!На 1 февруари 2017 година, завршува промотивниот период на слободно користење, без регистрација и без претплата, на содржините на „Мета“, кое беше воведено за да им овозможиме полесен пристап на корисниците до навремени и проверени вести. За начинот на пристап и за претплата, од 1 февруари 2017 година ќе информираме дополнително. При пренесувањето и преземањето на содржините од „Мета“, задолжително е атрибуирање и линкување.

ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ ќе ја решавале двојазичноста со законски измени?


ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ начелно ги усогласиле ставовите околу двојазичноста, јави „Телма“, повикувајќи се на извори од преговарачките тимови. Телевизијата пренесува дека двете партии решиле Уставот да не се менува, а прашањето да се уреди преку измени на Законот за употреба на јазиците.

Во Собранието ќе се формираат работни групи кои ќе работат на сите отворени прашања, јавува телевизијата.


ДУИ ѝ врати на ВМРО-ДПМНЕ: Двојазичноста го прави македонското општество постабилно


Тетово, 13 јануари, 2017 - 15:03 (META) 

Употребата на албанскиот јазик во согласност со Охридскиот договор и со Уставот, еднакво со македонскиот јазик, го прави општеството посилно, пообединето и постабилно, заокружувајќи ги на тој начин нормативните обврски од Охридскиот мировен договор, порачаа денеска од ДУИ, реагирајќи на соопштението на ВМРО-ДПМНЕ дека нема да преговара и да дозволи двојазичност во Македонија и продолжување на мандатот на Специјалното јавно обвинителство.

„Владеењето на правото во земјата е обврска на сите политички партии и претставува услов за продолжување на евроатлантскиот пат. Реформите во судството, транспарентноста и ревидирањето на спорните судски процеси се неопходна обврска за враќање на довербата на граѓаните кон системот“, стои во соопштението од ДУИ.

Од партијата истакнуваат дека од почетокот на политичката криза во земјата, Демократската унија за интеграција инсистирала на транспарентно затворање на процесот преку целосно обелоденување на скандалот со масовното и незаконско прислушување и преземање на одговорност.

„ДУИ останува посветена за едно кохезивно општество, еднакво и интегрирано во евроатлантската заедница и ги повикува страните да дејствуваат со историска одговорност кон процесите со кои се соочуваат земјата и регионот, при што треба да прават рационални, а не емотивно поттикнати проценки“, се вели во реакцијата од ДУИ.


Попоски: Тирана и Приштина да не се мешаат во внатрешните работи на Македонија


Скопје, 10 јануари, 2017 - 20:32 (META) 

Шефот на македонската дипломатија, Никола Попоски, денеска го оцени како непристојно и несоодветно мешањето на Албанија и на Косово во внатрешните работи на Македонија.

– Не е пристојно, ниту соодветно кога премиер или претседател од соседна земја директно се меша во внатрешни работи, особено не во период по демократски спроведени избори и пред формирање влада. Се испраќаат погрешни сигнали во регионот. Секако дека е опасен овој пристап во место со мултикултурна традиција. Многу е далеку од практиката на добрососедство. Доколку сите сме согласни дека иднината ни е во Европа, тогаш борбата е да обезбедиме стабилност, мир, правда и економски просперитет за сите граѓани. Секогаш сме биле крајно коректни во соработката со соседите. Најдобро ќе биде и тие да ни се придружат по тој пат, наместо да се поставуваат мини кои носат ризик за сите – одговори Никола Попоски во однос на прашањето за мешањето на Тирана и на Приштина во внатрешните работи на Македонија.

Реакцијата доаѓа по објавувањето на заедничката платформа на ДУИ, Движење Беса и на Алијанса за Албанците, која произлезе по средбите на лидерите на партиите со државниот врв на Албанија и на Косово.

Претходно, шефот на албанската дипломатија, Дитмир Бушати, изјави дека официјална Тирана не се меша во внатрешните работи на Македонија, но дека настанатата ситуација по предвремените парламентарни избори во Македонија е златна шанса за албанските партии да извршат притисок целосно да се спроведе Охридскиот договор.


Коалиционите партнери го поддржаа Груевски, но негодуваат за албанската платформа


Скопје, 10 јануари, 2017 - 17:59 (META) 

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, денеска одржа средба со лидерите на политичките партии од коалицијата „За подобра Македонија“, на која главна тема биле резултатите од предвремените парламентарни избори.

– Главна тема е анализата на изборните резултати, односно сите претставници на политичките партии ги предочија своите видувања околу ангажманите и резултатите и за сето она што се случи во Република Македонија на денот на изборите. Беа давани различни идеи како понатаму коалицијата да постапува, при што беше потврден целокупниот легитимитет и целокупната поддршка што претседателот на ВМРО-ДПМНЕ сега, како мандатар, ја има од коалицијата „За подобра Македонија“ – изјави Илија Димовски, член на извршниот комитет на партијата и пратеник.

Во врска со заедничката платформа на албанските партии и најавените преговори со ДУИ, Димовски истакна дека насоките за преговори се составен дел од изборната програма на ВМРО-ДПМНЕ и на коалицијата.

– Доколку ме прашувате во врска со позициите на ДУИ, би сакал да кажам дека ние ги соопштивме нашите ставови преку интервјуто на претседателот Никола Груевски. На денешната средба видливо беше негодувањето, особено од страна на претставниците на политичките партии што ги претставуваат помалите етнички заедници во врска со таа платформа и евентуално сведување на целата дискусија на некаков си бинационален дијалог помеѓу етничките заедници – рече Димовски.

Тој, сепак, не прецизираше кога ќе почнат преговорите со ДУИ за формирање влада.

– Роковите се јасни, така што мислам дека нема ништо спорно околу тоа – рече Димовски, притоа упатувајќи на информации од партиските прес-служби.


Бушати: Албанија не се меша во можните коалиции во Македонија


Тирана, 10 јануари, 2017 - 17:37 (META) 

Шефот на албанската дипломатија, Дитмир Бушати, вчера изјави дека официјална Тирана немала никаква улога во однос на можните владини коалиции во Македонија, јавува дописникот на „Мета“ од Тирана.

Бушати истакна дека Албанија не се меша во внатрешните работи на соседната земја, ниту, пак, вршела некакво влијание за можните коалиции и додаде дека ќе поддржат кој било процес што ќе осигура демократија и стабилност на Македонија.

– Еднаквоста, слободата и демократијата се трите основни елементи на Охридскиот договор, а тие сè уште не се целосно имплементирани. Токму затоа ова е златна шанса за албанскиот политички фактор. Тие можат да се обединат и да постигнат прогрес за овие прашања – рече Бушати.

Тој истакна дека првпат од потпишувањето на Охридскиот договор албанските партии во Македонија ги надминале своите идеолошки разлики и застанале зад една заедничка платформа.

Кратко по изборите на 11 декември, лидерите на партиите од албанскиот политички блок, кои обезбедија пратенички места во Собранието – ДУИ, Движење Беса и Алијанса на Албанците, беа на средби со премиерот на Албанија, Еди Рама. По средбите, партиите викендов ја објавија заедничката платформа, која е основа за преговори за нивно учество во идната влада.


Брисел не ја коментира платформата на албанските партии


Брисел, 9 јануари, 2017 - 14:26 (META) 

Европската комисија засега не ја коментира содржината на заедничката платформа на албанските партии во Македонија, ДУИ, Беса и Алијанса за Албанците.

На новинарско прашање како ја коментираат платформата, портпаролката на Европската комисија, Маја Коцијанчич, изјави дека Брисел внимателно го следи развојот на настаните во земјата.

– Тоа што во моментов можам да го кажам е дека одблизу ја следиме ситуацијата и, како што и претходно рековме, очекуваме брзо формирање на влада во рамки на уставните рокови, односно нова стабилна влада. Но, мора да видиме и итно спроведување на реформи кои ќе се однесуваат на владеењето на правото, како и спроведување на реформските приоритети и продолжена имплементација на претходните политички договори. Во овој контекст, ние ќе продолжиме да ја поддржуваме земјата во нејзиниот европски интеграциски процес. Тоа е сè што можам да кажам во моментов – истакна Коцијанчич на денешната прес-конференција во Брисел.


Иванов денеска треба да го додели мандадот за премиер и за нова влада


Скопје, 9 јануари, 2017 - 9:50 (META) 

Денеска е последниот ден од десетте дена во кои претседателот на државата, Ѓорге Иванов, треба да го додели мандатот за формирање на новата влада „на партијата или партиите кои имаат мнозинство во Собранието“, по предвремените парламентарни избори одржани на 11 декември.

„Претседателот на Република Македонија е должен во рок од десет дена од конституирањето на Собранието, мандатот за состав на Владата да го довери на кандидат на партијата, односно партиите што имаат мнозинство во Собранието. Мандаторот во рок од 20 дена од денот на доверувањето на мандатот, на Собранието му поднесува програма и го предлага составот на Владата. Владата, на предлог на мандаторот и врз основа на програмата, ја избира Собранието со мнозинство гласови од вкупниот број пратеници“, стои во членот 90 од Уставот.

На предвремените парламентарни избори, ВМРО-ДПМНЕ освои 51 пратеничко место, СДСМ – 49 мандати, ДУИ – 10, движењето Беса – 5, Алијанса на Албанците – 3 и ДПА има 2 мандати.

Засега ниту една од партиите не сака официјално да каже дали се преговара за коалиција за составување на новата влада. Неофицијално, за коалиција од минимум 61 пратеник има повеќе комбинации, но сè уште е неизвесно кој ќе ја формира новата влада.

Од ВМРО-ДПМНЕ по изборите на 11 декември соопштија дека тие како победници на изборите остануваат „посветени на идните чекори околу формирање нова влада“, за чие составување мандатот му припаѓа на лидерот на партијата, Никола Груевски. Од друга страна, лидерот на СДСМ повеќепати изјави дека на изборите победил концептот на СДСМ, за демократски промени во државата и дека Македонија „ќе добие влада што ќе работи во интерес на сите граѓани во државата“, притоа отворено алудирајќи дека тој ќе биде новиот премиер.

Лидерите на албанските партии ДУИ, движење Беса и Алијанса за Албанците, Али Ахмети, Билал Касами и Зијадин Села, на 7 јануари ја објавија заедничката платформа која, како што велат, ќе ги биде основата во преговорите за формирањето на новата влада.

Заедничката платформа на трите партии, кои обезбедија пратенички мандати во Собранието, произлезе по нивните средби со албанскиот премир Еди Рама и со косовскиот претседател Хашим Тачи.


Груевски: Ако ДУИ ја изигра ВМРО-ДПМНЕ и оди со СДСМ, тоа ќе има последици во иднина


Скопје, 8 јануари, 2017 - 20:01 (META) 

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, во ново интервју, овојпат за утрешниот број на „Дневник“, вели дека ќе се обиде да формира влада, но не по секоја цена.

Во однос на мислењето дека се создава атмосфера албанските партии да не коалицираат со ВМРО-ДПМНЕ, Груевски вели дека одлуката е на самите партии и оти никој нема право да каже дека некој друг му сугерирал или му врши притисок затоа што на крајот финалната одлука е лична.

Во случај ДУИ да одлучи да не коалицира со ВМРО-ДПМНЕ, туку со СДСМ, Груевски вели дека тоа ќе има последници во иднина.

– Ако ВМРО-ДПМНЕ, како победничка партија, биде изиграна од ДУИ, независно кои ќе бидат причините за тоа, бидете убедени дека наскоро ВМРО-ДПМНЕ ќе се врати на голема врата во владата и тоа најмалку два мандата по ред. И ќе бидеме без какви било обврска при составувањето на владата – вели Груевски.

Груевски, сепак, не одговара директно на прашањето дали заедничката платформа на ДУИ, Беса и на Алијанса за Албанците е прифатлива за ВМРО-ДПМНЕ. Во однос на изјавата на Ахмети дека најважни му се интересите на Албанците и платформата, тој вели дека нему најважни му се интересите и на Македонците и на сите граѓани на Македонија, вклучувајќи ги и Албанците. Сепак, додава дека „платформата која му ја составувале на Ахмети“, политички може да му помогне најмногу на СДСМ кај албанскиот електорат.


Расправа за името, знамето, химната и за грбот, побараа Ахмети, Касами и Села од новата влада


Скопје, 7 јануари, 2017 - 15:56 (META) 

Претставници на албанските политички партии во Македонија, ДУИ, Беса и Алијансата за Албанците, денеска ја промовираа „Заедничката платформа на албанските парламентарни партии во Македонија“ за, како што се наведува, „реализација во идниот владин мандат и/или во секој понатамошен мандат“.

Платформата се состои од седум главни точки во кои, меѓу другото, се наведени и следните предлози, односно цели:

 • Албанците да се сметаат како државотворна нација;
 • Употреба на албанскиот јазик во сите нивоа на власта;
 • Уставот на РМ да утврди дека „македонскиот јазик и неговото кирилско писмо и албанскиот јазик со неговото писмо се официјални јазици во Република Македонија“;
 • Сеопфатна дебата за знамето, химната и за државниот грб со  цел „државните симболи да ја рефлектираат општествената мултиетничност и етничката рамноправност“;
 • Усвојување на резолуција во Собранието на Република Македонија со која се осудува геноцидот врз албанскиот народ во Македонија во периодот 1912-1956;
 • Формирање државна комисија за финансирање на општините, за донесување одлуки со право за владини грантови во корист на општините;
 • Правична застапеност во органите за безбедност, војската, разузнавањето и правдата;
 • Правична застапеност во сите нивоа на централната власт, како и во јавните служби или претпријатија со јавни акции;
 • Целосно расчистување на прашањата и судските постапки како „Сопот“, „Бродец“, „Монструм“ и „Куманово“ преку една анкетна комисија или меѓународен независен орган;
 • Решавање на спорот за името, во согласност со европските вредности и принципите на меѓународното право;
 • Усвојување заедничка и обврзувачка резолуција во Собранието на Република Македонија со која Владата на Република Македонија се обврзува активно да се вклучи во решавањето на спорот за името;
 • Вклучување на Албанците во работната група за директни преговори со Грција;
 • Вклучување на Албанците во работната група за директни преговори со Бугарија;
 • Соработка со Косово и со Албанија за интегрирано гранично управување;
 • Отворање на нови гранични премини;
 • Исполнувањето на овие цели ќе се следи преку организирање тркалезна маса на албанските парламентарни партии  во согласност со принципот на ротација, која ќе служи како платформа за усогласување на политичкото дејствување и транспарентна комуникација со меѓународните партнери на Македонија.

СДСМ: Интервју во 100 продолженија да направи Груевски, тоа не менува ништо за него


Скопје, 5 јануари, 2017 - 15:47 (META) 

„Интервју во 100 продолженија да направи Груевски, да го помножи со 100 лицемерството кон граѓаните што ги потцени, ништо не менува тоа за него“, се вели во реакцијата на СДСМ во врска со „мегаинтервјуто“ на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, за интернет-изданието на неделникот „Република“.

Од СДСМ велат дека мнозинството, повеќе од 612.000 македонски граѓани, на изборите на 11 декември го поддржале концептот на заедништво, наспроти концептот на поделби на досегашната власт.

„Граѓаните одлучија – доста е од политичари како Никола Груевски кој им ги уништи животите, ги делеше, поттикнуваше омраза, нетрпеливост меѓу луѓето, меѓуетнички провокации и сега сака да ја изолира Македонија од светот, за да се обиде да се спаси од одговорност. Тоа што Груевски и последните денови во политиката ги употреби во настојувања да ја скара Македонија со светот, преку реториката на конфликт со преставниците на меѓународната заедница и државите пријатели на Македонија, е најниското, најдрското и најштетното што некој политичар ѝ го направил на државата“, стои во реакцијата од СДСМ.

Оттаму додаваат дека граѓаните од сите националности во земјава – Македонци, Албанци, Срби, Турци, Власи, Роми, Бошњаци порачаа дека „не дозволуваат повеќе никој да ги навредува, да ги дели, да ги лаже и да управува со нивните животи“.

„Никола Груевски е минато… Доаѓа нова одговорна влада на граѓаните на Македонија… Одговорни институции ќе се грижат за потребите на граѓаните, за нивната слобода, ќе обезбедат правда и правичност, и живот“, велат од СДСМ.