!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

Албанската пратеничка Месила Дода посилно ќе се бори за Илирида, мотивирана од заканите


Тирана, 1 мај, 2017 - 14:31 (META) 

Албанската парламентарка Месила Дода, позната по својот екстремизам, на својот фејсбук-профил постираше принтскринови од закани од, како што тврди таа, македонски граѓани.

Дода, пратеничка од Партијата за праведна интеграција и единство, во своето обраќање преку социјалните мрежи пишува дека постојано добива закани кога и да се позанимава со ситуацијата на Албанците во Македонија. Вели дека ако се осмелуваат да се закануваат на албански парламентарец на 100 километри од нив, тогаш што останува за Албанците во Македонија и кој знае под каков притисок живеат тие.

Својот пост го завршува со заклучок дека ваквите закани само ја уверуваат во праведноста на каузата за Илирида.

Месила Дода во последните години од сите албански парламентарци предизвика најмногу реакции во Македонија, каде беше обвинета за ултранационализам, а своите провокативни изјави ги даде дури и во Дебар.


Димитриев го искара Рама на „Фејсбук“


Скопје, 21 април, 2017 - 11:50 (META) 

Додека мојот колега од Албанија „од ракав“ вади сценарија за спојувања на Албанија и на Косово, доколку пропадне европската интеграција на државите од регионот, негови дежурни адвокати се трудат да го правдаат со теза дека тоа што Рама бара домашни предизборни поени преку брутално мешање во македонските процеси било од „пријателска природа“, вели техничкиот премиер Емил Димитриев на својот фејсбук-профил.

– Каква неодговорност од социјалист кој најотворено подгрева национализам! Додека владее конфузност кај политичари во соседството дали сакаат да поддржат навистина пријателски дух во регионот или не, сакам да им порачам дека ние, иднината на Македонија ја гледаме во Европската Унија и немаме дилема во однос на овој стратешки приоритет. Ваквите изјави не се во прилог на добрососедството и на градењето пријателски односи. Напротив, додаваат масло на огнот кој тлее и ги разгоруваат националистичките чувства кај сите поединечно. Дури и Европската Унија нема дилема дека иднината на државите од регионот е во ЕУ. Само Рама со неговиот тим ги има и очигледно мисли дека со неговите алтернативи добива предизборно и ги покрива домашните слабости – вели Димитриев.

Според техничкиот премиер, никакво територијално прекројување, обединување или разединување не е во насока на поголема стабилност и мир, ниту на просперитет.

– Секоја држава од регионот е суверена држава, a главна цел треба да ѝ биде зголемување на стандардот на граѓаните, во сопствените граници. Иднината на регионот не е во обединувањето на две држави или повеќе територии, туку иднината е во обединувањето на сите околу европските вредности во Европската Унија – додава Димитриев.


Ципрас – Туск: Балканските земји да се откажат од национализмот ако сакаат да влезат во ЕУ


Атина, 5 април, 2017 - 15:22 (META) 

Грчкиот премиер Алексис Ципрас по денешната средба со претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск, во Атина, на заедничката прес-конференција посочи дека очекува од балканските држави да стават крај на националистичкото однесување ако сакаат да станат дел од Европската Унија.

– Европската перспектива на Балканот треба да се заснова на оддалечување од национализмот и на почит на принципите на добрососедските односи и на човековите права – изјави Ципрас.

Грчкиот премиер во изјавата се задржа на бегалската криза, посочувајќи дека Грција игра клучна улога во справување со тој проблем. Побара да се продолжи со почитување на договорот меѓу ЕУ и Турција, а изрази и незадоволство од државите на ЕУ кои и понатаму не сакаат да помогнат и да прифатат бегалци кои треба да се пренесат од Грција во другите европски држави.

Туск, пак, на оваа тема посочи дека е надминат зенитот на бегалската криза, но сепак треба да се продолжи со напорите за ефективно справување со проблемот.

Според Ципрас, Грција и покрај финансиската криза продолжува да има важна улога и претставува фактор на стабилност во еден нестабилен и проблематичен регион.

Туск и Ципрас се фокусирале и на економијата и на преговорите меѓу меѓународните кредитори и Грција за постигнување договор по проценката за исплонетите реформи, кој треба да даде зелено светло за исплаќање на новата рата од кредитот за Грција. Туск посочи дека никој не сака да ја казни Грција и забележа дека конечно се гледаат резултати од мерките спроведени во државата.


Албанија и Хрватска му пишаа на НАТО дека Србија му се заканува на Косово


Приштина, 16 февруари, 2017 - 14:13 (META) 

Министрите за одбрана на Албанија и на Хрватска, Мими Кодели и Дамир Крстичевиќ, му пишале на генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг за најновите случувања на Косово, пишуваат приштинските медиуми.

Во писмото, Кодели и Крстичевиќ ја осудуваат националистичката реторика на српските власти, кои како што се наведува, има за дел да го поткопа суверенитетот на Косово и да ја дестабилизира безбедносната ситуација во регионот на Западен Балкан.

Кодели и Крстичевиќ го повикале Столтенберг да ги преиспита оперативни план мировната мисија на Косово и да ја поддржи трансформацијата на Косовските безбедносни сили во Вооружени сили на Косово.


Коѕиас: Албанија да не флертува со национализмот ако сака да биде дел од ЕУ


Aтина, 24 јануари, 2017 - 16:20 (META) 

Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕиас, во интервју за националната грчка телевизија ЕРТ, меѓу другото, беше прашан за проблемите што Грција ги има со Албанија.

Коѕиас истакна дека Грција, како економски најмоќна земја на Балканот, без разлика на кризата, има потенцијал со нејзината силна дипломатија да се справи со национализмот кој е во пораст во некои земји во регионот, а кои, според него, се реформирале како национални држави во последните две декади.

– Овој национализам може да се соочи со алатките на дипломатската моќ што ја имаме како земја, алатки на мека моќ. Албанија верува дека ќе ѝ биде гарантирано отворање на преговорите за влез во ЕУ без никакви услови. Но, таа не смее да си игра со национализмот и нејзините претставници не треба да искажуваат несериозни работи. Ние ги потсетивме на овој факт – рече Коѕиас.

Прашан за палењето на грчкото знаме во Дропул пред четири дена, Коѕиас истакна дека Грција ги осудува овие изолирани инциденти, но дека на овие настани не треба да се даде значење во надворешната политика.

– Суштината на проблемот во Албанија е што ние од нив треба да бараме владеење на правото, борба против трговијата со дрога и организираниот криминал. Мора да му се признаат правата на грчкото малцинство што живее во Албанија и да престанат игрите со имотите. Ова се услови што ги бара ЕУ исто така – вели Коѕиас.

Грчкиот министер за надворешни работи повтори дека Грција е земја која бара решение на проблемите со своите соседи, но дека ова треба да се направи врз основа на интернационалното и европското право.


Груевски: Нам ни лепат етикети за шовинизам, а СДСМ тепаше Албанци во 1990-тите


Скопје, 4 јануари, 2017 - 15:00 (META) 

„Сликата за нас дека сме националисти е искривена и невистинита“, вели лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, во вториот дел од божиќното „мегаинтервју“ за електронското издание на неделникот „Република“. На тоа дали ВМРО-ДПМНЕ и нејзиниот лидер се националисти или не, му е посветен најголем дел од интервјуто, во кое Груевски прави дистинкција меѓу национализам и шовинизам и вели дека „Сорос и другите сосема неправедно делат етикети за шовинизам на влада и на партија кои се мултиетнички, во земја во која има соживот и толеранција“.

„Под зборот националисти, тие сакаат да нè прикажат како шовинисти… Национализмот, традиционално, се смета за приврзаност кон својата земја, а во последно време, од некои кругови, добива негативна конотација. Шовинизмот е омраза кон другите. Со оглед на тоа дека кај нас овој збор најчесто се користи во смисла на меѓуетничките односи и релации, ќе се осврнам и ќе аргументирам во тој дел. Јас, колку што се сеќавам, токму партијата што Сорос индиректно или директно ја поддржува, СДСМ, токму таа партија во деведесеттите години ги тепаше Албанците во Гостивар поради поставување нивно знаме пред општината и ги затвори политичарите што го направија тоа. И, колку што знам, токму ВМРО-ДПМНЕ ги ослободи тие политички затвореници и донесе Закон за употреба на знамињата на етничките заедници, со кој се овозможи нивна легална употреба… ВМРО-ДПМНЕ го поддржа првиот универзитет на албански јазик – Штуловиот универзитет и до денес го поддржуваме преку средства од буџетот, како негово кофинансирање“, вели Груевски.

Тој вели дека изминативе години како што се борел за Македонците кога се на мака, така се борел и за Албанците и никогаш не ги двоел, а сè друго, нагласува, е „лажна и валкана пропаганда на неспособни луѓе“.

Во интервјуто тој зборува и за средбата со Џорџ Сорос пред неколку години во Прага, која, како што вели, била кратка и траела 15-20 минути и била во рамките на конференцијата за Декадата на Ромите.

„Сосема на крајот, тој праша за процесот за наоѓање решение за името, укажа дека е добро побргу да се реши ова прашање и укажа дека Папандреу ќе биде уште кратко премиер и дека потоа ќе биде потешко за решавање, нешто што го знаевме, но, за жал, за клучните аспекти од проблемот и Папандреу ги држеше истите и добро познати црвени линии на Грција, кои во Македонија се неприфатливи. Кажа и неколку други детали од овој процес, од кои видов дека е добро запознаен. Друго не разговаравме, немаше ниту време, ниту се чувствуваше подготвеност за тоа“, вели Груевски.


Туск: Со национализамот и со популизамот во земјите членки, ЕУ нема да преживее


Варшава, 9 декември, 2016 - 12:39 (META) 

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, ги предупреди не само Полска туку и другите земји членки на Европската Унија дека демократијата е кревка работа и да не се играат со огнот на национализмот, авторитарноста и на популизмот, бидејќи со тоа ќе ја скршат ЕУ, јавуваат светските агенции.

„Без добрата волја и недвосмислената солидарност на Полска, ЕУ не може да издржи. Знам дека тоа звучи драматично, но денес е очигледно повеќе од кога било дека е тешко да се одржи ЕУ. Тоа бара постојана ангажираност“, изјавил Туск во интервјуто кое денеска го објавил полскиот портал „Онет“.

Туск ги критикувал сè поголемиот број функционери кои со очигледно задоволство зборуваат дека на Европската Унија ѝ дошол крајот и предупредил дека сега, по Брексит, ќе се зајакне улогата на Германија и дека одговорноста за ЕУ во голема мера ќе падне на само неколку земји членки.

„Тешко го доживувам тоа што Право и правда (владејачката партија во Полска, н.з.) го прави со институциите кои се основа на либералната демократија, но имам впечаток дека и тоа ќе го преживееме. Тоа релативно лесно ќе се поправи. Најмногу ме загрижува плутањето на Полска кон периферијата на геополитичкиот систем, кон осаменост“, рекол Туск.

Поранешниот полски премиер и актуелен претседател на Европскиот совет вели дека нема илузии дека некоја држава, како осамен херој ќе ја спаси ЕУ од нестабилноста, додавајќи дека е потрошен потенцијалот на Полска да игра значајна улога преку зајакнување на врските со Германија и со Франција.

Претседателот на Европскиот совет истакнал дека Полјаците се еден од најпроевропските народи и дека Полска, геополитички поставена помеѓу Германија и Русија, надвор од ЕУ нема шанси да преживее.


Обама предупреди на пораст на национализмот и на популизмот во светот


Њујорк, 20 септември, 2016 - 20:24 (META) 

Американскиот претседател Барак Обама денеска на 71. заседание на Генералното собрание на Обединетите нации рече дека е неопходно да се продолжат дипломатските напори за решавањето на сириската криза и истакна дека не постои воено решение на судирот.

Обама, во своето последно обраќање на Генералното собрание во својство на претседател на САД, предупреди на пораст на „агресивниот национализам“ и на „грубиот популизам“ во светот.

– Не можеме да ја игнорираме таа визија која претставува одраз на незадоволството на многу граѓани. Тие визии, долгорочно гледано, не можат да пружат сигурност и просперитет – рече Обама.

Претседателот на САД повика да се „промени курсот“ во глобалните интеграции, нагласувајќи дека светот мора да ги отфрли моделите на дејствување кои постојано создаваат економска нееднаквост, нетолеранција, авторитарност и изолација.

Тој го обвини рускиот претседател Владимир Путин дека се обидува со употреба на сила да ја врати старата слава на Русија, потсети дека Москва го анектираше украинскиот полуостров Крим и оти продолжува да се меша во внатрешните прашања на соседите.


Предавање на Марија Тодорова: „Дали постои слаб национализам“


Скопје, 9 јули, 2015 - 14:00 (META) 

Професорката по историја на Универзитетот „Илиониос“, Марија Тодорова, ќе одржи предавање на тема „Дали постои слаб национализам и дали е тоа корисна категорија“, в сабота, од 12 до 14 часот, во ГЕМ-клубот.

Марија Тодорова е една од најеминатните светски историчарки, чија специјалност е историјата на Источна Европа, со особен фокус на Балканот и на Отоманската Империја во модерниот период. Таа предавала на универзитетите во Софија и во Флорида, а била и гостин-професор на низа универзитети во САД и во Европа, меѓу кои „Харвард“, „Рајс“, „Калифорнија-Ирвин“, Босфорскиот универзитет и многу други.

Во рамките на своите долгогодишни истражувања и анализи на историографијата и на типологијата на национализмот, а особено државно спонзорираниот национализам, Тодорова во своето предавање ќе се задржи на концептот на т.н. слаб национализам.

Користејќи ја компаративно оваа аналитичка категорија, таа го толкува национализмот во Бугарија и во Македонија во два примери – студии на случај, во рамките на балканскиот, европскиот и на глобалниот контекст.

Тодорова, исто така, ќе зборува и за емотивните аспекти на национализмот, осовено на чувствата на гордост и на понижување како централни вектори на мобилизирачка моќ на национализмот.


Смртта ги потисна „Шу праиш“ и „Ало началниче“ на ѕидовите


Скопје, 30 март, 2015 - 8:56 (META) 

По графитите „Шу праиш“, „Здраво Горде“ и „Ало началниче“, инспирирани од прислушуваните разговорипочнаа да се појавува и серија со националистичка содржина и јасен говор на омраза.

Кај голем дел од графитите негативното ословување за одредена етничка заедница е пречкртано и е заменето со друг збор. На пример, вториот збор во „Смрт за Шиптари“ е заменет со зборот „омраза“, по што графитот станал „Смрт за омраза“.

Вчера, пак, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, на минингот во Штип го обвини токму лидерот на опозицијата, Зоран Заев, дека планира да инсценира меѓуетнички тензии.

– Да не дозволиме да го направат финалето за кое оваа нивна операција е измислена. Да не дозволиме да нè закрват ниту по политички ниту по верски и етнички линии. Да не дозволиме да успеат во сценариото што тие го исконструирале – рече Груевски.

Познавачите велат дека доколку графитите се појавиле преку ноќ, веројатно се нарачани од политички центри на моќ, со јасна намера да се дефокусира моменталната остра критика на власта и да се насочи кон меѓуетничка омраза.

– Дека вакви акции се организираат и дека имаат застрашувачки ефект, не е ништо ново. На пример, пред неколку години, оркестрирано „Брат Љубе“ преку ноќ стана „Љубе предавник“ на скопските улици и по медиумите. Она што е ново и радува е што во последниве години има и појава на антинационалистички интервенции врз графитите кои шират омраза – се пребојуваат во „Смрт за национализмот“ или „Смрт за шовинизмот“. Овие интервенции, колку што ми е познато, се организираат од групи поврзани со новата македонска левица, која има мултиетнички карактер. Кои графити ќе „победат“ е тешко да се предвиди – вели Слободан Јаќоски, комуникациски аналитичар.

Графитите во зависност од содржината можат да послужат како показател за состојбите во едно општеството – вели Бардил Јашари, директор на Фондацијата за интернет и општество „Метаморфозис“.

– Тие се често рефлексија на актуелни случувања и такви се, на пример, графитите кои содржат фрагменти од објавените „бомби“ на Заев. Се разбира дека графитите, исто така, можат да послужат за јавно пренесување пораки кои предизвикуваат омраза и сметам дека графитите кои се појавија во последно време против Албанците се користат за манипулација и дефокусирање од вистинските проблеми преку потикнување омраза но и страв со „потсетување на дежурната закана“ за Македонија и Македонците. Такви графити редовно се појавуваа со помал или поголем интензитет во зависност од политичкиот контекст и се редовен попратен „декор“ на секои избори, па затоа мислам дека можеби сe дел од партиска кампања и подготовка за избори. Сепак, реакцијата на ваквите графити со бришење на елементите на омраза инспирира и дава надеж дека можеби ваквите манипулации во иднина ќе имаат се помал ефект – вели Јашари.

Во оваа акција за дефокусирање на јавноста од актуелната политичка криза може да се сместат и острите коментари околу документарецот на  „Ал Џезаира“, „Луѓе и моќ: Македонија – зад фасадата“, прикажан веднаш по интервјуто на Зоран Заев, но и слични коментари за предлогот Албанец да биде премиер на Македонија, кој се појави во анкета на неделникот „Фокус“.