!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

Груевски на „Фејсбук“: СДСМ со тиранската платформа прави изборна измама


Скопје, 26 март, 2017 - 12:19 (META) 

Влада која ќе ја спроведува тиранската платформа направена и оформена во друга држава, не може да биде реформска, туку е антидржавна, а однесувањето на СДСМ е како да нема народ во државата или како тој воопшто да не е важен, вели лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, на својот профил на „Фејсбук“.

– Наспроти ова, улиците на градовите се преполни со народ кој протестира и изразува незадоволство што јасно укажува дека ваквите политики на СДСМ се осудени на неуспех. Недозволиво е за најклучните прашања во оваа држава поврзани со нејзините суштински обележја да не се праша народот и да се носат одлуки кои се предмет на неколкумина кои прават меѓупартиски договор, а не базирани на изборна програма одобрена од граѓаните на избори. Тоа се вика изборна измама. Доколку се оди по логиката на СДСМ, тогаш се губи суштината на одржување на избори. Ако може една или повеќе партии да носат суштински одлуки без да се прашаат граѓаните и ако мнозинството Македонци се испратат во опозиција, заради спроведување на таа изборна измама, тогаш демократијата се укинува. Нивниот прв чекор е голема изборна измама на народот – вели лидерот на ВМРО-ДПМНЕ.

Груевски нагласува дека за ВМРО-ДПМНЕ единствениот реален и логичен излез од целокупната политичка криза се брзи избори кои ќе бидат референдум на граѓаните за иднината на државата и додава дека тие нема бидат нов трошок или губење време, бидејќи ќе се одржат заедно со локалните избори.


Вајгл демантира дека пренесол нешто што Груевски му го кажал


Брисел, 25 март, 2017 - 14:56 (META) 

Известувачот за Република Македонија во Европскиот парламент, Иво Вајгл, денеска во изјава за државната новинска агенција МИА демантира дека тој за некој медиум изјавил нешто во врска со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, и дека пренесувал нешто што Груевски му го кажал нему при нивната последна средба во Скопје.

– Јас како човек никогаш не персонифицирам одговорност и не се плеткам во македонската политика со прозивки на некои имиња и луѓе. Јас не знам да ја редуцирам вината на некое одредено име. Јас зборував за тоа што и претходно го кажав за „Нова ТВ“, а се разбира тоа е дека Македонија мора да ја доживее својата катарза на сопствената политика и патот за понатаму е и преку тоа што го прави Специјалното јавно обвинителство. Доколку се утврди низ правосудството дека постои некаква индивидуална одговорност на кој било, тогаш тој, се разбира, ќе мора во правната држава за тоа да сноси консеквенци – вели Вајгл.

На прашањето дали тој лично во некоја изјава или интервју го споменал поранешниот премиер Груевски и нешто што наводно претседателот на ВМРО-ДПМНЕ му го кажал лично, словенечниот европратеник демантира дека зборувал нешто такво.

Медиумите вчера пренесоа изјава од европратеникот Иво Вајгел за турската новинска агенција „Анадолија“, во која европратеникот вели дека Груевски рекол дека ќе инсистира до крај затоа што не му се оди во затвор.

„Најкарактеристична е, сепак, изјавата што ни ја даде Никола Груевски, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, дека ќе инсистира до крај, дека не му се оди во затвор. Доколку тој е мотивот на сето ова, тогаш тоа значи дека уште долго нема да има компромиси“, ја цитираше „Ал Џезеира“ изјавата на Вајгл дадена за „Анадолија“.


СДСМ: Изјавата на Вајгл е потврда дека Груевски од личен интерес ја продлабочува кризата


Скопје, 25 март, 2017 - 12:31 (META) 

Домашната и меѓународната јавност очекуваат државничко однесување од Собранието на Република Македонија и од институцијата претседател на државата, кои мора да овозможат составување нова влада, велат од СДСМ.

„Слушна јавноста во Македонија од пратеник од Европскиот парламент, кој беше дојден во Македонија заедно со еврокомесарот Јоханес Хан, дека Никола Груевски бил решен да оди „до крај“ затоа што не сакал „да оди во затвор“. Ова е потврда од самиот Груевски на сè што предупредуваме, дека тој исклучиво за лични интереси ја продлабочува политичката криза. Недозволиво е граѓаните и Република Македонија да бидат заложници на стравовите на Груевски“, велат од СДСМ.

Од партијата додаваат дека низ институциите на системот, ќе биде избран новиот претседател на Собранието и тој ќе го извести претседателот Ѓорге Иванов дека е должен веднаш да му го даде мандатот за составување влада на лидерот на СДСМ, Зоран Заев.


ВМРО-ДПМНЕ: Вајгл да ги демантира или да се извини за политичките манипулации


Скопје, 25 март, 2017 - 10:12 (META) 

Европратеникот Иво Вајгл или нешто не разбрал или свесно се става на страна аболираниот криминалец Зоран Заев и на неговите сценаристи со пласирање лаги и измислици, доколку воопшто дал таква изјава каква што е објавена, се вели во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ на изјавата на Вајгл дека лидерот на партијата Никола Груевски, ќе оди до крај, бидејќи не сака да оди во затвор.

„Најостро демантираме дека претседателот Никола Груевски дал изјава каква што Иво Вајгл пренесува преку медиумите. Со ваквите малициозни дезинформации, доколку воопшто ги дал Иво Вајгл, тој, служејќи на нечии интереси, само долева масло на огнот во актуелната политичка криза, наместо јавно да ја осуди тиранската платформа и мешањето на соседни држави во внатрешните работи на Република Македонија“, се вели во партиското соопштение.

Од ВМРО-ДПМНЕ додаваат дека главниот акцент на разговорите со Вајгл и со другите европретставници бил ставен на неопходноста од нови предвремени парламентарни избори како најдобар начин за излез од актуелната криза.

„Очекуваме европратеникот Вајгл или да се огради од невистините и да ги демантира како негова изјава доколку не ги кажал, или да се извини за политичките манипулации со кои ја доведува јавноста во заблуда заради остварување на нечии агенди“, велат од ВМРО-ДПМНЕ.


Ерлер: Однесувањето на Иванов се регистрира во Германија, но и во другите европски земји


Берлин, 23 март, 2017 - 15:31 (META) 

Германскиот социјалдемократот и член на парламентарната Комисија за надворешна политика на Бундестагот, Гернот Ерлер, во интервју за „Дојче веле“ ја оценува ситуацијата во Македонија како „државна и уставна криза од највисок ранг“.

– Се надевавме дека по изборите ќе дојде до стабилизирање на ситуацијата, а сега сме сведоци на тоа претседателот Ѓорге Иванов да не го дава мандатот за влада, иако опозицијата е во состојба да состави мнозинска влада. Тоа е државна и уставна криза од највисок ранг – вели Ерлер.

Тој го коментира и одбивањето на Иванов да се сретне со еврокомесарот за проширување и за добрососедска политика, Јоханес Хан, за време на неговата посета на земјава на 21 март, и нагласува дека такви работи се регистрираат не само во Германија, туку и во другите европски земји.

– Ме радува што госпоѓа Могерини, како висок претставник за надворешна политика на ЕУ, многу јасно се изјасни околу тоа и му упати јасна порака на претседателот Иванов. И еврокомесарот Јоханес Хан беше во посета на Скопје. Повторно се случи нешто прилично невообичаено – претседателот одби да го прими. Такви работи, сосема јасно, се регистрираат не само во Германија, туку и во други европски земји. Сега повторно има прилично силен повик дека ваква ситуација, во која земјата практично нема влада иако има мнозинство за влада, е недозволива и тоа мора да заврши – нагласува Ерлер.

Тој во интервјуто доста јасно ги посочува луѓето за кои смета дека се виновни за ваквата ситуација, односно неможноста за составување нова влада во Македонија.

– Тоа не е можно, затоа што господинот Груевски стравува дека ако дојде до промена на власта, ќе се најде пред суд, па со помош на претседателот спречува промена на власта. Тоа е неприфатливо. Тоа многу ќе влијае на напорите на Македонија да стане призната членка на ЕУ-семејството. Најлошо е што Груевски и неговите луѓе во моментов се обидуваат да предизвикаат етнички тензии, со тоа што се полемизира против платформата на Албанците, за која има барања да стане дел од владината програма, при што главна точка е признавање на албанскиот јазик како државен. Се разбира дека може да се биде против такво нешто, тоа е нормално во една демократија – да се имаат различни ставови. Но, апсолутно е недозволиво и неразбирливо што се организираат демонстрации против Албанците. Тоа што се создаваат етнички тензии, кои се засилуваат, е неприфатливо и напорите на ЕУ сега се насочени против тоа. Ме радува што ЕУ сега стана многу активна во овој случај – заклучува Ерлер.

Гернот Ерлер, покрај член на Комисијата за надворешни работи на Бундестагот, е и специјален пратеник на германската влада за Русија.


Политичката состојба и економската соработка, теми на разговор на средбата Груевски – Лисјен


Скопје, 22 март, 2017 - 19:02 (META) 

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, заедно со членот на извршниот комитет на партијата, Христијан Мицковски, денеска се сретнале со амбасадорката на НР Кина, Јин Лисјен.

На средбата соговорниците разговарале за актуелната политичка состојба, ставовите на ВМРО-ДПМНЕ во однос на клучните прашања важни за Македонија, како и за соработката на економски план со Народна Република Кина.

– За многу од работите што СДСМ сега ги прифаќа, за време на изборната кампања нè обвинуваше дека ги лажеме граѓаните кога посочувавме дека тие тоа би го прифатиле. Не само што го одобрија тоа во што се сомневавме, туку прифатија и пообемна палета на мерки сместени во една платформа направена во соседна држава, објавени од тамошниот премиер – истакнале од ВМРО-ДПМНЕ на средбата со Лисјен.

Од ВМРО-ДПМНЕ било посочено дека „целта на сето ова треба да се оствари со помош на СЈО, кое има исклучително политички, а не правни цели“.

– Се покажа дека СЈО се претвори во инструмент за политички прогон, засега насочен кон ВМРО-ДПМНЕ, а во корист на СДСМ и на тие што стојат зад нив во целата оваа операција, но тоа народот го препозна и затоа е огромниот револт кај граѓаните. Истовремено политичкиот инструмент СЈО се насочи и кон притисоци на медуми кои не се под контрола на СДСМ, што е уште еден доказ за задните намери во нивното работење – се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ за средбата.

Од ВМРО-ДПМНЕ истакнале дека понудиле два можни излези од кризата.

– Едниот е да имаме предвремени парламентарни избори заедно со редовните локални избори. Второто решение е можноста што му ја понудивме на СДСМ за да се избегне спроведувањето на тиранската платформа, на СДСМ да се дадат на располагање сите пратеници на ВМРО-ДПМНЕ за поддршка на нивна малцинска влада. Тие досега не го прифатија тоа – велат од ВМРО-ДПМНЕ.


ВМРО-ДПМНЕ: Заев се лаже ако мисли дека нови избори нема да сменат ништо


Скопје, 22 март, 2017 - 15:17 (META) 

Доколку Зоран Заев смета дека со прифаќањето на „тиранската платформа“ се подобрува рејтингот на СДСМ, нека излезе на избори и нека го провери тоа, се вели во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ на денешната изјава на лидерот на СДСМ.

„Ако навистина тој освои поголем број пратеници, ВМРО-ДПМНЕ ќе ја прифати волјата на народот. Доколку Заев смета дека теоретски нема ништо да се смени дури и ВМРО-ДПМНЕ да освои 62 пратеници, сакаме да му укажеме дека се лаже. Ќе се сменат многу работи. Тиранската платформа нема да биде предмет врз основа на кој би се формирала каква било коалиција. Впрочем, и во преговорите со ДУИ, прв чекор на ВМРО-ДПМНЕ беше укажувањето дека разговори врз база на тиранската платформа се целосно неприфатливи“, стои во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.

Лидерот на СДСМ денеска изјави дека ВМРО-ДПМНЕ знае дека ако оди на нови избори, „ќе изгуби“ затоа што и под претпоставка да освои 62 пратеници, нема да најде коалициски партнер кај партиите на Албанците.


НСДП: Груевски нема легитимитет да кажува како треба да изгледа новата влада


Скопје, 22 март, 2017 - 13:50 (META) 

Наместо да овозможи мирен трансфер на власта по институционален пат, Никола Груевски грчевито се обидува да наметнува концепти за излез од кризата, да дава предлози за тоа како би требало да изгледа новата влада на Република Македонија, иако за тоа по 11 декември нема никаков политички легитимитет и кредибилитет, велат од НСДП.

„Очигледно дека на Груевски не му е лесно да ги остави зад себе времето, енергијата и парите што десет години ги трошеше на создавање тесна врска помеѓу криминалот и политика, на подредување на државата на лукративните интереси на тесното партиско раководство. Неговото лицемерство и лоши намери за иднината на државата не застануваат овде, туку продолжуваат и со упорното фаворизирање на принципот победниците во македонскиот и во албанскиот политички блок да формираат влада. Станува збор за чисто етноцентрички пристап во раководењето со државата, кој директно води кон федерализација, за што Груевски го обвинува Заев, затоа што со тоа се нарушуваат два основни принципи на Уставот“, се вели во соопштението на партијата.

Од НСДП велат дека во делењето совети, предлози и политички ставови за формирање „малцинска влада“, кај Груевски може да се препознаат само проекции на лични вредности, сфаќања и искуства во кои криминалот и политиката се во хармонична спрега во извршната власт.


Заев: И да победи на избори, Груевски нема коалициски партнер кај партиите на Албанците


Скопје, 22 март, 2017 - 13:25 (META) 

ВМРО-ДПМНЕ знае дека ако оди на нови избори, ќе изгуби затоа што никој не може да го толерира ваквото безобразие и дрско однесување. Ова е коментарот на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, на ставот на ВМРО-ДПМНЕ, потврден и по вчерашната средба со еврокомесарот Јоханес Хан, дека единствен излез од кризата се или брзи избори или малцинска влада.

– Треба да се направи демократски трансфер на власта. Ако одат на избори, тие ќе изгубат, а ние ќе имаме неколку пратеници повеќе. По ова Ѓорге Иванов може да одлучи повторно да не го даде мандатот. Да претпоставиме дека Груевски на нови избори ќе добие 62 пратеници, со која албанска партија ќе коалицира тој – праша Заев, додавајќи дека ВМРО-ДПМНЕ добро знае дека македонските граѓани и меѓународната заедница очекуваат конкретни чекори.

Прашан дали нешто се сменило по вчерашната посета на Хан и на тројцата европратеници, лидерот на СДСМ рече дека „и тоа како се смениле работите“.

– Вчера уште еднаш беше испратена пораката да се придвижат демократските процеси, во согласност со Уставот. Ова значи да се избере претседател на Собранието и да се даде мандат за составување влада. Оваа порака не може никој да ја занемари. ЕУ има убави намери во врска со Македонија. Еврокомесарот Хан вчера соопшти дека сака да бидат отворени поглавјата 23 и 24, поврзани со правосудството и со безбедноста. Тоа за нас е отворање дијалог, претпристапен дијалог, затоа што Грција го блокира отворањето на преговорите. Но, за нас ова значи преговори и движење на работите напред – рече Заев.

На новинарско прашање дали бриселската четворка на вчерашната средба споменала некакви санкции доколку продолжи блокирањето и одолговлекувањето на процесите, Заев рече дека на тоа прашање треба да одговорат претставниците на ЕУ.

Лидерот на СДСМ денеска со својот адвокат Ване Андреев дојде во Основното јавно обвинителство Скопје, да извршат увид во доказниот материјал од предметот со кој Заев, СДСМ како партија и уште едно лице вработено во партијата се осомничени за злоупотреба при организирање изборна кампања.

Заев пред да влезе во ОЈО изјави дека се дојдени да ја докажат својата невиност во врска со сомневањата за кои се товарат и дека по увидот во доказите, ќе ја подготват својата одбрана.


Груевски три часа му објаснувал на Хан дека ова било „политичко силување“


Скопје, 22 март, 2017 - 10:17 (META) 

Средбата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, со еврокомесарот за проширување и за добрососедска политика, Јоханеси Хан, траела три часа и на неа, како што соопштуваат од партијата, Груевски и неговите соработници „многу директно, јасно и прецизно“ ги претставиле своите позиции за моменталната политичка состојба, но и за „сите причинители, поттикнувачи и извори на неколкугодишната криза во Македонија“.

Груевски на средбата со Хан и со тројцата европратеници, Иво Вајгл, Едвард Кукан и Кнут Флекенштајн, бил придружуван од партиските функционери Антонио Милошоски, Илија Димовски, Александар Николоски и Христијан Мицковски.

– ВМРО-ДПМНЕ отворено зборуваше за директното мешање на надворешни фактори во создавањето на кризата, неприфатливата улога и мешањето на неколку амбасадори во процесот на формирање на владата, улогата на СЈО како политичка испостава на СДСМ и на некои надворешни центри за уцени, притисоци, замолкнување и за закана кон политичари, новинари и медиуми, политичката измама со постизборното презентирање на платформата од Тирана како документ – услов за составување на влада, разочараноста што Европската комисија не ја осуди платформата, намерата на одредени центри да се скрши и по можност да се елиминира ВМРО-ДПМНЕ за да се редефинира државата… – стои во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ за средбата.

Од ВМРО-ДПМНЕ нагласиле дека мнозинството од македонскиот народ не може да биде оставено во опозиција и без право да учествува во раководењето и во одлучувањето за иднината на својата држава.

– Македонските граѓани се крајно револтирани затоа што не само што се крши принципот „победник со победник“, кој меѓународната заедница го наметна, туку јасна е намерата преку тоа кршење, мнозинството Македонци да одат во опозиција за да можат албанските партии заедно со СДСМ, како поразена партија поддржана од малцинството од граѓаните и особено од малцинството од Македонците, да го сменат името и идентитетот и да ја применат тиранската платформа за редефинирање до непрепознавање на земјата, и дека СЈО е главната алатка за олеснување и за спроведување на тој план, чиј креатор заборавил дека Македонија освен партии и политичари има и народ, и дека ова што се случува е „политичко силување“ на државата и на народот и неговата волја – велат од ВМРО-ДПМНЕ.

Од партијата било предочено дека одговорноста за понатамошниот развој на состојбата ја носат сите политички чинители, вклучувајќи ги претставниците на меѓународната заедница и дека многу избразни и непромислени чекори и изјави од кој било фактор создаваат и можат да создадат сериозни тензии во целокупното општество.

– ВМРО-ДПМНЕ посочи дека предвремени избори секако ќе има, но колку побргу се одржат тие, толку подобро за Република Македонија. Потребно е да се искористи можноста тие избори да се одржат заедно со локалните избори, во најкус можен рок, заради ставање конечен крај на долгогодишната криза, која во овие денешни околности очигледно не е во можност да заврши – се наведува во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ за средбата со еврокомесарот Хан.