Македонија ја оствари децениската амбиција за НАТО – потпишан Протоколот за пристапување


Брисел, 6 февруари, 2019 - 11:42 (META) 

Со потпишувањето на Протоколот за пристапување на Македонија во НАТО од страна на постојаните претставници на земјите – членки во Брисел, денеска Македонија стана дел од НАТО, но не како полноправна членка. Се до ратификацијата на Протоколот од парламентите на сите земји-членки, земјава ќе учествува на сите состаноци, но без право на глас и не ќе може да учествува во некои средби за кои е потребно дополнителна потврда на капацитетите.

Во церемонијата што почна во 11.02 часот, со влегување во салата на Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг и македонскиот министер за надворешни работи Никола Димитров, обајцата рекоа дека овој чин е завршување на еден долг пат и сериозен напредок за Македонија и за стабилноста на регионот.

-Премиерите на двете земји, Заев и Ципрас лани го потпишаа Договорот од Преспа, за долгорочна стабилност. Тоа беше почеток на долгиот пат што не донесе тука. Не беше лесен пат, имаше предизвици и компромиси, но одлуката да се гради соработка донесе вистински резултати. Повеќе стабилност во регионот ќе донесе стабилност во пошироката заедница.Чекавме долго време да ве примиме. Долго време придонесувате во НАТО. Потпишувањето на Протоколот за пристапување е почеток на процесот наратификација и се надевам дека тој ќе се одвива мазно и дека наскоро ќе ве примиме како полноправна членка – рече Столтенберг.

Димитров, во своето обраќање потсети на патот на Македонија кон НАТО и порача дека Македонија се покажала како конструктивна земја во развивање на соработката и надминување на проблемите. И покрај пофалбата за храброста на премиерите на Македонија и Грција, Заев и Ципрас, Димитров топло се заблагодари и на бугарскиот премиер Бојко Борисов, за кого рече дека заедно со неговата влада многу ја помагале Македонија, пред се со потпишувањето на Договорот за добрососедство меѓу Македонија и Бугарија.

– Ова утро слетав од Вашингтон, имам џет лег и полн сум со емоции, имајте трпение за мене. Ова беше долго патување. Во 2000 година ја потпишавме Изјавата од Вилнус. Македонија, наскоро Северна Македонија, по стапување на сила на амандманите на Уставот, е последната од потписничките што влегува во НАТО. Ова беше тежнеење на многу генерации и должност на нашата генерација. Ова е заслуга на владите кои поплочија пат за историско помирување, на премиерите на Македонија и Грција, Заев и Ципрас. Сакам да му оддадам признание и на бугарскиот премиер Бојко Борисов, кој исто не охрабри со договорот со Бугарија да одиме во овој дел. Во филмот Лоренс од Арабија има една изрека „Ништо не е напишано, но ќе се испише“. За нас НАТО е надминување на границата на извесноста. За нас НАТО е многу вредности. Ова е семејство што се обидува да го направи нашиот свет многу побезбеден, а овој процес нас не направи позрели. Она што го постигнавме заедно со нашите соседи, покажавме дека може да надминеме проблеми. Патувањето не е завршено, но нема да чекориме сами, имаме 29 пријатели и сојузници, ќе се фокусираме на она што ветивме дека  ќе го направиме во поглед на реформите и зајакнувањето на капацитетите на армијата. Земјата е силна колку што е силна нејзината војска, земјата е силна колку демократичноста на нејзините институции, но и колку што има пријатели. Во однос на земјава мојата нација е многу силна – рече Димитров.

На крајот на потпишувањето, со Албанија како прва, според абецедниот ред на англиски јазик, Столтенберг како свечен гест на Димитров му го врачи пенкалото со кое, сите 29 постојани претставници на земјите членки го потпишаа Протоколот. На тоа уследи бурен аплауз од сите присутни.

Прва што ќе учествува официјално на средба на НАТО ќе биде министерката за одбрана Радмила Шекеринска, во текот на следната седмица.

Потпишувањето на протоколот се следеше и во Медиа центарот на македонската влада, каде покрај новинарите и владиниот портпарол Миле Бошњаковски беше и заменик-министерот за надворешни работи и Андреј Жерновски и министерот Едмонд Адеми задолжен за дијаспората.


Никола Димитров во дводневна посета на Вашингтон


Скопје, 4 февруари, 2019 - 10:43 (META) 

Министерот за надворешни работи Никола Димитров, денеска и утре ќе престојува во работна посета на Вашингтон, САД, каде ќе има средби со претставници на американската администрација, Конгресот и тинк-тенк заедницата.

Димитров ќе се обрати на  трибина посветена на иднината на Македонија и Југоисточна Европа, организирана од Атлантскиот совет на САД.

Исто така, на покана на државниот секретар на САД, Димитров со делегација од Македонија ќе учествува на Министерскиот состанок на Глобалната коалиција за борба против ИСИС, на кој ќе се разговара за резултатите од повеќегодишните напори и соработката во рамките на Коалицијата за борбата против ИСИС во Ирак и Сирија, како и за идните чекори за стабилизација и одржување на мирот во регионите.


Собранието ја отфрли интерпелацијата за Димитров


Скопје, 30 јануари, 2019 - 10:00 (META) 

Собранието синоќа со 59 гласа „против“ и 20 гласа „за“ не ја прифати поднесената интерпелација од опозицијата за министерот за надворешни работи Никола Димитров.

Опозицијата го обвини Димитров дека ја извршува функцијата несовесно, нестручно и спротивно на македонските интереси и оти со потпишаните договори со Бугарија и Грција се загрозуваат македонските интереси.

Во завршното обраќање министерот Димитров ги повика пратениците заеднички да се фокусираат на приоритетите и да разговараат за работи што се вредни за расправање.

– Ние конечно се исправаме на нозе. Порано или подоцна со мудра политика, помалку навреди и повеќе заедништво, мислам дека ќе светлината ќе ја победи темнината. Да се расправаме за работи што се очигледно вредни за расправање – од даночна политика, состојбите во економијата. Дајте заедно да си се фокусираме, да си имаме приоритети и да не биде прашање на живот или смрт кој ќе победи, а кој нема да биде на власт. Мислам дека сега е времето тој чекор да го направиме – рече Димитров во Собранието.


Македонија во февруари првпат „на столче во НАТО“


Скопје, 28 јануари, 2019 - 17:40 (META) 

Состанокот на министрите на земјите-членки на НАТО за одбрана, што ќе се одржи во Брисел на 13 и 14 февруари, е првиот состанок на кој Македонија „ќе седне на столчето во НАТО“, односно на кој ќе учествува како земја-пристапничка на Алијансата, но сè уште без право на глас. Оваа или следната недела НАТО и Македонија треба да го потпишат Протоколот за пристапување на земјата кон Вашингтонскиот договор, практично анекс на оригиналниот основачки документ од 1949 година, со кој Македонија ќе стане 30. членка на Северноатлантската алијанса.

– Оваа недела или на почетокот на идната треба да се потпише Протоколот за НАТО. Потоа тој треба да се врати во грчкиот Парламент на ратификација. Штом се ратификува во грчкиот Парламент, ќе го добиеме столчето во Алијансата. И тогаш стапуваат во сила уставните измени и другите одредби од Преспанскиот договор – изјави министерот за надворешни работи Никола Димитров по денешната средба со својот литвански колега Линас Линкевичиус.

Линкевичиус, пак, најави дека неговата земја ќе биде меѓу првите кои што ќе го ратификуваат протоколот.

– Литванија ќе биде меѓу првите земји што ќе го потпише Протоколот за пристапување на Македонија во НАТО, со што ќе се овозможи и заокружување на Спогодбата од Вилнус од 2000 година како Декларација за меѓусебна поддршка и солидарност во евроатлантските интеграции, бидејќи Македонија е последната држава од таа група која сега влегува во Алијансата – изјави Линкевичиус.

Минатата недела чешкиот министер за надворешни работи Томаш Петричек најави дека неговата влада денеска „ќе предложи Република Северна Македонија да го потпише пристапниот протокол за НАТО“, а забрзување на процедурата најави и Словенија.

Протоколот за пристапување треба да го ратификуваат сите 29 членки на НАТО, што би требало да заврши до крајот на годината. Целата процедура за прием, која завршува кога одлуката за пристапување ќе му се предаде на американскиот Стејт департмент, „чуварот“ на Вашингтонскиот договор, се очекува да заврши најдоцна до средината на следната година.


Столтенберг му одговори на Димитров, Пристапниот протокол за НАТО се подготвува


Скопје, 28 јануари, 2019 - 16:28 (META) 

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, денеска испратил возвратно писмо до министерот за надворешни работи Никола Димитров, со кое го потврдува приемот на писмото што шефот на македонската дипломатија го упати до Столтенберг на 21 јануари. Во тоа писмо Димитров искажува подготвеност „земјата да ги прифати и почитува обврските и заложбите за членство на Република Македонија во НАТО, содржани во Вашингтонскиот договор и Студијата за проширување на НАТО од 1995 година, формално изразувајќи интерес за добивање покана за пристапување кон НАТО“.

Во писмото од Генералниот секретар на НАТО, се истакнува дека во подготовка е Пристапниот протокол кој треба наскоро да биде потпишан од постојаните претставници на земјите членки на НАТО, а на церемонијата ќе биде поканет и министерот за надворешни работи Димитров.

Со потпишувањето на Пристапниот протокол, започнува следната фаза од пристапниот процес, по што следи ратификација на Протоколот во националните парламенти на земјите членки на Алијансата.


Димитров од 16 до 18 јануари во посета на Турција


Скопје, 16 јануари, 2019 - 9:57 (META) 

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров од 16 до 18 јануари ќе престојува во работна посета на Турција, информираат од МНР.

Димитров ќе се сретне со својот турски колега Мевљут Чавушоглу, со министерот за одбрана, Хулуси Акар како и со други високи државни претставници на Турција. Тој ќе има средба и во Големото народно Собрание на Република Турција.

„Во фокусот на средбата со министерот Чавушоглу, ќе биде зајакнувањето на севкупните билатерални односи, унапредувањето на заемната соработка, како и размената на ислења за повеќе актуелни регионални прашања. Се очекува, министрите Димитров и Чавушоглу да го потпишат Меморандумот за соработка меѓу министерствата за надворешни работи на Република Македонија и Република Турција за соработка во областа на информатичките технологии и дипломатските архиви“, соопштуваат од МНР.


Заев – Туск: Ако се продолжи со ова темпо, ќе се надомести изгубеното време за ЕУ-интеграција


Брисел, 19 декември, 2018 - 17:10 (META) 

Премиерот Зоран Заев, придружуван од министерот за надворешни работи, Никола Димитров ја започна работната посета на Брисел со средба со претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск.

На средбата било констатирано дека определбата за решавање на крупните политички прашања со соседите и носењето на реформите во клучните области правосудството, безбедносните служби, јавната администрација, медиумите, борбата против корупцијата, ја поставиле Македонија на вистинскиот пат во европските интеграции.

„Пораката е дека ако Македонија продолжи со ова темпо, ако се реализира Договорот од Преспа и ако има имплементација на клучните реформски приоритети, може да надомести дел од изгубеното време во интеграцискиот процес и со право да се надева на почеток на преговорите во јуни 2019 година“, информираат од Владата.

Заев на средбата со Туск информирал дека државата напорно работи за целосно исполнување на Договорот од Преспа и очекува еднакво залагање и кај Грција.

„Очекуваме, со двотретинска поддршка во Парламентот, до крајот на јануари 2019 година, да имаме усвоени уставни амандмани, што ќе го заокружат процесот кај нас и ќе овозможат Грција да го започне процесот на ратификација на Договорот од Преспа и на усвојување на протоколот за пристапување кон НАТО. Процесот на зачленување во НАТО е наш фокус во 2019 година. Исто така напорно работиме на клучните реформски приоритети, што излегоа како порака од Европскиот совет во јуни 2018, како услов за ефективен почеток на преговорите за членство во ЕУ, во јуни 2019 година. Знаеме дека имплементација е важна во процесот и правиме се да ја осигураме, посебно во делот на владеењето на правото“, изјавил Заев.

Заев, работната посета на Брисел ја продолжува со работен ручек на лидерите на државите од Западен Балкан, со високата претставничка за надворешна и безбедносна политика на ЕУ, Федерика Могерини.


ВМРО-ДПМНЕ поднесе интерпелација за Никола Димитров


Скопје, 18 декември, 2018 - 16:42 (META) 

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска на својот фејсбук профил соопшти дека поднеле интерпелација за, како што наведува, „најнеуспешниот министер за надворешни работи Никола Димитров“.

„Никола Димитров со Заев донесоа капитулантски договор! Понижување и разградување на Македонските национални и државни интереси! Димитров кажа дека Македонците биле нација со комплекс! Нема датум за преговори со ЕУ. Македонската дипломатија исто како и државата е прикована на дното. Поднесовме интерпелација за најнеуспешниот министер за надворешни работи. За да престане срамот, за да македонскиот углед не продолжи да се урива“, пишува Мицкоски.

Тој додава дека во собраниската дебата за време на интерпелацијата ќе се зборува за фактите кои, како што вели, ќе го разобличат неговото делување.


Шекеринска во Брисел: Македонија заслужи да ги почне преговорите со ЕУ


Брисел, 4 декември, 2018 - 13:25 (META) 

Вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска денеска во Брисел учествуваше на конференција за односите помеѓу ЕУ и Западен Балкан, посветена на проширувањето на Унијата, интеграцијата и предизвиците од трансформацијата на земјите од регионов.

На самитот, Шекеринска зборуваше на првата сесија насловена како „ЕУ-Западен Балкан: се уште комплицирано“. Таа истакна дека членството во ЕУ не е само да се пополнат графите за бараните услови туку е всушност трансформацијата на општеството.

„Вистинската трансформација во повеќето земји од Централна и Источна Европа се одвивала за време на пристапниот процес. Значи, она што го бара Македонија е да почне тој процес на преговори“, нагласи таа.

Во рамки на работниот престој во Брисел, Шекеринска синоќа имаше работна вечера заедно со министерот за надворешни работи Никола Димитров и НАТО амбасадорите, а за утре е предвидена средба со високата претставничка на ЕУ за надворешна и безбедносна политика, Федерика Могерини.

На средбата ќе биде направен пресек на состојбите во евроинтегративните процеси и актуелните прашања во земјава.


Димитров: Иронија и парадокс е земја-членка на ЕУ да му даде заштита на осуденик


Скопје, 21 ноември, 2018 - 12:21 (META) 

Иронија е и парадокс земја-членка на ЕУ да му даде заштита на осуденик, рече министерот за надворешни работи Никола Димитров на денешната заедничка прес-конференција со неговиот колега од Данска, Андерс Самуелсон.

Тој додаде дека Македонија во решавањето на случајот со унгарските власти, ќе инсистира на почитување на владеење на правото и ќе ги земе предвид сите национални интереси вклучувајќи го и интересот за добри односи со Унгарија

– Мислам дека во речниците, случајот за Груевски може да се води под иронија и парадокс, бидејќи се работи за човек под чие што владеење Европската комисија ја дефинираше Македонија како заборена држава. Имаме заклучок од Советот за општи работи од јуни годинава, каде се бара правна разврска и одговорност за индициите за кривични дела што произлегуваат од прислушкуваните разговори поддржани од Европскиот совет. И сега Македонија како земја кандидат прави се, во државата да владее правото. И навистина е иронија и парадоксално што човек што има пресуда, осуденик кој што се соочува и со четири други обвиненија и со пет истраги да најде заштита и добие азил во земја членка. Ова е проблем за Македонија, меѓутоа е проблем и за ЕУ и за кредибилноста на принципот на владеење на правото во ЕУ. Ние имаме еден сложен терен сега и ќе ги земеме во предвид сите наши интереси меѓу кои и интересот за добри односи со Унгарија во решавањето за тоа што ќе правиме и како ќе правиме – рече Димитров.

Тој најави дека со неговиот унгарски колега Петер Сијарто ќе имаат средба на маргините на министерскиот состанок на НАТО на 4 и 5 декември, на кој што отворено  ќе разговараат за овој случај.

Запрашан, дали постои опасност и други земји да го следат овој пример на Унгарија, да ги прифатат нејзините приговори во однос на состојбата со правосудството и да не блокираат на нашиот пат кон ЕУ и НАТО, Димитров рече дека Македонија ќе инсистира на своите принципи и државниот интерес.

– Не сè што се случува е по наша волја. Наше е да инсистираме на принципите, да објаснуваме. Кој било што ја следел ситуацијата во Македонија и сите извештаи од 2015 наваму, ќе знае да процени, а тоа меѓу другото и се случува, изјавата на Хан и ставот на Вашингтон. Ќе работиме на тоа да се држиме до нашите принципи и нашиот државен интерес – вели Димитров.