!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

Борисов: Мора да формираме влада


Софија, 25 април, 2017 - 22:34 (META) 

Мора да формираме влада, затоа другите формули, па дури и математички, нема да фунцкионираат, изјави лидерот на ГЕРБ, Бојко Борисов, по консултациите со бугарскиот претседател Румен Радев.

Борисов рече дека за време на преговорите со партијата Обединети патриоти не разговарале за министерски позиции во идната влада. Тој истакна дека тоа за кое треба да раговараат со Обединети патриоти се програмата и механизмите по кои ќе функционира идната влада.

– Министрите најлесно се одредуваат затоа што може и лесно да се отстранат. Одлуката ќе биде донесена на 3 мај – рече Борисов.

Тој го запознал претседателот со тоа дека поучен од претходните години, при сегашните преговори за формирање коалиција, детално ги разгледуваат и разјаснуваат можните конфликтни ситуации на коалициската влада. Тоа, како што рече, го прават за да обезбедат стабилна влада во следните четири години.


СДСМ: Груевски мора да прифати дека е опозиција и мирно да ја напушти власта


Скопје, 22 април, 2017 - 18:34 (META) 

Никола Груевски и ВМРО-ДПМНЕ мора да прифатат дека се опозиција и достоинствено да ја напуштат власта, што ја узурпираат четири месеци, без дозвола на граѓаните, се вели во реакцијата на СДСМ на денешната прес-конфереција на пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Крсто Јовановски.

„Лагите повеќе не поминуваат ниту кај граѓаните ниту, пак, кај меѓународната заеница којашто повика на разум во интерес на стабилноста на Македонија и на регионот и мирен трансфер на власта. За сите е јасно дека постои само една платформа, тоа е криминалната ппатформа што преку лагите во јавноста ја штити раководството на ВМРО-ДПМНЕ, во обидот да си го спасат натрупаното богатство и себеси од правдата“, стои во соопштението на СДСМ.

Од партијата предупредуваат дека разгорувањето на меѓуетнички тензии, како и активности спротивни на државните интереси се тешки дела против Уставот и повлекуваат сериозна одговорност.

„Програмата на новата реформска влада е единствениот валиден документ за граѓаните, во кој никаде не пишува за менување знаме, химна, грб, име, двојазични банкноти. Употребата на јазиците е утврдена јасно според потребите на граѓаните, а предвидена е и заштита на македонскиот јазик. Денешната прес-конференција на Крсто Јовановски, како и сите други нарачани текстови на оваа тема по медиумите зависни од Никола Груевски, се лажни вести наменети за да се предизвикува вознемиреност кај граѓаните и да се провоцираат тензии“, велат од СДСМ.


ВМРО-ДПМНЕ: СДС мора да ја прифати волјата на народот


Скопје, 22 април, 2017 - 16:42 (META) 

„СДС мора да ја прифати волјата на народот“ и мора да престане да води антимакедонска политика и да се пазари со националните и државни интереси, изјави денеска на прес-конференција пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Крсто Јовановски.

– Граѓаните јасно кажуваат дека тиранската платформа врз која СДС сака да формира влада не смее да се реализира. Народот е против редефинирање и против разнебитување на Македонија. Народот е тој што ќе спречи двојазичност, менување химна, менување знаме, име, народот е тој кој ќе спречи менување на мултиетничкиот карактер на Македонија и нејзино претворање во бинационална држава со тенденција за федерализација и за кантонизација. Тоа што аболираниот криминалец Зоран Заев го ветувал дома и надвор, не поминува кај граѓаните – изјави Јовановски.


Николовски: Деведесет отсто од производството на јаболка во Преспанскиот Регион е загрозено


Ресен, 22 април, 2017 - 15:32 (META) 

Деведесет отсто од производството на јаболка од оваа реколта, според жителите на Преспанскиот Регион, е загрозено, изјави денеска во Крани, пратеникот на СДСМ, Љупчо Николовски.

Тој истакна дека и минатата година имало штети во производството на јаболка, но отштетата од страна на актуелната влада и на надлежното министерство не е исплатена, а доцнат и субвенциите за 2016 година, но и од претходните години.

Николовски најави дека наскоро ќе бидат деблокирани процесите во Собранието на Република Македонија и дека парламентарното мнозинство ќе ја преземе одговорноста и сите овие проблеми, еден по еден, ќе ги решава новата влада.

– Жална е сликата овде. Луѓето се во паника. Затоа сме тука да ја пратиме пораката дека на овие луѓе мора да им се помогне. Мнозинството во парламентот ќе ја преземе одговорноста. Граѓаните и земјоделците треба да бидат убедени и уверени дека врвен приоритет на новата реформска влада ќе бидат проблемите на граѓаните и нивното решавање. Доколку не беше оваа блокада од страна на ВМРО-ДПМНЕ, денес земјоделците веќе ќе имаа зелена нафта, ќе имаа редовни, навремени и зголемени субвенции, земјоделството ќе беше врвен приоритет на новата реформска влада – изјави Николовски.


АПМ: Блокадата на Собранието остава многу негативни последици во секојдневниот живот


Охрид, 22 април, 2017 - 10:39 (META) 

Алијансата за позитивна Македонија (АПМ) бара да прекинат „игрите без граници“ со пасивното блокирање на изборот на претседател на Собранието и мирниот трансфер на власта, што треба да ја преземе новото парламентарно мнозинство.

„Граѓаните на Република Македонија го чувствуваат нефункционирањето на државата во секој чекор и во секој дел од животот, со што станаа и заложници на партиската врхушка на ВМРО-ДПМНЕ во нивната замисла да ја избегнат одговорноста за криминалите за што се обвинети или ќе бидат обвинети од Специјалното јавно обвинителство“, се вели во соопштението на АПМ.

Оттаму укажуваат дека блокадата на изборот на нова влада остава многу негативни последици во реалниот живот. Конкретно, од АПМ бараат преземање итни мерки за ублажување на тешката состојбата на земјоделците и во земјоделството.

„Најновите случувања со неинтервенирањето на државата во врска со заштитата на посевите и на насадите од ниската температура, а при тоа ако се додадат и неисплаќањето на минатогодишните субвенции на земјоделците, состојбата кај земјоделците е сериозно нарушена до работ на егзистирање и на функционирање. Состојбата е битно загрозена во Преспанскиот Регион каде што овоштарите имаа големи штети и од минатогодишниот мраз“, велат од АПМ.


Заев до Ромео: Ќе продолжиме со чекорите за деблокирање на демократските процеси


Скопје, 21 април, 2017 - 13:34 (META) 

Парламентарното мнозинство ќе продолжи со чекорите кон избор на нов претседател на Собранието и избор на новата влада, рекол лидерот на СДСМ, Зоран Заев, на денешната средба со амбасадорот на Италија во Македонија, Карло Ромео.

На средбата, како што соопштуваат од СДСМ, била констатирана потребата од деблокада на демократските процеси и била нагласена потребата од разумност за мирен трансфер на власта преку почитување на демократските принципи.

– Македонија мора да оди напред. Парламентарното мнозинство ќе ги продолжи чекорите кон избор на нов собраниски претседател и избор на новата реформска влада, според Уставот, деловникот и законите во Република Македонија – рекол Заев на средбата.

Заев и Ромео разговарале и за ризиците од пролонгирањето на деблокадата на демократските процес, а лидерот на СДСМ, во тој контекст, посочил дека покрај техничкото функционирање на министрите, од средината на мај и на градоначалниицте и на советниците во општините целосно ќе им престане мандатот.


ЛП: Парламентарното мнозинство да не чека и да прејде на избор на спикер и на нова влада


Скопје, 21 април, 2017 - 12:13 (META) 

Извршниот комитет на Либералната партија на синоќешната седница, на која била разгледувана актуелната политичка остојба во државата, констатирал дека „настојувања на парламентарното мнозинство што побргу да се конституираат државните органи, односно да се избере претседател на Собранието и влада на Република Македонија, се во опасен застој“.

„Се наоѓаме во ситуација кога секој изгубен ден во стапувањето во функција на институциите ја зголемува опасноста во државата. Затоа апелираме партиите од парламентарното мнозинство добро да ја согледаат ситуацијата и со поддршка од нашите пријатели од меѓународната заедница и од домашната јавност да прејдат на избор на претседател на Собранието и на избор на влада“, стои во соопштението на ЛП.

Оттаму нагласуваат дека одолжувањето на овие потези ги охрабрува сите што се противат на конститурирањето на државната власт во Македонија и затоа не треба да се чека. ЛП, се додава во соопштението, ги поздравува „сè поотворените обиди од страна на меѓународните фактори да помогнат што побргу да се конституира држваната власт“.

„Ја повикуваме домашната јавност да не остане само на загриженост за состојбите, туку активно да го манифестира своето незадоволство од состојбите и јасно да му даде поддршка на формираното парламентарно мнозинство“, нагласуваат од ЛП.


ВМРО-ДПМНЕ: Алијансата за Албанците како мираз му ја носи тиранската платформа на Заев


Скопје, 21 април, 2017 - 9:58 (META) 

Коалициските партнери на Заев од Алијанса за Албанците, кои како мираз му ја носат тиранската платформа, вчера уште еднаш потврдија дека не им е битен државниот интерес, туку националното прашање на Албанците, стои во утринското соопштение од ВМРО-ДПМНЕ.

„Поголема потврда од тоа дека од Алијанса за Албанците ќе коалицираат заради исполнување на барањата од тиранската платформа со СДС, а не за некаков „граѓански концепт“ кој Заев ни го продава, нема. Зоран Заев е очаен и има патолошка потреба за власт. Заев во власта гледа единствена надеж за спас и за амнестија од сите криминали кои ги има сторено тој и неговата криминогена врхушка во врвот на СДС“, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

Од партијата истакнуваат дека Заев не ги осудил, како што велат, антидржавните изјави на Зијадин Села, Еди Рама и на Дитмир Бушати, затоа што тој, како што се наведува, „е заробеник на желбата за власт и е спремен да ја проголта секоја антидржавна изјава, само за да направи влада“.


СДСМ: Секое дело спротивно на државните интереси е противуставно и казниво


Скопје, 20 април, 2017 - 9:59 (META) 

Државата мора без одложување да профунционира за граѓаните, кои четири месеци чекаат да се реализира нивната јасно изразена волја за промени, вели СДСМ во утринското соопштение.

„Трајко Велјаноски и пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, и вршителот на должноста претседател на државата, Ѓорге Иванов, се должни да дозволат демократските процеси да продолжат! Парламентот и сите институции имаат обврска да го овозможат формирањето на владата низ мирен трансфер на власта. Секоја институција и секој поединечно мора да биде свесен дека постапувањето спротивно на државните интереси е погазување на Уставот и на правото и загрозување на стабилноста на Македонија и повлекува одговорност“, стои во соопштението.

Од партијата наведуваат дека секое дело спротивно на државните интереси е противуставно и казниво и оти опструкциите што се вршат мора веднаш да престанат.


Заев со амбасадорската четворка: Македонија мора да ги продолжи демократските процеси


Скопје, 19 април, 2017 - 13:04 (META) 

Република Македонија мора да ги продолжи демократските процеси. Ова било констатирано на денешната средба на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, со амбасадорите на Германија, Велика Британија, Шведска и на Холандија во земјава, Кристине Алтхаузер, Чарлс Гарет, Матс Стефансон и Ваутер Пломп.

– Парламентарното мнозинство од 67 пратеници е подготвено да ја реализира граѓанската волја за промени, изразена на изборите на 11 декември. Чекорите што следуваат се избор на нов собраниски претседател и нова реформска влада, според деловникот на Собранието, Уставот на Република Македонија и законите – рекол Заев на средбата, соопштуваат од СДСМ.

На средбата било разговарано за потребата и за одговорноста на сите политички субјекти во државата, институции и поединци да го овозможат овој процес, како и за „последиците од евентуално противуставно однесување на штета на државните интереси“.

– Неопходно е Трајко Вељаноски и Ѓорге Иванов да постапат според мнозинската волја на граѓаните, а опозицијата, Никола Груевски и ВМРО-ДПМНЕ, да овозможат мирен трасфер на власта – рекол Заев.

Од партијата додаваат дека на средбата било оценето дека излезот од кризата е во спроведувањето на итните реформски приоритети, кои ќе ги одблокираат евро-атлантските перспективи на земјава.