!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Поројниот дожд поплави делови од Истанбул


Истанбул, 18 јули, 2017 - 17:44 (META) 

Поројните дождови предизвикаа поплава во Истанбул, јавуваат турските медиуми, наведувајќи дека сообраќајот во градот е целосно парализиран.

Весникот „Хуријет“ наведува дека жителите во приградските населби се евакуираат со чамци, додека луѓето што живеат во висококатници останале блокирани во своите домови.

Поплавени се и неколку станици на подземната железница, додека тунелот кој минува под Босфор привремено бил затворен за сообраќај.

Невремето почнало доцна синоќа, а турските медиуми наведуваат дека ваков пороен дожд не е забележан во Истанбул во последните 32 години.

Министерот за транспорт, Ахмет Арслан, ја опиша ситуацијата како катастрофална, но рече дека засега нема извештаи за жртви.


На Ситонија се утврдуваат штетите од поплавите


Солун, 18 јули, 2017 - 11:21 (META) 

На Ситонија, вториот крак на грчкиот полуостров Халкидики, времето и денеска е студено и со силен ветер, иако на некои места има и сонце. Во некои места нема вода поради дефектите. Исто така, се стравува и од појава на зарази, поради тоа што во гратчето Торони, кое беше поплавено, канализацијата е решена со септички јами. Фотографиите од таму покажуваат заглавени автомобили, пропадната улица и поплавени куќи.

Подрачјето беше погодено од силно невреме вчера.

Во Неос Мармарас нема вода, а според некои туристи, се очекува дефектот да биде отстранет во текот на денот.

На првиот крак, Касандра, во Полихроно и во Ханиоти, од претпладнево е сончево, исто како во Неос Мармарас, но се стравува дека невремето Медуза со силни врнежи, грмежи и со силен ветер, кое вчера зафати голем дел од Грција, ќе продолжи и во наредните два дена.


Невреме во Грција: Македонско семејство се јавило во конзулатот во Солун, но не е во опасност


Скопје, 17 јули, 2017 - 16:34 (META) 

Поројните дождови што ја погодија цела Грција предизвикаа поплави по патиштата. Од невремето поплавен е патот Лариса – Козани и Ситонија, вториот крак на Халкидики, односно местата Торони, Порто Куфо и Тристиника.

Надојдената вода ги поплави паркираните возила, а десетина туристи беа заглавени. Грчките власти денеска ги евакуираа туристите, а според податоците на македонското МНР, меѓу нив нема македонски државјани.

Од МНР соопштија дека македонско семејство кое е на летување во Торони се јавило во конзулатот во Солун, но дека неговите членови не се во опасност.

Врнежите и силниот ветер во Ситонија би требало да престанат утре напладне.

Од МНР велат дека во македонскиот конзулат во Солун функционира дежурен мобилен телефон, +306987200410, на кој македонските граѓани во Грција можат да се обратат за помош.

Видеото подолу е од Торони.


Невреме предизвика хаос во Феникс


Финикс, 17 јули, 2017 - 10:36 (META) 

Силно невреме го зафати Феникс, главниот град на сојузната американска држава Аризона, предизвикувајќи прекин на снабдувањето со електрична енергија, поплави на дел од патиштата и пренасочување на авионските летови.

Летовите се пренасочени од меѓународниот аеродром „Феникс скај харбор“ кон аеродромите во Мес, Тускон и во Лас Вегас. Весникот „Аризона репаблик“ јавува дека околу 6.000 домови останале без струја.

Одделот за транспорт на Аризона соопшти дека поплавени се делови од автопатот Интерстрејт 10 и ги советува возачите да возат бавно или да го избегнуваат, ако е возможно.

Американската Национална метеоролошка служба предупреди дека и денеска се очекува невреме.


Претпладне ќе биде сончево, а попладнево ќе има невреме


Скопје, 15 јули, 2017 - 10:20 (META) 

Претпладнево времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Попладне, претежно на југот и истокот од земјава ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи. На места е можно процесите да бидат поинтензивни со појава на град и засилен ветер, вели прогнозата на Управата за хидрометеоролошки работи.
УВ ќе биде 7.

Максималните дневни температури ќе се движат од 23 Целзиусови степени на крајниот запад на земјава, преку 28 во Охридско-струшкиот Регион, за каде исто така е прогнозирано невреме, до 33 степени во Демир Капија. Во Скопје највисоката температура ќе изнесува 32 Целзиусови степени.

Утре ќе биде облачно со врнежи од дожд, кои во јужните делови се очекува да бидат поројни и пообилни (над 30л/м2). Локални врнежи од дожд се уште ќе има и в понеделник претпладне.

Утре и в понеделник ќе дува повремено засилен северен ветер, а температурата значително ќе се намали. Најсвежо ќе биде утре, кога максималната температура на повеќето места ќе биде малку над 20 степени, прогнозира УХМР.


Претпладне сончево и топло, попладне нестабилно со дожд и со грмежи


Скопје, 2 јули, 2017 - 8:58 (META) 

Денеска времето во Македонија претпладне ќе биде сончево и топло, со умерена облачност и со слаб до умерен ветер од променлив правец. Попладне и во вечерните часови од север ќе се спушта посвежа воздушна маса која ќе предизвика нестабилно време со поројни врнежи од дожд и со појава на грмежи, а локално ќе има услови за појава на невреме.

Утринската температура се движи од 16 до 23 Целзиусови степени, а дневната ќе достигне од 31 до 40 степени. УВ-индексот ќе биде со вредност 8.

Во Скопје се очекува слично време, претпладне сончево и топло со слаб до умерен ветер од променлив правец, а попладне нестабилно со дожд и појава на грмежи. Дневната температура во главниот град ќе достигне до 35 Целзиусови степени.

Утре, како што најавуваат синоптичарите, ќе преовладува променливо и посвежо време со локален дожд. Ќе дува засилен ветер од северен правец, кој ќе предизвика значително опаѓање на дневната температура, која ќе се движи од 21 до 29 Целзиусови степени.


Топол ден, но со услови за невреме


Скопје, 27 јуни, 2017 - 9:44 (META) 

Времето денеска ќе биде претежно сончево и топло, а попладне ќе има услови за изолирана нестабилност со краткотраен пороен дожд и со грмежи, особено во источните и во јужните делови од земјава, вели прогнозата на Управата за хидрометеоролошки работи.

Ќе дува слаб до умерен ветер од западен и од југозападен правец. УВ-индексот ќе биде 9.

Максималната температура ќе се движи од 26 Целзиусови степени на крајниот планиски предел на западот на Македонија, преку 30 степени во Малешевријата до 31 степен во Охридско-струшкиот Регион и на крајниот североисток од земјава. Максималната температура во Пелагонија ќе биде 33 Целзиусови степени, 36 степени во Скопје и на југоистокот на земјата и до 37 степени во централниот дел на Македонија.


Покрај Чавков и Атанасовски, Владата разреши и други директори


Скопје, 17 јуни, 2017 - 11:46 (META) 

На седницата вчеравечер, покрај донесувањето одлука до Собранието да се достави предлог за разрешување на јавниот обвинител Марко Зврлевски и за избор на новите директори на Бирото за јавна безбедност и на Управата за безбедност и контраразузнавање, Владата направи уште неколку смени на директори и на управни одбори и донесе мерки за одредени ситуации.

Владата на вчерашната седница постави нови директори и на УЈП и на Агенцијата за храна и ветеринарство. За директорка на УЈП е именувана Сања Лукаревска, а за директор на Агенцијата за храна и ветеринарство е именуван Зоран Атанасов.

Владата, исто така, ги разреши членовите на управниот одбор на шумскиот резерват „Јасен“, а за нови членови ги именуваше Марјан Даскаловски, Зоран Наков, Ирена Станкоска, Ристо Спасовски и Илми Селмани.

За в.д. директор на Државниот просветен инспекторат е именуван Томе Спировски. Разрешена е в.д. директорката Надица Николоска, поради тоа што е констатирано дека ѝ е истечен мандатот од 9 мај 2017 година.

Од вршител на должноста директор на Државниот инспекторат за локална самоуправа, на негово барање, е разрешен Ванчо Шехтански.

Покрај тоа, донесена е одлука да се овозможи бесплатна услуга, одмор и рекреација на деца од семејства во социјален ризик и на деца корисници на посебен додаток за ова лето.

Владата ја разгледала и ја усвоила информацијата за штетите врз земјоделски култури од невремето на 14 јуни во Скопскиот, Тетовскиот, Велешко-светиниколскиот, Кумановскиот, Штипскиот и во Гевгелискиот Регион. Задолжено е ресорното Министерство за земјоделство да формира комисии кои по поднесените барања од земјоделците ќе ја утврдат настаната штета. Рокот за поднесување на барањата е од 19 до 30 јули, а треба да се достауваат до подрачните единици на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство.

Владата, исто така, го усвоила предлогот на Министерството за образование за објавување конкурс за запишување студенти на прв циклус студии на студиските програми на Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“ во Скопје, во учебната 2017/2018 година. Донесена е и одлука за дополнителни квоти за запишување студенти, припадници на заедниците кои не се мнозинство во Република Македонија во прва година – прв циклус на студии, на јавните високообразовни установи на универзитетите „Свети Кирил и Методиј“ во Скопје, „Свети Климент Охридски“ во Битола, Државниот универзитет во Тетово, Универзитетот „Гоце Делчев“ во Штип, Универзитетот за информатички науки и технологии „Свети Апостол Павле“ во Охрид и Универзитетот „Мајка Тереза“ во Скопје, во учебната 2017/2018 година.


Силно невреме со интензивни врнежи на дожд и град го погоди Скопје


Скопје, 14 јуни, 2017 - 18:12 (META) 

Силно невреме со пороен дожд, силен ветер, грмотевици и со град со големина на орев попладнево го погоди Скопје.

Градот кој интензивно паѓаше десетина минути, предизвика оштетувања на автомобилите, а на неколку места од силниот ветер се забележани паднати дрвја.

Според синоптичарите, изразено нестабилната воздушна маса доаѓа од Косово. Управата за хидрометеролошки работи попладнево предупреди дека поради најавите за локален пороен дожд и грмежи можна е појава на одрони и на свлечишта. Се препорачува внимателно движење покрај суводолиците каде е можно брзо надоаѓање на вода.

„Особено треба да се внимава на локации каде водотеците и суводолиците се пресечени од патишта и разни премини и каде има какви било стеснувања на водните правци“, се вели во соопштението од УХРМ.

Според најавите, во вечерните и во ноќните часови се очекува променливо облачно време, а наместа ќе биде нестабилно со локален пороен дожд и со грмежи. Локално се очекува процесите да бидат поинтензивни, во форма на невреме, со интензивен пороен дожд, електрични празнења, засилен ветер и со услови за појава на град.


Нестабилно и посвежо време со пороен дожд и со грмежи


Скопје, 11 јуни, 2017 - 10:00 (META) 

Времето денеска ќе биде променливо облачно, нестабилно и посвежо, на повеќе места со пороен дожд и со грмежи, локално во форма на невремe. Попладне ќе дува умерен северен ветер.

Утринската температура ќе се движи од 9 до 16 Целзиусови степени, а дневната од 15 до 25 степени.

Во Скопје ќе биде променливо облачно, а попладне ќе дува умерен северен ветер. Утринската температура ќе достигне до 14 Целзиусови степени, а дневната до 23 степени.