Петте кандидати за Гостивар ветија транспарентност и решенија за проблемите


Гостивар, 6 октомври, 2017 - 17:22 (META) 

На дебатата од карванот „Живот во Македонија“ (#Debatpernime), кој го организираат „Порталб“, „Калѕо“, „Вистиномер“ и телевизијата „Арт“, во Гостивар петте кандидати за градоначалник на општината, секој посебно, ветија решавање на сите проблеми на граѓаните.

Во дебатата водена од новинарката Јета Џара, Арбен Таравари од Алијанса за Албанците, Асаф Адеми од Беса, Невзат Бејта од ДУИ, Себајдин Изири од ДПА и Шпат Исеини од коалицијата на Национална демократска преродба и Унитети зборуваа за своите решенија за горливите проблеми во општината.

Беше ветено решавање на проблемите со депонијата Русино, но и на инфраструктурните проблеми, а за булеварот Браќа Ѓиновци беше кажано дека ќе се прошири. Беше нагласено и дека на Гостивар, наместо казина на секој чекор, му се потребни библиотека и театар во Домот на културата.

Речиси сите кандидати ветија дека ако го освојат мандатот, ќе работат транспарентно.

Дебатата од карванот „Живот во Македонија“ вечерва ќе се одржи во Кичево.


Унитети, Движењето за реформи во ДПА и НДП направија предизборна коалиција


Скопје, 19 октомври, 2016 - 19:09 (META) 

Унитети, Движењето за реформи во ДПА и Националната демократска преродба денеска потпишаа договор за предизборна коалиција.

Партиите се согласиле за заедничка листа и платформа и бараат една од главните државни функции да им следува на Албанците, односно претседател на Собранието, премиер или шеф на државата.

Лидерите најавија дека нивната коалиција ќе биде отворена и за други организации и партии кои досега не биле застапени во Собранието.