МНР: Персоналот на амбасадата на Србија повикан на консултации во Белград


Скопје, 20 август, 2017 - 23:26 (META) 

Министерството за надворешни работи денеска добило нота од амбасадата на Република Србија во Скопје, во кое било известено дека персоналот на амбасадата е повикан на консултации во Белград, соопштуваат од МНР.

„МНР на Република Македонија не е запознаено со причините за оваа одлука и во тој правец, воспоставува комуникација со МНР на Република Србија во насока на утврдување на причините за оваа постапка. Согласно релевантните одредби на Виенската конвенција за дипломатски односи, соодветните институции на Македонија преземаат мерки за заштита на безбедноста и интегритетот на амбасадата на Република Србија во Скопје“, се вели во соопштението на МНР.


Приведени странски државјанки во гостиварско Чегране


Гостивар, 20 ноември, 2014 - 13:54 (META) 

Гостиварската полиција, вчера, при контрола на угостителксиот објект „Нота“ во селото Чегране, сопственост на А.Ш. (46), привела шест странски државјанки кои нелегално работеле како пејачки и танчерки во локалот.

Според полицијата, станува збор за пет албански и една бугарска државјанка, на возраст од 19 до 34 години, кои биле задржани во полициската станица во Гостивар.

По утврдувањето на идентитетот, тие биле предадени на отсекот за прекуграничен криминал, миграции, странци и реадмисија за натамошна постапка, информираат од полицијата.