!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

Новинар уапсен во Тирана поради повик за убиство на евроамбасадорка


Тирана, 10 мај, 2017 - 14:52 (META) 

Албанската полиција соопшти дека го уапсила 51-годишниот новинар Кастриот Мифтарај поради повици на насилство против Романа Влахутин, шефица на Делегацијата на Европската Унија во Тирана.

Мифтарај е спроведен од припадници на антитерористичките единици на полицијата во полициска станица, откако објави коментар против Влахутин на својата фејсбук-страница. Тој ја нарекува евроамбасадорката „терорист“ и вели дека нејзиното убиство би било „антитерористички чин“.

Мифтарај се соочува со казна затвор до три години.


„Цивил“: МВР да ги спречи нападите врз новинари, активисти и врз јавни личности


Скопје, 11 март, 2017 - 11:25 (META) 

„Цивил“ – Центар за слобода го осуди физичкиот напад врз новинарот на Телевизија 24 во текот на протестите вчеравечер.

„Ова не е изолиран инцидент и станува очигледно дека насилството е дел од имиџот на протестите од самиот почеток. Се тепаат новинари кои ја вршат својата работа, да ја информираат јавноста за настаните. Се напаѓаат активисти за човекови права и јавни личности. Тоа е неприфатливо и мора веднаш да престане! „Цивил“ – Центар за слобода го повторува својот повик до МВР, веднаш да преземе итни мерки да го спречи насилството врз медиумските работници и воопшто“, порачаа од „Цивил“

Невладината организација ги повика граѓаните кои трпат притисоци да учествуваат во какви било политички активности против својата волја, случајот да го пријават во „Цивил“ на monitor@civil.mk, на телефонскиот број 02 / 520 91 76 или на ФБ-профилот на организацијата.


Новинар на ТВ 24 доби удар со стап од знаме на протестот во Скопје


Скопје, 10 март, 2017 - 21:49 (META) 

Новинарот Христијан Баневски вечерва бил удрен по глава со стап од знаме на протестот на „За заедничка Македонија“ во Скопје. За инцидентот информираше Телевизијата 24, која извести дека Баневски бил првин вербално нападнат, а потоа го добил ударот по глава.

– На денешниот протест екипата на Телевизија 24 повторно беше вербално, но и физички нападната, кога еден од подржувачите со знаме во раката се упати кон нашата екипа и силно замавна. За среќа, не дојде до поголем инцидент. Организаторите се оградија од инцидентот со образложение дека било случајно и ненамерно – рече Баневски во прилогот.

На 28 февруари, на протестот организиран од иницијативата „За заедничка Македонија“ беа брутално претепани снимателот и новинарот на „А1он“, Влатко Желчески и Александар Тодески.


Уапсени сопственикот и главниот уредник на грчкиот неделник „Параполитика“


Атина, 11 јануари, 2017 - 12:41 (META) 

Грчката полиција ги уапси главниот уредник на неделникот „Параполитика“, Панајотис Ѕенос, и издавачот на весникот, Јанис Куртакис, по тужба на лидерот на Независни Грци и министер за одбрана, Панос Каменос.

Главниот уредник на весникот беше уапсен со големо полициско присуство од 15 полицајци во канцелариите на неделникот по тужба од Каменос за клевета против него и неговото семејство и за обид за изнудување.

Каменос тврди дека новинарите на неделникот, кој има и своја радио-станица, преку радио-емисија директно го напаѓале и ширеле лажни информации дека неговиот малолетен син е анархист и поврзан со уапсената терористка Пола Рупа. Каменос тврди дека ваквите информации се и директна навреда за него и ќе го попречат идното образование во странство и имиџ на неговиот син.

Уапсените новинари порачаа дека е ова обид за нивно замолчување и за заплашување и велат дека имаат доверба во независното судство. Новинарите, исто така, велат дека судот ја отфрлил тужбата на Каменос за изнудување.

Против апсењето на новинарите се огласи и медиумската бранша, новинарскиот синдикат ЕСИЕА и сите опозициски партии, кои го осудија овој чин од владата на СИРИЗА и на Независни Грци и побараа почитување на слободата на печатот.


Во Египет уапсен новинар на „Ал Џезира“


Каиро, 24 декември, 2016 - 16:57 (META) 

Египетската полиција соопшти дека уапсила новинар на телевизијата „Ал Џезира“. Властите во Египет ја обвинуваат телевизијата дека ја поддржува исламската опозиција.

Канцеларијата на обвинителот соопшти дека новинарот Махмуд Хусеин е обвинет за поттикнување насилство, објавување лажни вести и дека припаѓа на забранетото движење Муслимански браќа.

Тој бил уапсен вчера во неговиот дом, неколку дена откако се вратил од одмор, соопштија претставници на телевизијата.

Хусеин најпрво бил запрен и испрашуван на аеродромот во Каиро откако слетал, враќајќи се од патување, но бил пуштен, а по неколку дена полицијата решила да го уапси.


Погребот на новинарот Владе Ѓорчев во 13 часот на гробиштата во Ѓорче Петров


Скопје, 21 ноември, 2016 - 10:18 (META) 

Погребот на новинарот на „Мета“, Владо Ѓорчев, кој вчера ненадејно почина, ќе биде во 13 часот на гробиштата во Ѓорче Петров.

Посмртните останки ќе бидат изложени во капелата во 12 часот.

Владо Ѓорчев, беше новинар и уредник во новинската агенција „Мета“, а во исто време беше активен соработник на „Сервис за проверка на факти во медиумите“ и на „Вистиномер“.

Ѓорчев беше познат новинар и уредник и работеше во повеќе медиуми, меѓу кои и „Вечер“, „Време“, „Шпиц“, „Плус инфо“ и „Либертас“.

Неодамна Ѓорчев ја доби втората награда на конкурсот за најдобра новинарска истражувачка приказна на тема корупција, кој се спроведе како дел од Програмата на УСАИД за антикорупција.

Новинска агенција „Мета“, но и медиумската сцена во Македонија остана без одличен уредник, новинар, неуморен пишувач и пријател.


Ненадејно почина Владо Ѓорчев, новинар и уредник во „Мета“


Скопје, 20 ноември, 2016 - 11:18 (META) 

Во раните утрински часови, ненадејно почина нашиот колега Владо Ѓорчев, новинар и уредник во новинската агенција „Мета“.

Тој беше дел од редакцијата на „Мета“ од нејзините почетоци, а во исто време беше активен соработник на „Сервис за проверка на факти во медиумите“ и на „Вистиномер“.

Ѓорчев беше познат новинар и уредник и работеше во повеќе медиуми, меѓу кои и „Вечер“, „Време“, „Шпиц“, „Плус инфо“ и „Либертас“.

Неодамна Ѓорчев ја доби втората награда на конкурсот за најдобра новинарска истражувачка приказна на тема корупција, кој се спроведе како дел од Програмата на УСАИД за антикорупција.

Новинска агенција „Мета“, но и медиумската сцена во Македонија остана без одличен уредник, новинар, неуморен пишувач и пријател.

Посмртните останки ќе бидат изложени утре во капелата на гробиштата во Ѓорче Петров во 12 часот, а погребот ќе биде во 13 часот.


Во Турција уапсен француски новинар


Анкара, 12 ноември, 2016 - 10:05 (META) 

Турската полиција синоќа уапсила француски новинар додека правел репортажа во југоисточниот округ Газиантеп, јавија француските медиуми.

Новинарот Оливие Бертран, како што соопшти директорот на интернет-медиумите „Ле зур“, Изабел Робертс, бил приведен без каква и да било причина.

Робертс ги повика турските власти веднаш да го ослободат Бертран.


МВР поднесе две прекршочни пријави против напаѓачот на новинарот Беловски


Скопје, 21 октомври, 2016 - 14:35 (META) 

Министерството за внатрешни работи поднесе две прекршочни пријави против К.П. од Скопје за нападот на Павле Беловски, новинарот од телевизија „Телма“.

„Вчера околу 21 часот, на улица Димче Мирчев, пред главната капија на МВР, Б.П. (29) бил физички нападнат од К.П. (32) од Скопје, при што повеќепати бил удиран со раце и со нозе во главата и по телото и му биле нанесени видливи повреди. К.П. бил приведен во полициската станица Центар и по целосно расчистување на случајот поднесени му се прекршочни пријави по член 6 и член 12“, информираат од МВР.

По синоќешниот напад, со реакции на осуда излегоа новинарските здруженија, Самостојниот синдикат на новинари, Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги и неколку политички партии.


Партиите и здруженијата го осудија нападот врз новинарот Беловски


Скопје, 21 октомври, 2016 - 11:16 (META) 

По вчерашниот напад врз новинарот Павле Беловски со соопштенија во јавноста се јавија Самостојниот синдикат на новинари во Македонија, а став изнесоа и ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ.

ССНМ најостро го осудува нападот врз новинарот кој без никаква причина беше жртва на физичко насилство пред седиштето на МВР.

„Сакаме да ја потсетиме јавноста дека станува збор за шести напад врз новинар на место на настан само во 2016 година. Ја поздравуваме брзата реакција на припадниците на МВР кои го привеле напаѓачот, но во истовреме искажуваме крајно незадоволство од бавната реакција на надлежните институции кои во крајна инстанца не ги решаваат овие случаи ниту брзо, ниту задоволително во поглед на правдата. Јавноста знае, а институциите треба да се свесни дека физички или друг тип на загрозување на новинар, особено на работна задача е напад врз слободата на информирање и во крајна линија напад врз демократското уредување на државата. Од тие причини ги повикуваме повторно надлежните, веднаш да го расчистат овој случај, да ги разјаснат мотивите за нападот и на тој начин да испратат јасна порака дека нападите врз новинарите нема да се толерираат“, велат од Синдикатот.

СДСМ со соопштение бараат одговорност од ВМРО-ДПМНЕ, повикувајќи ги првите луѓе на ДПМНЕ веднаш да престанат шират паника и страв од одговорност помеѓу своето членство и активистите.

„Физичките напади врз новинари и спречувањето на вистината за жал беа една од главните одлики на режимот на Никола Груевски, кој ќе биде поразен на 11 декември“, велат од СДСМ.

ВМРО-ДПМНЕ ја поздрави брзата реакција на полицијата и порачаа дека само со полициско расчистување на случајот може да се оттргнат сите сомнежи и сите политички злоупотреби на ваквите недолични постапки.

„Новинарите и медиумите мора да бидат оставени слободно да ја вршат својата работа. ВМРО-ДПМНЕ ги осудува сите притисоци и напади врз медиумите и сите обиди преку какви било закани и прогласувања за непријатели, медиумите да бидат заплашени и цензурирани“, стои во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.