!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

ЛДП бара поништување на „скандалозниот“ договор за изградба на нов клинички центар


Скопје, 19 мај, 2017 - 19:26 (META) 

Никола Тодоров, Никола Груевски и Емил Димитриев денеска потпишаа и поддржаа скандалозен и бескруполозен договор за изградба на нов клинички центар во Скопје, свесно произведувајќи нови линии на поделба и беззаконие во Рeпублика Македонија, обвинуваат од Либерално-демократската партија (ЛДП).

Оттаму велат дека потпишувањето на ваков договор од страна на лице „кое не е ништо друго, освен пратеник во новиот собраниски состав“, е класично кршење на Уставот и на законите во државата.

„Прашуваме во кое својство Никола Тодоров потпишува милионски договори со поддршка на техничка Влада, која патем нема друга функција освен организирање избори. Или можеби провизиите се поважни од почитувањето на законите и владеењето на правото? ЛДП, како дел од новата влада, ќе го преиспита договорот и за истиот ќе има одговорност“, стои во соопштението на ЛДП.

Од партијата ги повикуваат надлежните институции да го поништат договорот, кој, како што велат од ЛДП, претставува преседан во секој поглед.

„И компаниите потписници на договорот би требало да знаат дека оваа техничка влада ниту имала, ниту има легитимитет да потпишува проекти, уште повеќе што се работи за изградба на клинички центар, кој е од голем национален интерес“, додаваат од ЛДП.


Шилегов: Нов клинички ќе изгради новата реформска влада, а не оваа во заминување


Скопје, 19 мај, 2017 - 16:37 (META) 

„Ќе има ревизија на работењето на владата со технички овластувања во заминување. Меѓу другото, ќе бидат преиспитани и процедурите преку кои во последен момент, пред трансферот на власта, Тодоров и соработниците влегоа во договор за изградба на нов клинички центар што треба да се реализира во иднина“, рече портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов.

Тој вели дека техничката влада нема овластувања да потпишува вакви договори на неколку дена пред заминување.

„Да ги интересираа потребите на граѓаните, Никола Тодоров и раководството на ВМРО-ДПМНЕ немаше да чекаат да станат опозиција за да потпишуваат договори за нов клинички центар. Тодоров и ВМРО-ДПМНЕ им ветија на граѓаните нов клинички центар во 2012 година и тој требаше да биде готов до 2 јануари 2017 г. Денеска сме 19 мај, а од новиот клинички центар најавен од ВМРО-ДПМНЕ сè уште има само тараби и дупки“, додаде Шилегов.

Тој информираше дека нов клинички центар во Скопје ќе изгради новата реформска влада.

Инаку, денеска министерот за здравство во заминување, Никола Тодоров, потпиша договор за изградба на новиот клинички центар во вредност од 72 милиони евра со „Гранит“ и со „Бетон“ и со италијанската компанија „Инсо системи“. Договорот го потпишаа во свечената сала на Владата.

На потпишувањето на договорот присуствуваа и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, и техничкиот премиер Емил Димитриев.


Тодоров: ВМРО-ДПМНЕ и протестите на народот ја заштитија унитарна Македонија


Скопје, 17 мај, 2017 - 15:31 (META) 

„Зоран Заев е првиот мандатар што потпишува гаранции дека нема да ги наруши највисоките државни и национални интереси. Тоа не било побарано ниту од Бранко Црвенковски, ниту од Хари Костов, ниту од Владо Бучковски. Тоа доволно говори за сериозноста на информациите што предупредуваа на ризикот со кој се соочува Македонија“, рече Никола Тодоров на прес-конференцијата на ВМРО-ДПМНЕ откако претседателот Ѓорге Иванов му го додели мандатот на претседателот на СДСМ.

Тодоров предавањето на гаранциите од Зоран Заев за заштита на територијалната целина, унитарноста и мултиетничноста на Македонија го оквалификува како „победа издејствувана од политичкиот отпор на ВМРО-ДПМНЕ и од 80-дневните најдолги и најмасовни протести на стотици илјади граѓани низ целата држава“.

– Реализацијата на елементите од тиранската платформа, за кои, како што изјавуваше Зоран Заев, имал позитивен став, значеше директно загрозување на мултиетничкото општество какво што го градевме и претворање на државата во бинационална. Таа опасност беше реална и затоа народот остро реагираше – рече Тодоров.

Членот на извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ ги обвини СДСМ и Заев за политичката криза, затоа што, како што рече, ВМРО-ДПМНЕ понудила поддршка за влада што ќе ја отфрли платформата на албанските партии, а СДСМ тоа го отфрлила, па потоа дошло до „политичко насилство насилство при обидот да го изберат Талат Џафери за претседател на Собранието“.

– Доколку Зоран Заев собереше храброст и порано се оградеше од тиранската платформа, Република Македонија не мораше да ги минува и овие месеци во политичка криза. Доколку Зоран Заев порано ги дадеше гаранциите што ги побара претседателот Ѓорге Иванов, досега ќе беа деблокирани сите процеси и ќе имавме локални избори. Денешното добивање на мандатот е само затруен плод на затруеното дрво – рече Тодоров.

Нагласувајќи дека на гаранцијата од Заев не се потпишани лидерите на албанските партии од мнозинството, рече дека „ВМРО-ДПМНЕ знае колку тежи зборот на Зоран Заев“, па затоа будно ќе го следи.

Тој, на крајот, во име на партијата им честиташе на граѓаните „што беа истрајни во своите барања да се обезбедат гаранции за интегритетот и за суверенитетот на Република Македонија“.
Тодоров порача дека поддршката на коалицијата „За подобра Македонија“ се зголемува и повторно го кажа барањето на ВМРО-ДПМНЕ за предвремени парламентарни избори.


СДСМ: Опозициската ВМРО-ДПМНЕ да се повлече од насилството


Скопје, 8 април, 2017 - 20:59 (META) 

Мнозинската волја на граѓаните ќе биде испочитувана и според Уставот, Деловникот и законите ќе биде избран новиот собраниски претседател, а потоа и новата реформска Влада. Мнозинската волја на 700.000 граѓани е преточена во 67 пратенички мандати, со што Република Македонија има легитимно формирано парламентарно мнозинство, порачува СДСМ во реакција на изјавите на Никола Тодоров.

„ВМРО-ДПМНЕ е опозиција. Недозволиво е насилството што го прават врз мнозинството граѓани и парламентарното мнозинство неколкумина криминалци и нивни соработници во ВМРО-ДПМНЕ, во коишто спаѓа и Никола Тодоров. Никола Груевски, Тодоров, Димовски, Милошоски не се повеќе фактор на одлучување. Потребен е здрав разум, раководството на ВМРО-ДПМНЕ ДПМНЕ да се повлече од провокации, разгорување етнички тензии и омраза и мирен трансфер на власта. На тоа повика цела демократска меѓународна заедница. Тоа го очекуваат и граѓаните на Македонија“, порачува СДСМ.


Тодоров ги довел во ризик и бебињата во возилата на итната помош, обвинува СДСМ


Скопје, 19 март, 2017 - 15:21 (META) 

Набавените 69 возила на итната медицинска помош, до кои се сликаше Никола Тодоров, немаат приклучок за инкубатор за бебиња, па бебињата за кои е потребна итна интервенција се превезуваат со стари возила кои често се расипуваат, обвинија денеска од СДСМ.

– Откако завршија два човечки животи во возило на итната медицинска помош, кое се расипа на патот од Крива Паланка кон скопските клиники, деновиве во ризик е доведен и живот на бебе! Според информациите што ги имаме, од Охрид кон Скопје било превезувано бебе во старо возило на итна медицинска помош, кое се расипало на Стража. Поради тоа бебето на Стража било префрлено во друго возило на итната помош. Во старо возило на итна помош и завчера било пренесувано друго бебе, исто така од Охрид кон Скопје – изјави денеска на прес-конференција пратеничката во Собранието и претседател на комисијата за здравство на СДСМ, Јагода Шахпаска.

Таа истакна дека ова е уште еден доказ за несовесните политики во здравството, кои, како што рече, мора да бидат спречени.

– Несоодветните возила на итната помош за коишто се дадени милиони евра пари на граѓаните и негрижливото одржување на возилата уште еднаш покажуваат дека Никола Тодоров беше министер за тендери, а не за здравство. Тодоров, Груевски и нивните соработници наштетија на граѓаните и го доведоа во ризик нивното здравје. Во програмата на новата реформска влада, здравјето на граѓаните е врвен приоритет – рече Шахпаска.

Од охридската болница за „Телма“ потврдиле дека овој месец имале два случаи во кои бебиња биле префрлени од Охрид во Скопје, но негираат дека возилата со кои биле пренесувани бебињата се расипале по пат.


СДСМ: Тодоров да престане да се фали со лекови стари повеќе од една деценија


Скопје, 15 февруари, 2017 - 12:49 (META) 

Министерот во заминување Никола Тодоров да престане да манипулира со ранливите категории на граѓани и лековите кои се стари повеќе од една деценија да им ги претставува како нови и револуционерни.

„Лекот „сорафениб“ за карцином на црн дроб е во употреба веќе 10 години, „оксалиплатин“ е 21 година во употреба ,а „бевацизумаб“ е лек со лиценца стара 11 години. Ова е само една од причините зошто Македонија според ЕХЦИ индексот е помеѓу трите најлошо рангирани земји во Европа по стапката на преживување на болните од малигни заболувања. Наместо да се грижеа за здравјето на граѓаните, Тодоров и неговите соработници се грижеа само за провизии и тендери за скапата и неупотребена медицинска опрема“, се вели во партиското соопштение.

Од СДСМ велат дека граѓаните на Македонија имаат право на ефикасен и квалитетен здравствен систем, воден од стручни и одговорни лица и дека затоа итно е потребна нова Влада.


Кривични пријави од СДСМ за Димитриев, Попоски, Тодоров и за Канческа-Милевска


Скопје, 3 февруари, 2017 - 14:30 (META) 

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија ќе поднесе кривични пријави против премиерот во оставка, Емил Димитриев, и против министрите во оставка Никола Попоски, Никола Тодоров и Елизабета Канческа-Милевска поради прекршување на Изборниот законик.

Кривичните пријави, како што соопшти денеска портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов, ги поднесуваат бидејќи премиерот и тројцата министри во моментов истовремено ја извршуваат и функцијата пратеник во Собранието и функцијата министер.

– Во Изборниот законик јасно е наведено дека функцијата пратеник е неспоива со функцијата министер и дека со денот на верификација на мандатот за пратеник, функцијата министер им престанува по сила на закон. Во ваков случај, министерствата не остануваат без раководно лице, бидејќи должноста на министерот ја презема заменик-министерот – изјави Шилегов на прес-конференција.

Тој додаде дека „наведените членови на ВМРО-ДПМНЕ смислено и во континуитет од денот на верификација на мандатите за пратеници во Собранието на РМ, парарелно ја вршат и функцијата министер“ и „со таквото однесување ја злоупотребуваат својата службена положба и овластување“.

– СДСМ како одговорна партија, која се грижи за доследно спроведување на законите во РМ, поднесува соодветни кривични пријави против наведените лица и очекуваме брза и ефикасна реакција од надлежното обвинителство – рече Шилегов.


СДСМ: Тодоров не го почитува упатството за грип што самиот го донел


Скопје, 22 јануари, 2017 - 18:50 (META) 

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија денеска го обвини министерот за здравство во оставка, Никола Тодоров, дека не го почитува упатството за грип што самиот го донел и go потпишал на 27 февруари 2015 година.

Од партијата велат дека набавени се десетици илјади вакцини за грип помалку од потребното, а и тие што се набавени, на граѓаните им се наплаќаат по двојно повисока цена од набавната.

– Никола Тодоров во упатството го навел примерот на Финска каде бесплатна вакцина примаат лица кои можат да имаат сериозни последици од грипот, како бремени жени, сите лица над 65-годишна возраст, сите деца на возраст од 6 до 35 месеци и останатите ризични групи граѓани. Но, Тодоров во реалноста не само што не постапил според своето упатство, туку не ја испочитувал ни препораката на Светската здравствена организација, да се вакцинираат 75 отсто од старите лица, како и лицата кои спаѓаат во приоритетните ризични групи во Македонија. Вакцинирани се само 7,7 отсто од лицата на возраст над 65 години и само 10 деца на возраст до 5 години, а вакцината со набавна цена од 171 денар, граѓаните ја плаќале по 400 денари – изјави денеска Злате Мехмедовиќ, член на комисијата за здравство на СДСМ.


Поради грипот, распустот на учениците продолжен до 23 јануари


Скопје, 12 јануари, 2017 - 18:11 (META) 

Распустот за учениците ќе биде продолжен до 23 јануари, односно наместо на 18, второто полугодие од оваа учебна година ќе почне на 23 јануари. Ова денеска го соопшти министерот за здравство, Никола Тодоров, како една од мерките за намалување на ширењето на грипот во земјава.

Покрај продолжувањето на распустот, како мерки се предвидени и секојдневна дезинфекција на автобусите во јавниот градски превоз во Скопје и во другите градови со организиран јавен превоз, како и темелна дезинфекција на училиштата пред почетокот на второто полугодие од учебната година.
­
– Прифативме мерка да се продолжи зимскиот распуст до 23 јануари, односно второто полугодие, наместо на 18 јануари, како што беше предвидено, да почне на 23 јануари. Оваа мерка е повеќе од потребна имајќи ја предвид тенденцијата на намалување на бројот на заболени од грип кај децата до 14 години во време на распустот – рече министерот за здравство на денешната прес-конференција, заедно со членови на Комисијата за заразни болести.

Инаку, според извештајот на Институтот за јавно здравје, за состојбата со грипот за периодот од 1 до 8 јануари, објавен денеска, во текот на оваа недела регистрирани се два смртни случаи поврзани со грип. Станува збор за деца на возраст од три и од четири години од Кичево и од Гостивар, кои биле хоспитализирани на Клиниката за детски болести во Скопје, на одделот за интензивна нега.


Тодоров: Имаме докази дека одлуката на ДИК за приговорот на Беса е незаконска


Скопје, 19 декември, 2016 - 16:12 (META) 

Шефот на изборниот штаб на ВМРО-ДПМНЕ и носител на листа во втората изборна едница, Никола Тодоров, попладнево на прес-конференција ја образложи тужбата што партијата ја поднесе до Управниот суд во врска со приговорот на Беса и посoчи дека имаат докази кои покажуваат дека одлуката на Државната изборна комисија (ДИК), која го прифати приговорот, е незаконска и е „невиден преседан“.

Според Тодоров, ВМРО-ДПМНЕ ја поднела тужбата поради „повреди од формално-правен аспект на одредбите од Изборниот законик и подзаконските акти, погрешно и нецелосно утврдена фактичка состојба и погрешна примена на материјалното право“.

Како што образложи тој, одлуката на ДИК е незаконска бидејќи приговорот до ДИК бил поднесен без потпис од овластениот претставник на подносителот на приговорот, односно партијата Беса. Одлуката на ДИК, според ВМРО-ДПМНЕ, е донесена по истекот на рокот од 48 часа утврден со членот 148, став 3 од Изборниот законик.

„Од цитираната одредба, неспорно може да се утврди дека овој рок е преклузивен, што значи дека ДИК не може да постапува и да одлучува по истекот на овој рок“, нагласи Тодоров.

Државната изборна комисија, како што истакна шефот на изборниот штаб на ВМРО-ДПМНЕ, сторила и повеќе процесни повреди на одредбите на Изборнниот законик, односно како доказ била сослушана гласачката од Гостивар, Фатиме Сулејмани, без претходна дискусија и без да се донесе одлука.

За ВМРО-ДПМНЕ е спорно и графолошкото вештачење на потписот на Сулејмани, бидејќи било направено без издадена наредба за вештачење.

„Искрено се надевам и верувам дека судиите на Управниот суд ќе одлучат да ја коригираат оваа незаконска одлука на ДИК и нема да дозволат седум невини луѓе да завршат во затвор заради незаконска одлука на ДИК“, рече Тодоров.

На прес-конференцијата на Тодоров, веднаш реагираше СДСМ, од каде велат дека „обидот на Никола Груевски преку прес-конференцијата на Никола Тодоров да изврши притисок врз Управниот суд е доказ во каква паника е Груевски од промените што следуваат“.

„Укажуваме дека времето за политичари како Груевски заврши. ВМРО-ДПМНЕ веќе е опозиција, мнозинството граѓани избраа промени. Институциите, вклучувајќи го и Управниот суд, се должни да работат единствено во интерес на граѓаните на Република Македонија“, стои во соопштението на СДСМ.