Поднесено обвинение за убиството на Никола Саздовски


Скопје, 11 септември, 2018 - 13:41 (META) 

Обвинителен акт за убиство е поднесен денеска против двајцата осомничени за свирепото претепување на Никола Саздовски во Автокоманда на 29 јуни годинава, соопшти  Основното јавно обвинителство Скопје. Исто така, за нив е побарано продолжување на притворот.

Истражната постапка против третиот осомничен, кој се смета за соизвршител, е прекината поради тоа што е во бегство. Против него се распишани домашна и меѓународна потерница, и кога ќе биде приведен, истрагата ќе продолжи, велат од обвинителството.


Ѓорчев до Заев: Зошто вашиот личен адвокат го спасуваше градоначалникот на Ново Село?


Скопје, 26 јули, 2018 - 12:28 (META) 

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Влатко Ѓорчев на седницата за пратенички прашања го праша премиерот Зоран Заев зошто неговиот личен адвокат го спасувал градоначалникот на Ново Село кој беше обвинет за шверцување цигари.

-Сите декларации и ветувања паѓаат во вода кога вчера вашиот личен адвокат ќе отиде да го вади градоначалникот од Ново Село. Брука е тоа што се случи. Ќе го исклучите ли од СДСМ – праша Ѓорчев.

На ова премиерот Заев одговори дека адвокатот Ване Андреев кој му бил адвокатите во некои судски процеси е приватен адвокат и тој може кој сака да го ангажира бидејќи не е на функција. Тој додаде дека градоначалникот на Ново Село е негов личен пријател, но секој кој што згрешил треба да одговара.

На прашањето зошто било дозволено пари од Фондот за иновации да завршат кај функционери, Заев рече дека правно тоа е дозволено но не е етички.

-Го поздравувам етичкиот момент кога фирмите во кои што имаат дел политичари се повлекуваат. Легално тоа е возможно но етички не е па затоа носителите на јавни функции ги преземаа соодветните дејствија. Фондот располага со огромни пари преку Буџетот, најголем дел од тие пари се наменети за домашни фирми за отворање на нови работни места. Јас не можам да правам увид во моите фирми и фирмите на Заеви затоа што немам време. Сакам да ги следиме етичките кодекси и да бидеме транспарентни, повторувам се е според законот, но ете ги исполнуваме и етичките дилеми – рече Заев.

Ѓорчев праша зошто било прикривано убиството на Никола Саздовски, на што Заев му одговори дека никој после Мартин Нешкоски не може да прикрива убиство во државата.

-Влијае нашата дебата, влијае и ние како се однесуваме и дали само сакаме да добиеме политички поени или навистина ни е грижа. Будното око на јавноста е најголем коректив. Мора да бидеме внимателни, се преземаат дејствија законот да мора да важи за сите – додаде Заев.

Во последното прашање, пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ му порача на министерот за култура, Асаф Адеми да не го чепка музејот на ВМРО зошто тој е нешто свето, а во спротивно ќе одговара за тоа.


ОЈО делото за смртта на Саздовски го преиначи од „насилство“ во „убиство на свиреп начин“


Скопје, 17 јули, 2018 - 15:08 (META) 

Основното јавно обвинителство за смртта на младиот Никола Саздовски – Саздо тројцата осомничени лица ќе ги гони за кривичното дело „убиство на свиреп начин“, дело кое досега пред преквалификацијата се водеше како „насилство“.

Од ОЈО информираат дека ваквата одлука на јавниот обвинител следи откако во текот на истражната постапка биле обезбедени вербални и материјални докази, односно биле испитани повеќе сведоци, бил прибавен обдукцискиот протокол од Институтот за судска медицина, криминалистика и медицинска деонтологија, а особено по изготвеното судско-медицинско вештачење извршено по наредба на јавен обвинител од страна на истиот институт.

„Ова вештачење беше доставено во обвинителството на 16 јули 2018 година и од него неспорно произлегува динамиката на кривично-правниот настан во смисла на видот и карактерот на здобиените повреди кај лицето Н.С., а се утврдува и причинско-последичната врска на нанесените повреди и нивното влијание на смртниот исход. Одлуката за преквалификација на кривичното дело можеше да се донесе само откако јавното обвинителство ги обезбеди сите релевантни докази, меѓу кои и судско медицинското вештачење, и откако ги утврди фактите кои произлегуваат од тие докази“, велат од Обвинителство.

За третиот осомничен кој се уште е недостапен ќе биде распишана домашна и меѓународна потерница.

Надлежниот јавен обвинител, додаваат од ОЈО, во текот на истражната постапка продолжува да презема и други истражни дејствија, меѓу кои ќе издаде и наредба за медицинско психијатриско вештачење на двајцата осомничени.


Во Обвинителство стасало вештачењето за смртта на Никола Саздовски


Скопје, 16 јули, 2018 - 16:40 (META) 

Институтот за судска медицина, криминалистика и медицинска деонтологија при Медицинскиот факултет во Скопје по наредба од Основното јавно обвинителство Скопје, денеска до обвинителството го доставил вештачењето за причинско-последичната врска на нанесените повреди кај 21-годишниот Никола Саздовски, од претепувањето на автобуска постојка во Автокоманда со неговата смрт пред една седмица.

​Наодот од вештачењето е кај надлежниот јавен обвинител, кој, заедно со другите досега прибрани материјални и вербални докази, ќе биде решавачки фактор каква ќе биде правната квалификација, односно за какво кривично дело ќе бидат обвинети тројцата насилници.

Како што известија од Јавното обвинителство на Република Македонија, претходно во скопското обвинителство бил доставен обдукцискиот протокол, а бил сослушан и законскиот застапник на покојното момче.


Смртоносен е говорот на омраза во Македонија, што треба да сторат институциите?


Скопје, 13 јули, 2018 - 9:29 (META) 

Навреди, покани за одмазда, националистички, шовинистички и фашистички повици – сите под патриотски закрила гледаме оваа недела на социјалните мрежи и насекаде откако беше претепани до смрт младиот Никола Саздовски кој беше член на навивачката група „Комити“, од тројца осомничени за неговото тепање, кои се со албанска националност, пишува „Порталб“.

Убиството на младиот Саздовски, како што беше напишано во медиумите, било сторено како резултат на говорот на омраза. Имено тројцата обвинети за убиство и тој вербално се препукувале на интернет во етничка линија.

Партии, невладини организации, институции, официјални лица и влијателни луѓе повикаа на казнување на сторителите кои го претепаа Саздовски до смрт, и го повикаа народот на смиреност.

Социологот Али Пајазити верува дека политичарите, медиумите и невладините организации мора да работат понапорно за да се оневозможат националистичките и фашистичките напади.

-Гледајќи социолошки, говорот на омраза е феномен кој покрај во социјалниот и политичкиот спектар е вклучен и во спортот, кој во суштина треба да има пријателски карактер. Институциите мора да преземат мерки за олабавување на националистичките и фашистичките грчеви кои го погодија спортот кај нас. Ова треба да го сторат и политичарите, медиумите, невладините организации – вели Пајазити.

Од друга страна, универзитетскиот професор и граѓанска активистка, Мирјана Најчевска, проценува дека денеска го гледаме говорот на омраза на ова ниво, бидејќи тој никогаш не бил казнет.

– Говорот на омраза првично беше дистрибуиран од политичарите, па продолжи со некои новинари од одредени портали, а подоцна граѓаните го реализираа. За Миленко, Мирка или Латас, за ниту еден од нив немаше последици за она што тие го промовираа многу јасно и гласно. Граѓанските организации поднесоа пријави до обвинителството за тоа, но нема реакција. Автоматски, тоа ги поттикна младите во услови на политичка, а потоа етничка невнимателност, дека говорот на омраза е легитимно средство за комуницирање. Но, кога станува збор за младите, многу е лесно да се предизвикаат емоции со говор на омраза, а потоа е многу тешко да се контролира што може да биде резултат на говор на омраза. Толеранцијата и разбирањето треба да започнат во секојдневниот живот, во образованието и во говорите на функционерите – оценува Најчевска.

Иако говорот на омраза е кривично дело казниво со затворска казна од 1 до 5 години, праксата во Македонија покажува дека досега никој не е осуден за такво нешто. Недостатокот на превентивни активности од страна на властите создаде простор младите лесно да бидат манипулирани за политички поени, преку разни организации.


Прв распит кај обвинител на притворените за претепувањето на Никола Саздовски


Скопје, 11 јули, 2018 - 15:52 (META) 

На однапред договорен термин во Скопското обвинителство, за насилство со тешки телесни повреди врз Никола Саздовски кој подоцна почина од повредите, денеска дојдоа на прв распит осомничените двајца Б. Б. (20), С. Д. (21), јави СДК.

Ова е првпат тие да дојдат во Обвинителството.

Асмир Алилспахиќ, адвокатот на второосомничениот, рече дека тој првпат се гледа денеска со осомничените како нивни бранител. На новинарско прашање дали ќе се преквалифукува првичното кривично дело насилство со тешки телесни повреди, адвокатот рече дека е уште рано да се каже било што. Тој вели дека е убеден оти Обвинителството најпрофесионално ќе ја истера оваа истрага, и апелираше овој случај со трагична загуба на семсјството на починатото момче да не се злоупотребува во политички или какви било други цели и скриени намери на поедницни и групи.

Никола Саздовски (21) од Скопје беше брутално претепан на 29 јуни околу 17.30 часот во Скопје на автобуска постојка на булевар Александар Македонски во Автокоманда. Тој од повредите почина завчера на КАРИЛ.


ДУИ апелира на воздржување од провокации и расчистување на смртта на Саздовски


Скопје, 11 јули, 2018 - 14:52 (META) 

Демократската унија за интеграција изразуи длабоко сочувство до родителите, фамилијата и блиските на починатиот Никола Саздовски и го осуди чинот на насилство што доведе до негова смрт.

„Загубата на млад и невин живот, особено на насилен начин, каков што беше овој немил настан, претставува чин кој секогаш и од секого заслужува целосна осуда. Насилството претставува чин за кој нема и не треба да има никакво оправдување и во тој контекст изразуваме целосна поддршка на органите за безбедност и спроведување на законот, за целосно расчистување на случајот, и без никаква задршка, изведување на виновниците пред лицето на правдата. Според информациите кои се достапни на целата јавност, учесниците во овој немил настан се навремено идентификувани, и определени се понатамошни мерки во постапката, со што, правно, очекуваме брзо, правично и ефикасно спроведување на правдата“, се вели во соопштението на ДУИ.

Од партијата апелираат на воздржување од провокации, особено на воздржување од пораките на омраза и нетрпеливост, за кои како што велат, претставуваат основа за ваквите насилни и немили настани.


Поповски: Јавноста ги знае сите информации за истрагата за Никола Саздовски


Скопје, 10 јули, 2018 - 16:48 (META) 

Роберт Поповски, министерот задолжен за комуникации, отчетност и транспарентост, по многуте реакции во јавноста и социјалните мрежи за водењето на истрагата за убиството на 21-годишниот скопјанец Никола Саздовски, кој на 29 јуни беше брутално претепан на автобуска постојка во Автокоманда и вчера почина, порача дека јавноста е навреме информирана за истрагата за случајот.

Поповски, во соопштението, изразувајќи го сочувството на Владата до семејството на починатото момче, апелира да не се користи говор на омраза и да не се потпалува насилство.

„Во случајот со младиот Никола Саздовски, чијшто живот за жал згасна прерано, јавноста е целосно и навремено информирана за активностите кои ги преземаа и се уште ги преземаат сите владини надлежни институции. Не постојат информации или какви било податоци кои се прикриваат или не се достапни за медиумите и граѓаните. Министерството за внатрешни работи веднаш по несаканиот инцидент за настанот објави информација во дневниот билтен, а во наредните денови беа приведени и двајца од тројцата сторители“, порачува Поповски.

Тој во името на Владата ги повика сите државни институции „да ја завршат постапката во однос на случајот транспарентно и со целосна посветеност во интерес на правдата“.


Заев со сочувство за смртта на Никола Саздовски, повика да не се разгорува нетрпеливост


Скопје, 10 јули, 2018 - 12:12 (META) 

Премиерот Зоран Заев преку својата Фејсбук-страница изрази сочувство за смртта на 21-годишниот Никола Саздовски, кој почина вчера на КАРИЛ, десетина дена откако беше брутално претепан на 29 јуни на автобуска постојка во Автокоманда.

Саздовски бил член на навивачката група „Комити“, а бил претепан од три лица, кои добија кривични пријави од СВР Скопје. Тоа се Б.Б.(20), С.Д.(21) и Ј.Љ.(19), сите од Скопје. Првиот и вториот се веќе во притвор, а по третиот се трага.

„Изразувам сочувство до семејството на младиот Саздовски, нека почива во мир“, напиша Заев во својот пост на Фејсбук.

Тој испрати и апел граѓаните да се воздржат од говор на омраза и разгорување нетрпеливост.

„Омразата и насилството не и прилегаат на Македонија и одат на директна штета на нашата иднина и на нашата младина. Апелирам сите да се воздржиме од говор на омраза и од разгорување нетрпеливост. Само така, ќе им дадеме можност на институциите да си ја завршат својата работа, за што се платени од граѓаните. Правдата и толеранцијата во општеството се наши заеднички цели, да се вложиме целосно и одговорно за да ги достигнеме“, порача Заев.