејперс“.

Веста за апсењето ја објави премиерот на Малта, Џозеф Мускат, речиси два месеци откако познатата новинарска настрада во експлозија на бомба подметната под нејзиниот автомобил.

Сите осум уапсени лица се Малтежани и повеќето имаат дебело криминално досие. Засега не се откриваат повеќе детали.

Полицијата има 48 часа да ги испита осомничените, а потоа да одлучи дали ќе ги притвори или ќе ги пушти на слобода.

Педесет и тригодишната Галиција беше убиена на 16 октомври. Соработуваше со повеќе малтешки медиуми, а пред сè е позната по својот блог на кој откри повеќе корупциски афери, меѓу кои и „Панама пејперс“.


Сириска опозиционерка и нејзината ќерка пронајдени мртви во Истанбул


Истанбул, 22 септември, 2017 - 13:32 (META) 

Сириската опозициска активистика и нејзината ќерка – новинарка се пронајдени мртви во нивниот стан во источниот дел на Истанбул, јавија денеска турските медиуми.

Телата на шеесетгодишната Тела Арубе Баракат и нејзината 22-годишна ќерка Хала Баракат биле пронајдени од полицијата, откако нивни роднини пријавиле дека не можат да стапат во контакт со нив. Според турските агенции, соседите во зградата изјавиле дека двете жени биле најдени заклани.

Нивното семејство верува дека тие се убиени поради нивниот политички ангажман.

Тела Аруба Баракат се побуни против сирискиот режим во 1980-те, за време на мандатот на Хафез ал-Асад, а потоа и против неговиот син, актуелниот сириски претседател, Башар ал-Асад.

Нејзината ќерка, Хала Баракат работела за порталот „Ориент њуз“, како и за програмата на англиски јазик на турската државна телевизија – ТРТ.


Руска новинарка киднапирана во Киев


Киев, 30 август, 2017 - 14:39 (META) 

Репортерката на рускиот „Канал 1“, Ана Курбатова, е киднапирана во средата во Киев, пренесува „Спутник“.

Украинските власти ја обвинуваат Курбатова за манипулација со информации од јавно значење и за учество во антиукраинска пропаганда.

Засега не се познати детали за околностите на нејзиното киднапирање.

Претходно Службата за безбедност на Украина протера двајца шпански новинари кои биле соочени со исти обвинувања.


Во Приштина претепана политичарка и новинарка


Приштина, 13 мај, 2017 - 14:39 (META) 

Новинарката, и од неодамна член на Демократската партија на Косово, Арбана Џара, синоќа пред полноќ е физички нападната од неколку лица во Приштина.

Во тешка состојба била пренесена во Универзитетската болница и според последните информации, нејзината здравствена состојба е стабилна.

Џара, која е поранешен главен уредник на приштинскиот весник „Зери“, и претходно добивала закани.

Во врска со нападот врз Џара регираше претседателот Хашим Тачи, кој на својот профил на „Фејсбук“ пишува дека е вознемирен и загрижен поради нападот врз новата членка на ДПК, дека нема оправдувања за нападот и бара итно расветлување на случајот.

„Целосно е непрфатлива и е за секаква осуда примената на сила и за тоа нема оправдување. Како општество нема да дозволиме насилството да биде средство на изразување на наше незадоволство“, наведува Тачи.

Спред него, овој низок чин не е закана само за Арбана и за нејзиното семејство, туку и за начелата и за вредностите на демократијата врз кои се гради косовското општество.


Градоначалникот на Берово ја нарече Такева „новинарска проститутка“


Берово, 11 јануари, 2017 - 16:40 (META) 

Новинарката од Делчево, дописничка на повеќе медиуми, Даниела Такева, доживеа крајно невкусна дискредитација од градоначалникот на Берово, Драги Наџински, кој на „Фејсбук“ ја нарече „новинарска проститутка“.

Такева, пишувајќи репортажа за дрвото секвоја, што во Македонија расте единствено во Малешевијата, згрешила во редот на буквите и напишала „севкоја“.

„Оваа e неписмена. Не знам каква награда добила, но знам кој ѝ ја доделил. Таа е новинарска проститутка, ништо повеќе. Сега знам, за овој мој коментар ќе напише нешто лошо за мене или за Берово, но се навикнавме, не е страшно, ја прочита народот“, пишува на својот профил градоначалникот Наџински.

Такева, инаку, е овластен лектор, магистер по македонистика и комуникологија и веројатно направила печатна грешка, која подоцна ја поправила. Како еден од ретките дописници од овој крај на Македонија, често излегува со критички текстови за работата на општините. Меѓу нив, и за Општината Берово.

Такева денеска, крајно вознемирена, не сакаше да коментира, само рече дека нема да му остане должна на Наџински по бројните јавни навреди и дискредитација. Но, по оваа навреда, која ја оцени како „дно“, ќе бара судска разврска.

Колегите новинари од регионалниот разгранок на Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ), давајќи поддршка на Такева, велат дека новинарите од малите средини, кога ќе паднат во немилост на локалните моќници, кои неретко се однесуваат како шерифи, трпат секакви притисоци. Почнувајќи од јавни дискредитации, закани, па сè до потези кои значат останување без егзистенција.


Десет години затвор за иранската новинарка Наргес Мохамади


Техеран, 29 септември, 2016 - 12:49 (META) 

„Репортери без граници“ ја осудија пресудата по жалбата за десетгодишната затворска казна за реномираната иранска новинарска и активистка за човекови права, Наргес Мохамади.

Четириесет и четиригодишната Мохамади во мај годинава доби медал на градот Париз за својата работа за заштита на човековите права.

Мохамади, која е портпаролка на Центарот за одбрана на човековите права во Иран, се бори за укинување на смртната казна во таа земја.

„Новинарката, која е мајка на две деца, е уапсена во мај 2015 година, а во април годинава е осудена на казна од вкупно 16 години затвор и тоа во нерегуларен процес“, стои во соопштението на „Репортери без граници“.

Според законот, усвоен лани, таа ќе издржува казна затоа што „формирала и управувала со нелегална група“, која повикува на укинување на смртната казна.


Приведена новинарка поради критика за Ердоган на „Твитер“


Анкара, 24 април, 2016 - 13:02 (META) 

Новинарка со турско-холандско потекло е приведена на испитување поради коментар на „Твитер“ за претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган.

Весникот „Метро“ наведува дека нивна колумнистка Ебру Умар била приведена во саботата.

Умар неодамна за „Метро“ напишала текст со критики кон Ердоган, чии исечоци подоцна ги објавила на „Твитер“, поради што е и приведена.

Новинарката на холандски јазик на социјалната мрежа „Твитер“ навела дека полицајци дошле на нејзина адреса и ја однеле во полициска станица во турското летувалиште Кушадаси.

Портпаролот на холандското министерство за надворешни работи, Херман ван Гелдерен, потврди дека новинарката е приведена.

Турските власти поднесоа околу 2.000 тужби поради навреди кон Ердоган откако тој ја презеде должноста претседател во 2014 година.

Умар е приведена додека германската канцеларка Ангела Меркел и високи официјални лица на Европската Унија престојуваат во Турција за да го зацврстат договорот кој е постигнат за да се запре приливот на мигранти во Европа.


Новинарка од „Сител“ отпуштена поради колумна за Јанкулоска


Скопје, 11 март, 2016 - 15:37 (META) 

Новинарката Кристина Атовска, која работеше во утринската програма на телевизијата „Сител“, на 8 март била отпуштена од работа поради критичка колумна за поранешната министерка Гордана Јанкулоска.

Колумната ја објавила на порталот „Позитив.мк“, a два дена по објавувањето била викната од уредникот, кој ѝ соопштил дека веќе нема да работи во телевизијата „Сител“.

– Ме викна уредникот и директно ми кажа дека колумната под наслов „Новинарскиот имунитет на Јанкулоска“ ми направила проблем и поради неа ќе мора да ми го прекинат ангажманот. Не можам да шпекулирам по чија наредба бев отпуштена – рече Атовска.

Таа вели дека секогаш професионално ги извршувала задачите и дека ја почитувала уредувачката политика на „Сител“.

Атовска се обратила до ССНМ, а претседателката Тамара Чаусидис рече дека веќе подолго време Синдикатот предупредува на вакви притисоци и закани кон новинарите и ретки се ситуациите кога зад своето мислење новинарот стои со име и со презиме.

– Би сакала да укажам и јавно ја повикувам телевизија „Сител“ да ја препознае вредноста во имањето во своите редови новинарски имиња со интегритет, што не се срамат да го искажат своето мислење, што знаат да ги артикулираат своите ставови. „Сител“ треба да ја врати Кристина на работа – рече Чаусидис.

Чаусидис информираше дека за случајот ќе бидат известени Меѓународната федерација на новинари, организацијата „Репортери без граници“и Европската федерација на новинари.


Азербејџанска новинарка осудена на седум години затвор


Баку, 1 септември, 2015 - 16:17 (META) 

Азербејџанската новинарка Кадија Исмајилова е осудена од властите во земјата на затворска казна од седум и пол години за проневера на пари и за затајување данок, јавуваат светските медиуми.

Како што пренесува „Би-Би-Си“, реномираната истражувачка новинарка работела на сторија за бизнисите и за сметките во офшор-банки, наводно поврзани со семејството на претседателот на Азербејџан, Илхам Алијев. Организациите за човекови права реагираат дека судскиот процес во кој е осудена Исмајилова бил политички мотивиран.

Инаку двајца азербејџански активисти минатиот месец биле осудени под слични обвинувања.

Реагирајќи на последната пресуда, генералниот секретар на Советот на Европа, Торбјорн Јагланд, како што јавува британскиот национален сервис, ги поврзува двата случаи и додава дека последните настани имаат „застрашувачки ефект врз слободата на изразување во земјата“.