!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

Фудбалската репрезентација на Македонија вечерва домаќин на Италија


Скопје, 9 октомври, 2016 - 12:55 (META) 

Македонија е домаќин на репрезентацијата на Италија, а фудбалскиот натпревар ќе се одржи вечерва на Национална арена „Филип Втори“ во 20.45 часот.

Натпреварот е во рамките на квалификациите за Светско првенство во 2018 година.

Од Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) апелираат навивачите да дојдат навреме и нагласуваат дека вратите на арената ќе бидат отворени од 18.45 минути, а ќе бидат затворени 15 минути пред почетокот на натпреварот.


Награда од 10.000 долари за борба против климатските промени


Скопје, 24 јуни, 2016 - 16:39 (META) 

Девет тимови викендов во Скопје, на климатскиот камп, ќе се натпреваруваат за награда од 10.000 долари за борба против климатските промени и поттикнување на урбаната отпорност.

УНДП и УСАИД, во април годинава, објавија предизвик до сите граѓани да предложат иновативни идеи за справување со климатските промени. Предизвикот, кој беше организиран во партнерство со Амбасадата на Шведска, Министерството за животна средина и просторно планирање, Милиеуконтакт Македонија и Факултетот за информатички науки и компјутерско инженерство, има цел да ги искористи талентите на граѓаните како поддршка во остварување на глобалните цели за одржлив развој поврзани со климатски промени и одржливи градови.

– Борбата против климатските промени е една од седумнаесетте глобални цели усвоени од сите земји членки на Обединетите нации минатата година. Секоја земја и секој поединец има улога во оваа борба. Политиките и заложбите треба да се преточат во конкретни активности преку свежи идеи и ангажман од сите страни за нашите градови да станат побезбедни, позелени и почисти – изјави постојаниот претставник на УНДП, Луиза Винтон.

Директорот на мисијата на УСАИД во Македонија, Џејмс Стајн, соопшти дека се фокусирани на урбаната отпорност бидејќи порастот на популацијата и урбанизацијата вршат сериозен притисок врз нашите градови.

– Проценките укажуваат дека до 2050 година, 70 отсто од светската популација, или 6,3 милијарди луѓе ќе живеат во градовите, зголемувајќи ги побарувачката за енергија и загадувањето на воздухот. Во сржта на овој отворен собир е активното учество на секој од вас и на вашите заложби да ги преточите идеите во конкретни проекти што ќе донесат вистинска промена – рече Стајн.

Повеќе од 60 идеи беа испратени за натпреварот, од кои деветте најдобри се најдоа во потесниот избор за понатамошен развој, а тоа се: герила-постојки за велосипеди, мотори и автомобили што работат на компримиран воздух, употреба на зеолити во борбата со емисиите на штетни гасови, билборди за прочистување на воздухот, машина која рециклира пластика во супермаркети, паметен енергетски чадор, своевидниот часовник за подигнување на свеста за квалитетот на воздухот во нашите домови, интернет-страница и мобилна апликација која ќе служи за заштита на зеленилото во градот и „детектор на богатство“ за редуцирање цврст отпад.


Во Марсеј тепачка помеѓу навивачи на Русија и на Англија


Марсеј, 11 јуни, 2016 - 11:11 (META) 

Група руски и англиски навивачи се степаа во Марсеј, а снимката од тепачката во која летале шишиња и столови е објавена на интернет.

Тепачката се случила во пресрет на натпреварот на двете фудбалски репрезентации на Европското првенство во фудбал, кое вчера почна во Франција.

Полицијата против напаѓачите употребила солзавец. Во тепачката учествувале околу 200 луѓе, а двајца Англичани се уапсени.

Натпреварот помеѓу репрезентациите на Русија и на Англија се игра вечерва, со почеток во 21 часот, на стадионот „Велодром“ во Марсеј.


Реал Мадрид ја освои Лига на шампиони


Милано, 29 мај, 2016 - 10:29 (META) 

Фудбалскиот клуб Реал Мадрид го победи Атлетико Мадрид на пенали 5:3, откако и по продолженијата резултатот остана нерешен 1:1.

Со оваа победа, фудбалерите на Реал по 11 пат застанаа на европскиот трон и ја освоија Лига на шампиони.

Кристијано Роналдо со неговиот гол на пенали, го реши натпреварот на стадионот Сан Сиро во Милано.


Македонија загуби од Франција на почетокот на Европското првенство во ракомет


Варшава, 15 јануари, 2016 - 20:21 (META) 

Македонската ракометна репрезентација беше поразена од репрезентацијата на Франција (23-30) на Европското првенство во Полска.

Македонија е во групата А, каде што се и репрезентациите на Полска и на Србија.

Следен противник на нашата репрезентација е домаќинот Полска, а натпреварот треба да се игра на 17 јануари (недела), со почеток во 20.30 часот.


Кривична пријава за тројца малолетници кои претепаа граѓани по фудбалски натпревар


Скопје, 27 септември, 2015 - 11:42 (META) 

СВР Скопје поднесе кривична пријава против тројца малолетници, двајца на возраст од 17 и еден на возраст од 15 години, од Скопје, поради постоење основи за сомневање дека извршиле насилство.

На 9 август 2015 година, околу 21 часот, по завршување на фудбалскиот натпревар Вардар – Шкупи, каде биле гледачи, се упатиле заедно, со уште неколку, засега непознати лица, кон градскиот плоштадот, каде околу 21.45 часот, се маскирале и физички ги нападнале М.М. (23), Б.И. (20) и М.И. (48) од Скопје, удирајќи ги со стаклени шишиња и со боксови по главата и по телото, по што го напуштиле местото на настанот.

Оштететните биле пренесени во Клиничкиот центар, каде им се констатирани телесни повреди и по укажаната лекарска помош биле пуштени на домашно лекување.

По преземени мерки од полициски службеници, како и по извршениот увид на видеонадзорот, истите се утврдени и повикани и во присуство на родител, извршен е разговор, по што им е поднесена кривична пријава.

СВР-Скопје и понатаму презема мерки и активности за утврдување и на други инволвирани лица.

Инаку, на едното пријавено лице на возраст од 17 години, предходно му била поднесена кривична пријава за учество во тепачка.


Натпревар во претприемништво на средношколците од Охрид и од Струга


Охрид, 23 септември, 2015 - 9:43 (META) 

Со учество на четири тимови од училишта во Охрид и во Струга, утре во Охрид ќе се одржи Средношколски натпревар под мотото „Претприемач – да се биде или не!“, како завршна активност од истоимениот проект, кој се реализираше од мај до септември годинава.

Целта на проектот е да се подобри квалитетот на претприемничкото учење во средните стручни училишта во Охрид и во Струга, преку обуки за наставниците и за учениците и соработка со бизнис-заедницата.

Пред секој тим ќе биде поставен предизвик од реалниот бизнис-сектор и задача да го трансформираат бизнисот од класичен во одговорен бизнис и на тој начин да го решат предизвикот. Изборот на најдобар предлог ќе го направи комисија составена од локални претприемачи.

Претходните активности вклучуваа организирање посети на пет локални успешни фирми, при што учениците сретнаа различни бизниси и директно разговараа со сопствениците. Покрај тоа, беше организиран и тридневен летен камп во Охрид, на кој учествуваа 40 млади од цела Македонија.

Средношколците првпат ја идентификуваа разликата помеѓу барање работа и создавање бизнис, кои се неопходни вештини за еден претприемач и која им е перспективата зависно од тоа кој пат ќе го одберат.

Проектот е реализиран од Локалата агенција за развој од Струга во соработка со Средното стручно училиште „Св. Кирил и Методиј“ од Охрид и струшкото Средно училиште „Нико Нестор“.


„Евробаскет 2015“: Македонија загуби од Грција со 65 – 85


Загреб, 5 септември, 2015 - 20:14 (META) 

Кошаркарската репрезентација на Македонија загуби од селекцијата на Грција со резултат 65 – 85, во првиот натпревар од групната фаза на Европското првенство, кое се игра во Хрватска, Германија, Летонија и во Франција.

Македонските кошаркари во поголемиот дел од натпреварот беа резултатски близу со противникот. Грците клучната разлика ја направија во последната четвртина, која ја добија со 15 – 26.

Најефикасен играч во тимот на Грција беше Георгиос Принтезис, кој постигна 18 поени, додека во нашиот тим најдобра игра покажаа Александар Костоски со 20 поени и Војдан Стојановски, кој постигна 13.

Наредниот меч на „Евробаскетот 2015“ македонските кошаркари го играат утре во 15 часот, против репрезентацијата на Холандија.


Вардар – АПОЕЛ 1:1, гостите одат понатаму


Скопје, 21 јули, 2015 - 22:21 (META) 

Реванш-натпреварот меѓу Вардар и АПОЕЛ од второто квалификациско коло за Лигата на шампионите, кој се одигра вечерва на арената „Филип Втори“, заврши нерешено, 1:1.

Кипраните успеаја да постигнат еден погодок преку Томас де Винсенти во 60.минута, со што си го трасираа патот во следната рунда од европското натпреварување, каде ќе ги одмерат силите со данскиот претставник Митјиланд.

Во самиот финиш, во 94. минута, Благоја Љамчевски ја затресе мрежата на АПОЕЛ и израмни на 1:1. Но, немаше време за уште еден погодок.


Леброн со трипл-дабл за победа на Кливленд


Кливленд, 25 мај, 2015 - 16:33 (META) 

Кошаркарот на Кливленд, Леброн Џејмс, постигна 37 поени на натпреварот против Атланта, со што успеа по 75. пат во плејоф-натпреварите да постигне повеќе од 30 поени.

Со ова постигнување Џејмс се изедначи со кошаркарот на Лос Анџелес Лејкерс, Карим Абдул Џабар. Сепак, на врвот на листата на најпрецезни кошаркари во разигрувањата за шампионскиот прстен се Коби Брајант, кој 88 пати постигнал повеќе од 30 поени и Мајкл Џордан, кој тоа го направил 109 пати.

Во натпреварот против Атланта, Леброн го постигна неговиот дванаесети трипл-дабл во плејоф-натпреварите, со 37 поени, 18 скока и со 13 асистенции.

Сега тој се наоѓа на второто место, по рекордерот Меџик Џонсон, кој 30 пати реализирал трипл-дабл. Третото место го делат Лери Брд и Џејсон Кид, кои имаат по 11 такви постигнувања.