!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

СДСМ: Лагите на обвинетиот Груевски се последица на стравот од соочување со правдата


Скопје, 26 февруари, 2017 - 21:59 (META) 

Никола Груевски цели десет години злосторнички се однесуваше кон Македонија и кон нејзините национални и стратешки интереси, се вели во реакцијата на СДСМ на статусот на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, објавен на „Фејсбук“.

Од СДСМ велат дека „Груевски и неговите најблиски соработници ќе одговараат пред институциите на системот за грабежот, криминалот, корупцијата, личните, професионални и семејни трагедии што им ги нанесоа на граѓаните на Македонија“.

– Лагите на обвинетиот Груевски за наводни редефенирања, федерализации и кантонизации на државата се последица на стравот од соочување со правдата која доаѓа. Никој повеќе не му верува на обвинетиот Груевски. На граѓаните на Македонија им е јасно дека под закана се само привилегиите на Груевски и на фамилијата – велат од СДСМ.


Груевски на „Фејсбук“: Ако се изгласа оваа влада, таа ќе биде влада на еден амбасадор


Скопје, 26 февруари, 2017 - 19:02 (META) 

„Принципот на коалицирање „победник со победник“ со потегот на ДУИ е засекогаш уништен. Никој, па ни ВМРО-ДПНЕ во иднина нема да има таква обврска да коалицира со победникот“, вели лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, во својот статус на „Фејсбук“, откако ДУИ реши потписите за состав на нова влада да ги даде на СДСМ.

– Оваа влада е направена под жесток надворешен притисок кон ДУИ, во кој многумина учествуваат, а најактивен е еден амбасадор. Ова е операција во голема мера поддржана од Сорос. Голем дел од финансиите и од логистиката се од него. Но, покрај него и некои надворешни моќни центри, значајна улога играат домашните соработници, тргнувајќи од Зоран Заев, па надолу – вели Груевски во статусот.

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ вели дека „ако се изгласа оваа влада, таа ќе биде влада на еден амбасадор“.

– Потоа тој ќе пристапи и судот да биде негов суд. Тој, всушност, подолго време работи на тоа. Обвинителство веќе си има. Поданици, НВО и платеници во значаен број. Си има и раководства на партии. Но, и тој нема да е вечен амбасадор и тој е со ограничен мандат – вели Груевски.

За изборната кампања на СДСМ вели дека „биле потрошени многу странски црни пари, а се трошат и сега“.

– Цели тимови се ангажирани да влијаат и да ги доведат во заблуда граѓаните. Имаат под своја контрола многу медиуми, многу поединци платеници во форма на аналитичари, интелектуалци, колумнисти, новинари, платени демонстранти, крупни бизнисмени, судии, едно цело обвинителство, политички партии, НВО и млади заведени и индоктринирани луѓе на кои со години со предавања и со пари им го перат мозокот по разни семинари и сл. и се разбира многу пари. Ако народот остане рамнодушен, ќе ја преземат државата, комплетно ќе ја редефинираат и ќе управуваат со тој народ – вели Груевски.

Тој, исто така, додава дека основната причина за целата операција за уривање на власта и за носење на Зоран Заев е слабеење на државата заради промена на името и на идентитетот на Македонците.

Груевски вели и дека „ако толку по секоја цена сака Заев да биде премиер, нека не удира по државните и националните интереси“.

– Нека ја спроведува програмата од изборите без редефинирањето. Нека удри и по нас, ама не по државата и по нејзините темели. Еве, јас доброволно ќе прифатам, ако тоа му е услов на Заев, да ме уапсат, затворат и да ме малтретираат, а ВМРО-ДПМНЕ да го поддржува како малцинска влада колку време сака до наредните избори кои заедно би ги договориле, нека удри по мене, само нека се откаже од удирање по темелите на државата заради желбата да е на власт. Ова нека го сфати како јавна понуда – вели Груевски.


ЗНМ бара Караџовски да им се извини на новинарите, а Михајлова да дозволи снимање


Скопје, 24 февруари, 2017 - 14:38 (META) 

Здружение на новинарите на Македонија денеска ги осудува навредите упатени кон новинарите од претседателот на Судски совет, Зоран Караџовски, кој во изјавата од 22 февруари ги оцени извештаите на медиумите за распределувањата на судиите од кривичниот во прекршочен суд како театрални вулгарности, а новинарите ги етикетираше како „самонаречени новинари“. ЗНМ бара од претстедателот на Судскиот совет јавно да се извини за искажаните навреди кон новинарите, а судијката Михајлова да дозволи снимање на новинарските екипи.

„Ваквите изјави на Караџовски, кои се повторуваат во континуитет, се неодговорни и непрофесионални и претставуваат неуспешен обид за нарушување на кредибилитетот и на интегритетот на новинарите. Ако имало непрофесионално известување од одредени новинари за распределување на судиите, Караџовски можел да побара заштита од Совет на честа на ЗНМ или Советот на етика во медиумите, а во крајна инстанца и од судските органи, но во никој случај нема право да ги дискфалификува сите новинари, за да ја поткопа довербата на јавноста во медиумите“, соопшти ЗНМ.

Од ЗНМ велат дека Караџовски за лошите состојби во судскиот систем не треба да бара дежурни виновници кај новинарите, туку треба да преземе лична одговорност за слабостите во работата на судовите, за што потврди и пресудата на Европскиот суд за човекови права од 9 февруари.

„Тој мора да ја почитува улогата на медиумите во демократијата како заштитници на јавниот интерес преку постојано инсистирање институциите да бидат транспаретни и отчетни. Истапот на Караџовски целосно кореспондира со реакциите на Кривичниот суд во врска со известувањата на медиумите за промената на годишниот распоред на судиите од в.д. претседателката на судот, Татјана Михајлова, која во континуитет не дозволува снимање на новинарските екипи на судењата на поранешниот премиер Никола Груевски, затскривајќи се зад барањето на обвинетиот да не се снима. Сепак, крајна одлука дали ќе се дозволи снимање носи според неговото убедување и јавниот интерес на граѓаните, кои имаат право да знаат за што е осомничен поранешниот премиер. Правото на презумција на невиност на поранешен премиер не може да има предност пред правото на јавноста да знае“, велат од ЗНМ.


ВМРО-ДПМНЕ до Данкан: Ќе има тензија, нашите гласачи и членството се вознемирени


Скопје, 23 февруари, 2017 - 21:51 (META) 

„Ние сме под голем притисок на нашите гласачи и нашето членство да се бориме и да не го дозволиме нарушувањето на принципот ‘победникот со победникот’, затоа што во основа ние правично постапуваме цело време и сега некој друг не постапува правично кон нас. Ние ќе направиме сè што е во наша моќ да ги задржиме мирот и стабилноста, но не знаеме како ќе се одвиваат работите. Ќе има тензија, луѓето се вознемирени, тоа е главната тема во нашата држава“.

Ова е ставот на ВМРО-ДПМНЕ, што го истакнале лидерот на партијата, Никола Груевски, членот на извршниот комитет, Никола Попоски, и секретарот за меѓународна соработка, Александар Николоски, на денешната средба со британскиот државен министер за Европа и за Америка, Ален Данкан, и со амбасадорот на Велика Британија во земјава, Чарлс Гарет.

– Министерот Данкан праша што ќе се случи ако ДУИ решат да одат со СДСМ и со другите помали албански партии, дали тоа ќе е нелегитимна влада, на што од ВМРО-ДПМНЕ беше посочено дека во нашето општество на тоа се гледа како на нелегитимна влада поради нарушениот принцип „победник со победник“, а посебно проблематично е што ДУИ преку ова коалицирање сака да издејствува неуставен закон за употреба на албанскиот јазик… Македонците поради тоа се длабоко фрустирани особено што ова се прави поради неуставен закон за двојазичност на целата територија. Не сме убедени и дека една таква влада може да ги постигне тие цели во една таква атмосфера. Затоа предложивме дека е добро да се направат нови парламентарни избори – стои во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ за средбата.

Државниот британски министер, како што стои во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ, истакнал дека „заеднички интерес е да се остварат долгорочните цели на државата врзани со нејзините приоритети и нејзините интереси“.

– Што се однесува до формирањето влада, тоа не е наша работа. Тоа е ваша работа, работа на партиите – рекол Данкан.

На средбата амбасадорот Гарет прашал „која би била реакцијата доколку ВМРО-ДПМНЕ не направи влада со ДУИ, односно кои се следните чекори и дејства на ВМРО-ДПМНЕ за да ја изрази волјата на своите избирачи, на што од партијата им било посочено дека „за тоа ќе информираат кога ќе се донесе одлука за тоа, како и дека има долга листа на чекори, но што од тоа би одбрале не би можело да биде соопштено во овој момент“.

Во врска со Специјалното јавно обвинителство и неговата улога, од ВМРО-ДПМНЕ истакнале дека СЈО се претворило во партиски разгранок на СДСМ, дека се занимаваат со политика, а не со право.


Европратениците Брок и Ковачев протестираат до Груевски поради нападите од СОС


Брисел, 23 февруари, 2017 - 12:14 (META) 

Европратениците Елмар Брок и Андреј Ковачев, членови на групата на Европска народнa партија, на 15 февруари испратиле протестно писмо до претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, во врска со нападите од „Стоп операција Сорос“ (СОС), за која иницијатива велат дека е блиска до владата на „поранешната југословенска Република Македонија“.

Брок и Ковачев, пишувајќи како припадници на Унијата на европските федералисти, писмото го почнуваат со напомена дека на Груевски сакаат да му обрнат внимание на инцидент што тој можеби би го сметал за мал, „но кој испраќа вознемирувачка порака за идната европска ориентација на Поранешната југословенска Република Македонија, посебно во круговите на најсилните поддржувачи на евентуалното зачленување на земјата во ЕУ“.

Двајцата европратеници посебно се фокусираат на нападот од СОС врз „Млади европски федералисти“ во Македонија на прес-конференцијата на Никола Србов, Цветин Чилиманов и на Ненад Мирчевски на 3 февруари, кога нападнаа голем број невладини организации и ги обележаа како непријатели на Македонија.

„На наше големо изненадување, една од наведените организации е Млади европски федералисти – Македонија (ЏЕФ)…“, стои во протестното писмо. Ковачев и Брок нагласуваат дека „Млади европски федералисти и нивната организација во Македонија се непартиски плуралистички младински организации што работат за слободна и обединета Европа, раководени од принципите на демократијата и на владеењето на правото, обидувајќи се да се постигнат мир, просперитет, безбедност и правда“.

Двајцата европратеници, посочувајќи дека Чилиманов, Србов и Мирчевски се блиски до македонската влада, реагираат и на изјавите на владини функционери за „десоросоизација“, прашувајќи имплицитно дали ВМРО-ДПМНЕ ја менува ориентацијата во поглед на евроатлантските интеграции.

„Земајќи ги предвид блискоста на водството на СОС со владата на Поранешната југословенска република Македонија и неодамнешните изјави на владини политичари во врска со таканаречената „десоросоизација“ на земјата, ние сме загрижени за активностите на нашите локални групи и загрижени сме дека ваквите инциденти можат да доведат до впечаток дека вредностите што ги поддржуваат Унијата на европските федералисти и Младите европски федералисти не се споделени од владата на ПЈРМ“, се вели во писмото.

Брок и Ковачев потоа велат дека имаат целосна доверба дека Груевски има моќ да ги заузада таквите напади против европските федералисти и го повикуваат да создаде инструменти под негова контрола кои и понатаму би го поддржувале граѓанското општество во земјава, како и заедничките европски вредности и цели.


СДСМ: Има само „дефакторизација“ на криминалната власт на ВМРО-ДПМНЕ


Скопје, 22 февруари, 2017 - 21:05 (META) 

Граѓаните на Македонија го избраа концептот на заедништво, наспроти концептот на поделби и тие веќе ги одбранија интересите на Македонија, се вели во реакцијата на СДСМ на изјавата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, дека „СДСМ и ДУИ сакаат да направат „дефакторизација“ на македонскиот народ“.

Во соопштението се вели дека „сите граѓани знаат дека Никола Груевски ги употребува своите последни сили за да им наштети ним и на државата, во очајните обиди да се спаси себеси.“

– Се виде дека сè што тој тврдеше е лага. Нема федерализации, нема кантонизации, нема редефинирања. Има само „дефакторизација“ на криминалната власт на ВМРО-ДПМНЕ, којашто одбројува часови до својот политички крај. Затоа власта во заминување е немирна, а граѓаните се спокојни – се додава во реакцијата на СДСМ.


Груевски: СДСМ и ДУИ сакаат да направат „дефакторизација“ на македонскиот народ


Скопје, 22 февруари, 2017 - 19:06 (META) 

„СДСМ и ДУИ сакаат да направат „дефакторизација“ на македонскиот народ. Она што сега се случува, покажува дека СДСМ е цврсто влезена во намера да ја редефинира Македонија. Но, морам да потенцирам дека ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата за подобра Македонија ќе стојат цврсто во која било ситуација на браникот и одбраната на државата и националните интереси“, изјави претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, по презентацијата на извештајот за напредокот на Македонија на листата за економски слободи на фондацијата „Херитиџ“ во Порта „Македонија“.

Оценувајќи ја ситуацијата со преговорите за формирање нова влада, тој додаде дека СДСМ и ДУИ се обидуваат да направат „дефакторизација“ не само на Македонците, туку и на Турците, Србите, Власите, Ромите и на другите националности.

– Таа „дефакторизација“ нема да ја дозволиме. Она што, исто така, го гледаме е дека СДСМ се обидува на некој начин да се натпреварува сам со себе колку повеќе ќе им даде на албанските партии и се поставува прашањето до кога така. До кога со тоа давање, дали до моментот до кога нема да остане ништо во државата за давање и ќе се загуби сето она што е стекнато со многу труд, со многу крв и сo многу напор – изјави Груевски.

Тој вели дека она што сега се случува, тие го предвиделе на изборите и го испратиле како порака до граѓаните. Груевски истакна дека тогаш кажале дека СДСМ подготвува редефинирање на државата, дека подготвува нешто што нема да му се допадне на македонскиот народ, но и на другите помали етнички заедници во Македонија и дека тоа треба да се спречи.

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ нагласи дека тоа што сега од СДСМ тврдат дека Уставот нема да се менува е само заради фактот што, како што рече, знаат дека тој без ВМРО-ДПМНЕ не може да се менува.

– И тука ќе останеме цврсто на бедемот на одбраната на државните и на националните интереси во која било форма и во која било ситуација – рече Груевски.

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ истакна дека во оваа држава има луѓе кои мислат на државните и на националните интереси и се подготвени да се борат за нив.


Јанева и Фетаи казнeти по 2.000 евра оти судијката Михајлова ја нарекоа „фалсификатор“


Скопје, 22 февруари, 2017 - 11:52 (META) 

Судијката Татјана Михајлова денеска го прекина судското рочиште за случајот со насилствата пред Општина Центар од јуни 2013 година, во кој се обвинетите поранешниот премиер и актуелен лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, и уште 15 лица, и ги казни по 2.000 евра обвинителките на Специјалното јавно обвинителство (СЈО), Катица Јанева и Фатиме Фетаи за „елементарно непочитување на судот“.

Обвинителката Фетаи, откако не ѝ беше даден збор од Михајлова, стана и на судијката ѝ рече дека не е дојдена во судот за да види колку е убава, а потоа ја обвини Михајлова дека направила фалсификат со записникот од претходното рочиште.

– Вие во записникот од претходното рочиште сте направиле интелектуален фалсификат. Ја бараме аудиовизуелната снимка за да поведеме кривична постапка против Вас, оти Вие во записникот од 16 декември 2016 година невистинито имате наведено дека јавноста е исклучена од судницата единствено во делот кога се слушаат снимките од прислушуваните разговори, а всушност новинарите беа истерани и кога јас како обвинител на СЈО се произнесов за моите аргументи за употребливоста на „бомбите“ како доказ – рече Фетаи, додавајќи дека ќе ги повика новинарите како сводоци во кривичната постапка против Михајлова.

По ова, стана и Јанева, која ја обвини судијката дека „не знае да води записник“.

– Треба да се срамите што го носите звањето судија и в.д. претседател на Основниот суд Скопје 1 – рече Јанева.

Михајлова, по ова, го прекина судењето со образложение дека нема услови за одржување на процесот. Таа наложи во записникот да биде нотирано дека целокупниот материјал од денешното рочиште со сите списи ќе се достават до Советот на јавни обвинители, кој, како што рече, е надлежен врз СЈО.

На ова реагираше Фетаи, која рече: „Советот не е надлежен врз СЈО, Вие само продолжете да го кршите законот“.

Груевски и неговиот адвокат Никола Додевски, по излегувањето од судот, рекоа дека денешното рочиште повеќе наликувало на театар, отколку на вистинско судење.

За насилствата пред Општина Центар од јуни 2013 година и за нарачаните шлаканици за градоначалникот Андреј Жерновски, покрај Груевски, обвинети се и поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески, пратеничката Даниела Рангелова и уште 11 други лица.


Груевски и Јанакиески денеска во суд за „шамарите“


Скопје, 22 февруари, 2017 - 9:49 (META) 

Денеска во Кривичниот суд во Скопје треба да се одржи ново рочиште за случајот со насилствата пред Општина Центар од јуни 2013 година и нарачаните шлаканици за градоначалникот Андреј Жерновски, што го отвори Специјалното јавно обвинителство. Во случајот обвинети се поранешниот премиер и актуелен лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески, пратеничката Даниела Рангелова и уште 11 други лица.

На претходното рочиште, кое се одржа на 16 декември минатата година, судијката Татјана Михајлова (актуелен в.д. претседател на Кривичниот суд Скопје, н.з.) ги одби како докази прислушуваните разговори и заштитениот сведок и донесе решение тие да бидат издвоени од предметот во судскиот процес.

Образложнието на Михајлова беше дека според Законот за кривична постапка и со Законот за заштита на сведоци, не било предвидено во ваков случај за насилство да биде користен заштитен сведок, додека за „бомбите“ констатацијата беше дека тие се прибавени на незаконит начин и спротивно на Уставот и на законите со кои се гарантираат човековите права.

Специјалното јавно обвинителство на почетокот од овој месец поднесе жалба против решението на Михајлова до Апелацискиот суд Скопје, од каде сè уште нема информација дали е разгледана и дали е одлучено по жалбата на СЈО.

Обвинението на СЈО за насилствата пред Општина Центар го застапува обвинителката Фатиме Фетаи.


Попоски: Најдобро е кога има политичка влада што може да носи одлуки


Загреб, 21 февруари, 2017 - 14:35 (META) 

„Во овој момент тешко е да се прогнозира кога и во каква форма би формирале влада или дали би се одлучиле за повторни избори. Практиката ни покажа дека најдобро е кога имате влада со политички мандат, која може да носи одлуки и врз основа на кои може да цените колку е успешна“, вели вицепремиерот и министер за надворешни работи, Никола Попоски, во интервју за Хрватската радио-телевизија (ХРТ).

Прашан како ги коментира критиките на сметка на владата на Никола Груевски во смисла на пресметките со политичките неистомисленици или задушувањето на слободата на медиумите, Попоски вели дека темата „поприлично се злоупотребува“ и дека „треба да ги погледнеме работите реално“.

Според Попоски „доколку во 2009 година се затвореше прашањето и Македонија беше во НАТО и да почнеше преговори со ЕУ, легитимно е да прашаме дали ќе дојдевме до ваква тешка политичка криза“.

Попоски вели дека „најголемата гаранција за стабилност во регионот е доколку сите земји од него се дел од Европската Унија и, оние кои сакаат, да бидат дел од НАТО“.