Ангеловска-Бежоска: Стабилноста и сигурноста на банкарскиот систем ќе бидат одржани и во 2019


Скопје, 31 декември, 2018 - 10:32 (META) 

Сигурна сум дека и во годината што е пред нас ќе бидат одржани макроекономската стабилност и стабилноста и сигурноста на банкарскиот систем на Македонија, се вели во новогодишната честитка до јавноста од гувернерката на Народна банка, Анита Ангеловска – Бежоска.

„И во следните 365 дена ќе ги унапредуваме сите сегменти на централнобанкарското работење во земјава, за да може НБРМ и натаму да го дава својот максимален придонес во доближувањето на македонската економија до европското семејство“, се вели во честитката на гувернерката.

Таа посакува 2019 да биде година на хармонија, напредок и нови достигнувања.


Градот Охрид се откажува од новогодишната програма, поради смртта на Стојаноски


Охрид, 20 декември, 2018 - 9:42 (META) 

Градот Охрид информира дека се откажува од реализација на новогодишната програма, освен за најмладите кои ќе настапат на градскиот плоштад.

„По повод ненадејната смрт на градоначалникот на Охрид, Јован Стојаноски, ве информираме дека се отажува годинешното издание на проектот кој стартуваше минатата година „Од 20-ти до 20-ти – сите во Охрид“ кој требаше да трае од 20 декември 2018 до 20 јануари 2019 година. И покрај тоа што програмата беше потврдена и артистите беа букирани, сепак е донесена одлука оваа година да не се одржи главната програма и истата да се пренесе за следната година“, информираат од Општина Охрид.


Бутарис: Прашањето за името е „надувано“ поради глупавоста на политичарите


Солун, 3 јануари, 2018 - 14:10 (META) 

Мора да имате добри односи со соседите. Прашањето за името е надувано пред се поради глупавоста на политичарите. Луѓето сакаат да си најдат идентитет. Со отстапки од двете страни, но и од опозицијата, подготвени се за компромис. Господинот Заев рече дека ќе го смени името на аеродромот, ќе ги смени таблите на улиците, вели солунскиот градоначалник Јанис Бутарис во интервју за радиото „Практорио ФМ“ на грчката новинска агенција АНА-МПА, одговарајќи на прашање за саботната неформална средба во Солун со македонскиот премиер Зоран Заев.

Истовремено, Бутарис во интервјуто вели дека е најголем Македонец, најверојатно посочувајќи со тоа на неговото раѓање во грчката област Македонија.

– Поголем Македонец од мене не постои, поради потеклото. Моето потекло и моето воспитување кажуваат сѐ, вели градоначалникот на Солун и објаснува дека „во Скопје првпат отишол во 1991 година, со Комората за трговија и индустрија“.

За саботната средба која се одржа по негова покана до Заев, Бутарис вели дека се разговарало за соработка.

– Имавме планирано приватна вечера. Го поканив да ја пречека Новата година во Солун. Неговиот брат и неговите пријатели секоја седмица се во Солун. Она што го финализиравме е да организираме спуштање со кајаци по Вардар, некаде во април. Можеби ќе имаме и мешан екипаж. Второ, се договоривме да правиме културни размени што ќе вклучуваат танц, музика и предавања. Еднаш во Скопје, еднаш во Солун. Разговаравме и за една стипендија што ќе ја даде општина Солун – објаснува солунскиот градоначалник во интервјуто за радиото на новинската агенција АНА-МПА.


„Тврдокорни“ ќе ја дочекаат Новата година пред затворот во Шуто Оризари


Скопје, 31 декември, 2017 - 19:01 (META) 

Македонското патриотско здружение „Тврдокорни“ соопшти дека вечерва ќе организира дочек на Новата година пред истражниот затвор „Скопје“ во Шуто Оризари, како поддршка за притворените за насилствата во Собранието од 27 април.

„Новогодишната ноќ пред истражниот затвор ‘Шутка’ ќе биде во знак на поддршка на притворените уставобранители“, се вели во соопштеноето од здружението „Тврдокорни“.

Кривичниот суд во Скопје на 27 декември им го продолжи притворот за нови триесет дена на пратениците Крсто Мукоски, Сашо Василевски и Љубен Арнаудов, на поранешниот министер за внатрешни работи и директорот на Бирото за јавна безбедност Митко Чавков, организаторите на протестите на „За заедничка Македонија“ Игор Дурловски, Борис Дамовски, Богдан Илиевски и на уште шестнаесет лица осомничени за насилствата во Собранието од 27 април, оваа година.


Хан: Новата 2018 е решавачка година за Западен Балкан, ајде заедно да ја обликуваме иднината


Брисел, 31 декември, 2017 - 16:12 (META) 

Еврокомесарот за соседска политика и проширување, Јоханес Хан во пресрет на дочекот на Новата година им се заблагодари на сите земји-партнери на Европската Унија, меѓу кои и на Македонија, за соработката во текот на 2017 година и порача дека следната 2018 година ќе биде решавачка за Западен Балкан.

„На крајот на оваа година полна со предизвици сакам да им се заблагодарам на сите наши партнери од нашето непосредно и од поодалеченото соседство за посветената соработка во текот на 2017 година. Да бидеме горди на заедничките достигнувања и да ги засилиме напорите онаму каде сè уште е потребен напредок“, напиша Хан на „Твитер“.

„2018 ќе биде решавачка година за Западен Балкан и можност за уште поблиска соработка со сите партнери за справување со заедничките предизвици. Им посакувам на сите партнери – политичари и граѓани мирна и просперитетна Нова година! Ајде заеднички да ја обликуваме иднината, за нашите млади!“, порача Хан.


Ахмети: 2018 година е клучна за Македонија, да ги засукаме ракавите


Тетово, 31 декември, 2017 - 16:09 (META) 

Годината пред нас е клучна година и многу значајна за нашата земја и за земјите од Југоисточна Европа, вели лидерот на ДУИ, Али Ахмети во честитката до граѓаните на Македонија по повод Нова година.

– 2018 година нека ни донесе афирмативни, надежни и конкретни стратегии за проширувањето од страна на Европската комисија, позитивен извештај за напредокот со безусловна препорака и датум за почеток на преговорите, но, уште поважно, покана за членство во НАТО. Нам ни преостанува да се соединиме и да ги решиме домашните задачи без никакви одложувања во конструктивен и пријателски дијалог со соседите. Затоа, да си ги засукаме ракавите и да ги оствариме нашите определби – порача Ахмети.


Новата година пристигна во Самоа, Тонга и Кирибати


Апиа, 31 декември, 2017 - 13:07 (META) 

Жителите на јужнопацифичките острови Самоа, Тонга и Кирибати во 11 часот според средноевропско време зачекорија во 2018 година, а наскоро по нив Новата година ќе пристигне и во Нов Зеланд, каде ќе биде дочекана со огномет над Оукленд од облакодерот „Скај“ висок 200 метри.

Во 13 часот, според средноевропско време, во 2018 година ќе влезат и некои подрачја на Русија, а потоа во 14 часот и Австралија, каде многумина ќе уживаат во спектакуларниот огномет во пристаништето над зградата на операта и мостот во Сиднеј.

Повеќе од 1,6 милиони посетители ќе уживаат во 15-минутниот спектакл во Сиднеј, кој вообичаено е првата слика од дочекот на Новата година што го обиколува светот.

Во Сиднеј, како што пренесуваат светските медиуми, со препреки е оневозможен пристапот до пристаништето за да се спречи евентуални напаѓачи со возила да влетаат во масата луѓе, а на местото се распоредени специјални полициски сили.

Инаку, Новата година ширум светот се дочекува со засилени мерки за безбедност.

Ширум Европа воведени се посебни мерки за безбедност, а оние што ќе ја испратат старата и ќе ја дочекаат новата 2018 година на улиците на европските престолнини можат да очекуваат прегледи на торбите и други проверки за да се избегнат можни терористички напади.


Заев на предновогодишна вечера со Бутарис во Солун


Солун, 30 декември, 2017 - 21:35 (META) 

Премиерот Зоран Заев на „Твитер“ соопшти дека е во Солун, каде, како што претходно беше најавено, ќе ја дочека Новата година со градоначалникот Јанис Бутарис.

„Солун прекрасен како и секогаш, пријателски град од соседна Грција. На заедничка вечера со градоначалникот Бутарис разговараме за нештата кои нé поврзуваат, во позитивна атмосфера. Му се заблагодарив на гостопримството и ги споделивме очекувањата за успешна 2018 година“, напиша Заев на „Твитер“.

Заев ја прифати поканата да ја дочека Новата година во Солун која Бутарис му ја упати додека беше во работна посета на Скопје во ноември, кога се сретна со македонскиот премиер.


Руската амбасада шеговито најави засилено влијание во Македонија за празниците


Скопје, 29 декември, 2017 - 13:25 (META) 

Амбасадата на Русија во Македонија „предупреди“ дека земјава за време на новогодишните празници ќе биде под зголемено „руско влијание“, шеговито алудирајќи на „руската салата“ како традиоционална храна на трпезите за новогодишните празници.

„Внимание! Во претстојните денови се прогнозира забележително зголемување на #РускоВлијание на целата територија на #Македонија и пошироко. #РускаСалата“, напишаа на „Твитер“ од руската амбасада во Македонија.

Во коментарите под твитер-објавата, од руската амбасада објаснуваат дека, руската салата на овие простори доаѓа пред речиси еден век, најверојатно, заедно со првите руски доселеници, околу 1920 година.


Во Турција уапсени 29 лица кои подготвувале напади за Нова година


Анкара, 29 декември, 2017 - 10:05 (META) 

Полицијата во Анкара привела 29 осомничени припадници на Исламска држава кои подготвувале напади за Нова година.

Како што пренесуваат турските медиуми, во симултаните рации учествувале околу 500 полицајци, а многу од приведените се странски државјани. Полицијата има налози за приведување на уште 17 осомничени.

Во материјалот, кој полицијата го запленила има документи кои укажуваат на тоа дека некои од осомничените надгледувале локации и подготвувале можни напади во текот на новогодишната ноќ.

Минатата година Исламска држава изврши напад за време на новогодишната ноќ во Истанбул, убивајќи 39 лица. Токму затоа турските власти годинава ангажираа 275.000 полицајци кои ќе бидат на должност за време на прославата.