Нова демократија не прифаќа решение за името „на рати и со одложено дејство“


Софија, 16 мај, 2018 - 11:18 (META) 

Околу можноста за решение на проблемот со името и можноста а постигнување на договор Ципрас – Заев, извори од опозиционата Нова демократија (НД) за грчка „Иефимерида“ велат дека нема да прифатат никакво решение „на рати“,  бидејќи сметаат дека со тоа не би се исполнил условот договорот да биде траен.

Лидерот на Нова демократија, Киријакос Мицотакис, денеска е во Софија на Конгрес на европските десничарски партии (ЕПП) и изјави дека нема да прифати никаков притисок од страна на ЕУ или на НАТО во врска со името на северниот сосед.

Според партијата, Грција не треба да прифати решение со „одложено дејство“ и дека само „конечно име и промена на Уставот“ би биле гаранција за поддршка за ЕУ и НАТО.

– Потребна е промена која нема само да претпостави, туку и ќе гарантира и ќе се примени во практика пред било каков конечен договор – вели одговорниот за надворешна политика во НД, Јоргос Кумуцакос.


Мицотакис: Не е можно решение без соседите да го променат Уставот


Атина, 27 април, 2018 - 15:03 (META) 

Решение не може да постои без претходно соседната земја да го промени нејзиниот Устав и комплетно и неповратно да ги отстрани сите елементи на иредентизмот, рече Кирјакос Мицотакис, лидерот на најголемата грчка опозициска партија, говорејќи пред одговорните на различните сектори во Нова демократија.

Мицотакис смета дека начинот на кој владата управува со преговорите, предизвикува загриженост и уште еднаш го повтори неговиот став дека „нема да ги поделат Грците, за да ги обединат Скопјаните“.

– Особена загриженост предизвикува ситуацијата во скопското прашање. Таму каде што тајната дипломатија, со незнаење на никој, одеднаш донесе во прв план едно прашање, кое како што се чини, не беше зрело да се реши. И уште полошо, со скопското прашање, владата на крај успеа да ги обедини и да ги зајакне нашите соседи и се обиде да ги подели Грците – вели лидерот на опозициската Нова демократија.

Како што јави дописничката на МИА од Атина, Мицотакис упатил остри критики до владата на премиерот Алексис Ципрас дека е опасна за грчката надворешна политика.


Нова демократија води со 9 отсто предност пред СИРИЗА на Ципрас


Атина, 16 март, 2018 - 12:01 (META) 

Опозициската Нова демократија води пред СИРИЗА со 9 отсто, покажува најновата анкета во Грција што за телевизијата „Скај“ ја спровела агенцијата „Пулс“.

Финансиската криза и ригорозните мерки за штедење генерално на секои парламентарни избори во изминатите 10 години ги тераа гласачите да се ориентираат кон опозицијата, а според анкетата изгледа дека повторно ќе се случи истото сценарио. Дополнително довербата на гласачите во владејачката СИРИЗА е разнишана и поради справувањето со случајот на двајцата грчки војници што се притворени во Турција, но и од проблемот со Македонија, односно спорот за името.

На прашањето за која партија би гласале доколку в недела би се одржале избори, Нова демократија води со 9 отсто пред СИРИЗА, односно 28,5 отсто од испитаниците се определиле за НД, наспроти 19,5 за владејачката партија.  Третата партија според рејтингот е движењето „Промени“ со 8 отсто поддршка, што е само половина процент повеќе од поддршката за ултранационалистичката „Златна зора“. На петтото место, со 5,5 проценти поддршка е Комунистичката партија. Ниту една друга партија го нема цензусот за влез во парламентот. Тоа се „Независни Грци“ и „Центристичка Унија“, со по 1,5 отсто поддршка.

Во однос на тоа во која партија имаат поголема доверба за справување со барањата на кредиторите, Нова демократија води со 31,5 отсто, наспроти 21,5 отсто за СИРИЗА.

Анкетата на Пулс покажува дека во Грција преовладува песимизмот, бидејќи 63 отсто од испитаниците „сигурно“ или „прилично сигурно“ веруваат дека земјата се движи во погрешна насока.


Кумуцакос: Многу сме вознемирени околу преговорите за името, Ципрас не држи во мрак


Атина, 26 февруари, 2018 - 15:06 (META) 

Преговорите за името се во сива зона. Политички неприфатливо е информациите да ни доаѓаат од странство или од медиумите. Владата ги држи во мрак партиите и граѓаните, рече денес пратеникот и одговорниот за надворешна политика во Нова Демократија, Јоргос Кумуцакос.

– Ние сме многу вознемирени, бидејќи гледаме дека се турка решение кое не е единствено и со кое не се конечно решени името, примената, иредентизмот и уставот. Тоа е неприфатливо – рекол Кумуцакос, според онлајн изданието на весникот „Иефимерида“ кој се повикува на агенцијата АНА-МПА.


Мицотакис го обвини Ципрас дека игра на картата на поделба


Атинa, 15 февруари, 2018 - 16:04 (META) 

Лидерот на опозициската Нова демократија, Кирјакос Мицотакис, го обвини грчкиот премиер Алексис Ципрас дека повторно игра на картата поделба, бидејќи сакал да направи поделба во опозицијата, но не му успеало, а истото сакал да го стори и со народот кога ги нарекол радикални десничари оние што учествувале во протестите.

Според него, грчката влада без план и без гаранции тргнала да даде сѐ, и вели дека за тоа доволни и биле само два симболични потези, преименувањето на автопатот и аеродромот.

Мицотакис вели дека Ципрас, наместо да создаде консензус и поддршка од опозициските партии, формирајќи една заедничка линија, одбрал прашањето за името да го искористи за партиски интереси.

Според него, преговарањето на Владата уште од почеток било погрешно.

– Дури и основните прашања за иредентизмот и промената на Уставот ги ставија во агендата по соодветните барања од Нова демократија. И до овој момент сѐ уште не е разјаснето дали овие промени навистина се неопходен предуслов за да продолжи било каков разговор за името, како што ние се залагаме – вели Мицотакис.


Мицотакис не му даде поддршка на Ципрас за прашањето за името


Атина, 27 јануари, 2018 - 13:39 (META) 

Претседателот на најголемата грчка опозициска партија Нова демократија, Кирјакос Мицотакис, по средбата со грчкиот премиер, Алексис Ципрас ја отфрли можноста да и даде поддршка на владата за формирање на поширок национален консензус за прашањето за името, јавува македонската државна новинска агенција МИА.

Мицотакис по средбата со Ципрас упатил критики за начинот на кој грчката влада управува со конкретното прашање. Тој изјавил дека биле направени отстапки без конкретни и неповратни добивки, а Ципрас, наместо да создаде силен национален фронт, на прво место ја ставил партијата.

– Начинот на кој се развиваат преговорите предизвикува сериозна загриженост. Многу сериозниот пропуст на господинот Ципрас, директно и јавно да го постави прашањето за промена на Уставот на соседната земја, како неопходен предуслов за да постојат какви било преговори, ја ослаби националната линија. Фрагментација на решението на поединечни прашања не може да биде прифатена, затоа што директно ги поткопува интересите на Грција – рекол Мицотакис.

Тој остро го критикувал Ципрас и затоа што пред да ги почне разговорите не ги информирал ниту политичките партии, ниту парламентот, ниту грчкиот народ.

– Прашањето со Скопје не е само едно прашање во надворешната политика. Се однесува на нашата национална свест, на нашата историја и на крај и на самиот идентитет на Грците. Го повторувам она што го кажав пред неколку дена – нема да ги поделиме Грците за да ги обединиме Скопјаните – нагласил Мицотакис.

Во реакцијата на изјавата на лидерот на Нова демократија, од кабинетот на Ципрас навеле оти било очекувано дека „Мицотакис ќе го избере полесниот пат на неодговорност“.


Мицотакис: Прво ќе барав промена на македонскиот Устав, а потоа ќе преговарав


Атина, 24 јануари, 2018 - 18:15 (META) 

Во други околности треба да се бара решение на спорот со името, вели лидерот на опозициската Нова демократија, Киријакос Мицотакис, кој пред политичкиот комитет на опозициската партија упати остри критики кон грчката Влада во однос на тоа како се однесува со прашањето за името.

Во присуство на поранешните премиери Костас Караманлис и Андонис Самарас, Мицотакис детално објаснил што ќе направел доколку во негови раце беа преговорите за името. Тој вели дека ќе ги информирал лидерите на политичките партии, како што било случај во 2008, ќе ги обединел силите, а не, како што вели, да ги подели сите, граѓаните, црквата, партиите, но и ќе побарал промена на македонскиот Устав.

-Преговорите ќе ги почнев од прашањата поврзани со иредентизмот и ќе чекав да видам опипливи чекори во однесувањето на другата страна, пред да поминам во следната фаза. Немаше да разговарам за ништо, ако Скопје прво не се обврзеше дека ќе го сменат нивниот Устав. И немаше да прифатам никакво споменување на македонска нација, како што направи господинот Нимиц, без да добие никаков одговор од владата. Ќе се потпрев на довербата на народот. И верувам дека така ќе можевме да стигнеме до заемно прифатливо решение – вели Мицотакис.

Лидерот на опозициската партија, рече дека за нив прашањето завршува тука, со што индиректно порача дека Нова демократија нема да учествува во никаков разговор за евентуалното решение што ќе се најде на маса. Кирјакос Мицотакис објасни дека нема да бидат соучесници во нешто што, „како што тргнал Ципрас има опасност да ја повреди душата на нацијата“.

– Вака како што е ситуацијата, решението, веројатно, треба да се бара во некои други околности со подобра подготовка и пред се, доколку другата страна има покажано во пракса дека бара вистинско решение, вистинско, а не фиктивно, кое ќе не одведе, како што сите сакаме во хармоничен соживот на двата народа – додаде Мицотакис.


Почина поранешниот грчки премиер Константинос Мицотакис


Атина, 29 мај, 2017 - 10:36 (META) 

Поранешниот грчки премиер Константинос Мицотакис почина денеска во 99. година од животот, соопшти неговото семејство.

„Почина еден час по полноќ, опкружен со луѓето што го сакаа и што ги сакаше“, стои во краткото соопштение, во кое не се откриваат детали.

Мицотакис, кој е роден во 1918 година, се повлече од политичкиот живот во 2004 година, кога му истече последниот пратенички мандат.

Премиерската функција ја вршеше од 1990 до 1993 година, а член на грчкиот парламент, без прекин, беше од 1946 година, со исклучок на десетгодишниот период, за време и непосредно по периодот кога со Грција владееше воената хунта од 1967 до 1974 година.

За време на „Диктатурата на полковникот“, во 1967 година, успеал да побегне во Париз, каде живеел во егзил до враќањето во демократска Грција во 1974 година.

На чело на конзервативната партија Нова демократија беше од 1984 до 1993 година, а претходно, во неколку конзервативни влади тој ги извршуваше функциите министер за финансии и за надворешни работи.

Неговиот син, Киријакос Мицотакис, е актуелен лидер на Нова демократија, а неговата ќерка, Дора Бакојани, е поранешна шефица на грчката дипломатија, поранешна министерка за култура, како и некогашна градоначалничка на Атина.


Нова демократија бара објаснување од грчкото МНР за радикалните изјави на Каменос за Македонија


Атина, 9 мај, 2017 - 14:01 (META) 

Грчката десничарска партија Нова демократија бара официјално објаснување од грчкото Министерство за надворешни работи околу позициите на грчката влада за Македонија и спорот за името по новите радикални изјави на министерот за одбрана, Панос Каменос.

Каменос во интервју за телевизијата „Скај“ изјави дека тој никогаш нема да прифати име во кое ќе фигурира зборот Македонија, но и дека спорот за името во моментов не е толку важен бидејќи не се знае дали државата воопшто ќе постои. Каменос, исто така, нагласи дека мнозинството граѓани во Македонија се со албанско потекло, но дека Грција во случај на судири треба да го заштити христијанското население во регионот.

Пратеникот на Нова демократија, одговорен за надворешна политика, Јоргос Кумуцакос, заедно со 18 други пратеници, остро ги критикува изјавите на Каменос и денеска преку писмо побара од грчкото МНР да ги објасни ставовите на грчката влада по овие изјави на Каменос.

Во писмото се нагласува дека грчката надворешна политика треба да се води одговорно и резервирано, особено во период кога е критична ситуацијата на Балканот и бараат да се објасни дали грчкото МНР ги поддржува ставовите на министерот за одбрана и коалициски партнер во владата на Алексис Ципрас.

„Го прашуваме министерот за надворешни работи дали се согласува со изјавите на министерот за одбрана? Дали позициите на министерот за одбрана за создавање „христијанси блок“ е официјална позиција на МНР? Која е официјалната позиција на државата во однос на името на БЈРМ – таа што ја има МНР или таа од изјавата на министерот за одбрана? Дали изјавите на министерот за одбрана се основата врз која се гради балканската политика на Грција“, се вели во писмото на Кумуцакос и на другите 18 пратеници на Нова демократија.

Каменос, кој е од десничарската Независни Грци, од самиот почеток има дијаметрално спротивни позиции од Сириза во однос на спорот за името и тврди дека нема да дозволи и да прифати користење на терминот Македонија.


Нова демократија води пред СИРИЗА во анкетите на јавното мислење


Атина, 7 април, 2017 - 11:07 (META) 

Мнозинството грчки граѓани сметаат дека десничарската партија Нова демократија би победила доколку утре се распишат избори во Грција. Ова го покажува новата анкета на јавното мислење спроведена за грчката телевизија „Екшн 24“ (Action 24). Според резултатите од анкетата, опозициската партија предничи 13,5 отсто пред владејачката СИРИЗА.

Подетално, според одговорите на анкетираните за предвидување на победникот на потенцијални избори, Нова демократија води со 32,5 отсто, додека СИРИЗА има поддршка од 19 отсто од анкетираните. На трето место, без поголеми промени, и понатаму се ултранационалистите од Златна зора со 7,5 отсто, а зад нив на четврто место е ПАСОК со поддршка од 7 отсто и на петто место е Комунистичката партија со 6 отсто.

Драстично опадната е поддршката на партијата Река, која има само 2 отсто поддршка, а со истиот процент е и коалицискиот партнер на СИРИЗА, Независни Грци. Според оваа анкета, овие две партии заедно со Унија на центристи најверојатно нема да влезат во следното собрание.

Кај грчкиот народ владее разочараност од политиката и од односот на СИРИЗА, поради што само 18 отсто од испитаниците сметаат дека ако утре се распишат избори, на нив повторно ќе победи владејачката левичарска партија на Алексис Ципрас.

Користејќи ги ваквите резултати од анкетите во Грција, лидерот на Нова демократија, Кирјакос Мицотакис, изминатиов период одржува состаноци со лидерите на опозициските партии во обид да го испита расположението за можно издејствување предвремени избори.