Договорот со Грција ги помина комисиите, пратениците денеска ќе го ратификуваат


Скопје, 20 јуни, 2018 - 9:59 (META) 

Договорот за решавање на спорот со името кој во неделата го потпишаа македонскиот и грчкиот министер за надворешни работи, денеска треба да биде ратификуван на пленарна седница во Собранието во 11 часот. Договорот вчера ги помина комисиските расправи во Комисијата за европски прашања и Законодавно-правната комисија.

Министерот за надворешни работи Никола Димитров, во Комисијата за европски прашања, која го разгледуваше Договорот затоа што владата му стави европско знаменце, член по член, го објаснуваше постигнатиот договор со Грција.

– Ако не ми беше мирна совеста, немаше да го потпишам договорот и немаше денеска да бидам овде пред вас. Договорот е компромис, со кој и ние и нашите грчки пријатели настојувавме низ сите овие месеци да го зачуваме тоа што ни е најбитно. Ние од наша страна се обидувавме и успеавме да го зачуваме идентитетот и сите атрибути на македонскиот народ, а Грција се обидуваше да добие дистинкција меѓу Македонија – државата и Македонија – регионот во Грција. Тоа е суштината на оваа спогодба – рече Димитров во образложението.

Според него, предлог-законот бил ставен по скратена постапка, за да може Грција да го извести Советот на ЕУ дека нема забелешки, ако помине ратификацијата на договорот во Собранието. Тој додаде дека спогодбата не е идеална и совршена, туку компромис на двете страни.

– Кога опозициите во Грција и во Македонија изјавуваат дека спогодбата е срамна и капитулантска, тоа кажува дека се работи за компромис – рече Димитров.

Седницата се одржа без присуство на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, која не учествува во работата на Собранието по договорот со Грција за името. На седницата не беше поднесен ниту еден амандман за предлог-законот за ратификација на договорот.


Пратениците дадоа зелено светло договорот со Грција да се разгледува по скратена постапка


Скопје, 19 јуни, 2018 - 11:51 (META) 

Пратениците на денешната 51 седница на Собранието дадоа поддршка предлог-законот за ратификацијата на Договорот со Грција, кој беше потпишан во неделата од страна на министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција, да се гласа по скратена постапка.

Законот го образложи министерот за надворешни работи Никола Димитров кој рече дека е повеќе од неопходно Собранието да го разгледа овој закон по скратена постапка, поради роковите за самитите на ЕУ и НАТО.

– Грција има обврска да го извести претседателот на Советот на ЕУ дека дава поддршка за членство на Македонија во ЕУ и да го извести генералниот секретар на НАТО да ни упати покана за пристапување. Јунскиот самит е пред нас, овие датуми се клучни за европската иднина на нашата земја. За да ги испорачаме овие резултати, предлагам Собранието да одлучи овој предлог-закон да се донесе со скратена постапка – рече Димитров.

Поддршка на владата за овој предлог дадоа 69 пратеници, односно пратениците на мнозинството и сите албански партии, а против, со 40 гласа, се изјаснија пратениците на ВМРО-ДПМНЕ.

Претседателот на Собранието, Талат Џафери ги задолжи Комисијата за европски прашања и Законодавната правна комисија да расправаат за законот, по што пратениците на ВМРО-ДПМНЕ почнаа да удираат по масите.

Координаторот на пратеничката група на најголемата опозициска партија, Драган Данев рече дека договорот кој е сервиран пред пратениците е капитулантски чин на владата. Според него, договорот претставува современ геноцид на нашата правна држава и обид за негирање на нашето постоење.

-Противуставен договор со кој се врши измена на Уставот и се навлегува во изменување на идентитетот и прави штета за сите граѓани. Македонија влегува во процес од кој нема враќање бидејќи прифати целосен ултиматум. Се наметнува ново име на државата како резултат на билатерална спогодба под уцена. Целосно откажување на терминот Македонија и македонски дури и во внатрешна употреба. Ова ќе значи целосно ембарго за термините. Европското знаменце е злоупотребено и со тоа се прави флагрантно кршење и на Деловникот, законите и Уставот по трет пат онаму кај што треба најмногу да се почитуваат а тоа е Собранието – рече Данев и додаде дека нема да учествуваат во оваа правна лакрдија, по што пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ја напуштија седницата.

Џафери ги задолжи претседателите на комисиите да закажат термин за комисиска расправа,по што законот повторно ќе се врати на пленарна седница.


Димитров, Коѕијас и Нимиц ќе го потпишат договорот денеска во Преспа


Скопје, 17 јуни, 2018 - 9:48 (META) 

Премиерот Зоран Заев, ја предводи делегацијата на Владата, на свечената цермонија на потпишувањето на конечниот договор за решавање на македонско-грчкиот спор за името и за стратегиско партнерство, што денеска, ќе се одржи на македонската и на грчката страна на Преспанско Езеро.

Премиерот Заев и македонската делегација, во чиј состав се замениците претседатели на владата, министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи, министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, како и министерот за надворешни работи, Никола Димитров, денеска ќе пристигнат во Псарадес, на грчката страна, каде што ќе бидат пречекани од премиерот на Република Грција, Алексис Ципрас и од грчката владина делегација, и каде што министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас ќе го потпишат договорот, заедно со медијаторот во преговорите, амбасадорот Метју Нимиц.

На делот од заедничкиот настан на свечената церемонија во Република Грција, свои обраќања ќе имаат премиерите Заев и Ципрас.

Според агендата на настанот, официјалната средба на двете делегации потоа ќе продолжи на македонската страна на Преспа, во Отешево, каде што двете делегации ќе имаат билатерален разговор и свечен ручек.

За време на целата церемонија, и во Грција и во Македонија, ќе присутсвуваат потсекретарката за политички прашања на Обединетите нации, Розмари Ди Карло, Високата претставничка за надворешни работи и безбедносна политика на Европската унија и Заменик-претседателка на Европската комисија, Федерика Могерини, и Комесарот за европска соседска политика и преговори за проширување на Европската унија, Јоханес Хан.


Договорот со Грција ќе се потпишува утре, денеска се гласа доверба на владата на Ципрас


Скопје, 16 јуни, 2018 - 12:27 (META) 

Во текот на утрешниот ден, недела, 17 јуни, во регионот на Преспа, на територија на Грција во засега непознат термин, ќе се одржи церемонијата на која, како што соопшти македонската влада, министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров и министерот за надворешни работи на  Грција, Никос Коѕиас ќе го потпишат договорот за  решавање на македонско – грчкиот спор за името. По потпишувањето на документот, кој го носи името „Конечна спогодба за решавање на разликите опишани во Резолуциите 817  (1993) и 845 (1993) на Советот за безбедност на Обединетите Нации, за престанување на важноста на Привремената спогодба од 1995 г. и за воспоставување на стратешко партнерство меѓу страните“,  на македонска територија ќе се одржи средба и ручек на претставниците на двете влади.

На утрешниот настан на кој ќе се потпише Спогодбата ќе присуствуваат премиерите на двете земји, Зоран Заев и Алексис Ципрас.

Владата го усвои овој договор на попладневната седница во четвртокот, а потоа ја симна тајноста и го објави на својот веб сајт.

Во грчкиот парламент, пак, денеска  пред 10 часот по локално време почна третиот дел по поднесеното барање од Нова демократија за гласање недоверба на Владата.  Главната тема на 16-часовната дискусија на пратениците вчера беше Конечната спогодба  со Македонија. Притоа пратеникот на ултра-десничарската партија „Златна зора“ Констанинос Барбарусис ја повика армијата да изврши воен удари поради „предавничката“ политика на владата на Ципрас.
Партијата „Златна зора“ ги осуди коментарите на нивниот пратеник и го исклучи од партијата. Исто така, на Златна зора и е забрането да учествува во продолжението на собраниската дебата.

Денеска покрај дискусијата, се очекува да се обратат лидерите на политичките партии и грчкиот премиер, а седницата ќе заврши со гласање недоверба.  Како што јави МИА, според досега изнесените ставови, не се очекуваат изненадувања. Пратениците на СИРИЗА и Независни Грци ќе гласаат против предлогот на Нова демократија, а Владата ќе добие доверба да продолжи да ја води Грција.

Грчките медиуми сензационално објавуваат дека во  текот на денешната расправа министерот за надворешни работи, Никос Коѕијас ќе презентира документи од грчкото МНР за преговорите со Македонија за името во минатото.
Договорот што ќе се потпише утре предвидува големи промени:

 • Двете страни ја потврдуваат постоечката граница меѓу нив како трајна меѓународна граница и ја потврдуваат својата желба за заемно пријателство, добрососедство и партнерство, како и решеноста да не преземаат и да не поддржуваат какви било непријателски чекори кон другата земја.
 • Официјалното име на Република Македонија ќе биде „Република Северна Македонија“, и тоа ќе се употребува ерга омнес. Скратеното име ќе биде „Северна Македонија“.
 • Државјанството ќе биде „македонско/граѓанин на Република Северна Македонија“.
 • Официјалниот јазик ќе биде „македонски јазик“, како што е признаено на Третата Конференција на ОН за стандардизација на географските имиња, одржана во Атина во 1977 година, но како јазик од групата на јужнословенските јазици и воопшто неповрзан со античката елинска цивилизација и култура.
 • Кодот за земјата на регистарските таблички на возилата на Втората страна ќе биде НМ или НМК. За сите други намени, кодот на земјата останува да биде МК и МКД, како што е официјално определено од Меѓународната организација на стандардизација (ИСО).
 • Придавката во однос на државата, нејзините службени органи и други јавни институции ќе биде „на Република Северна Македонија“ или „ на Северна Македонија“. Приватните лица и тела кои не се поврзани со државата и јавните институции и органи и не добиваат финансиска поддршка од државата за активности надвор од државата, можат да ги користат придавките изведени од зборот „Македонија“, но со јасна напомена дека тие придавки воопшто не се однесуваат на древна Македонија и на она што Грција го подразбира како македонски дел од своето историско наследство.
 • Македонија ќе го смени Уставот за да го промени името во Република Северна Македонија и да ги внесе погоре наведените промени.
 • Спогодбата подразбира македонското Собрание набргу да ја ратификува Спогодбата и за тоа да ја извести Грција, а потоа, според текстот, во Македонија може, но не мора, да се организира референдум.
 • Уставните промени преку амандмани мора да се направат до крајот на годинава. Откако тоа ќе се случи, Спогодбата треба да биде ратификувана и од грчкиот парламент.
 • Грција, откако ќе биде известена дека Македонија ја  ратификувала спогобата, ќе го извести Претседателот на Советот на Европската Унија дека дава поддршка за почеток на преговори за членство на Македонија, но под името Република Северна Македонија.
 • Истовремено, ќе го извести Генералниот секретар на НАТО дека дава поддршка НАТО да ѝ упати покана за пристапување на земјава под новото име, но конечната поддршка ќе зависи од исходот на референдумот, ако се организира, и од уставните измени, а ако референдумот го потврди новото име и амандманите на Уставот се додадени, Грција ќе го  ратификува Протоколот за пристапување на нашата држава под новото име во НАТО, а таа ратификација во грчкиот парламент ќе се направи паралелно со ратификацијата на Спогодбата што ќе се потпишува утре.

Германија смета дека Македонија заслужува признание од цела ЕУ


Берлин, 14 јуни, 2018 - 11:51 (META) 

Германскиот министер за надворешни работи, Хајко Mас на прес-конференцијата со министерот за надворешни работи, Никола Димитров во Берлин рече дека Германија го поддржува договорот постигнат меѓу Македонија и Грција за кој смета дека е решение постигнато со заедничко разбирање кое ќе донесе промена кај граѓаните.

Тој рече дека одлуките за ЕУ и НАТО ќе бидат многу важен сигнал и истакна дека она што Македонија го постигнала во однос на исполнување на критериумите и процесот на реформи, навистина импресионира и дека заслужува признание од цела ЕУ.

– Ова решение е добро ние ќе го поддржуваме и натаму тој процес за влез на земјата во ЕУ. Не импресионира процесот на реформи што во последниве години се случува во Македонија. Земјата покажува резултати и треба да добие признание за тоа од целата Европска унија. Ви укажуваме да покажете решителност. Се надевам дека одлуките кои ќе се носат во иднина во однос н НАТО и ЕУ ќе бидат важен сигнал за граѓаните на вашата земја и ќе се оди во правец на европската перпектива, не сакаме некои други сили да ги остваруваат нивните планови во вашиот регион – рече Мас.

На новинарско прашање дали се подготвени да лобираат за помош за придвижување на евроинтеграцискиот процес на Македонија, Мас, рече дека се апсолутно подготвени.

– Уверен сум дека позицијата на Владата ќе биде прифатен од Парламентот, како и од нашите холандски и француски пријатели со кои интензивно ќе разговараме во следните денови за да дојдеме до заедничка позиција – рече Мас.

Шефот на македонската дипломатија, Никола Димитров рече дека мотивите во целиот овој процес на преговори, освен пријателство со Грција биле и членството во ЕУ и НАТО, при што според него, политичката одлука во јуни од Европскиот совет и поканата за членство во НАТО ќе значат дека компромисот што е постигнат ќе биде видлив за двете страни.

-Македонија живее историски денови, недели и месеци, на добар пат сме да затвориме еден спор кој беше како камен и ни го отежнуваше прогресот и не заклучи во чекалната каде многу години поминавме, од 2005 година како кандидат за членство, а годинава ја добивме деветтата препорака. Ова чекање создаде кризи, но научивме лекции. Сакаме да немаме спорови со соседите, да имаме независно судство, слободни медиуми и одговорни политичари – изјави Димитров во Берлин.

Според Димитров, Македонија на овој начин не создава само перспектива, туку го затвора и македонското прашање.


Димитров утре и задутре во официјална посета на Берлин


Скопје, 13 јуни, 2018 - 13:43 (META) 

Македонскиот министер за надворешни работи Никола Димитров денеска и утре ќе биде во посета на Берлин, каде што треба да се сретна со својот германски колега Хајко Мас.

Како што информираат од министерството за надворешни работи, Димитров ќе се сретне со советникот за надворешна политика на германската канцеларка, Јан Хекер, а ќе го посети и германскиот Бундестаг, каде што ќе се обрати пред членовите на Комисијата за европски прашања.

Ова е првата меѓународна активност на шефот на македонската дипломатија откако вчера премиерот Зоран Заев објави дека со грчкиот колега Алексис Ципрас формулирале договор за решавање на спорот меѓу Македонија и Грција. Димитров во последната половина година беше македонскиот преговарач во процесот под покровителство на ОН.


Димитров: Ќе нѐ биде и покрај Иванов


Скопје, 13 јуни, 2018 - 12:51 (META) 

По скандалозниот состанок кај претседателот Ѓорге Иванов, шефот на дипломатијата, Никола Димитров, во изјава за „Дојче веле“, вели дека никој нема право да го спречува изборот на граѓаните.

Одлуката на претседателот Иванов да ја прекине денешната средба со премиерот Заев и шефот на дипломатијата Димитров на која требаше да биде информиран за содржината на договорот со Грција, според министерот Димитров нема да го спречи изнаоѓањето решение за спорот.

-Во клучни времиња за државата, сите носиме историска одговорност. Дадовме се од себе да создадеме можност граѓаните да добијат право на избор. Без разлика на политичката цена, спремни сме да ја преземеме одговорноста. Никој нема право да го спречи тој избор. Никој нема право да одлучува во името на граѓаните. Ќе не биде… и покрај Иванов – вели Димитров.

Утринскиот состанокот помеѓу Заев, Димитров и Иванов за постигнатиот договор со Грција во спорот за името, траел само две минути, како што соопшти кабинетот на претседателот.

Од Владата велат дека Иванов одбил да ги сослуша Заев и Димитров и дека го напуштил состанокот. Иванов воопшто не сакал да разговара со Заев и Димитров и само побарал да ја остават писмената верзија на договорот и си заминал.


Иванов ја прекинал и напуштил средбата со Заев и Димитров, најави обраќање


Скопје, 13 јуни, 2018 - 11:11 (META) 

Премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи, Никола Димитров се обиделе да го информираат претседателот Ѓорге Иванов за постигнатиот договор за името, но од кабинетот на претседателот велат дека средбата траела две минути.

„Во текот на денешниот ден претседателот Иванов ќе има обраќање до македонскиот народ и граѓаните на Македонија“, велат од кабинетот на Иванов.

Во соопштението испратено од Владата се вели дека „премиерот Заев и министерот за надворешни работи Димитров имаа конструктивен обид за презентација и за дискусија на содржината од договорот, но претседателот Иванов го прекина и напушти состанокот и одби да разговара за придобивките од овој историски договор за македонската иднина“.

„Владата ги повикува сите политички фактори да се обединат околу националните приоритети и да дадат поддршка за просперитетот на граѓаните и за влез на Македонија во НАТО и ЕУ. Граѓаните конечно добија шанса да испишат ново поглавје во историјата на нашата земја и никој нема право да ги спречува да ја донесат вистинската одлука за македонската иднина“, се додава во соопштението од Влада.


Димитров: Договорот не е идеален, но треба да ги исполни најважните интереси на двете страни


Скопје, 13 јуни, 2018 - 9:52 (META) 

Дали договорот е идеален? Секако не. Но, да не заборавиме дека секој успешен договор треба да ги исполни најважните интереси на двете страни.

Ова го напиша министерот за надворешни работи, Никола Димитров на неговиот фејсбук-профил за постигнатиот договор со Грција.

„Дали направивме се што можеме во дадените околности? Дали извлековме максимум без притоа да го загрозиме договорот? Апсолутно. И затоа ќе го бранам со се што сум и со целото срце. Зошто се втурнавме во ова? За да можеме да се погледнеме во огледало, да си кажеме дека направивме се за да го фатиме возот за иднината, заштитувајќи го идентитетот и достоинството. За да спиеме мирно. Со мирна совест“, напиша Димитров.

Тој додава дека „нема поголема должност од директно соочување со најголемиот проблем што со децении ни ја попречува иднината, што не влече надолу како камен врзан за државноста во бурните води на Балканот.“

„Одговорноста да се создаде шанса, да им се понуди избор на граѓаните, на народот, е позначајна од какви било политички калкулации, па макар тоа да значи и политичка саможртва. Со предложеното решение се става точка на сите идентитетски прашалници и предизвици. Македонци, македонски народ, македонски јазик. Се обезбедува европска иднина и НАТО безбедност“, додава Димитров.

Тој денеска оди во Берлин, за како што вели „да им кажам дека кај нас во Македонија имаме шанса за историски успех. Успех што треба да се поддржи со почеток на преговори за членство во ЕУ и со членство во НАТО.“


Коѕиас: Дојдено е време за големо „да“ или големо „не“


Атина, 5 јуни, 2018 - 9:27 (META) 

Мислам дека доаѓа моментот да го кажеш големото „да“ или големото „не“ и ги разбираш тешкотиите што се наоѓаат пред тебе, вели министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕиас, во интервју за грчката државна телевизија ЕРТ во однос на последните случувања во преговорите меѓу Македонија и Грција, јави дописничката на МИА од Атина.

Тој се надева дека пробој во ситуацијата ќе се постигне во следните неколку денови

– Имам чувство дека раководството во нашата земја има пријател на север, раководството во Скопје сега, кога треба да завршиме со ова, ги сфати големите тешкотии што постојат за имплементација на договорот и ова одигра улога да сака одново да го разгледа договорот, да разговара за одредени појаснувања за самиот договор, но длабоко сум убеден и се надевам дека ова, набргу, за неколку дена ќе се надмине – рече Коѕиас.

Тој објасни дека тоа е негово чувство дека ќе се затвори прашањето, но истакна дека „никогаш не треба да се вели никогаш, сè додека не паднат потписите“ и изрази надеж дека тоа ќе се случи набргу. Додаде дека 5-10 дена порано или подоцна, не прават голема разлика.

Како што јави дописничката на МИА од Атина, министерот за надворешни работи на Грција не сакаше да открие кое е договореното име бидејќи „тоа е вклучено во пакетот и ќе треба да го објават двете влади, односно двајцата премиери“.

Од пакетот пет имиња предложени од медијаторот Метју Нимиц, Коѕиас рече дека во игра се три („Република Северна Македонија“, „Република Горна Македонија“ и „Република Нова Македонија“), откако „Република Македонија (Скопје)“ било отфрлено од грчка, а „Република Вардарска Македонија“, од македонска страна.

Во однос на договорот, шефот на грчката дипломатија откри дека е на 20 страници, на почетокот бил 17, потоа стигнал до 19, за конечната верзија да биде на 20 страници.

За ратификацијата и имплементацијата на договорот, рече дека ќе се следат конкретни чекори, како што се ратификација во македонското Собрание, па референдум и уставни промени, а потоа зелено светло од грчкиот Парламент.

– Најпрво потребна е ратификација на договорот во Собранието во Скопје. Самото Скопје, не ние, решаваат да одржат референдум, сакаат да одржат референдум. Референдумот не го наметнуваме ние, не го бараме ние, не го наметнува никој, тоа е политичка одлука, да се задржи даденото ветување и ние, од наша страна целосно ја почитуваме оваа одлука. Ние треба да го разбереме следното: тоа за нив не е само еден едноставен компромис, тие ќе го сменат името на нивната држава. И тоа колку што знам, во историјата само еднаш се има случено во централна Европа, со Австро-Германците – рече Коѕиас.

Тој оцени дека ако договорот се склучи набргу, во македонското Собрание ќе стигне во следните седмици, референдумот веројатно би бил на есен, додека пак по референдумот, би се направиле уставни промени.

– Мислам дека ако помине на референдумот, тогаш и претседателот на пријателската земја и пратениците ќе ја земат предвид народната волја. Мислам дека тоа е една обврска – вели шефот на грчката дипломатија во однос на тоа каков би бил ставот на македонскиот претседател и опозициските партии.

На прашањето кога договорот би пристигнал во грчкиот Парламент, Коѕиас објаснува дека „договорот ќе ги предвидува предусловите за ратификација и дека нема да може да биде пред референдумот во Скопје“.

Министерот за надворешни работи на Грција, прашан за тоа дали постои можност да се направат промени во договорот, вели дека „сѐ што требаше да се направи, е направено“ и објасни дека со неговиот македонски колега во неделата вечерта на средбата во Брисел, до раните утрински часови одново го разгледале договорот завршен два дена претходно во Њујорк и стигнале до промените што требало да се направат.

Во однос на специјалниот претставник на ОН во разговорите за името, шефот на грчката дипломатија рече дека „Нимиц се наоѓа пред најголемиот успех во неговиот живот, бидејќи ќе заврши нешто на кое работи 25 години“.

Како што јави дописничката на МИА од Атина, министерот за надворешни работи на Грција во синоќешното опширно двочасовно интервју на грчка државна телевизија ЕРТ, говореше за грчките влади во минатото што го прифатиле предлогот Македонија – Скопје, за македонскиот јазик признат во ОН уште во 1977, за предлогот Илинденска Македонија, што беше отфрлен од грчка страна, за ставот на опозициските партии кај јужниот сосед, но и за како што рече „демократското право на Каменос да не гласа“ за договорот во грчкиот Парламент.