!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Штрајк на грчките морепловци и новинари


Атина, 16 мај, 2017 - 13:49 (META) 

Грчките морепловци и новинари денеска стапија во штрајк, еден ден пред големиот штрајк свикан во знак на протест поради новите мерки за штедење што Грција планира да ги воведе за кредиторите да ѝ ослободат нова транша од заемот.

За време на 48-часовниот штрајк, ќе бидат запрени траектите што возат до островите, а новинарите одржуваат еднодневен штрајк, во кој утринава прекинаа да емитуваат телевизиска и радио-програма. За утре синдикатите свикаа генерален штрајк, кој ќе ги погоди услугите во земјата, од школите и од болниците до јавниот сообраќај. Контролорите за летање најавија дека ќе се приклучат со четиричасовен прекин на работата.

Работниците во Грција протестираат поради новиот договор со грчките меѓународни доверители, според кој се воведуваат нови даноци и намалување на потрошувачката и по истекот на програмата за помош во 2018 година.
Без новите мерки, Грција би можела да не ги добие новите пари, кои ѝ се потребни да избегне банкрот во текот на летото, кога на ред доаѓаат големите рати од долгот.


Џафери денеска на средби со амбасадорите на земјите членки на ЕУ и со новинари


Скопје, 12 мај, 2017 - 11:02 (META) 

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, денеска ќе се сретне со амбасадорите од земјите членки на Европската Унија во земјава, како и со претставници на медиумите.

Во сала 5 во Собранието, Џафери во 11 часот ќе се сретне со амбасадорката на Австрија, Ренате Коблер, амбасадорот на Бугарија, Иван Петков, на Хрватска, Данијела Баришиќ, на Чешка, Мирослав Рамеш, претставниците на француската и на германската амбасада, Доминик Готиер и Марко Акватичи, претставникот од грчката амбасада, Ефтимиос Царлафтис, амбасадорот на Италија, Карло Ромео, на Словачка, Мартин Безак, на Холандија, Воаутер Пломп, на Полска, Јацек Мултановски, на Романија, Виорел Станила, на Словенија, Милан Јазбец, на Обединетото Кралство, Чарлс Гарет, претставникот на шпанската амбасада, Фернандо Лопез де Кастро, и со претставникот на шведската амбасада, Антон Иреквист.

Во 13 часот, пак, новоизбраниот претседател на Собранието ќе има средба со претставниците на медиумите во Македонија, со кои, како што најавија од неговиот кабинет, ќе размени мислења за актуелната состојба во државата.


Заев дојде во Обвинителството да даде исказ за насилствата во Собранието


Скопје, 12 мај, 2017 - 10:53 (META) 

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, утрово дојде во Јавното обвинителство да даде исказ како оштетен во насилствата во Собранието на Република Македонија од 27 април, јавува „Телевизија 24“.

Во Основното јавно обвинителство Скопје повикани се да дадат исказ и други пратеници што беа нападнати. Како што јавува „Телма“, во обвинителството во текот на денот искази треба да дадат уште шестмина пратеници на СДСМ.

Заев, кој беше нападнат и повреден, еден ден по насилствата, на прес-конференција изјави дека нападот во Собранието бил обид за убиство по план и со умисла и додаде дека тој лично ги познава сите што директно барале одземање на животите и, како што кажа, дел од нив биле полицајци, а дел бандити. Насилството врз новинарите и врз пратениците, како што рече тогаш лидерот на СДСМ, било поттикнато од Никола Груевски, Ѓорге Иванов, Трајко Вељаноски, Митко Чавков и од група нивни соработници кои ги погодува трансферот на власта.

Најтешко повреден во налетот на толпата демонстранти, која упадна во Собранието, по изборот на Талат Џафери за претседател на законодавниот дом, беше пратеникот на Алијанса за Албанците, Зијадин Села, кој со тешки повреди беше извлечен од Собранието и потоа префрлен во болница. Двајцата осомничени за нападот на Села обвинителството ги гони за обид за убиство.


МВР и АРМ да сносат одговорност поради непрофесионалност во Собранието, бараат од ДР-ДПА


Скопје, 5 мај, 2017 - 15:58 (META) 

Министерството за одбрана и Министерството за внатрешни работи, да понесат правна и институционална одговорност поради тоа што не постапиле професионално во Собранието каде што физички беа нападнати пратеници и новинари.

Ова денеска на прес-конференција го побараа од Движењето за реформи на ДПА, кои го осудија учеството на припадници на АРМ и на МВР, како што рекоа, во насилничкиот и крвавиот акт врз пратениците.

– Тие ги прекршија Законот за одбрана, Законот за служба во АРМ, Законот за МВР и кодексот на професионализмот, дозволувајќи им на насилниците слободно да влезат во Собранието за да извршат насилство врз народнитие пратеници. Тие го урнаа угледот на Армијата и на полицијата, го доведоа во опасност животот, здравјето на присутните, извршија прекршок со елементи на насилство, учествуваа во дисциплински прекршок и во кривични дела. Против овие лица бараме да се преземат соодветни мерки и да се казнат – изјави Таип Јусуфи од секторот за одбрана и за безбедност на Движењето за реформи на ДПА.

Јусуфи ги повика сите политички партии, невладини организации и граѓани, да се воздржат од какви било акции што предвидуваат примена на сила.


Могерини – Џафери: Улогата на спикерот треба да биде над партиските и етничките интереси


Брисел, 4 мај, 2017 - 20:44 (META) 

Високата претставничка за надворешна политика и за безбедност на Европската Унија, Федерика Могерини, попладево се сретнала со новоизбраниот претседател на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, во рамките на неговата прва официјална посета на Брисел.

Могерини, како што соопштија од нејзиниот кабинет, го поздравила изборот на Талат Џафери за претседател на Собранието и истакнала дека тоа е улога која треба да биде над партиските и етничките политики, а во интерес на сите граѓани и заедници.

„Во разговорите, Могерини ја повтори острата осуда на Европска Унија на минатонеделното насилство во Собранието кон пратениците и новинарите. Таа го поздрави изборот на Талат Џафери за претседател на Собранието од страна на парламентарното мнозинство, истакнувајќи дека тоа е улога која треба да биде над партиските и етничките политики. Европската Унија е подготвена да соработува со него, со Собранието и со сите други институции за спроведување на реформските приоритети, како и за имплементацијата на Договорот од Пржино“, истакнала Могерини.

Таа нагласила дека Европската Унија очекува сите политички партии конструктивно да се вклучат во политичкиот процес, во формирањето на владата, како и во работата на новото Собрание.


СДСМ: Новата влада се обврзува дека ќе ја почитува слободата на медиумите


Скопје, 3 мај, 2017 - 13:52 (META) 

„Македонија ќе биде земја на слободни, професионални и независни новинари и медиуми, како што доликува на една современа европска демократска држава, во каква што ќе ја претвориме заедно нашата земја“, се вели во соопштението на СДСМ по повод Денот на слободата на медиумите.

Во него се додава дека „СДСМ се придружува на ставот на ЕУ дека слободното изразување и известување на медиумите придонесува за смирување на тензиите и на разликите во општеството кога граѓаните навремено, транспарентно и неселективно ќе бидат информирани преку проверени вести низ квалитетно и етичко новинарство“.

„Достоинството што го покажаа новинарите и медиумските работници на денот на крвавото насилство во Собранието и просторот и одговорноста што ја покажаа одредени медиуми да информираат објективно за потресните случувања по демократските процеси во државата, дава надеж дека во Македонија може да биде рехабилитирана слободата на мислата, говорот и на изразувањето во опшествена смисла“, велат од СДСМ.

Од партијата изразуваат голема почит кон новинарите и кон медиумските работници во Македонија кои, како што велат, за време на десетгодишниот режим, вклучително и за време на крвавиот насилен инцидент во парламентот во четвртокот минатата недела, без задршка, посветено ја вршеа својата должност за вистината да допре до граѓаните.

„Новата влада ќе се обврзе да ја почитува и да ја заштити слободата на говор и слободата на медиумите како врвни демократски вредности на цивилизираните општества“, велат од СДСМ.


ССНМ: Македонија не смее да биде земја во која нема слобода на медиуми


Скопје, 3 мај, 2017 - 9:39 (META) 

„На Денот на слободата на медиумите, за жал, Македонија спаѓа во земјите во кои не постојат слободни медиуми. Тоа го покажува индексот на „Фридом хаус“ за 2017 година, според кој се мерат слободата на изразувањето и слободата на медиумите. И оваа година на скалата на „Репортери без граници“ Македонија е последна во регионот“, се вели во соопштението на Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ).

Од синдикатот велат дека само неколку дена пред одбележувањето на Денот на слободата на медиумите, по речиси 20 години опстојување, се затворија неколку весници кои некогаш беа бедем на слободното новинарство.

„Зад таквиот поразувачки резултат, стои долгогодишното создавање атмосфера на страв, закани од отпуштања новинари од работа, затворање на слободните медиуми и нивно прогласување за државни непријатели. Етикетирање, шиканирање, физички напади, а во некои случаи и затвор за новинарите кои критички ги опсервираат политичките, економските и општествените состојби во земјата. Од друга страна, се негуваат и се создаваат пропагандистички машинерии, кои шират лаги и невистини затскривајќи се зад новинарската професија“, велат од ССНМ.

Оттаму додаваат дека подметнувањето и ширењето на лажните вести, на пропагандата и користењето на медиумите за манипулација е проблем што демократскиот дел од светот почна да го препознава неодамна, но во Македонија новинарите и медиумските работници веќе со години го сведочат.


Гутереш ги повика лидерите на земјите да ги спречат заканите за новинарите


Њујорк, 2 мај, 2017 - 19:19 (META) 

По повод Светскиот ден на слободата на медиумите, 3 мај, генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш, ги повика лидерите на земјите и граѓаните да се спротивстават на дезинформациите и да ги спречат заканите за новинарите секаде во светот.

– Слободата на медиумите ги унапредува мирот и правдата за сите и таа е клучна во борбата против дезинформациите. Потребна е заедничка борба за нашето право на вистината – изјавил Гутереш.

Тој истакнал дека медиумските работници се соочуваат со напади на личноста, сексуално насилство, притвори, па дури и со смрт, појаснувајќи дека заминуваат на најопасните места, за да им дадат глас на тие што го немаат.

– Кога ќе ги заштитиме новинарите, нивните зборови и фотографии ќе можат да го променат нашиот свет – изјавил Гутереш.


Директорот на ОДИХР го осуди нападот на Собранието


Варшава, 28 април, 2017 - 17:03 (META) 

Михаел Георг Линк, директорот на ОДИХР, денеска го осуди синоќешниот напад на пратениците во Собранието и повика на итни мерки за мирно решавање на ситуацијата.

– Повикувам на итен политички дијалог во парламентот за да се обезбеди примена на ненасилни решенија во најкус можен рок – вели Линк.

Нагласувајќи ја виталната важност на Собранието како еден од темелите на демократијата, тој предупреди дека заплашувањето и физичкото насилство немаат место во еден демократски систем.

– Безбедното функционирање на парламентот е клучно за обезбедување конструктивна и разумна дебата меѓу избраните претставници – дебата што е суштински потребна за да се зачува плурализмот и да се реагира на поделбите во општеството – вели Линк.

Тој порача дека ОДИХР е подготвена да им помогне на сите членки на ОБСЕ со секаква помош што е нужна за поддршка на демократските процеси и зацврстување на заложбите на ОБСЕ за поддршка на демократијата и на човековите права.


Европскиот центар за медиумски слободи и ССНМ бараат гонење на насилниците


Скопје, 28 април, 2017 - 16:19 (META) 

Самостојниот синдикат на новинарите и на медиумските работници (ССНМ) ја пофали храброста на новинарите кои вчера известуваа и го документираа насилството и побара органите на прогонот веднаш да излезат со обвинителни акти. Истовремено, упати силна осуда за беснеењето и за пасивноста на полицијата.

„Политиката на етикетирање, говор на омраза, вербално насилство кон новинарите која синоќа кулминираше во Собранието со напад врз десетици новинари и медиумски работници е поразена. Поразена е со храброста на колегите кои и покрај опасноста, го регистрираа беснеењето на насилниците и пасивноста на полицијата. Затоа нема дилеми дека од денеска почнува процесот на, не само декларативно туку и реално повикување на одговорност не сите тие што инспирираа, дозволија и спроведоа акти кои се срам за едно цивилизирано општество. Полицијата, ЕБР и тие што со нив командуваат се директно одговорни, еднакво како и оние хулигани кои по ходници ловеа новинарски екипи, тепаа, навредуваа, уништија мобилни телефони и опрема – не случајно, свесни дека токму регистрирањето на нивното дивеење е доказ кој ќе ги донесе на суд. Бараме од органите на прогонот веднаш да излезат со обвинителни акти. Сè друго ќе значи соучесништво со насилниците“, се вели во соопштението од ССНМ.

Здружението на новинарите, пак, ја пренесува реакцијата на Европскиот центар за медиуми и медиумски слободи (ЕЦПМФ), чија мисија од вторникот до денеска е во Македонија, заради истражување на причините за зголеменото насилство врз новинарите во Македонија во последните години.

„Би сакале да ја изразиме нашата длабока загриженост по вчерашните физички напади на новинарите во Собранието на Република Македонија. Од почетокот на 2016 година, па сè до вчера, од страна на Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) се регистрирани најмалку 21 напад на новинари. Овој број е само дел од неколкуте десетини напади во изминативе години. Ова е јасен показател за постојаниот пораст на нападите врз новинари“, се вели во реакцијата.

Од ЕЦПМФ велат дека властите мора итно да ги преземат сите мерки за казнување на виновниците и за спречување на понатамошно повторување на напади врз новинари.

„Сакаме недвосмислено и цврсто да ургираме кај политичките партии и сите релевантни тела и авторитети да ги спречат сите понатамошни напади и да обезбедат сигурно опкружување за новинарите и слободата за изразување. Ги повикуваме судските и сите други авторитети да престанат со сеприсутната практика на неказнивост“, стои во соопштението.

ЕЦПМФ ги повика сите новинари сериозно да ја извршуваат нивната улога на чувари.

„Ги охрабруваме да ги пријавуваат случаите на напади, закани и вознемирувања и да поднесуваат жалби по истите. Новинарите би требало солидарно да застанат со нивните колеги, да соработуваат и да се подржуваат меѓусебно“, порачува Европскиот центар за прес и медиумски слободи.