!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Антисемитски и антикомунистички графити на советски споменик во Пловдив


Пловдив, 13 ноември, 2017 - 11:53 (META) 

Со графити со кукасти крстови, со антисемитски пораки „Убиј го Евреинот“ и „Комунизам – Еврејство“, како и навреди за Марија Захарова, министерката за надорешни работи, во петокот осамна споменикот „Аљоша“, познат како „Советскиот споменик“ во бугарскиот град Пловдив.

Иако по неколку часа графитите се избришани, настанот крена бура во социјалните медиуми. Со различни реакции се огласија повеќе истакнати фигури во Бугарија, а реагираше и внукот на поетот Венко Марковски, Вени Марковски, кој ги критикуваше реакциите во кои не се осудува антисемитизмот.

Вени Марковски е потпретседател на ИКАН, меѓународното тело за регулирање на интернетот.


Охриѓанка го заклучувала 34-годишниот син и го малтретирала


Охрид, 18 октомври, 2017 - 11:59 (META) 

Охриѓанката Ф.Ѓ. (56) добила кривична пријава од СВР Охрид за загрозување на сигурноста, поради тоа што, како што велат од полицијата, подолго време го малтретирала и го заклучувала 34-годишниот син, поради што нему му се влошила здравствената состојба.

Според СВР Охрид, пријавената 56-годишна жена подолг временски период во семејната куќа го вознемирувала нејзиниот син В.Ѓ. (34), го заклучувала и не му дозволувала слободно движење низ заедничките семејни простории.

„Таа, исто така, му упатувала сериозни закани и ја загрозувала неговата сигурност, со што му предизвикала чувство на страв и несигурност, го малтретирала оштетениот и му упатувала низа навредливи и заканувачки зборови. Поради тоа, на сега оштетениот В.Ѓ. значително му се влошила здравствената состојба и често барал лекарска помош во Општа болница Охрид“, соопшти СВР Охрид.


Вучиќ: Не ми пречи што Заев ме навредува, важно ми е како ќе се однесува кон Србија


Белград, 18 мај, 2017 - 16:21 (META) 

Премиерот на Србија, Александар Вучиќ, денеска изјави дека не го интересираат внатрешните односи во Македонија, ниту дали мандатарот за состав на новата македонска влада го навредува, туку го интересира како Македонија ќе се однесува кон Србија.

– Не би сакал да зборувам што мислам за Зоран Заев. Ниту сакам ниту можам да зборувам остро, иако тоа некои можеби го сакаат. Тој ја претставува втората партија по сила во Македонија. Ќе судиме во делата – изјави Вучиќ.

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, вчера во интервју за регионалната телевизија „Н1“ изјави дека е непријатен начинот на кој Србија ги коментира случувањата во Македонија, но дека ќе се труди да има добри односи со Белград.

„Вучиќ водеше кампања и буквално на секој од своите настапи зброуваше за некакво „македонско сценарио“. За жал, мене ми беше непријатно за слушање како нашиот сосед зборува за Македонија“, рече Заев.

Вучиќ денеска додаде и дека не му пречи „кога Заев го навредува“, туку дека „единствено го интересира Србија да ја остават на мира“.

– Не сакам да ги коментирам односите во Македонија. Мене не ми пречи што ме навредуваше, за мене е важно како ќе се однесувате (мисли на Македонија, н.з.) кон Србија. Ако сум ја критикувал Македонија, тоа сум го направил затоа што гласаше за влегување на Косово во УНЕСКО – рече Вучиќ.

Во врска со можноста Рамуш Харадинај, кого Србија го товари за воени злосторства, да биде новиот косовски премиер и главен преговарач во дијалогот меѓу Белград и Приштина во Брисел, Вучиќ изјави дека тоа би било понижување и за ЕУ. Тој додаде дека останува да се види што ќе се случи на изборите на Косово, „каде има две коалиции, едната во која се поранешните водачи на ОВК и другата – „американска“ – на чело со Беџет Пацоли, додека „Србија и српскиот народ треба да се гледаат себе“.


ВМРО-ДПМНЕ: Заев молчи и се надева на влада која зависи од „радикалот Села“


Скопје, 22 април, 2017 - 9:54 (META) 

Нема да се реализираат елементите од тиранската платформа затоа што граѓаните ја осудуваат и не гласаа за неа, порачуваат од ВМРО-ДПМНЕ во редовното утринско соопштение на партијата.

Оттаму велат дека лидерот на СДСМ, Зоран Заев, во надеж дека ќе се спаси себеси и „криминогената врхушка на СДС околу него од кривичен прогон“ е подготвен да направи влада врз основа на платформата од Тирана.

„Криминалецот Заев и СДС во целост ја прифатија тиранската платформа и сите точки од истата, а тоа го потврди и неговиот сопартиец Мухамед Зекири. Криминалецот Заев, ако мора да си го плати долгот кон нарко-мафијашките структури и партнерите од надвор, кои и му ја сервираа тиранската платформа, што мора да ја испорача, може да го плати од фирмите на кланот Заеви, становите на Шекеринска и на Шилегов и од хациендите на Богоев, но не и со македонските национални интереси“, стои во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.

Партијата повторно го обвинува Заев дека молчи пред навредите и антимакедонските ставови на Еди Рама, Дитмир Бушати и на Зијадин Села.

„Криминалецот Заев молчи и се надева на влада која зависи од радикалот Села… За разлика од криминалецот Заев, македонскиот народ не дава да му се свитка ’рбетот и не сака да ги плаќа долговите на Заев. Народот тоа го докажува секој ден на улиците низ државата“, велат од ВМРО-ДПМНЕ.


Денеска нова седница со стари позиции и со деловнички блокади


Скопје, 28 март, 2017 - 9:40 (META) 

Конститутивната седница на Собранието, на која се расправа за избор на претседател, заменик-претседател, членови и нивни заменици на Комисијата за избори и за именувања, ќе продолжи денеска напладне.

Вчера, 20 пратеници поднесоа предлог за кандидат за претседател на Собранието на Република Македонија да биде Талат Џафери.

Разврската останува неизвесна, како поради бројот на пријавените пратеници за дискусија, така и поради генералната атмосфера на конфронтации и на високи тонови и навреди. ВМРО-ДПМНЕ постојано бара дистанцирање од т.н. платформа на Албанците и нејзините пратеници тврдат дека изборот на Албанец за претсeдaтел на Собранието би бил доказ дека тој документ е на сила. СДСМ вели дека противниците само купуваат време и го блокираат процесот „за да не одат в затвор“. Дополнителна компликација внесува одлуката на Беса да не ја поддржи кандидатурата на Талат Џафери за претседател на Собранието.

Вчера речиси целата седница помина во реплики и во контрареплики на пратениците на ВМРО-ДПМНЕ за платформата на Албанците, како и „за зачувување на унитарноста и на суверентетот на државата“.

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ и претседател на Комисијата за избори и за именувања, Илија Димовски, рече дека пратениците на ВМРО-ДПМНЕ „го црпат правото за дебатирање од демократијата“.

– Легитимно е 20 пратеници да го предoлжат Џафери, но тие не смеат да го блокираат правото на Комисијата или на други 20 пратеници да предложат кандидат – рече Димовски.


Графити и против Спасовски и Шахпаска


Куманово, 28 февруари, 2017 - 16:56 (META) 

Непознат сторител напишал навредливи графити во близина на куќата на О.С. во Куманово, извести МВР во денешниот полициски билтен. Во него е и информацијата дека навредлив графит бил испишан на семејната куќа на Ј.Ш. во Берово.

Во полицискиот билтен за случаите, освен иницијалите, не се открива идентитетот на оштетините, но според неофицијални информации, станува збор за пратениците и високи функционери на СДСМ, Оливер Спасовски и Јагода Шахпаска.

Шахпаска на својот фејсбук-профил денеска објави фотографија од графитот испишан на нејзината куќа, кој гласи „Предавници!“

Полицијата вели дека се трага по сторителите.

Слични графити вчера беа претходно испишани и пред домовите на Васко Ковачевски во Битола, на Петре Шилегов во Скопје, на Максим Димитриевски во Куманово и пред домот на Јован Митрески од Струга.


ВМРО-ДПМНЕ: Нова хистерична епизода на Јанева и на Фетаи


Скопје, 22 февруари, 2017 - 16:43 (META) 

Катица Јанева и Фатиме Фетаи продолжуваат да прават циркус од себе и со своето непознавање на правото и со недоличното однесување се срам за целокупниот правосуден систем во Македонија, обвинија денеска од ВМРО-ДПМНЕ, по случувањата на судското рочиште за насилствата пред Општина Центар, за кои меѓу обвинетите е и лидерот на партијата, Никола Груевски.

– Правната инфериорност и немањето докази доведоа до нова хистерична епизода на Јанева и на Фетаи, во која специјалните обвинителки наместо да го водат случајот, решија да го блокираат. Ваквото недолично однесување и непочит на Јанева и на Фетаи и, конечно, на СЈО кон судот во Република Македонија е уште едно парче во мозаикот во кој се добива целата слика на Специјалното јавно обвинителство – изјави членот на ВМРО-ДПМНЕ и заменик-министер за образование и наука во оставка, Спиро Ристовски.

Заканите на Јанева и на Фетаи до судијката Татјана Михајлова, Ристовски вели дека се идентични на заканите на Зоран Заев за целосен реизбор на судиите.

Тој рече дека СЈО не процесирало ниту еден случај против член на СДСМ и дека служи „за заплашување на сите што му стојат на патот на Заев или се двоумат во извршувањето на неговите антидржавни и криминални наредби“.

– СЈО не се бори против криминалот, туку се бори исклучиво против ВМРО-ДПМНЕ, рамо до рамо со аболираниот криминалец Зоран Заев. Јанева и Фетаи со ароганцијата и со хистеријата не можат да ја покријат ниту сопствената нестручност, ниту работењето под директни инструкции на СДСМ – заклучи Ристовски.


Кривичен суд: Јанева и Фетаи се однесуваа дрско и непрофесионално


Скопје, 22 февруари, 2017 - 14:46 (META) 

Во 72-годишното постоење на Основниот суд Скопје 1, не се памети вакво однесување и непочитување на судот, судската власт и на судија која ја води постапката, какво што покажале специјалната јавна обвинителка Катица Јанева и обвинителката на СЈО, Фатиме Фетаи, на денешното рочиште за насилствата пред Општина Центар од јуни 2013 година, реагираат од  Кривичниот суд.

– Како суд, заради транспaрентно информирање на граѓаните, но и заради јавниот интерес, должни сме да кажеме дека со денешниот однос, јавните обвинителки од посоченото обвинителство, Катица Јанева и Фатиме Фетаи, во присуство на јавност во судницата, покажаа каков е нивниот однос кон судската власт во државата, однесувајќи се дрско, крајно непрофесионално, злупотребувајќи го правото на збор и погазувајќи го секој принцип од кодексот на јавнообвинителската етика – стои во соопштението од судот.

Судијката Татјана Михајлова, се додава во соопштението, „мирно и достоинствено, како што доликува на вршител на судската власт“, на записник го нотирала секој збор и навреда упатена до неа лично и до судот, „при што за ваквото однесување повеќепати ги опомена јавните обвинителки да се воздржат од навреди и да постапуваат во рамките на професионалната етика“.

– Но, тоа не беше доволно да се спречи очигледната намера на обвинителките, кои и покрај тоа што немаше услови да се одржи рочиштето поради неприсуство на неколку обвинети, да ја исполнат нивната цел денес, како што и самите изјавија, да одглумат некаква улога, а истото дрско го препорачаа и на судијата да учи од нив како се глуми и да одглуми непристрасен судија – велат од судот.

Поради ова, судијката Михајлова донесе одлука предметот целосно да го достави до Советот на јавни обвинители „како единствено тело надлежо да се произнесе околу однесувањето на јавните обвинители од ова обвинителство“.

– Како суд, должни сме да го задржиме нивото на професионално и законито постапување како што е предвидено во Уставот и во законите на Република Македонија и ја повикуваме јавноста будно да гo следи ваквото однесување на СЈО и константните напади и испади кон судската власт – стои во соопштението.

Оттаму ги повикуваат и Судскиот совет, Советот на јавни обвинители, Здружението на судии и меѓународните претставници во земјава, да се уверат во упатените „навреди и закани за кривично гонење на судии“, од страна на СЈО, што претставува атак врз судскиот систем на Македонија.

Судијката Татјана Михајлова денеска го прекина судското рочиште за случајот со насилствата пред Општина Центар од јуни 2013 година, во кој се обвинетите поранешниот премиер и актуелен лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, и уште 13 лица, и ги казни по 2.000 евра обвинителките на СЈО за „елементарно непочитување на судот“, откако ја обвинија судијката дека направила фалсификат со записникот од претходното рочиште, одржано на 16 декември минатата година.


Битолските советници на пауза поради „некултура“ и „немање домашно воспитување“


Битола, 20 февруари, 2017 - 13:18 (META) 

Плановите за вработување на 67 лица во јавните претпријатија во Битола предизвика нова политичка кавга во Советот на Општината. На расправата паднаа тешки обвинувања за власта и навреди за опозицијата, иако и двете страни се согласни дека законска обврска на јавните претпријатија е да ги изнесат плановите за вработување во тековната година пред градскиот Совет.

Од опозицијата истакнаа дека во изборна година, вработувањата во јавните претпријатија не се ништо друго освен лов на гласачи.

– Прво си ги вработивте сите од вашите фамилии, а сега ќе вработувате и други? – обвини Горан Козаров од СДСМ.

Александар Касапов од ЛДП им порача на советниците од власта дека и 701 лице да вработат, тоа нема да ги „извади од калта“ во која 10 години ја држат Битола.

Советничката од ВМРО-НП, Габриела Илиевска, праша зошто толку бурно регираат советниците од власта кога ќе се спомене криминалот во Општина Битола, кога и „врапчињата знаат дека има криминал“.

– Како да зборуваме за планови за вработување, кога дел од директорите на функциите се избрани  додека Владимир Талески беше во домашен притвор – рече Илиевска.

Кавгите продолжија кога советничката од ВМРО-ДПМНЕ, Соња Трпезановска, почна да вика по советниците од опозицијата дека треба да се засрамат и ја насочи дискусијата кон централни теми, односно формирањето на новата влада и двојазичноста.

– Срам е да поддржувате човек кој сака да биде премиер, а е аболиран криминалец – рече Трпезановска.

Тензијата дополнително се зголеми кога советникот на ВМРО-ДПМНЕ, Златко Милошевскив почна јавно да ги навредува претходните говорници од опозицијата дека „немаат домашно воспитување и култура“ и не заслужуваат да бидат во Советот.

По ова претседателката на Советот, Силвана Ангелевска, даде пауза, а опозиционерите побараа Милошевски јавно да им се извини.


САД за изјавите Рорабакер: Го поддржуваме територијалниот интегритет на Македонија


Вашингтон, 8 февруари, 2017 - 10:35 (META) 

„Соединетите Американски Држави го признаваат и го поддржуваат суверенитетот и територијалниот интегритет на Република Македонија и оваа позиција не е променeта“. Ова го изјавил за „Гласот на Америка“ на албански јазик висок неименуван функционер на американскиот Стејт департмент, а во врска со изјавата на републиканскиот конгресмен Дана Рорабакер.

Изјавата  е безмалку идентична со изјавата што минатата недела ја даде портпаролот на Стејт департментот, Марк Тонер, по шпекулациите во некои од медиумите во земјава дека Амбасадата на САД во Скопје не зборува од името на администрацијата на САД. Тонер тогаш беше дециден дека нема промена во американската политика спрема Македонија.

Министерството за надворешни работи на Република Македонија вчера соопшти дека по дипломатски пат побарало став од американскиот Стејт департмент за изјавите на Рорабакер, изнесени во интервју за „Визион плус“ од Тирана.

Обединетата македонска дијаспора (ОМД) ги повика претседателот на Конгресот на САД, Пол Рајан, и лидерот на мнозинството во Конгресот, Кевин Мекарти, итно да го отповикаат конгресменот од функцијата претседател на Подкомитетот за европски работи.

Инаку, Рорабакер во интервјуто изјави дека „Македонија не е држава“, дека „Косовците и Албанците од Македонија треба да станат дел од Косово“, а „другиот дел од Македонија треба да стане дел од Бугарија или која било друга држава на која сметаат дека ѝ припаѓаат“.