!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

Две штипјанки ги загубиле работните места бидејќи останале бремени


Штип, 23 февруари, 2017 - 18:23 (META) 

На две штипјанки не им биле продолжени договорите за работа, бидејќи останале бремени. Тие случаите ги пријавиле во Комисијата за заштита од дискриминација при Општината Штип, но тоа не ги спасило од статусот невработени мајки.

Ова како податок го изнесе Снежана Санева од Комисијата за заштита од дискриминација, а дека отказите не добиле завршница во институциите на системот, потврди и заменичката на народниот правобранител, Елена Ѓорѓоноска-Маневска, во чија канцеларија нема ниту една претставка за дискриминација.

Покрај родовата припадност, дискриминацијата при вработување е најчеста основа за обесправување во државата, покажало истражувањето на невладините организации ХЕРА и Коалицијата „Сексуални и здравствени права на маргинализираните заедници“. Преку проект, организациите ќе се обидат да им ја доближат работата на оваа сензитивна тема и на граѓаните во градовите од внатрешноста.

– Се утврди потребата повеќе да се работи на локално ниво. На национално ниво, т.е. во Скопје, ја имаме Комисијата за заштита од дискримацијата, која е централизирано тело и е потешко достапно за граѓаните од другите градови – изјави Драгана Дрндаревска при презентирање на проектот во Штип.

Во рамките на овој проект ќе бидат формирани координативни тела во општините Штип, Куманово и Струмица, каде ќе можат да се пријавуваат облици на дискриминација.


ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ и Сорос го приватизираа и уништија невладиниот сектор


Скопје, 16 февруари, 2017 - 9:57 (META) 

СДСМ и Сорос 20 години го приватизира и уништува НВО секторот, како да го добиле на тендер во Струмица, велат од ВМРО-ДПМНЕ преку писмено соопштение.

„Фондација „Отворено општество Македонија“, Младинскиот образовен форум, Фондацијата „Метаморфозис“, Хелсиншки комитет за човекови права на Република Македонија, ЏЕФ Македонија и останатите десетици невладини кои потпишаа договор со СДСМ се само маша на аболицираниот криминалец Зоран Заев преку која коалицијата СДСМ и Сорос го уништува невладиниот сектор 20 години. Овие квази-граѓански организации палеа и уништуваа за време на платеничката револуција лажејќи дека се борат за правда, а беа предводени од аболицираниот Зоран Заев“, се вели во партиското соопштение.

Од ВМРО-ДПМНЕ додаваат дека ваквото, како што велат, грубо силување на невладиниот сектор од страна на СДСМ и Сорос е најдобар показател зошто во Македонија е неопходен и итен процесот на десоросоизација.


Прес-конференција на невладините организации во 12 часот во ГЕМ-клуб


Скопје, 7 февруари, 2017 - 10:43 (META) 

Во 12 часот во ГEM-клуб, претставници на невладиниот сектор и на повеќе граѓански организации ќе одржат прес-конференција во врска со клетвите, лагите и со обвинувањата упатени кон нив од претставници на „Стоп операција Сорос“.

Невладини и граѓански организации вчера испратија деманти и побараа извинување од Цветин Чилиманов, Ненад Мирчевски и од Никола Србов, кои на прес-конференција во саботата ги обвинија дека „работеле против државните и демократските интереси на Македонија, преку обиди за влијаење на предвремените парламентарни избори“.

Организациите наведуваат дека информациите што Чилиманов и Србов ги изнеле се клевети насочени кон сите организации што биле критични кон работата на институциите во Македонија.

Фондацијата за интернет и општество „Метаморфозис“ во својот демант вели дека „СОС дрско одработува за интересите на една политичка партија, односно се вклучува во нејзината јавно објавена агенда за пресметка со независниот и прогресивниот дел од граѓанскиот сектор“.

„Ниту фондацијата „Метаморфозис“, ниту кој било од донаторите со кои соработуваме, не финансираат ниту спроведуваат проекти базирани на партиски или идеолошки ориентации. Сите наши активности и финансиски извештаи се достапни за јавноста“, стои во дописот, со кој се бара јавно извинување.


Јавното обвинителство води предистажни постапки против невладините и Беса


Скопје, 3 февруари, 2017 - 21:42 (META) 

Одделението за организиран криминал при Јавното обвинителство Скопје води предистражна постапка за незаконско финансирање на изборниот процес против повеќе невладини организации и политичката партија Беса, јавува „Нова ТВ“.

Порталот како извор на информацијата посочува „многу високи извори во истрагата кои поради личната безбедност побарале да останат анонимни“.

Според нив, станува збор за невладини организации кои се финансирале од странски донатори, како владата на САД и други влади од западните земји и од Фондацијата „Отворено општество“.

Предметот, пишува „Нова ТВ“, бил оформен помеѓу 20 и 30 декември минатата година, непосредно по завршувањето на предвремените парламентарни избори или три дена по прогласот на ВМРО-ДПМНЕ во кој најави борба со невладиниот сектор или таканаречената „десоросизација“.

Во предистражната постапка, наводно, биле вклучени високи безбедносни служби во полицијата.


Јанкулоска: Никој не е недопирлив, па ни НВО финансирани од Сорос


Скопје, 30 јануари, 2017 - 11:08 (META) 

„Никој не е недопирлив, па ни невладините организации финансирани од Сорос… Потребно е да има еднакви правила и ред и во функционирањето на невладиниот сектор, а институциите мора да бидат оставени непречено да постапуваат и да си ја работат сопствената работа“, вели во интервју за „Дневник“ поранешната министерка за внатрешни работи и висок функционер на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Јанкулоска.

„Граѓанското општество и функционирањето на невладиниот сектор е од клучно значење за развојот и за функционирањето на една демократија. НВО во едно општество и тоа како, може да бидат коректив на институциите и да наметнува теми кои се од значење за граѓаните. Сепак, општественото значење што го имаат невладините организации не може да биде параван за деструкција и за насилно менување на демократски избрана власт. За жал, кај нас токму тоа се случи. Мрежата на НВО финансирани од Сорос безмалку се претвори во монопол, со својата финансиска доминација истиснувајќи ги од сцената невладините организации кои имаат ставови поинакви од нивните. Ваквото деструктивно дејствување наместо коректив на институциите, ги претвори во деструктивен елемент во општеството. Но, светот се менува, а нашето општество созрева“, вели Јанкулоска во интервјуто.

Таа во него зборува и за повлекувањето на обвинението за случајот „Пуч“, и во тој контекст вели дека „целокупното дејствување на Катица Јанева, поддржано и од некои дипломатски претставници во земјава, во изминатава година беше насочено кон создавање алиби за Зоран Заев, Зоран Верушевски и за нивните инспиратори, односно чадорот“.

Во врска со случајот „Тенк“ на СЈО, таа категорично негира дека учестувала во набавката на блиндираниот „мерцедес“ од 600.000 евра и вели дека службите во МВР задолжени за јавни набавки професионално си ја завршиле работата.


ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ не се согласуваат околу „десоросоизацијата“


Скопје, 16 јануари, 2017 - 16:37 (META) 

ДУИ не се согласува со досегашниот коалиционен партнер ВМРО-ДПМНЕ кога станува збор за процесот на „десоросоизација“, најавен од лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски.

Од ДУИ за телевизија „Алсат М“ велат дека имаат добра соработка со невладиниот сектор и со Фондацијата „Отворено општество“. Не споменувајќи ја директно ВМРО-ДПМНЕ, од ДУИ велат дека државните органи треба да се занимаваат со можните сомнежи од аспект на финансирањето на невладините организации, а не со нивната дејност.

„Невладините организации треба да имаат можност слободно да работат. Истото се однесува и на Фондацијата „Отворено општество“. Државните органи треба и ќе реагираат само доколку постојат сомневања околу изворите на финансирање или доколку нивната дејност е спротивна на законот. ДУИ ќе продолжи да има коректна соработка со невладините организации во земјава“, велат од ДУИ.

Прашани кој би бил нивниот став доколку ВМРО-ДПМНЕ на преговарачката маса бара да се преземат заеднички конкретни мерки при „десоросоизацијата“ на Македонија, од ДУИ велат дека немаат информации за тоа која невладина организација или кој медиум со кого е и од кого е финансиран.

Поимот „десоросоизација“ првпат го спомена Груевски во таканаречениот „проглас“, кој го соопшти на протестот пред Државната изборна комисија на 17 декември.

– Ќе се бориме за десоросоизација на Република Македонија и за зајакнување на независен граѓански сектор кој нема да биде под ничија контрола. Ќе се пристапи кон регулирање на областа на финансирање на фондациите и НВО, по теркот на најнапредните демократии во светот – рече Груевски.


ВМРО-ДПМНЕ најавува „процес на десоросоизација“


Скопје, 13 јануари, 2017 - 10:44 (META) 

„Процесот на десоросоизација почнува“, стои во денешното соопштение на ВМРО-ДПМНЕ, во кое се наведува дека „на 11 декември народот јасно, одважно и прецизно ѝ кажал „не“ на целата деструкција во режија на аболираниот криминалец Зоран Заев и на Соросовите инсталации во Македонија“.

Во соопштението се наведува дека „СДСМ и Сорос константно работат на уништување на граѓанскиот сектор и иницијативи, како и на независното новинарство во Република Македонија“.

„СДСМ и Сорос се посветени на мисијата за уништување на демократијата преку директен и брутален напад на секоја мисла поинаква од нивната матрица, од диктатите на Бихаќка и од идеите на Џорџ Сорос во изминативе 25 години. СДСМ и Сорос системски ги корумпираат новинарите и медиумите, создавајќи од нив роботизирани послушници кои се хранети со грантови за без приговори да ги извршуваат задачите што ќе им бидат дадени. Само во последниот период, во Македонија, СДСМ и Сорос преку деструктивната платеничка револуција направија штета од стотици илјади евра, повредија повеќе од 50 полицајци, демолираа државни институции и уништија споменици на културата и на македонскиот народ. СДСМ и Сорос се срам и елементарна непогода за Република Македонија. На 11 декември народот јасно, одважно и прецизно ѝ кажа „не“ на целата деструкција во режија на аболираниот криминалец Зоран Заев и на Соросовите инсталации во Македонија. Народот одлучи: процесот на десоросоизација почнува“, стои во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.


Николиќ во Белград го прими Крајишник, остри реакции од српските НВО


Белград, 11 јануари, 2017 - 16:43 (META) 

Претседателот на Србија, Томислав Николиќ, денеска во Белград го прими Момчило Крајишник, еден од воените лидери на босанските Срби и осуденик на Хашкиот суд за воени злосторства, јавува дописникот на „Мета“ од Белград. За време на средбата, Крајишник му ја додели на Николиќ плакетата „Октомвриска споменица на Република Српска 1991 година“, што предизвика остри реакции кај српските невладини организации.

Како што соопштија од прес-службата на претседателот на Србија, Крајишник, кој сега е претседател на асоцијацијата „Создавачи на Република Српска“, и Николиќ разговарале за унапредување на културните врски на српскиот народ на просторите на поранешна Југославија, а особено за заштитата на правата на Србите во земјите од регионот, како и за заштитата на кирилското писмо и на српскиот јазик.

Николиќ предложи во соработка со Српската академија на науките и уметностите (САНУ) да биде одржан научен собир за српскиот јазик и писмо. Српскиот претседател се понуди да биде и покровител на научниот собир.

Граѓанската организација „Иницијатива на младите за човекови права“, по повод средбата на Николиќ со Крајишник, ја повика владата на Србија јасно да се огради од политиката на војни, злосторства и од идејата за голема Србија чии симболи се Николиќ и Крајишник.

Фондот за хуманитарно право ја осуди одлуката на Николиќ да се сретне со Крајишник и ја оцени како „недозволиво подбивање со жртвите од војните и директна спротивност со прокламираната намера на Србија да работи на помирување во регионот“.


Образованието, здравството и судството имаат потреба од законски промени


Скопје, 15 ноември, 2016 - 14:53 (META) 

Три различни граѓански иницијативи имаат заеднички содржател, а тоа е ставот дека е неопходна промена на постојните законски регулативи. Нивните предлози се за промена на законите во областа на здравствствената и на социјалната заштитата, човековите права и во образованието и се резултат на спроведени теренски истражувања.

– Реформите што се препорачани од Европската Унија и ратификуваните договори за измена на постојните закони не се спроведуваат во целост. Понекогаш се носат сосема спротивни или закони кои се разликуваат во одредени детали од тие што претходно биле договорени во согласност со препораките од ЕУ – изјави Мирослав Драганов од Институтот за човекови права. Тој додаде дека измени во регулативите за човекови права се неопходни, а спомна дека утрово, пред да дојде на панел-дискусијата, бил мета на дискриминација поради возраста.

Во дискусијата учествуваа претставници од ранливите категории граѓани, поточно лица со ретки болести, а се презентираа и проблемите со кои се соочуваат граѓаните кои имаат потреба од лекување со масло од канабис.

– Во Македонија си невидлив ако имаш ретка болест. Ваквата категорија на луѓе, во која сум и лично јас, се соочува со многу проблеми поради немањето евиденција за лица со ретки болести, недостапноста на лекарствата кои треба да ги примаат во сите градови во земјата и недоволната образованост на лекарите за овие ретки болести – изјави Ања Босилкова од невладиното здружение „Вилсон – Македонија“.

Од областа на образованието беше презентирана иницијатива за имплементација на отворените образовни ресурси кои ги опфаќаат законите за основно, средно и за високо образование, законот за учебници во основно и во средно училиште и законот за авторски и сродни права.

– Бидејќи кај нас има многу мал пристап до отворени образовни ресурси, потребна е измена во неколку закони, но, се разбира, притоа да се внимава да не се повредат авторските права на авторите на учебниците – изјави Тамара Ресавска од Фондацијата за интернет и општество „Метаморфозис“.

Панел-дискусијата беше овозможена од Фондацијата за демократија „Вестминстер“ и од Високата школа за новинарство и односи со јавноста, која подготви и прирачник за истражување и за пишување документи за јавни политики.


Забранeта работата на 370 невладини организации во Турција


Анкара, 13 ноември, 2016 - 12:19 (META) 

Министерството за внатрешни работи на Турција ги забрани активностите на 370 невладини организации, вклучувајќи ги и оние за заштита на човековите права и на децата, поради нивната наводна поврзаност со тероризам, соопшти турскиот заменик-премиер, Нуман Куртулмуш.

– Организации не се згаснати, туку се суспендирани. Постојат силни докази дека се поврзани со терористички организации. Се обидуваме да ги исчистиме државните институции од ѓуленисти. Во исто време се бориме против курдските екстремисти и со Исламска држава – рече Куртулмуш, додавајќи дека турските власти на повеќе различни фронтови се борат против тероризмот.

Како што јавуваат светските медиуми, 153 од 370 организации се сомничат за поврзаност со движењето на Фетулах Ѓулен, 190 за врски со Курдската работничка партија, 19 со левичарската милитантна група ДХКП-Ц, а осум со Исламска држава.