Еден убиен и тројца повредени во пукање пред ноќен клуб во Берлин


Берлин, 16 септември, 2017 - 10:23 (META) 

Едно лице е убиено, а три се повредени во пукотници што ноќеска се случиле пред ноќен клуб во Берлин, јавуваат светските медиуми.

На пукањето му претходела расправија во близина на ноќниот клуб во берлинскиот кварт Ноехохешонхаузен.

Засега не се познати мотивите за расправијата и за пукањето, а нема информации од полицијата ниту за идентитетот на настраданите.


Уапсени албански државјанки во ноќен клуб во Тетово


Тетово, 2 септември, 2017 - 11:14 (META) 

Синоќа полицијата привела четири албански и пет македонски државјани при акција спроведена во угостителскиот објект „Баци“ во Боговиње.

МВР информира дека во објектот имало три албански државјанки на возраст од 26 до 41 година, кои биле вработени како пејачки и танчерки, како и еден маж од Албанија.

Тие биле приведени и задржани во полициската станица во Тетово, по што биле предадени за понатамошна постапка на Отсекот за прекуграничен криминал, миграции, странци и реадмисија.

Во полиција биле приведени и сопственикот на објектот, Н.Ш.(33) од Боговиње, како и четирите македонски државјанки кои, исто така, биле ангажирани како пејачки, танчарки и забавувачки на гостите.


Пукање во ноќен клуб во Арканзас, најмалку 17 лица повредени


Литл Рок, 1 јули, 2017 - 14:42 (META) 

Најмалку 17 лица се ранети од огнено оружје во ноќен клуб во градот Литл Рок, во американската сојузна држава Арканзас, соопшти денеска полицијата, јавуваат светските агенции.

Едно лице е во критична состојба, додека другите имале повреди кои не се загрозувачки по живот. Најмладата жртва во пукањето, според агенциите, има 16 години.

Според локалните медиуми, престрелката се случила за време на концерт, но засега нема информации за осомничени лица.

Од полицијата изјавиле дека сите околности укажуваат дека инцидентот не е поврзан со тероризам.

Локалните медиуми наведуваат дека голем број луѓе биле повредени дека се обидувале да побегнат од ноќниот клуб.


Во престрелка во ноќен клуб во Синсинати, едно лице загина, а 15 се повредени


Синсинати, 26 март, 2017 - 14:10 (META) 

Во престрелка во ноќен клуб во американскиот град Синсинати во сојузната држава Охајо едно лице е убиено, а најмалку 15 се повредени. Полицијата соопшти дека во престрелката учествувале најмалку пет напаѓачи.

– Иако мотивите за нападот засега се нејасни, нема причина за сомневање дека станува збор за тероризам – соопшти Ерик Франк, претставник на полицијата во Синсинати.

Пукањето во ноќниот клуб „Камео“ се случило нешто по 1 часот по полноќ по локално време.

Неколку лица од повредените подлегнале на хируршки интервенции, а некои се во животна опасност.  Полицијата сè уште нема приведено осомничени за инцидентот, но во тек е испрашување на сведоци.

Помошникот на шефот на полицијата, Пол Нојдигејт, опишува „хаотично место на злосторството“ и наведува дека полицијата трага по очевидци.

– За жал, многумина побегнаа откако се случи инцидентот, но истражуваме кого сè можеме да идентификуваме – рече Нојдигејт.

За време на пукањето, во ноќниот клуб се наоѓале неколку стотини лица.


Голема антитерористичка акција ноќеска во германскиот град Офенбург


Офенбург, 12 март, 2017 - 11:30 (META) 

Полицијата во германскиот град Офенбург, во сојузната покраина Баден-Виртемберг, во текот на ноќта изведуваше голема антитерористичка акција поради „наводна закана за напад“, јави германскиот весник „Франфуртер алгемајне цајтунг“.

Офенбург е град на десниот брег на реката Рајна, на самата германско-француска граница, а од другата страна е францускиот Стразбур, каде е едно од двете седишта на Европскиот парламент и неколку меѓународни институции.

Како потенцијална цел е наведен популарен ноќен клуб во Офенбург, соопшти полицијата, но не откри детали за заканата.

Ноќта помеѓу саботата и неделата во Офенбург имало голем број обични полицајци и припадници на специјалните единици. Биле испратени на помош полицајци од други градови во Баден-Виртемберг. Се вршеле и строги контроли на сите возила што пристигнуваат или заминуваат од Офенбург.


Вооружен напад во ноќен клуб во Мексико


Плаја дел Кармен, 16 јануари, 2017 - 14:21 (META) 

Неколку лица се убиени во ноќниот клуб „Блу перот“, во мексиканскиот град Плаја дел Кармен. Според првичните информации, убиени се пет лица, но оваа бројка не е официјално потврдеа.

Неколку напаѓачи отворија оган во клуб во раните утрински часови. Властите потврдија дека во клубот се случило пукање, но оти точниот број на жртви не е познат.

На социјалните мрежи е објавено дека најмалку пет лица се убиени, а неколку се ранети.

Засега уште не се знае кој го извел нападот.

Плаја дел Кармен е популарно туристичко место кое се наоѓа на 70 километри од Канкун, а таму деновиве се одржува музичкиот фестивал „Би-пи-ем“.

Бројни полициски и екипи на итната помош се на местото на пукањето.


Осум лица уапсени за нападот во ноќниот клуб во Истанбул


Истанбул, 2 јануари, 2017 - 14:44 (META) 

Турската полиција уапси осум лица во истрагата што ја води за терористичкиот напад во популарниот ноќен клуб во Истанбул за време на новогодишната ноќ.

Агенцијата „Доган“ наведува дека уште не се познати повеќе детали за уапсените.
Ова се први апсења во врска со нападот во кој, за време на новогодишната ноќ, беа убиени 39 лица и ранети 69. Сè уште интензивно се трага по напаѓачот.

Исламска држава ја презема одговорноста за нападот.

Речиси две третини од загинатите се странски државјани. Досега се идентификувани 38 од 39 жртви.

Неофицијално, седум жртви се од Саудиска Арабија, по три од Либан и од Ирак, по двајца од Тунис, Индија, Мароко и од Јордан и по една жртва од Кувајт, Канада, Израел, Сирија и од Русија.

Германското министерство за надворешни работи соопшти дека се верува дека две лица кои живеат во Германија, а едно од нив со државјанство од таа земја, се убиени во нападот.


ИД презеде одговорност за нападот во ноќниот клуб во Истанбул


Истанбул, 2 јануари, 2017 - 10:30 (META) 

Исламска држава ја презеде одговорноста за терористичкиот напад во Истанбул за време на новогодишната ноќ, кога беа убиени 39 лица, а ранети 69.

„Во продолжението на благословените операции кои Исламска држава ги спроведува против Турција, херој е војникот на калифатот кој го нападна еден од најпознатите клубови во кој христијаните го слават нивниот празник“, се наведува во соопштението на ИД.

Речиси две третини од загинатите во нападот во ноќниот клуб се странски државјани, објави турската новинска агенција „Анадолија“.

Според нивните податоци, од 39 жртви, 24 биле од други земји.

Потрагата за напаѓачот сè уште трае, а турскиот премиер Бинали Јилдрим изјави дека се надева дека тој наскоро ќе биде пронајден.


Пожар во ноќен клуб во Украина, 22 лица повредени


Лавов, 27 ноември, 2016 - 14:35 (META) 

Во пожар во ноќниот клуб „Ми100“ во Лавов, Западна Украина, повредени се 22 лица, објавија украинските власти.

Како што се наведува, пожарот опфатил област од 50 квадратни метри. Вкупно 250 лица биле евакуирани од клубот.

Лекарска помош побарале 22 лица, 14 се одведени во болница, а две се сместени на интензивна нега. Пожарот е изгаснат, а причините за избивањето сè уште не се познати.


Пукотници во ноќен клуб во Флорида, двајца убиени и 17 повредени


Форт Мајерс, 25 јули, 2016 - 10:32 (META) 

Најмалку едно лице е убиени за десетина се повредени во пукање во ноќниот клуб „Блу“ во Форт Мајерс, во сојузната американска држава Флорида, јавуваат американските медиуми. Според податоците на „Ен-би-си њуз“, пак, двајца се убиени, а 17 лица се повредени.

Инцидентот најверојатно се случил за време на тинејџерска забава, а според некои извори, посетителите биле на возраст од 13 години.

Засега нема официјални детали за инцидентот, ниту дали напаѓачот бил сам или имал помошници ниту, пак, дали сè уште е на слобода.

Одредени медиуми јавуваат дека уште две пукотници се слушнале во близина на клубот.