!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

Грција побарала заем од Светската банка


Атина, 3 март, 2017 - 11:09 (META) 

Грција побарала заем од Светската банка, пренесува американскиот интернет-магазин „Политико“. Сумата засега не е јавно позната, а како што пишува „Политико“, извор од банката изјавил дека грчката влада побарала финансиска помош за да се справи со проблеми како долгогодишната невработеност и потребата за економски развој и социјална заштита.

Според „Политико“ и грчкиот весник „Катимерини“, грчката влада официјално не го потврдува барањето за заем, но преку последниот устен договор на состанокот на еврогрупата, на крајот на февруари наводно посочиле дека планираат да побараат заем од 3 милијарди евра за финансирање на програма за отворање 100.000 нови работни места.


Туманоска: Лицата со здравствени проблеми и Ромите се отфрлени од пазарот на трудот


Тетово, 21 февруари, 2017 - 19:14 (META) 

„Секој може и има право да биде вработен“ е насловот на панел-дискусијата што денеска се одржа на Државниот универзитет Тетово. На дискусијата беше презентиран проект наречен социјално менторство. Проектот ќе опфаќа обуки на лица кои се под ризик од социјална исклученост од пазарот на трудот.

– Ова категорија граѓани ќе бидат под надзор на центрите за вработување и за социјална работа. Ќе им се врши обука како да дојдат полесно до работа, преку воспоставување контакти со работодавците, но и со обуки за бизнис-планови – вели Деспина Туманоска од Институт за истражување и креирање политики.

Туманоска додаде дека во Македонија голем дел од невработените се лица кои општеството ги отфрла од пазарот на трудот. Најчесто во оваа категорија граѓани спаѓаат луѓето со здравствени проблеми и Ромите. Овој проект, според неа, кој е подржан од Европската Унија и Министерството за труд и социјална политика, ќе им помогне на лицата од оваа маргинализирана група да се вработат.

На денешната презентација на проектот, беа присутни и неколку невработени лица, меѓу кои и Јосиф Мицевски од гостиварско Тимчевиште, кој боледува од ретка кожна болест. Тој го поздрави проектот, кој, како што рече, ќе влијае кај работодавците, при вработување кај кандидатите да ја гледаат само професионалноста, а не нивната вера, нација или здравствена состојба.

– Јас сум бил повеќе од петнаесет пати на интервју кај работодавци, видоа дека боледувам од кожна болест и веднаш ме одбија. Сега, со овој проект, мислам дека нивната свест при вработување малку ќе се смени – изјави Мицевски.

Проектот ќе се спроведува во цела Македонија, а приоритет ќе имаат лицата од градовите каде има висока невработеност.


Затуроска: ВМРО-ДПМНЕ успеа да ја одржи економијата во правилна насока


Скопје, 16 февруари, 2017 - 14:58 (META) 

Македонската економија како и претходната година така и сега од страна на Европската комисија е оценета како стабилна, со прогнозиран пораст на домашниот бруто-производ од 3,2 проценти, што е еден од највисоките во Европа, изјави на прес-конференција Лилјана Затуроска од ВМРО-ДПМНЕ.

Таа додаде дека „во извештајот се прогнозира невработеноста да се намали на 22 проценти, што е идентична на таргетот на владата предводена од ВМРО-ДПМНЕ поставен за периодот до 2018 година.“

– Покрај вештачки креираната криза од страна на СДСМ која имаше и за цел да го отежни економскиот раст, ВМРО-ДПМНЕ успеа да ја одржи економијата во правилна насока и да обезбеди економска стабилност и просперитет – додаде Затуроска.


Стапката на невработеност во Шпанија, најниска во последните седум години


Мадрид, 26 јануари, 2017 - 12:26 (META) 

Стапката на невработеност во Шпанија на крајот од 2016 година паднала на 18,6 отсто, што е најниско ниво во последните седум години, соопшти денеска Националниот институт за статистика.

Бројот на невработените во последното тримесечје е намален за 83.000, на 4,2 милиони луѓе.

Во соопштението се наведува дека стапката на невработеност во текот на годината опаднала за 2,3 отсто. Шпанија, сепак, останува на второ место според бројот на невработени во Европска Унија, по Грција.

Невработеноста во Шпанија била на највисоко ниво по финансиската криза од 2013 година, кога 27 отсто од луѓето беа без работа.

Конзервативната влада на Маријано Рахој ја намали невработеноста и го постави економскиот пораст за свој приоритет, кога беше формирана во 2011 година.


ВМРО-ДПМНЕ: Кога СДСМ беше на власт, затвори 684 фирми и остави на улица 200.000 луѓе


Скопје, 4 јануари, 2017 - 15:10 (META) 

„Кога СДСМ беше на власт, затвори 684 фирми и остави на улица 200.000 луѓе. Денес зборуваат за субвенции, а кога беа на власт не дадоа ниту денар за фирмите“, се вели во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ на прес-конференцијата на Драган Тевдовски.

– Каде беше СДСМ со мерки и со предлози како конструктивна опозиција кога почна светската економска криза. Во тоа време, владата предводена од ВМРО-ДПМНЕ инјектираше во стопанството 350 милиони евра свеж капитал од Европската инвестициона банка, со кои беа поддржани малите и средни претпријатија и беа отворени илјадници работни места – велат од ВМРО-ДПМНЕ.

Од партијата додаваат дека „ќе го помогнат рестартирањето на претпријатијата што СДСМ ги одведе во стечај и ќе инјектираат нови 101 милион евра во стопанството“.


Миноски: СДСМ ветуваше нови вработувања, а вчера навести отпуштања во јавниот сектор


Скопје, 20 декември, 2016 - 15:15 (META) 

СДСМ пред изборите, на граѓаните им ветуваше просечна плата од 30.000 денари, повисока минимална плата, нови вработувања, зголемување на пензиите и тоа не еднаш, туку двапати годишно, а веќе вчера пропагираше отпуштања во јавниот сектор, намалување на платите и на пензиите – изјави членот на извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Кирил Миноски, на денешната прес-конференција.

– Кога беше на власт, СДСМ ги намали пензиите за осум проценти. Пензиите ги исплаќаа на рати, во три групи во месецот и постојано доцнеа. 200.000 граѓани беа избркани на улица и останаа без работно место. Стапката на невработеност изнесуваше 38 проценти, рекорд во светски размери – изјави Миноски.

Тој додаде дека владата предводена од ВМРО-ДПМНЕ ја зголеми просечната пензија за 70 проценти, а најниската пензија за дури 90 проценти.


Шекеринска во Охрид вети директна поддршка за младите да останат во Македонија


Охрид, 26 ноември, 2016 - 17:41 (META) 

Нашиот план за живот во Македонија е план кој гарантира, обезбедува, младите од целата наша држава да останат во татковината, тука да создаваат семејство, тука да најдат работа, тука да ги најдат своите шанси за успех, рече денеска во Охрид, Радмила Шекеринска, заменик-претседателка на СДСМ и носителка на листата во петтата изборна единица.

Според Шекеринска, невработеноста на младите во Охрид е проблем број еден, а градот се празни и младите си заминуваат затоа што не гледаат шанса за пристоен живот или за каква било работа.

– Токму поради тоа, во „Планот за живот во Македонија“ предвидуваме 140 милиони евра насочени кон домашните компании, за да создаваат нови работни места и за да обезбедуваат повисоки плати. Дополнително, ќе обезбедиме за сите домашни, мали и средни претпријатија кредити во износ од 15.000 евра со камата од само еден отсто, за да можат тие да се развиваат, исто така да отвораат нови работни места, да нудат подобри услови за работа за сите свои вработени – истакна Радмила Шекеринска во изјава за медиумите.


Повеќе од 50 проценти од младите сакаат да ја напуштат државата заради вработување


Скопје, 22 ноември, 2016 - 11:17 (META) 

Стапката на невработеност на младите во Македонија изнесува 52,9 проценти, што ја рангира земјата на трето место на светската листа, покажува истражувањето „Невработеноста на младите луѓе во Република Македонија“ што го спроведе Фондацијата „Фридрих Еберт“ годинава.

Истражувањето, покрај тоа, покажало дека повеќе од 60 проценти од младите над 18 години сметаат дека тешко ќе најдат работа во земјава.

– Личните и политичките врски се рангирани на прво место по значајност како фактори за наоѓање работа, додека платата е најважен фактор за прифаќање работа. Поголемиот дел од младите претпочитаат да се вработат во јавна администрација. Повеќе од 50 проценти размислуваат или се подготвени да ја напуштат земјата, главно заради вработување или подобрување на финансиската состојба – се вели во истражувањето.


Шести европски конгрес за мали и средни претпријатија во Катовице


Катовице, 12 октомври, 2016 - 13:46 (META) 

Шестиот европски конгрес за мали и средни претпријатија се одржа во Катовице, Полска, од 10 до 12 октомври.

На конгресот оваа година учествуваше и делегација од Стопанската комора на Македонија, предводена од претседателот Бранко Азески.

– Улогата на малите и на средните претпријатија во македонската економија е сè поголема и позначајна. Имајќи го предвид силниот потенцијал за развој на приватниот сектор во изминативе години во Полска, како и бројните домашни и странски инвестиции во повеќе сектори во стопанството, за македонските компании соработката со Полска претставува голем предизвик – истакна претседателот Азески.

Како позначајни прашања за кои се дискутирало на овој конгрес се темите поврзани со иновации, финансирање на разни видови истражувачки студии, инвестирање и одржливост на бизнисите, како и новите технологии за поддршка на микропретпријатијата, малите и на средните претпријатија.

Полска има потенцијал да стане водечка земја во ЕУ по производство на храна, бидејќи силно го развива аграрниот сектор. Просечната плата во земјата е поголема од 1.200 евра и постојано се зголемува, а се намалува стапката на невработеност, која сега изнесува само 9 проценти. Во Полска се наоѓаат 40 проценти од 500 најголеми компании во Централна Европа.

Вкупната трговска размена на Македонија со Полска во периодот од јануари до август годинава изнесува 98 милиони долари, што претставува зголемување од 25,6 проценти во однос на истиот период од претходната година.


Светска банка ни предвидува економски пораст од само 2 проценти, најмал во регионот


Скопје, 27 септември, 2016 - 11:32 (META) 

Економскиот пораст во Македонија се очекува да забави и да достигне ниво од само 2 проценти во 2016 година под влијание на намалувањето на инвестициите, се вели во најновиот економски извештај на Светска банка за Југоисточна Европа, кој денеска беше презентиран во Скопје.

– Првпат по шест години, инвестициите имаа негативен придонес во економскиот пораст, што е спротивно на земјите од регионот. Потрошувачката стана главен двигател на порастот, поддржана од вработувањата и од повисоките јавни плати и трансфери – изјави Бојан Шимбов, економист во канцеларијата на Светска банка во Македонија.

Порастот, главно, се должел и на градежништвото кое се зголемило за 19,3 проценти на годишно ниво, кое било поддржано од јавните инвестиции, а кои, пак, од друга страна, имале влијание и врз зголемување на јавниот долг.

Во извештајот е нотирано дека невработеноста и понатаму се намалува, но невработеноста кај младите се зголемила повеќе од 50 проценти и покрај владините програми за унапредување на вработеноста кај младите.

Шимбов истакна дека оваа година се намалила и стапката на активно работно население што би значело дека тие што биле долгорочно невработени или се откажале од барањето работа или има тренд на иселување од земјата.

89 проценти од новоотворените места се со фискална стимулација, односно поддршка од државата, што на среден рок е притисок врз пензискиот фонд. Во последните години, 45 проценти од приходите во пензискиот фонд се од буџетот, што подразбира негова голема зависност од државата.

И оваа  година има изостанување на фискалната консолидација, што влијае врз зголемување на буџетскиот дефицит и на јавниот долг.

– Фискалниот дефицит се зголеми од првично буџетираните 3,2 проценти од домашниот бруто-производ (БДП) на 4,1 отсто поради поголемите трошења на плати, пензии и социјални трансфери отколку првично буџетираните, како и поради прилагодување на потрошувачката поврзана со справување со поплавите – додаде Шимбов.

Директорот на канцеларијата на Светска банка во Македонија, Марко Мантованели, истакна дека е важно за што се трошат парите од задолжувањата и очекува разврска на кризата, поголема стабилност и почнување на процесот на привлекување инвестиции.

Во поглед на земјите од регионот, за Албанија е предвиден пораст од 3,2 проценти, за БИХ – 2,8 проценти, Косово – 3,6 проценти, Црна Гора – 3,2 проценти и за Србија – 2,5 проценти.

За следната година, Светска банка предвидува пораст од 3,3 проценти, под услов да се одржат избори и да се формира стабилна влада.