!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Медарски: Пресудата за навреда на Ердоган е спротивна на практиката на судот во Стразбур


Скопје, 25 август, 2017 - 14:22 (META) 

Членот од Кривичниот законик и пресудата на скопскиот кривичен суд со која лицето Е.А. е осудено за навреда на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган на „Фејсбук“ се спротиви на праксата на Европскиот суд за кочвекови права во Стразбур, смета адвокатот Филип Медарски.

– Самиот член, а посебно пресудата се спротивни на практиката на Стразбург – напиша Медарски на „Твитер“, посочувајќи ја како пример пресудата на ЕСЧП во врска со жалба на Французин кој во 2008 година бил осуден од домашниот суд на парична казна од 30 евра поради навреда на тогашниот претседател Никола Саркози.

Околу основаноста и потребата од посетоење на вакво кривично дело во македонското законодавство, односно во Кривичниот законик, Медарски за „Мета“ вели дека можеби треба да постои, но во видоизменета форма, а не како што стои сега.

– Во принцип се работи за навреда на симболи (знаме, грб и химна) и на институции на други држави, како институцијата претседател. Но, овде не е се работи за навреда на претседателот како институција, туку за навреда на личноста што во моментот ја врши функцијата, во случајов -Ердоган. Ова е забелешката на ЕСЧП и во пресудата што ја наведувам – вели Медарски.

Скопскиот суд го осуди Е.А., кој има македонско и турско државјанство, на парична казна од 24.600 денари (400 евра), во процесот што беше отворен по кривична пријава од амбасадорката на Турција во земјава, Тулин Еркал Кара, кон крајот на минатата година.

Во одлуката на судот било наведено дека обвинетиот во номеври 2016 година, преку својот фејсбук-профил „објавил иронични изјави и упатил навреди кон лидерот на една странска земја“.

Доколу не ја плати паричната казна, Е.А. ќе мора да одлежи затворска казна.

Инаку, според членот 181 од Кривичниот законик на Македонија, предвидена е парична казна за „тој што со намера за исмејување јавно ќе изложи на подбив странска држава, нејзино знаме, грб или химна или шеф на држава или дипломатски претставник“.


Скопскиот суд пресуди 400 евра казна за навреда на Ердоган на „Фејсбук“


Скопје, 25 август, 2017 - 10:07 (META) 

Кривичниот суд во Скопје го прогласил за виновен Е.А. поради навреда на претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган на „Фејсбук“, јавува турската новинска агенција „Анадолу“.

Судот го осудил Е.А., кој има македонско и турско државјанство, на парична казна од 24.600 денари (400 евра), во процесот што беше отворен по кривична пријава од амбасадорката на Турција во земјава, Тулин Еркал Кара, кон крајот на минатата година.

Во одлуката на судот било наведено дека обвинетиот во номеври 2016 година, преку својот фејсбук-профил „објавил иронични изјави и упатил навреди кон лидерот на една странска земја“.

Доколу не ја плати паричната казна, Е.А. ќе мора да одлежи затворска казна.

Инаку, според членот 181 од Кривичниот законик на Македонија, предвидена е парична казна за „тој што со намера за исмејување јавно ќе изложи на подбив странска држава, нејзино знаме, грб или химна или шеф на држава или дипломатски претставник“.

Законот за навреда на странски државници потекнува од времето на монархиите во Европа и е поврзан со францускиот термин „lèse-majesté“, односно „повредено височество“. Неговата оригинална употреба била за заштита на монарсите и за санкционирање на сите кои ќе го повредат нивното достоинство или кралството со кое владеат.

Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика на МВР во февруари, оваа година поднесе кривична пријава против 34-годишниот скопјанец Т.Т., бидејќи преку коментари на „Фејсбук“ индиректно им се заканувал на амбасадорот на САД во земјава, Џес Бејли, и на неговото семејство.

Скопјанецот беше осомничен за кривичното дело повреда на углед на странска држава.


Дачиќ: Заев брутално и скандалозно ја навреди власта во Србија


Белград, 3 мај, 2017 - 11:52 (META) 

Министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ, денеска остро го критикуваше лидерот на СДСМ, Зоран Заев, поради неговата изјава за српски „Курир“, во која вели дека во Србија владее националистички раководство.

– Не знам со што Александар Вучиќ и владата на Србија го заслужија овој брутален и скандалозен напад од претендентот за местото македонски премиер, Зоран Заев. Зар не му се доста проблемите што ги има во Скопје, па сега ги бара и во Белград – праша Дачиќ.

Тој потсети дека Вучиќ со денови и со месеци повикувал на мирно решение на проблемот во Македонија, не мешајќи се во внатрешните работи на државата, истакнувајќи дека тоа може да предизвика нестабилност во целиот регион.

– Зошто Заев не ги напаѓа Рама и Тачи, туку Вучиќ? Не е тој толку наивен да не знае дека концептот „голема Албанија“ не е комплетен без Скопје. Србија кон Македонија е искрена, ја призна под уставното име иако за тоа имаше забелешки од Грција и ни еден збор не изговори за да се меша во нејзините внатрешни работи. А Македонија го призна Косово, гласаше против Србија во УНЕСКО и сега кандидатот за премиер брутално го навредува раководството на Србија и убедливо избраниот претседател Вучиќ. Останува уште само да изгласаат резолуција за српски геноцид над Албанците – додаде Дачиќ.

Во денешното интервју на Заев за српски „Курир“, лидерот на СДСМ, покрај другото, рече дека во Србија на власт е „националистичкото раководство“ на Александар Вучиќ кој „се декларира како лидер во регионот, но во првата пригода кога му беше загрозена политичката кариера, ги покажа своите националистички позиции“.

Во истото интервју, Заев вели дека првата обврска на новата влада во Скопје ќе биде унапредување на соработката со Србија и ги отфрли наводите дека новата власт ќе ја прогласи Србија виновна за геноцид.


Пратениците се надмудруваат кој колку тужби за клевета и навреда поднел


Скопје, 4 април, 2017 - 14:26 (META) 

На седмото продолжение на Конститутивната седница, пред паузата за ручек, пратениците наместо за точката на дневен ред односно за изборот на претседател и членови на Комисијата за избори и именувања расправаа кој колку тужби за клевети и навреди поднел.

Откако независниот пратеник од коалицијата на СДСМ, Павле Богоевски рече дека лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски за месец март потрошил 184.000 денари за роаминг од неговиот службен мобилен телефон, пратеникот Илија Димовски ја демантираше информацијата и притоа додаде дека тој никогаш не поднесувал тужби за клевета и навреда.

– Информацијата дека Груевски потрошил 3.000 евра за роаминг е целосна невистина. Јас се сомневам дека тоа е направено свесно за да имаат медиумите на Сорос од каде да влечат неточни информации и да го претставуваат како невистина. Да се надеваме дека е почетничка грешка. Јас подолго време сум во политиката и кон мене се кажувале илјадници невистини и клевети, но јас имам принцип никогаш да не поднесувам тубжи – рече Димовски.

Радмила Шекеринска од СДСМ рече дека функционерите од ВМРО-ДПМНЕ до сега наплатиле 36.000 евра од тужби за клевети и навреди.

– Трите барања за тужби што ги поднесев јас се заглавени во судските лавиринти затоа што тужените не доаѓаа на судење. Доколку е неточна информацијата за сметката за телефон, очекувам пратеникот Никола Груевски да ја демантира информацијата и да покаже дека сметките ги платил од сопствен џеб – рече Шекеринска.

Димовски рече дека нема проблем ако тужбите се на релација политичари спрема политичари, на што реплицираше Петре Шилегов од СДСМ кој истакна дека тој никогаш немал проблем да го тужат политичари, но додаде дека него „го тужат криминалци“.

Седницата ќе продолжи во 15 часот.


СОС сака да го оцрни граѓанското општество со невистини и со манипулации


Скопје, 7 февруари, 2017 - 13:06 (META) 

Јавно извинување и повлекување на сите лаги, клевети и дезинформации изнесени од „Стоп операција Сорос“ (СОС), побара 21 граѓанска организација денеска на прес-конференција.

Доколку не добијат јавно извинување, тие велат дека ќе бидат принудени правдата да ја бараат на суд, односно ќе поднесат тужби за клевета и за навреда.

– На СОС и на неговите налогодавци очигледно им пречат слободното и независно граѓанско општество, слободата на изразување и, воопшто, сите демократски вредности и принципи. Затоа тие во јавноста пласираат невистини, манипулативни податоци и лажни информации, со намера да го замолчат граѓанското општество – вели програмскиот директор на Фондацијата за интернет и општество „Метаморфозис“, Филип Стојановски.

Од граѓанските организации истакнаа дека е клевата и лага дека тие работеле да ја дестабилизираат државата, дека предизвикувале криза, дека работеле за партиски цели, дека биле плаќани за да одат на протести и дека добивале милиони на нивните сметки за партиски цели.

– Упатуваме порака до сите државни институции што поседуваат информации за работењето на граѓанските организации да не ги надминуваат своите законски надлежности и да не се ставаат во служба на недемократската хајка против слободоумното граѓанско општество – рече Сања Богатиновска од Здружението на млади европски федералисти.

Граѓанските организации порачаа дека и понатаму ќе останат доследни на своите заложби за слобода, демократија, еднаквост, правда и почитување на човековите права.


Серија деманти и најави за тужби од НВО и од граѓански организации за клеветите на СОС


Скопје, 6 февруари, 2017 - 11:38 (META) 

Реакциите, демантите и најавите за тужби од голем број граѓански здруженија и асоцијации против тврдењата и клеветите на „Стоп операција Сорос“ (СОС) изнесени во саботата, продолжуваат. По реакциите од вчера, денеска со барања за извинување и со деманти се јавија и здружението „Регионален центар за одржлив развој“ од Кратово, Организација на жени од Струмица, Здружението „Факултет за работи што не се учат“ и Центар за современи уметности – Скопје. Обвинуваат дека без основа и спротивно на вистината се оцрнува нивната работа, која е транспарентна и може да се провери.

Од Регионален центар за одржлив развој – Кратово велат дека од формирањето во 2003 година со средства од програмата на Европската агенција за реконструкција, досега реализирале поголем број проекти самостојно и во партнерство со други организации од Македонија и od Европа. За сите активности подетални информации можат да се најдат на www.regionalencentar.org.mk, велат од организацијата и бараат извинување од СОС, најавувајќи дека ако тоа не се случи, ќе поднесат тужби за навреда и за клевета.

Слична реакција стаса и од Здружението „Факултет за работи што не се учат“ (ФРУ). Тие велат дека тврдењата на Цветин Чилиманов на прес-конференцијата во саботата, се „злонамерни клевети, неточни, непрофесионални, нечесни и малициозни лаги, наменети за наштетување на угледот на ФРУ и на соработниците“.

Здружението побара јавно извинување во рок од седум дена, а во спротивно ќе поднесе тужби за навреда и за клевета.

Од Здружението на жени од Струмица исто така порачуваат дека груби клевети и навреди се тврдењата дека на нивната сметка легнувале милионски суми кои биле користени за партиски активности и за цели на СДСМ.

„Организација на жени на општина Струмица не е ниту „дел од партијата СДСМ“ ниту, пак, „партиски клуб на партијата“, како што наведуваат од движењето СОС. Организација на жени на општина Струмица не е наменски основана за нечии цели. Ние сме граѓанска организација основана во 1991 година, со една и единствена цел –  да ги промовира, застапува и да ги штити правата и интересите на граѓаните“, се вели во реакцијата.
Организацијата побара извинување од Цветин Чилиманов и од Никола Србов во рок од седум дена, а во спротивно ќе поднесе тужби за навреда и за клевета.

Со остра реакција се огласи и Центарот за современи уметности – Скопје, негирајќи дека е „дел од организации на чии сметки легнувале милионски суми кои биле користени за партиски активности и за цели на СДСМ“. Велат дека парите што тие ги добиваат од донатори никогаш не биле и нема да бидат користени за целите на која било партија.


Градоначалникот на Берово ја нарече Такева „новинарска проститутка“


Берово, 11 јануари, 2017 - 16:40 (META) 

Новинарката од Делчево, дописничка на повеќе медиуми, Даниела Такева, доживеа крајно невкусна дискредитација од градоначалникот на Берово, Драги Наџински, кој на „Фејсбук“ ја нарече „новинарска проститутка“.

Такева, пишувајќи репортажа за дрвото секвоја, што во Македонија расте единствено во Малешевијата, згрешила во редот на буквите и напишала „севкоја“.

„Оваа e неписмена. Не знам каква награда добила, но знам кој ѝ ја доделил. Таа е новинарска проститутка, ништо повеќе. Сега знам, за овој мој коментар ќе напише нешто лошо за мене или за Берово, но се навикнавме, не е страшно, ја прочита народот“, пишува на својот профил градоначалникот Наџински.

Такева, инаку, е овластен лектор, магистер по македонистика и комуникологија и веројатно направила печатна грешка, која подоцна ја поправила. Како еден од ретките дописници од овој крај на Македонија, често излегува со критички текстови за работата на општините. Меѓу нив, и за Општината Берово.

Такева денеска, крајно вознемирена, не сакаше да коментира, само рече дека нема да му остане должна на Наџински по бројните јавни навреди и дискредитација. Но, по оваа навреда, која ја оцени како „дно“, ќе бара судска разврска.

Колегите новинари од регионалниот разгранок на Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ), давајќи поддршка на Такева, велат дека новинарите од малите средини, кога ќе паднат во немилост на локалните моќници, кои неретко се однесуваат како шерифи, трпат секакви притисоци. Почнувајќи од јавни дискредитации, закани, па сè до потези кои значат останување без егзистенција.


Репортери без граници: Македонија на 118. место по слободата на медиумите


Скопје, 11 август, 2016 - 14:51 (META) 

Македонија е на 118. место по слободата на медиумите во годинешниот извештај на организацијата Репортери без граници, зад Замбија, Нигерија, Конго и Катар.

Во образложението на извештајот, за Македонија наведено е дека клеветата била отстранета од Кривичниот законик во 2012 година, но обвиненијата биле заменети со граѓански тужби со можности за високи казни и услови за одење во затвор за новинари и сопственици на медиуми.

„Најмалку 580 тужби за клевета се поднесени од 2014 година, а неколку десетици против новинари. Според анкетата на Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници, како резултат на големиот број тужби за клевета и навреда, новинарите во Македонија велат дека се самоцензурираат“, пишува во извештајот.

Од земјите во регионот, Македонија е на последно место. Најдобра е Словенија (40), потоа Србија (59), Хрватска (63), Босна и херцеговина (68), Албанија (82), Грција (89), Косово (90), Црна Гора (106) и Бугарија (113) место.

На првите три места во слобода на медиумите се Финска, Холандија и Норвешка, на последно е Ертиреја, а претпоследна е Северна Кореја.

 


Ердоган ќе ги повлече сите тужби за навреда на неговата личност


Анкара, 30 јули, 2016 - 11:50 (META) 

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган синоќа во Анкара соопшти дека ќе ги повлече сите судски тужби што ги има поднесено за навреда на неговата личност.

– Ќе простам и ќе ги повлечам сите тужби за многу случаи во кои сум бил навредуван и непочитуван – рече Ердоган на церемонијата организирана во спомен на загинатите и на повредените лица во неуспешниот обид за државен удар.

Досега се заведени 1.845 судски дела за навреда на шефот на државата, а меѓу тие за кои е поднесена тужба се лидерите на опозициски партии, како и лица кои објавувале негативни коментари за Ердоган на социјалните мрежи.

Ердоган досега има добиено неколку судски спорови за вакви дела.

Во меѓувреме, генералниот секретар на ОН, Бан Ки-мун, во телефонски разговор со Ердоган изрази загриженост поради масовните апсења во Турција по неуспешниот обид за пуч.

Генералниот секретар на ОН, кој телефонски разговарал и со турскиот министер за надворешни работи, Мевљут Чавушоглу, ја повика Анкара да ги почитува човековите права и демократските принципи, вклучувајќи ја слободата на говорот и правото на собири. Бан, исто така, истакнал и дека е против одлуката за враќање на смртната казна во Турција.

Истанбулскиот суд им одреди мерка притвор на 17 турски новинари поради поврзаност со исламскиот проповедник Фетулах Ѓулен, главниот осомничен за неуспешниот државен удар извршен на 15 јули.

Дваесет и еден новинар вчера беа сослушани, од кои четворица беа веднаш ослободени. Новинарите се товарат дека припаѓаат на „терористичка група“.


Талевска го загуби спорот за клевета против Шилегов


Скопје, 22 јуни, 2016 - 12:17 (META) 

Ивона Талевска, главната уредничка на дневниот весник „Вечер“, го загуби судскиот спор по тужбата за клевета и за навреда што ја поднесе против Петре Шилегов, портпаролот на СДСМ.

Од уредничката на „Вечер“ побаравме реакција за пресудата, но не добивме, а Шилегов на својот „Фејсбук“ напиша:

„Да не бидам погрешно и лошо разбран: Првостепената пресуда со ’мечката од пештера’, не ми значи ништо. Повеќе би сакал да го видам македонското судство да одговори на своите законски обврски и предизвици кога се во прашање кривичните предмети против злосторничкото здружение кое го сочинува раководство на ВМРО-ДПМНЕ. Тогаш ќе може да зборуваме за право и правна држава. До тогаш, нема застанување“.

Талевска ја поднесе тужбата за прес-конференциите на кои Шилегов го обелодени договорот на фирмата „Визарис“, сопственост на мајката на Талевска, со Министерството за здравство за набавка на медицинска опрема во вредност од еден милион евра.

„Во поткрепа на фактот дека не само што не постои клевета ниту навреда како и повреда на личните права на чест и на углед на тужителката, во случајот од изведените докази не произлегува дека на тужителката ѝ е нанесена штета од страна на тужениот, па судот ценеше да го одбие тужбеното барање како неосновано“, пишува во пресудата.

Судијата ја задолжи Талевска да му исплати судски трошоци на Шилегов во износ од  55.838 денари.