!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

Ахмети: Постои можност за поттикнување немири во земјава за геополитички интереси


Скопје, 5 мај, 2017 - 12:38 (META) 

Новата реформска влада ќе се формира наскоро, а новоименуваниот претседател на Собранието го врши својот дел од обврските за да се олесни и да се забрза овој процес, истакнал лидерот на ДУИ, Али Ахмети, на синоќешната средба со специјалниот претставник на претседавачот на ОБСЕ, амбасадорот Кристијан Штрохал, и со амбасадорката на ОБСЕ во Македонија, Нина Суомалаинен.

Ахмети и Штрохал разговарале за политичката ситуација во земјава по настаните во Собранието од 27 април. Во тој контекст, лидерот на ДУИ ѝ се заблагодарил на мисијата на ОБСЕ во Македонија за постојаниот контакт со пратениците во текот на насилствата во Собранието.

Ахмети, како што соопштуваат од ДУИ, на средбата зборувал за приоритетите на новата влада, како реформите во судството, евроатланската интеграција, Охридскиот рамковен договор, добрите меѓуетнички и соседски односи, како и за отварањето нови работни места.

Истовремено, лидерот на партијата изразил загриженост за „можноста за поттикнување немири во земјата за геополитички интереси“ и побарал од меѓународната заедница своето внимание да го фокусира кон случувања во земјава и во регионот.


Насилни судири во бегалски камп на Хиос


Атина, 23 март, 2017 - 12:03 (META) 

Насилни судири се случуваа ноќеска во бегалскиот камп Суда на островот Хиос во Грција. Според локалната информативна веб-страница „Политис Хиос“, група бегалци од Авганистан и од Алжир вчера вечерта се судриле физички, создавајќи нов хаос и немири за сите бегалци и мигранти во Суда.

Инцидентите почнале кога група бегалци од Авганистан од друг камп на Хиос влегле во Суда и почнале да напаѓаат бегалци од Алжир. Во судирите се напаѓале со дрва и со камења, создавајќи огромен инцидент во кампот, кој почнал да заличува на воено поле.

Инцидентите траеле околу половина час, а судирите се смириле по интервенција од грчката полиција. Во инцидентите се повредени жена и дете, а приведени биле три лица што учествувале во судирите.

Нетолеранцијата на бегалците по етничка основа често е причина за судири и за инциденти во бегалските кампови.

На островот Хиос има околу 4.000 бегалци, а вкупно на грчките острови има повеќе од 14.000 бегалци. Последниве денови се забележува зголемување на бројот на бегалците на островите. Според информациите од грчката влада, до утрово на островите пристигнале 118 нови лица.


Немири во Париз поради полициска бруталност


Париз, 8 февруари, 2017 - 13:15 (META) 

Седумнаесет лица се уапсени во немири во предградие на Париз кои избија откако полицаец, наводно, со пендрек, сексуално малтретирал црно момче.

Демонстрантите во текот на ноќта палеле автомобили и контејнери, а насилствата од североисточното предградие на Париз се прошириле во уште пет града.

Протестите и немирите почнаа по извештаите дека полицијата минатата недела нападнала 22-годишен црнец за време на редовна проверка на лични документи.

За време на насилствата во понеделникот, полицијата привела 26 лица.

Момчето Тио, чие презиме не се открива, изјавило дека четворица полицајци го удирале, го прскале со солзавец и го силувале со полициска палка.

Еден полицаец во неделата е обвинет за силување, а тројца за тежок напад.

Тио добил тешки повреди и е опериран, но и понатаму е во болница, каде вчера попладне го посети претседателот Франсоа Оланд.


Бразилската полиција штрајкува, а бандите беснеат по улиците


Бразилија, 8 февруари, 2017 - 10:07 (META) 

Полицијата во 30 градови во Бразил штрајкува и одбива да го спроведува законот и да ги штити граѓаните, а последиците од безвластието се застрашувачки, пишуваат светските медиуми.
Како што јавува „Дејли мејл“, за три дена од почетокот на полицискиот штрајк, бројот на убиства се зголемил за неверојатни 650 проценти.

Најмалку 52 лица се убиени, а бандите беснеат по улиците, вооружени со мачети и со огнено оружје, ограбувајќи продавници, палејќи возила и оставајќи мртви тела зад себе.

Во крајбрежната сојузна држава Есприто Санто, нередите и злосторствата ги принудиле властите да ги затворат болниците и училиштата.

На барање на локалните власти, сојузните воени трупи почнале да пристигаат во понеделникот и да патролираат по улиците. Испратени се 1.000 војници и 200 припадници на националната гарда, а командант на воената полиција во меѓувреме е сменет.

По избивањето на крвавите немири, сојузните власти се согласија да се сретнат со полициските претставници и да преговараат за поголеми плати, јавува „Естадо Бразил“.


Борисов предупреди дека е можен терористички напад по немирите во бегалскиот камп


Софија, 25 ноември, 2016 - 15:48 (META) 

Состојбата во бегалскиот камп во Харманли на југот на Бугарија се нормализира по безредијата и немирите, кои избувнаа вчера и продолжија во текот на ноќта. Повеќе од 400 мигранти се задржани во притвор поради вандалско однесување, а во нередите се повредени 24 полицајци, од кои најтешко настраданиот има скршеница на раката.

Од Министерството за внатрешни работи на Бугарија соопштија дека се формирани две предсудски постапки за лицата кои учествувале во нередите.

Бугарскиот премиер во оставка, Бојко Борисов, кој ноќеска за време на немирите пристигна во бегалскиот камп, соопшти дека против сите што учествувале во безредијата ќе бидат поднесени обвиненија.

Тој повика и предупреди да се внимава на повиците за напади и на она што се објавува на социјалните мрежи бидејќи вакви настани вообичаено се проследени со терористички напади.

„Обично, онаму каде што има зголемување на насилствата, секогаш има и терористички акт, секогаш се активираат ќелиите со спијачи… Мрежите на Исламска држава многу внимателно го следат „Фејсбук“ и она што излегува во медиумите. Таквите, кои се прават големи херои, треба да знаат дека со вакво поведение можат да изложат на ризик огромен дел од населението“, изјави премиерот во оставка.

Претседателката на Агенцијата за бегалци, Петја Прванова, истакна дека најверојатно постои поврзаност меѓу мигрантските протести во Бугарија со оние во камповите во другите европски земји.

„Кога се запали кампот во Кале (Франција), инциденти имаше и во Харманли, кога имаше инцидент во Германија, имаше и тука. Вчера се запали камп на островот Лезбос, сега и тука. Очигледно има врска меѓу овие настани“, изјави Прванова за БТВ.

Немирите во кампот во Харманли биле предизвикани главно од мигранти од Авганистан.

„Групи Авганистанци тепаа Сиријци, за да излезат да се бунтуваат“, изјави Борисов.

Според него, постои можност бунтот да е организиран од надвор. Како аргумент за ова, тој го посочи фактот дека самите мигранти преку мобилни телефони пуштале снимки на социјалните мрежи.

Во декември треба да почне екстрадицијата, односно враќањето назад во нивната земја, на мигрантите од Авганистан. Како што соопшти Борисов, веќе бил нарачан авион од Кабул, а летот е организиран од бугарските власти во координација со Европската агенција за гранична и крајбрежна заштита.

По нередите, кампот во Хармални е целосно оштетен. Нанесена е сериозна материјална штета, а според зборовите на Борисов, не е останат ниту еден здрав прозорец.

Во моментов во центарот во Хармални има околу 2.700 лица, кои се разделени и групирани според нивната националост за да не дојде до нови судири. Во кампот има околу 600 деца и од 400 до 500 жени, кои, како што соопшти Прванова, се сместени на безбедно.


Нови инциденти во бегалскиот центар на Хиос


Атина, 18 ноември, 2016 - 9:45 (META) 

Тензична е ситуацијата на островот Хиос, каде два дена по ред има постојани напади и немири во бегалскиот центар во Суда. Кампот вчера вечерта беше мета на непознати напаѓачи, кои фрлаа молотови коктели и други предмети, предизвикувајќи пожар и уништувајќи неколку шатори на бегалците.

Покрај нападот на бегалскиот камп, на Хиос биле нападнати и двајца активисти кои им помагаат на бегалците. Според информациите, напаѓачите биле најверојатно ултрадесничари. Активистите се префрлени во болницата на Хиос со сериозни повреди.

Нападите доаѓаат еден ден откако група бегалци во средата украдоа пиротехнички материјал од продавница на островот и почна бунт и палење и во кампот и во куќи и автомобили околу кампот, а нападнаа и дел од локалните жители кои се обидувале да го одбранат личниот имот. Во бунтот изгоре дел од кампот, беа повредени неколку бегалци, причинета е материјална штета на домовите и на автомобили, а полицијата уапси и приведе десетици мигранти и активисти кои учествуваа во немирите.

Немирите и нападите од одредени насилни групи создаваат тензија и вознемиреност и кај бегалците и кај локалните жители на островот. Градоначалникот на островот во телефонски разговор со министерот за миграција, Јанис Музалас, побара бегалскиот центар итно да биде затворен за да се стави крај на инцидентите на Хиос.

Во бегалскиот центар на Хиос има повеќе од 1.000 бегалци и мигранти, а на целиот остров има повеќе од 4.000 бегалци.


Жестоки судири меѓу полицијата и анархистите во Атина


Атина, 18 ноември, 2016 - 9:11 (META) 

Полицијата уапси 13 лица и приведе петмина во синоќешните немири во Атина, на протестот за одбележувањето на годишнината од Политехнио, бунтот против воената хунта во 70-тите години на минатиот век. Атинската бунтовна населба Ексархија со часови наликуваше на воено поле поради постојаните судири меѓу групи анархисти и полицијата.

Анархистите со часови напаѓааа со молотови коктели, камења, па дури фрлаа и столови, а полицијата одговараше со солзавец и со шок-бомби. Цела вечер владееше хаос, на моменти ситуацијата изгледаше како да е надвор од контролата на полицијата, а дел од полициските припадници во еден момент дури и беа принудени да бегаат од група анархисти, кои ги бркаа низ улиците на Ексархија.

Анархистите, според информациите, еден ден претходно го окупирале просторот на Политехничкиот факултет, кој е симбол на бунтот против воената хунта и од каде со студентски протест почна бунтот во 1973 година, складирајќи ја целата своја „муниција“ и блокирајќи го просторот околу факултетот за полицијата да не може воопшто да им се приближи.

Доцна вечерта, за да стави крај на судирите, полицијата даде наредба новинарите и фоторепортерите да си заминат од просторот. Судирите завршија нешто пред 2 часот утрото по локално време. Во инцидентите е причинета голема материјална штета на просторот околу факултетот, а уништен е и дел од инвентарот од факултетот.

Освен во Атина, немири имаше и во Солун, Јанина и во Волос.


Насилни протести во Портланд против изборот на Трамп за претседател


Портланд, 11 ноември, 2016 - 10:52 (META) 

Втора ноќ по ред продолжија протестите во повеќе градови во САД против изборот на Доналд Трамп за нов претседател на државата. Во градот Портланд, во сојузната држава Орегон, протестите прераснаа во насилства, пренесува „Би-би-си“.

Неколку илјади демонстранти ноќеска ги преплавиле улиците во западниот дел на Портланд, а биле искршени излози и прозорци од продавници и возила, поради што полицијата ги прогласила протестите за немири.

Демонстрантите фрлале пиротехнички средства и палеле контејнери за отпад.

Полицијата во Портланд обвини дел од демонстрантите дека кршат излози од продавници, носат палки и се „вооружуваат“ со камења.

Ноќеска протести имало и во други американски градови, но за разлика од Портланд биле со помал интензитет. Демонстрантите биле претежно млади луѓе кои носеле пароли и извикувале слогани дека претседателството на Трамп ќе предизвика поделби на расна и на родова основа.

Новозибраниот претседател Трамп, исто така, ги искритикува демонстрантите по неговата вчерашна средба со претседателот во заминување Барак Обама во Белата куќа.

Засега нема информации за насилства на протестите во дургите градови, а демонстрантите во Минеаполис на кратко блокирале еден од главните автопатишта, во двете насоки.

Во Филаделфија поголем број граѓани се собрале пред градското собрание носејќи пароли на кои биле испишани слоганите „Не е наш претседател“, „Транс против Трамп“, „Да ја направиме Америка безбедна за сите“.


Немири во САД откако полицијата уби Афроамериканец


Шарлот, 21 септември, 2016 - 11:59 (META) 

Најмалку 12 полицајци се повредени во немирите во Северна Каролина кои избија откако полицијата уби маж од афромаериканско потекло во станбен комплекс во градот Шарлот. Полицијата соопшти дека убиениот бил вооружен и оти претставувал закана.

Неколку десетици демонстранти блокираа автопат, поставувајќи ги своите возила и палејќи оган. Двете ленти на автопатот се сè уште блокирани поради полициската акција која е во тек, соопштија властите.

Поголема група демонстранти се собраа во текот на ноќта на местото каде е извршено убиството. Тие со камења ја гаѓале полицијата и ги уништувале полициските возила. Полициските сили употребиле солзавец за да ги растераат насобраните луѓе.

Портпаролот на полицијата, Кит Тритли, рече дека полицијата отишла во комплексот со налог за апсење на осомничен кога го здогледала мажот во автомобилот, но тој не бил осомничениот по кој трагале. Мажот излегол од возилото, носејќи пиштол, а полицајците сметале дека претставува закана, поради што еден од нив стрелал во него.

Мажот, кој е идентификуван како Кит Лајмон Скот (43), пренесен е во болница, каде е прогласен за мртов.

Полицаецот кој пукал во него е пратен на административно отсуство, што претставува стандардна процедура во такви случаи.

Протестите во Шарлот почнаа неколку часа откако полицијата во градот Талса, во сојузната држава Оклахома, уби невооружен маж, исто така од афроамериканско потекло.


Судири пред амбасадата на Русија во Киев


Киев, 18 септември, 2016 - 13:39 (META) 

По нападот на амбасадата на Русија во Киев, кој се случи во петокот вечер, денеска група млади лица се обидоа да го блокираат влезот во амбасадата, јавуваат украинските медиуми.

Неколку лица се обиделе да го блокираат влезот на зградата, а потоа почнале да ја туркаат оградата. Дошло и до судир со безбедносните сили во кои еден од напаѓачите е приведен.

Полицијата ја опколи зградата и не им дозволува на демонстрантите да стигнат до објектот на амбасадата.
Украинската полиција соопшти дека обезбедувањето на руската амбасада во Киев утринава било зголемено поради парламентарните избори во Русија.