!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Девет загинати и 10 повредени при експлозија на резервоар за гас во Нигерија


Абуџа, 17 јули, 2017 - 11:41 (META) 

Најмалку девет лица загинаа, а 10 добија тешки повреди при експлозија на резервоар за гас во комплекс за гориво на југозападот на Нигерија.

Засега нема објаснување како дошло до експлозијата во објектот на нигериската компанија „Линк оил анд гас“ во Калабара, соопшти полицијата.

– Засега е потврдена смртта на девет лица, а многумина добиле различни изгореници и во моментов се на лекување во локалната болница – соопшти портпаролот на полицијата.

Според очевидци, би можело да се очекува бројот на загинатите да се зголеми.

Како што се наведува, експлозиите на гас се чести во Нигерија, најголемиот африкански произведувач на нафта, затоа што нафтата се транспортира по лоши патишта, во камиони кои се во лоша состојба.

Несреќите редовно се случуваат бидејќи крадците често ги оштетуваат гасоводите.


ОН: Без финансиска помош, повеќе од милион лица во Нигерија ќе остане без храна


Женева, 15 април, 2017 - 14:38 (META) 

Доставувањето храна за повеќе од еден милион луѓе во Нигерија ќе биде прекинато доколку не се исполни ветеното финансирање од меѓународната заедница, соопшти денеска заменик-координаторот за хуманитарна помош при ОН, Петер Лундберг.

– Без доволно финансирање, Светската програма за храна ќе ја намали својата најважна поддршка – изјави Лундберг, додавајќи дека во северниот дел на Нигерија половина милион деца страдаат од глад.

Тој истакна дека се потребни 242 милиони долари помош за следните шест месеци, за да им се помогне на 1,8 милиони луѓе.


Спречен напад на Боко харам на амбасадите на САД и на Британија во Нигерија


Абуџа, 12 април, 2017 - 16:57 (META) 

Претставници на безбедносните сили на Нигерија соопштија дека спречиле обид на припадник на терористичката група Боко харам, блиска до Исламска држава, да изврши напад на амбасадите на САД и на Велика Британија.

Нигериските власти соопштија дека кон крајот на минатиот месец е разбиен синџир на терористи кои „усовршувале планови за напад“ на амбасади и на „други мети кои се од интерес за Западот“ во главниот град, Абуџа.

Во соопштението не се откриваат детали, но се наведува дека пет осомничени се уапсени.


Нигериската војска „случајно“ бомбардирала бегалски камп, повеќе од 100 загинати


Абуџа, 17 јануари, 2017 - 20:20 (META) 

Авион на нигериската војска во акција против Боко харам „случајно“ бомбардирал бегалски камп, при што биле убиени повеќе од 100 бегалци, соопштија нигериските власти.

Командант Лаки Ирабор потврди дека владин авион по грешка бомбардирал бегалски камп во североисточната област Ран, во близина на границата со Камерун.

Во бомбардирањето се повредени повеќе бегалци и хуманитарни работници, меѓу кои и персонал на организацијата „Лекари без граници“ и на Црвениот крст.

Претставниците на државата Борно помагаат во координација и во евакуација на повредените.
Ова е првпат нигериските претставници да признаат ваква грешка.


Нигерија: 20 лица загинаа при напад на Боко харам врз воена база


Абуџа, 9 јануари, 2017 - 10:22 (META) 

Пет нигериски војници загинаа при напад кој припадници на исламистичката група Боко харам го извршија врз воена база во североисточниот дел на Нигерија, соопшти портпаролот на армијата.

Нападот бил извршен во саботата навечер, во Буни Јади, во нигериската држава Јобе. Во престрелката, како што соопшти нигериската армија, убиени се повеќе од 15 припадници на екстремистичката група.

Во изминатите седум години, откако Боко харам ја почна вооружената борба за создавање исламистичка држава на северот на Нигерија, убиени се околу 15.000 лица, а повеќе од два милиони ги напуштија своите домови.


Ослободени 1.800 заробеници на Боко харам во Нигерија


Абуџа, 22 декември, 2016 - 11:17 (META) 

Нигериската војска ослободила 1.800 цивили од екстремистичката група Боко харам и заробила повеќе од 500 припадници на групата во изминатата седмица во шумата Самбиса, упориште на екстремистите од североистокот на земјата, соопшти висок воен претставник.

Војската спроведува операции во шумата Самбиса која се простира на повеќе од 1.300 квадратни километри во државата Борно, каде борци на групата побегнале по воените порази.

– Во операции во период од 14 до 21 декември, вкупно 1.880 цивили се спасени од енклавите на Боко харам – соопшти генерал Лео Ирабор по прес-конференцијата во главниот град на државата Борно, Мајдугуриј.

Тој рече дека продолжуваат операциите во рамки на кампањата што војската ја поведе минатата година за да ги протера екстремистите од овие области.


Нигерија: Ослободена група киднапирани девојчиња од училиште во Чибок


Абуџа, 13 октомври, 2016 - 20:02 (META) 

Дваест и едно од девојчињата што пред две години беа грабнати од милитантите на Боко харам од училиште во градот Чибок, на североистокот на Нигерија, се ослободени, соопшти денеска портпаролката на нигерискиот претседател, Гарба Шеху, пренесува „Би-би-си“.

Шаху изјавила дека ослободувањето на девојчињата е резултат на преговорите меѓу властите и исламистичките милитанти.

Портпаролката на претседателот на Нигерија, Мухамаду Бухари, исто така на „Твитер“ објави дека Меѓународниот комитет на Црвениот крст и швајцарската влада учествувале како посредници во преговорите со Боко харам, кои, како што додала Шеху, продолжуваат и понатаму.

Девојчињата кои се очекува да пристигнат во главниот град на Нигерија, Абуџа, ќе бидат прегледани од тим лекари и психолози, соопштил министерот за информации, Лаи Мохамед.

Милитантите на Боко харам во април 2014 година киднапираа повеќе од 270 девојчиња од училиште во Чибок. Киднапирањето на девојчињата беше осудено од целиот свет и ја поттикна една од најголемите кампањи на социјалните мрежи, за нивно ослободување.


Исламистите на Боко харам убиле 10 и киднапирале 13 лица


Абуџа, 22 август, 2016 - 10:49 (META) 

Нигериската исламистичка група Боко харам во саботата убила 10 и киднапирала 13 лица во селото Кубриву во близина на Чибока, каде милитантите од 2014 година држат повеќе од 200 ученици, соопштија синоќа селаните.

Очевидците велат дека борците на Боко харам во саботата навечер  дошле во селото и почнале да пукаат по селаните кои спиеле, да ги пљачкаат и да ги палат нивните куќи, по што побегнале со 13 жени и деца.

– Борците на Боко харам дојдоа на четири мотоцикли, по тројца на еден, и почнаа да пукаат во куќите во кои луѓето спиеја. Запалија сè откако ги зедоа резервите со храна и стоката и киднапираа жени и деца – рече Лука Дамина, жител на соседното село.


Уапсен лидерот на исламистичката група Ансару во Нигерија


Абуџа, 4 април, 2016 - 12:02 (META) 

Нигериската војска уапсила лидер на милитантната група Ансару, која е фракција на организацијата Боко харам, соопштија нигериските власти.

Ансару се смета за одговорна за киднапирање и за убивање лица од Западот.

Американскиот Стејт департмент во 2012 година го стави лидерот на Ансару, Халид ал Барнави, на црната листа како еден од тројцата милитанти поврзани со Боко харам и со североафриканското крило на Ал каеда.

Портпаролот на нигериското министерство за одбрана, генерал Рабе Абубакар, рече дека Ал Барнави е уапсен на 2 април во Локоџа, главниот град на централната нигериска држава Коги.

Генералот додаде дека одреден број борци на Боко харам им се предале на нигериските сили.


Ослободени 829 заложници на Боко харам во Нигерија


Абуџа, 25 март, 2016 - 11:18 (META) 

Припадниците на нигериската армија ослободила 829 заложници на исламистичката група Боко харам и протерала бунтовници од повеќе села во нестабилниот североисточен дел на земјата, соопшти нигериската војска.

Портпаролот на војската, Сани Усман, соопшти дека војниците го ослободиле подрачјето Кала Балге и убиеле 22 терористи.

– Војниците, исто така, ослободиле 309 лица кои терористите ги држеле како заложници – соопшти портпаролот.

Војската ги нападнала бунтовниците и во селото Кусума, каде ослободила уште 520 заложници. Во акцијата се убиени тројца бунтовници, а еден е заробен.

Во насилствата на исламистичките бунтовници од групата Боко харам, од 2009 година досега, на северот на Нигерија се убиени 17.000 лица, повеќето муслимани.