ВМРО-ДПМНЕ: Заев со несериозниот пристап ги урива позициите во спорот со името


Скопје, 28 февруари, 2018 - 9:33 (META) 

Зоран Заев за реномирани меѓународни медиуми изјавува дека е подготвен за одредени отстапки во однос на грчките барања за менување на Уставот, а потоа владата се обидува да го корегира и да ги појасни неговите позиции, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ.

Од партијата додаваат дека „Заев со несериозниот пристап ги урива позициите на Македонија во спорот и нанесува огромна штета на националните интереси.“

„Заев не запира со политиките кои се спротивни на државните и националните интереси, но судовите за тероризам и уривање на уставниот поредок ги гонат оние кои имаат храброст јавно да му се спротивстават“, се додава во соопштението.

Инаку, од Владата вчера реагираа, укажувајќи на, како што велат оттаму, погрешната интерпретација во воведот на веста на агенцијата за интервјуто со премиерот Заев во која се наведува дека „Македонија предложила четири опции за решавање на децениското недоразбирање со Грција за името“.

Од Владата нагласуваат дека станува збор предлози на медијаторот Метју Нимиц, односно дека тие предлози постојат, како што изјавил премиерот Заев, но тие не се предложени од страна на Република Македонија.


ВМРО-ДПМНЕ: Молчењето на Заев отвора сомнеж за распродавање на државата


Скопје, 10 јули, 2017 - 10:11 (META) 

Нетранспаретноста на Заев во целиот процес на преговори и неговото молчење во однос на навредите кон Македонија упатени од страна на Божидар Димитров, директор на бугарскиот Национален историски институт, дека исполнувањето на договорот ќе значи крај за македонизмот и дека македонскиот јазик е бугарски дијалект, отвора сомнеж дека Заев ги распродава македонските национални и државни интереси, порача ВМРО-ДПМНЕ денеска.

Партијата вели и дека е индикативно што претседателот на МАНУ, Таки Фити, иако се сретна со Заев, не побарал од него увид во договорот кој е од особено значење за државата.

„Таки Фити треба да го надмине стравот од Заев и да покаже минимум кредибилитет, бидејќи ја води институцијата со најголем научен потенцијал во Македонија“, се вели во соопштението.


ВМРО-ДМПНЕ: СДСМ не може да ги плаќа своите долгови со националните и со државните интереси


Скопје, 23 април, 2017 - 10:19 (META) 

„Ако СДС некому нешто должи, нека се раздолжи со парите на криминогеното раководство на СДС. Не може своите долгови СДС да ги плаќа со националните и ос државните интереси на Македонија“, порача ВМРО-ДПМНЕ денеска во соопштението насочено кон политичкиот противник, Социјалдемократски сојуз на Македонија.

„Народот на 11 декември не гласаше за бинационална држава. Народот не гласаше за двојазичност, за менување химна, за менување знаме и име.Криминогениот СДС и аболираниот криминалец Зоран Заев нека не се надеваат дека нарко-мафијашите и луѓето што го негираат македонскиот идентитет ќе ги донесат на власт. Граѓаните јасно кажуваат дека не сакаат туѓи платформи од странски држави. Граѓаните не ја сакаат тиранската платформа, која СДС сака да ја протурка и да формира влада по секоја цена. Криминалците од СДС не можат да го излажат народот за да се спасат од затвор. Народот ги прочита и им порачува секој ден на улиците дека ќе одговараат пред правдата. Не може со некоја неуставна платформа да се спасат“, се вели во соопштението.


Г.г. Стефан: Тешко ги договараме работите од национален и државен интерес


Тетово, 21 април, 2017 - 14:16 (META) 

Поглаварот на Македонската православна црква – Охридска aрхиепископија, г.г. Стефан, по служењето на архиерејската литургија во црквата „Пресвета Богородица“ во Тетово, по повод празникот Источен Петок, во својата беседа повика на обединување на македонскиот народ и на заштита на државните интереси.

– Ние, но особено други забележале дека сме добродушен, кроток, гостопримлив народ. За други сме подготвени да дадеме сè што имаме и лебот од устата да го поделиме. Тоа е поради христијанското во нас. Но, сосема сме други кога се во прашање меѓусебни односи, македонските односи и работи. Тешко меѓу нас ги договараме работите од национален и од државен интерес. Го гледаме најпрвин личниот или партискиот интерес – порача пограварот на МПЦ – ОА, г.г. Стефан.


ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ е решен фактурата да си ја плати со распродажба на државните интереси


Скопје, 13 април, 2017 - 9:35 (META) 

„Ветувањата и обврските на криминалецот Заев и на злосторничкото здружение во врвот на СДС кон нарко-мафијашките структури што им помагаа на избори се нивен проблем, а не проблем на народот“, се вели во редовното утринско соопштение на ВМРО-ДПМНЕ.

Во него се додава дека „долговите што криминалецот Заев ги има заради барањето поткуп и незаконскиот обрт на стотици милиони евра преку фирмите на неговиот клан се негови долгови кон тие што го штитат за криминалот, а не долгови на народот“.

„Сервилниот однос кон сите што го негираат македонскиот идентитет и предавничкото молчење и прифаќање на тиранската платформа е проблем на криминалецот Заев и на злосторничкото здружение околу него, а не на народот. Народот не го интересираат фактурите на Заев. СДС е цврсто решен својата фактура да ја плати со распродажба на највисоките национални и државни интереси“, се додава во соопштението.


ВМРО-ДПМНЕ: Само народот на избори одлучува во каква земја сака да живее


Скопје, 4 април, 2017 - 9:38 (META) 

„Само народот на Република Македонија може да одлучува во каква земја сака да живее, дали сака суверена и унитарна Македонија која се гордее со мултиетничноста или федерализирана, бинационална држава“, се вели во редовното утринско соопштение на ВМРО-ДПМНЕ.

Од партијата нагласуваат дека „ваквата одлука народот ја носи на избори, а не со подметнати постизборни платформи изготвени и потпишани во туѓи држави.“

„Јавноста секојдневно е сведок на негаторски изјави насочени кон Македонија и нејзиниот идентитет, кои доаѓаат од творецот на тиранската платформа, неговите министри, коалициони партнери, но и од факторот од кој ќе зависи идната влада на Заев, Зијадин Села. На сите овие изјави СДСМ молчи и премолчено ги одобрува ваквите политики и ставови насочени против Македонија. На Македонија и е неопходно обединување околу највисоките национални и државни интереси“, стои во соопштението.

Оттаму велат дека обединување околу највисоките нациолни и државни интереси, нуди „Манифестот за единствена Македонија“, кој го предложи партијата, а за кој, како што се додава во соопштението, СДСМ молчи.

„Дали на СДСМ му пречат принципите за владеење на правото? Бидејќи наместо владење на правото и правната држава сакаат заробена држава под плаштот на СДСМ и нивните роднинско-кумовски врски во правосудниот систем по примерите: Медарски, Бубевски и СЈО. Дали можеби СДСМ е против спроведување на попис на население? Со прифаќањето на Манифестот, Македонија ќе покаже дека е земја со исправена кичма и високо изградена национална свест и чувство на грижа за сите нејзини граѓани. СДСМ е против сплотеност и взаемен просперитет на Македонија и сите нејзини граѓани“, заклучуваат од ВМРО-ДПМНЕ.


Груевски се појави во Собрание, СДСМ обвини дека Мијалков влегол и во бизнисот со нафта


Скопје, 3 април, 2017 - 18:24 (META) 

Во многу сличен дух на тоа што се случуваше минатата седмица, и на денешното, шесто продолжение на конститутивната седница на Собранието, повторно се слушаа обвинувањата за намерно блокирање на работата на Собранието, за работење против државата и за македонските национални интереси.

Во првиот дел се појави и лидерот на ВМРО-ДПМЕ и пратеник Никола Груевски, првпат по 30 декември лани, кој се задржа околу еден час во салата, а потоа, откако заврши паузата, речиси веднаш ја напушти седницата.

Дамјан Манчевски од СДСМ побара да не се блокира седницата за да се заштити, како што рече, „криминалното раководство на ВМРО-ДПМНЕ“. Тој зборуваше за нов случај на, како што рече, „криминал“ на Сашо Мијалков.

– Додека вие овде ги блокирате Собранието и институциите, вашето раководство се богати. Шест милиони евра потрошил Мијалков во јануари и во март за да купи депо за нафта и бензински пумпи. За ова ли го блокирате Собранието? Овој ли криминал го штитите – рече Манчевски.

За случајот попрецизно зборуваше неговиот сопартиец Љупчо Николовски.

– Ова е тековна состојба на „Бест веј инвестмент“ од Скопје, која токму во овој период, додека луѓето протестираат надвор, ја купува „Ом петрол“. Управител, односно единствен содружник на оваа компанија е синот на првиот братучед на Никола Груевски. Токму преку овие зделки, додека граѓаните протестираат, се шири богатството од нафтени складишта и од повеќе бензиски пумпи. Не е патриотизмот во прашање, не е ништо друго во прашање. Во прашање е ширењето на богатството на оваа криминална власт – рече Николовски.

Радмила Шекеринска го постави прашањето зошто Груевски на конгресот на Европската народна партија во Малта трошел државни пари и одел со телохранители, на што одговори Илија Димовски, кој нагласи дека телохранители има и нејзиниот сопартиец, поранешен министер за внатрешни работи, Оливер Спасовски, и дека тоа е според закон.

Конститутивната седница продолжува утре во 11 часот.


ВМРО-ДПМНЕ: Еди Рама продолжи со омаловажување на македонскиот народ


Скопје, 1 април, 2017 - 10:14 (META) 

„Поигрувањето и тргувањето со највисоките државни и национални интереси ги подгрева апетитите на разни структури кои не ѝ мислат добро на Македонија. Вчера бевме сведоци како вандали се дрзнаа да го симнат државното знаме, сред бел ден, во центарот на Куманово, на неколку стотини метри од местото каде што Заев и Спасовски се сликаа неколку часа откако македонските бранители ги дадоа животите за својата татковина“, се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.

Во него се додадава дека и албанскиот премиер Еди Рама продолжил со омаловажување на македонскиот народ именувајќи го „славомакедонски“.

„Еди Рама индиректно порача дека доколку Македонија не го смени името и не се избори за влез во ЕУ, како и другите држави во регионот, тогаш би се разбудиле оние идеи за промени на границите. Тоа е истиот Еди Рама кој ги собра лидерите на албанските партии од Македонија и ги обедини околу тиранската платформа. На општа зачуденост и осуда од сите Македонци, Зоран Заев и СДСМ позитивно се изјаснија околу тиранската платформа“, се додава во соопштението.

Од партијата велат дека јавноста била сведок на потврди од сите страни дека СДСМ се согласил на двојазичност, промена на парите и на униформите.

„Јавноста го слушна Заев како е подготвен да отвори дебата за промена на името, знамето и на химната. Граѓаните видоа дека е договорена кантонизација, а реформаторот на Зоран Заев, Зијадин Села, најави и федерализација на земјата“, велат од ВМРО-ДПМНЕ.


Затуроска: Заев остави простор поединци да го негираат идентитетот и да се закануваат


Скопје, 13 март, 2017 - 15:36 (META) 

Со одбивањето да ја отфрли тиранската платформа, аболираниот криминалец Зоран Заев ја отвори Пандорината кутија за редефинирање на Македонија, изјави на прес-конференција Лилјана Затуроска од ВМРО-ДПМНЕ.

Таа додаде дека на тој начин Заев оставил можност „поединци или групи сè поотворено да го негираат македонскиот идентитет и да испраќаат закани кон Македонија, искажувајќи територијални претензии“.

– Албанската пратеничка Месила Дода е последна во низата кои отворено застанаа против македонските национални интереси. Таа му порача на Зоран Заев дека доколку се повлече од тиранската платформа, треба да се соберат сеалбанските политички сили за да помогнат да се одржел референдум за Илирида – изјави Затуроска.

Според нејзе, „ваквите срамни и недолични изјави се производ на уцените на кои потклекна Зоран Заев само од страв дека тој и криминалното раководство на СДСМ ќе треба да одговараат за кривичните дела што ги сториле“.

– Пазарењето со националните интереси е најнизок и најсрамен чин. Зоран Заев мора да собере храброст, да го послуша народот и да ги отфрли уцените. Не може трите потписи на Зијадин Села да бидат поважни од македонскиот идентитет. Срамно е да се соработува со некој кој во лице те негира и ти кажува дека пред 100 години не си ни постоел – додаде Затуроска.


ВМРО-ДПМНЕ: Заев мора да се откаже од претворање на Македонија во бинационална држава


Скопје, 12 март, 2017 - 10:12 (META) 

„Со конфузните и контрадикторни ставови што ги изнесе Зоран Заев, тој не ја отфрли тиранската платформа, туку, напротив, најави дебатирање по нејзините точки. Ова само го потврдува сомнежот дека Зоран Заев, за да добие власт, ги погазил националните и државни интереси и ја прифатил реализацијата на тиранската платформа под превезот на дебатирање, консултирање на партиски експерти и слично“, порача ВМРО-ДПМНЕ денеска.

„СДСМ мора јавно и јасно да се откаже од тиранската платформа и од елементите во неа кои ќе ја редефинираат Република Македонија, која од мултиетничка би ја претвориле во бинационална држава“, порача партијата и ја повтори својата понуда да поддржи малцинска влада што би ја формирал Зоран Заев, само ако се откаже од тиранската платформа.

Истовремено, партијата го повика претседателот на СДСМ да ја стави платформата на најширока дебата.