!На 1 февруари 2017 година, завршува промотивниот период на слободно користење, без регистрација и без претплата, на содржините на „Мета“, кое беше воведено за да им овозможиме полесен пристап на корисниците до навремени и проверени вести. За начинот на пристап и за претплата, од 1 февруари 2017 година ќе информираме дополнително. При пренесувањето и преземањето на содржините од „Мета“, задолжително е атрибуирање и линкување.

ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ не се согласуваат околу „десоросоизацијата“


Скопје, 16 јануари, 2017 - 16:37 (META) 

ДУИ не се согласува со досегашниот коалиционен партнер ВМРО-ДПМНЕ кога станува збор за процесот на „десоросоизација“, најавен од лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски.

Од ДУИ за телевизија „Алсат М“ велат дека имаат добра соработка со невладиниот сектор и со Фондацијата „Отворено општество“. Не споменувајќи ја директно ВМРО-ДПМНЕ, од ДУИ велат дека државните органи треба да се занимаваат со можните сомнежи од аспект на финансирањето на невладините организации, а не со нивната дејност.

„Невладините организации треба да имаат можност слободно да работат. Истото се однесува и на Фондацијата „Отворено општество“. Државните органи треба и ќе реагираат само доколку постојат сомневања околу изворите на финансирање или доколку нивната дејност е спротивна на законот. ДУИ ќе продолжи да има коректна соработка со невладините организации во земјава“, велат од ДУИ.

Прашани кој би бил нивниот став доколку ВМРО-ДПМНЕ на преговарачката маса бара да се преземат заеднички конкретни мерки при „десоросоизацијата“ на Македонија, од ДУИ велат дека немаат информации за тоа која невладина организација или кој медиум со кого е и од кого е финансиран.

Поимот „десоросоизација“ првпат го спомена Груевски во таканаречениот „проглас“, кој го соопшти на протестот пред Државната изборна комисија на 17 декември.

– Ќе се бориме за десоросоизација на Република Македонија и за зајакнување на независен граѓански сектор кој нема да биде под ничија контрола. Ќе се пристапи кон регулирање на областа на финансирање на фондациите и НВО, по теркот на најнапредните демократии во светот – рече Груевски.


ВМРО-ДПМНЕ најавува „процес на десоросоизација“


Скопје, 13 јануари, 2017 - 10:44 (META) 

„Процесот на десоросоизација почнува“, стои во денешното соопштение на ВМРО-ДПМНЕ, во кое се наведува дека „на 11 декември народот јасно, одважно и прецизно ѝ кажал „не“ на целата деструкција во режија на аболираниот криминалец Зоран Заев и на Соросовите инсталации во Македонија“.

Во соопштението се наведува дека „СДСМ и Сорос константно работат на уништување на граѓанскиот сектор и иницијативи, како и на независното новинарство во Република Македонија“.

„СДСМ и Сорос се посветени на мисијата за уништување на демократијата преку директен и брутален напад на секоја мисла поинаква од нивната матрица, од диктатите на Бихаќка и од идеите на Џорџ Сорос во изминативе 25 години. СДСМ и Сорос системски ги корумпираат новинарите и медиумите, создавајќи од нив роботизирани послушници кои се хранети со грантови за без приговори да ги извршуваат задачите што ќе им бидат дадени. Само во последниот период, во Македонија, СДСМ и Сорос преку деструктивната платеничка револуција направија штета од стотици илјади евра, повредија повеќе од 50 полицајци, демолираа државни институции и уништија споменици на културата и на македонскиот народ. СДСМ и Сорос се срам и елементарна непогода за Република Македонија. На 11 декември народот јасно, одважно и прецизно ѝ кажа „не“ на целата деструкција во режија на аболираниот криминалец Зоран Заев и на Соросовите инсталации во Македонија. Народот одлучи: процесот на десоросоизација почнува“, стои во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.


Николиќ во Белград го прими Крајишник, остри реакции од српските НВО


Белград, 11 јануари, 2017 - 16:43 (META) 

Претседателот на Србија, Томислав Николиќ, денеска во Белград го прими Момчило Крајишник, еден од воените лидери на босанските Срби и осуденик на Хашкиот суд за воени злосторства, јавува дописникот на „Мета“ од Белград. За време на средбата, Крајишник му ја додели на Николиќ плакетата „Октомвриска споменица на Република Српска 1991 година“, што предизвика остри реакции кај српските невладини организации.

Како што соопштија од прес-службата на претседателот на Србија, Крајишник, кој сега е претседател на асоцијацијата „Создавачи на Република Српска“, и Николиќ разговарале за унапредување на културните врски на српскиот народ на просторите на поранешна Југославија, а особено за заштитата на правата на Србите во земјите од регионот, како и за заштитата на кирилското писмо и на српскиот јазик.

Николиќ предложи во соработка со Српската академија на науките и уметностите (САНУ) да биде одржан научен собир за српскиот јазик и писмо. Српскиот претседател се понуди да биде и покровител на научниот собир.

Граѓанската организација „Иницијатива на младите за човекови права“, по повод средбата на Николиќ со Крајишник, ја повика владата на Србија јасно да се огради од политиката на војни, злосторства и од идејата за голема Србија чии симболи се Николиќ и Крајишник.

Фондот за хуманитарно право ја осуди одлуката на Николиќ да се сретне со Крајишник и ја оцени како „недозволиво подбивање со жртвите од војните и директна спротивност со прокламираната намера на Србија да работи на помирување во регионот“.


Образованието, здравството и судството имаат потреба од законски промени


Скопје, 15 ноември, 2016 - 14:53 (META) 

Три различни граѓански иницијативи имаат заеднички содржател, а тоа е ставот дека е неопходна промена на постојните законски регулативи. Нивните предлози се за промена на законите во областа на здравствствената и на социјалната заштитата, човековите права и во образованието и се резултат на спроведени теренски истражувања.

– Реформите што се препорачани од Европската Унија и ратификуваните договори за измена на постојните закони не се спроведуваат во целост. Понекогаш се носат сосема спротивни или закони кои се разликуваат во одредени детали од тие што претходно биле договорени во согласност со препораките од ЕУ – изјави Мирослав Драганов од Институтот за човекови права. Тој додаде дека измени во регулативите за човекови права се неопходни, а спомна дека утрово, пред да дојде на панел-дискусијата, бил мета на дискриминација поради возраста.

Во дискусијата учествуваа претставници од ранливите категории граѓани, поточно лица со ретки болести, а се презентираа и проблемите со кои се соочуваат граѓаните кои имаат потреба од лекување со масло од канабис.

– Во Македонија си невидлив ако имаш ретка болест. Ваквата категорија на луѓе, во која сум и лично јас, се соочува со многу проблеми поради немањето евиденција за лица со ретки болести, недостапноста на лекарствата кои треба да ги примаат во сите градови во земјата и недоволната образованост на лекарите за овие ретки болести – изјави Ања Босилкова од невладиното здружение „Вилсон – Македонија“.

Од областа на образованието беше презентирана иницијатива за имплементација на отворените образовни ресурси кои ги опфаќаат законите за основно, средно и за високо образование, законот за учебници во основно и во средно училиште и законот за авторски и сродни права.

– Бидејќи кај нас има многу мал пристап до отворени образовни ресурси, потребна е измена во неколку закони, но, се разбира, притоа да се внимава да не се повредат авторските права на авторите на учебниците – изјави Тамара Ресавска од Фондацијата за интернет и општество „Метаморфозис“.

Панел-дискусијата беше овозможена од Фондацијата за демократија „Вестминстер“ и од Високата школа за новинарство и односи со јавноста, која подготви и прирачник за истражување и за пишување документи за јавни политики.


Забранeта работата на 370 невладини организации во Турција


Анкара, 13 ноември, 2016 - 12:19 (META) 

Министерството за внатрешни работи на Турција ги забрани активностите на 370 невладини организации, вклучувајќи ги и оние за заштита на човековите права и на децата, поради нивната наводна поврзаност со тероризам, соопшти турскиот заменик-премиер, Нуман Куртулмуш.

– Организации не се згаснати, туку се суспендирани. Постојат силни докази дека се поврзани со терористички организации. Се обидуваме да ги исчистиме државните институции од ѓуленисти. Во исто време се бориме против курдските екстремисти и со Исламска држава – рече Куртулмуш, додавајќи дека турските власти на повеќе различни фронтови се борат против тероризмот.

Како што јавуваат светските медиуми, 153 од 370 организации се сомничат за поврзаност со движењето на Фетулах Ѓулен, 190 за врски со Курдската работничка партија, 19 со левичарската милитантна група ДХКП-Ц, а осум со Исламска држава.


Хан утре ќе се сретне со обвинети, обвинители и со политичари на црни листи


Скопје, 13 октомври, 2016 - 9:55 (META) 

Еврокомесарот за проширување и за добрососедска политика, Јоханес Хан, утре доаѓа во Скопје, каде, според најавената агенда, ќе има средби со лидерите на четирите политички партии, потписнички на Договорот од Пржино, специјалната јавна обвинителка и со претставници на невладиниот сектор.

За разлика од претходните средби, интересно е што овојпат ќе разговара со лица за кои има ефективни обвиненија, во судска постапка, со обвинителот кој ги гони, политички лидери кои се или биле на црната листа на Соединетите Американски Држави (САД) и со претставници на невладини организации за кои се води судска постапка, има прекршочни пријави и изречени им се казни.

  • Никола Груевски, лидер на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен премиер, е првообвинет како нарачател и поттикнувач на насилните протести пред Општина Центар во јуни 2013 година. Специјалното јавно обвинителство на средината од септември поднесе обвиниение, а почетокот на судскиот процес е закажан за 21 ноември.
  • Зоран Заев, лидер на СДСМ, е обвинет во два судски процеси. Едниот е случајот „Пуч“, за кој надлежно е СЈО, а вториот е „Поткуп“.
  • Али Ахмети, лидерот на ДУИ, како предводник на ОНА беше на црната листа на САД, но беше веднаш симнат од неа откако влезе во власта по изборите во 2002 година.
  • Мендух Тачи, лидерот на ДПА, веќе 14 години е на црната листа на САД. Тој не е на списокот на обвинети политичари, но беше меѓу лицата помилувани од претседателот Ѓорге Иванов од 12 април годинава.
  • Катица Јанева, специјален јавен обвинител, со големо мнозинство во Собранието беше избрана за таа функција на 15 септември минатата година, во согласност со Договорот од Пржино. Јанева и нејзиниот тим досега отворија околу 40 предистражни постапки, шест истражни постапки и поднесе две обвиненија за случаи кои произлегуваат и се повразни со незаконското прислушување.
  • За неколку граѓански активисти – Павле Богоевски, Гордан Калајџиев – по разни основи или се поднесени обвиненија или се пресудени казни поради учеството во „Шарената револуција“.

Членовите на ДИК се сретнаа со претставници на ЗЕЛС и на невладиниот сектор


Скопје, 6 октомври, 2016 - 14:31 (META) 

Членовите на Државната изборна комисија во изминатите два дена се сретнале со претставници на невладините организации и на Заедницата на единиците на локалната самоуправа.

На денешната средба со претставници на невладините организации во Република Македонија, членовите на ДИК разговарале за методите за унапредување на соработката и на координацијата помеѓу ДИК, како највисок изборен орган, и невладините организации, како важни чинители во изборниот процес.

Вчера членовите на ДИК со претставниците на ЗЕЛС разговарале за начинот на имплементација на членот од Изборниот законик, кој предвидува дека општините во Република Македонија, градот Скопје и правните лица кои стопанисуваат со рекламните паноа и билборди се должни во рок од пет дена од денот на распишување на изборите јавно да ги објават локациите и цените за закуп на рекламните паноа и билборди, а заради политичко рекламирање.

„Максималниот број рекламни паноа и билборди кои може да се користат за политичко рекламирање изнесува 50 отсто од вкупниот број на територијата на определена општина, градот Скопје, односно на територијата на која определено правно лице стопанисува со истите“, информираат од ДИК.


НДИ со повик за нова генерација граѓански организации


Скопје, 20 јули, 2016 - 16:33 (META) 

Националниот демократски институт за меѓународни работи (НДИ) – Македонија објави повик за нова генерација граѓански организации.

Една од главните цели на овој проект е зајакнување на постојните капацитети на граѓанските организации во областите на законодавно застапување и на лобирање, надзор на јавни политики, како и за помагање во изградбата на коалиции помеѓу невладиниот сектор и пратениците.

Програмата ќе почне со реализација во септември 2016 година и ќе биде со траење од две години. НДИ ќе обезбеди стручна, материјална и техничка поддршка за избраните организации.

Граѓанските организации заинтересирани за учество во оваа програма треба да испратат мотивациско писмо (писмо на намери) најдоцна до 19 август 2016 година, во кое ќе ја опишат својата организација и нејзините активности, но и ќе дадат кусо објаснување за нацрт-предлогот за законодавна иницијатива што сакаат да ја спроведат. Покрај ова, апликацијата треба да содржи и кратко портфолио за нивната работа (листа на претходно реализирани проекти) со објаснување за поврзаноста помеѓу досегашните активности и предложената иницијатива.

Апликациите треба да се испратат по електронски пат на: ndimacedonia@ndi.org.

По повеќегодишно успешно спроведување, Институтот со средства од УСАИД сака да ја прошири оваа програма. Оттаму велат дека приоритет при селекцијата би имале иницијативи поврзани со интеграцијата на Македонија во ЕУ, вклучувајќи области како демократски развој, човекови права, слобода на изразување, еднакви можности и вклученост, социјална политика, образование, млади и животна средина.


Руско МНР: Агресивно малцинство подготвува „обоена револуција“ во Македонија


Москва, 7 јули, 2016 - 20:47 (META) 

Едно агресивно малцинство платено однадвор, по добро разработена шема подготвува нова „обоена револуција“, овојпат во Македонија, изјави денеска на брифинг за новинарите портпаролката на руското министерство за надворешни работи, Марија Захарова.

Захарова оваа забелешка ја дала зборувајќи во контекст на неодамнешните протести во Белград, кои, како што вели, биле директно организирани од различни невладини организации, со финансиска поддршка однадвор.

– Генерално, можеме да тврдиме дека на Балканот длабоко е вкоренета практиката на мешање во внатрешните работи на земјите од овој регион. За истата цел, преку добро разработена шема, агресивно малцинство платено однадвор е ангажирано за подготовка на теренот за почнување на друга „обоена револуција“, овојпат во Македонија – вели Захарова.

За протестите во Белград, таа вели дека според материјалите објавени во српски медиуми, на нив било забележано присуството на американски дипломати.

– Протестите беа насочени против раководството на земјата. Да ве потсетам дека станува збор за суверена земја. Важно е да се нагласи дека директни организатори на овие активности се разни невладнини организации, финансирани однадвор. Изгледа дека странските спонзори, од некои причини не им веруваат на активистите од српските граѓански организации, па американски дипломати мора директно да го надгледуваат трошењето на доделените средства… Граѓаните на Србија покажаа кого поддржуваат на изборите што се одржаа на 24 април годинава, а на кои победи коалицијата предводена од премиерот Александар Вучиќ, која доби апсолутно мнозинство во парламентот – вели Захарова.

Терминот „обоена револуција“, главно, се врзува со случувањата во Украина од крајот на 2004 и во текот на 2005 година и т.н. „Портокалова револуција“, кога по масовните улични демонстрации од власт беше симнат прорускиот претседател Виктор Јанукович.


Граѓанските организации побараа да бидат вклучени во преговорите


Скопје, 7 јули, 2016 - 11:42 (META) 

Неопходно е директно учество на граѓанското општество во преговорите за излез од кризата и за демократизација на Македонија, порачаа денеска 88 граѓански организации преку писмо упатено до Делегацијата на Европската Унија во Македонија, Амбасадата на САД и до четирите партии потписнички на Договорот од Пржино.

– Нашите организации, групи, коалиции и движења стојат на располагање со сите свои капацитети и се подготвени да се вклучат во решавањето на кризата преку давање соодветни експертски анализи и предлози, како и друг вид советодавна помош и преку воспоставување директна врска со граѓаните и застапување на нивните права, интереси, потреби и барања – изјави Симона Спирковска од „Шарената револуција“.

Граѓанските организации веруваат дека текот и исходот од преговорите треба да бидат јасно и недвосмислено претставени и објаснети пред граѓаните, а со тоа да се гарантира дека нема да се повторат досегашните негативни искуства.

– Ќе се стави на располагање експертизата на сите заинтересирани организации, граѓански коалиции и независни експерти и на тој начин ќе се понудат решенија кои партиите инаку не би ги имале предвид. Овој модел подразбира присуство на различни претставници на граѓанскиот сектор за време на сите разговори и преговори кои го сочинуваат процесот. Во улога на директни набљудувачи и на консултанти, ќе учествуваат најподготвените и најстручните за темите што ќе бидат предмет на разговори и на преговори – вели активистот Петрит Сарачини.

Граѓанските организации велат дека нивната вклученост не треба да подразбира дека ќе имаат претставнички мандат, ниту дека ќе имаат улога, надлежност и мандат да одлучуваат во рамки на преговорите.

Протестите нема да бидат ставени во мирување, туку, како што појаснија претставниците на граѓанските организации, притисокот ќе биде реализиран преку разни протестни активности изразени во демократски рамки.