!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Заев-Бејли: Договорот со Бугарија ги зајакнува напорите на Македонија за побрз влез во ЕУ


Скопје, 15 август, 2017 - 20:49 (META) 

Премиерот Зоран Заев и американскиот амбасадорот Џес Бејли денеска ги потврдија пораките пренесени на Самитот на земјите членки на Јадранската повелба одржан на почетокот на месецов во Подгорица, со кои се зацврстуваат евро-атланските перспективи на земјава, соопшти владината прес-служба.

На средбата Бејли ги реафирмирал пораките од билатералната средба на премиерот Заев со потпретседателот на САД, Мајк Пенс, дека Република Македонија може да смета на поддршката на САД за членство во Северноатланската алијанса.

„Премиерот Заев и амбасадорот Бејли, дискутираа и за Договорот за пријателство, добрососедство и соработка кој го потпишаа Република Македонија и Република Бугарија и оценија дека истиот претставува основа за проширување и унапредување на постојната соработка на земјите од регионот, како и тоа дека овој договор ги зајакнува напорите на Македонија за побрза интеграција во Европската Унија“, стои во соопштението и се додава дека соговорниците разговарале и за реформските активностите на новата Влада на Република во првите месеци од формирањето.


Шекеринска не сака да ги коментира барањата на Москва за транскрипти


Скопје, 15 август, 2017 - 19:27 (META) 

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска не планира да ги бара транскриптите од интервјуто за британската новинска агенција „Блумберг“, соопштија за „Мета“ од Министерството од одбрана.

„Министерката за одбрана нема намера да се меша во работата ниту на домашните, ниту на странските медиуми и оттаму воопшто не би сакале да го коментираме барањето на руското МНР за транскрипт“, велат од МО.

Оттаму истакнуваат дека министерката Шекеринска има дадено изјави и за други медиуми кои се достапни до јавноста.

„Позициите на Владата и на министерката Шекеринска за стратешката цел за членство во НАТО и добри односи со партнерските земји во меѓународната заедница како и со Русија се единствени, јасни и недвосмислени“, велат од МО.

Портпаролката на руското МНР, Марија Захарова по повод интервјуто на Шекеринска изјави дека обвинувањата на сметка на Москва за наводното мешање во внатрешните прашања на Македонија се исконструирани и неосновани. Таа оцени дека таквите изјави се во спротивност со ставот на официјално Скопје и на настојувањата на македонските власти за развој на конструктивни односи со Русија поради што побара агенцијата да го објави целиот текст од интервјуто, како и аудио и видео снимката од разговорот со Шекеринска. Захарова исто така рече дека руското МНР ја повикува Македонија да појасни дали зборовите на Шекеринска, кои ги објави „Блумберг“ се вистинити, имајќи предвид дека досега никој тоа не го демантирал.


Русија бара транскрипт од интервјуто на Шекеринска за „Блумберг“


Москва, 15 август, 2017 - 16:57 (META) 

Обвинувањата на сметка на Москва за наводното мешање во внатрешните прашања на Македонија се исконструирани и неосновани, рече портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, по повод интервјуто на македонската министерка за одбрана Радмила Шекеринска за агенцијата „Блумберг“.

Захарова, како што пренесува „Спутник“, вели дека таквите изјави се во спротивност со ставот на официјално Скопје и на настојувањата на македонските власти за развој на конструктивни односи со Русија и јакнење на билатералната соработка.

– Имајќи предвид дека претходна жртва на „Блумберг“ неодамна беше и српската премиерка Ана Брнабиќ, ја повикуваме Агенцијата да го објави целиот текст од интервјуто, како и аудио и видео снимката од разговорот со Шекеринска – изјавила Захарова, додавајќи таквите обвиненија доаѓаат од русофоби кои во јавноста пласираат лажни и неосновани тврдења.

Таа оцени дека во тие инсинуации гледаат обиди на непријателите на Русија и Македонија дополнително да ги искомплицират традиционално пријателските односи меѓу земјите.

– Се обидуваат да го свртат вниманието на јавноста од реалните закани, кога станува збор за суверенитетот и територијалниот интегритет на Македонија, посебно со вовлекување на земјите во НАТО, не земајќи ги предвид националните интереси – вели Захарова.

Таа истакна дека руското МНР ја повикува Македонија да појасни дали зборовите на Шекеринска, кои ги објави „Блумберг“ се вистинити, имајќи предвид дека досега никој тоа не го демантирал.

„Блумберг“ неодамна објави интервју со Шекеринска, во кое таа рече дека новата влада ги зајакнува напорите за влез на Македонија во НАТО, тврдејќи дека членството во воената алијанса ќе ја заштити земјата од руското мешање.


Биљали: Очекувам брз прием на Македонија во НАТО, а потоа решавање на спорот за името


Скопје, 13 август, 2017 - 12:14 (META) 

Меѓународната заедница ќе инсистира Македонија првин да добие покана за членство во НАТО, без да има промена на името, а потоа да се даде рок за преговори за изнаоѓање решение за спорот со Грција, вели универзитетскиот професор Мерсел Биљали во неделното интервју за македонскиот сервис на „Радио Слободна Европа“.

– Колку што јас имам информации, меѓународната заедница или главните креатори на НАТО ќе инсистираат на некакво соломонско решение, Македонија да добие покана за членство во НАТО без да има промена на името, па потоа да се даде некој рок,  да се даде можност да се преговара. Од прилика така ќе оди и интеграцијата во ЕУ и не мислам дека толку брзо ќе ѝ се даде толку големо значење на неминовна промена на името кое може да има негативни ефекти кај нас – вели Биљали.

Во врска со имплементацијата на Охридскиот рамковен договор, од чие потпишување денеска се одбележуваат 16 години, тој вели дека недостасува срповедување на практичниот дел од договорот, за што дел од вината ја лоцира кај албанскиот субјект.

– Од нормативен аспект многу е имплементирано, меѓутоа во практичниот дел многу работи останаа неимплементирани. За жал тука вината е и кај самиот албански субјект. Наша рак рана е партизацијата на институциите и на општеството како целина. Наместо Рамковниот договор да стане инструмент на една граѓанска рамноправност на луѓе со еднакви можности, стана инструмент на партизирани односи и партиски интереси – вели Биљали.


Шекеринска: Влезот во НАТО ќе ја заштити Македонија од мешањето на Русија


Скопје, 9 август, 2017 - 12:10 (META) 

Влезот во НАТО ќе ја заштити Македонија од мешањето на Русија во внатрешни работи на земјата, вели министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, во интервју за новинската агенција „Блумберг“.

– И пред изборот на новиот кабинет, бевте сведоци на „одлив“ на информации за обидите на Русија да постигне влијание во клучните политички области и во областа на безбедноста. Загрижени сме од овој факт. Веруваме дека членството на Македонија во НАТО може да стави крај на овие обиди – вели Шекеринска.

Таа вели дека владата на премиерот Зоран Заев се обидува да ги подобри односите со Грција и за девет месеци да ги спроведе реформите за земјата што побргу да стане членка на НАТО.

– Земјата мора да се справи со проблемите што се однесуваат на владеење на правото и независноста на судството, кои во моментов претставуваат проблем за влез на Македонија во НАТО. Ќе останеме посветени на овие реформи во реалноста, но ќе продолжиме да бараме од земјите членки на НАТО да ги ценат ваквите напори, да ги земат предвид резултатите и што поскоро да донесат одлука – вели Шекеринска.

Министерката за одбрана вели дека Македонија ќе го следи примерот на Црна Гора, која годинава стана членка на НАТО, и дека земјата во 2018 година ќе го зголеми својот буџет за одбрана, кој денес е помалку од 1 процент од БДП.


Канческа-Милевска: Заев потпиша договор со Бугарија за да го смени името по грчки терк


Скопје, 8 август, 2017 - 15:44 (META) 

Договорот за добрососедство со Република Бугарија што го потпиша владата на Зоран Заев е во спротивност со македонските државни и национални интереси и прави од македонската страна губитник во целиот процес, изјави денеска на прес-конференција поранешната министерка за култура и сегашна пратеничка од ВМРО-ДПМНЕ, Елизабета Канческа-Милевска.

– Во членот 2, став 2 од Договорот, Бугарија вели дека ќе се согласи со одлуката што ќе биде донесена од врвот на НАТО. Со овој член Зоран Заев буквално ја обврзал Република Македонија поддршката од Република Бугарија за влез во НАТО да ја добие тогаш, кога за тоа ќе добие амин од Грција, односно ќе го смени името на државата по грчки терк. Доколку Зоран Заев сакал да извојува фер позиција за Република Македонија, во договорот требало да ја вклучи пресудата на Меѓународниот суд во Хаг, во врска со спорот за името со Грција, во која според сите норми на меѓународното право, беше пресудено дека Република Македонија може да се приклучи кон НАТО во согласност со привремената спогодба – вели Канческа-Милевска.

Пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ вели дека македонските граѓани можат да го казнат Социјалдемократскиот сојуз за ваквиот однос на локалните избори на 15 октомври.


Марковиќ – Заев: Се надеваме дека и Македонија ќе стане членка во НАТО


Подгорица, 2 август, 2017 - 16:22 (META) 

Премиерот Зоран Заев одржа средба со премиерот на Црна Гора, Душко Марковиќ, пред почетокот на Самитот на земјите членки на Јадранската повелба, на кој Македонија претседава и е кодомаќин со Црна Гора.

– Успехот на новата влада за напредок на Македонија е мотивација за регионот. Капацитетите на владата да ги сработи потребните реформи се видливи. Се надеваме дека и Македонија ќе стане членка во НАТО – изјавил Марковиќ.

Црногорскиот премиер истакнал дека имало голема промена во интересот на странските инвеститори за вложувања во Црна Гора откако државата стана членка на НАТО.

– Имаме стабилна влада, која ги обединува сите граѓани и етнички заедници во државата. Енергично работиме на потребните промени, вклучувајки ги сите во општеството. Ги развиваме искрено и динамично добрососедските односи. Со ова, веруваме дека ги отвораме европските перспективи и се надеваме дека ќе бидеме следната членка на НАТО – изјавил Заев.

На Самитот предвидена е и работна сесија на која свои излагања, освен Заев, ќе имаат и премиерите на земјите членки на Јадранската повелба: на Албанија, Еди Рама, на Хрватска, Андреј Пленковиќ, на Црна Гора, Душко Марковиќ, на Босна и Херцеговина, Денис Звиздиќ, како и на земјите набљудувачи, на Србија, Ана Брнабиќ, на Словенија, Миро Церар, и на Косово, Хашим Тачи.

На Самитот во македонската делегација се и министерката за одбрана, Радмила Шекеринска-Јанковска, заменик-претседателот задолжен за спроведување на Рамковниот договор и политички систем, Хазби Лика, министерот за надворешни работи, Никола Димитров, и пратеникот Стево Пендаровски.


Заев: Подготвени сме за соработка за земјите од регионот да станат членки на НАТО


Подгорица, 2 август, 2017 - 15:39 (META) 

Со нашето присуство на Самитот на земјите членки на Јадранската повелба, велиме дека сме подготвени да соработуваме во интерес на граѓаните на нашите држави и низ интеграциските процеси да го донесеме регионот до големото семејство на НАТО, изјави премерот Зоран Заев на воведното обраќање на Самитот на земјите членки на Јадранската повелба, на кој Македонија претседава и е кодомаќин со Црна Гора.

Тој рече дека членството на Црна Гора во НАТО е охрабрувачка порака на Алијансата дека вратите се отворени за сите што ќе се издигнат над сопствените предизвици и ќе покажат дека можат да придонесуваат за колективните потреби и за сопствените граѓани.

– Изразувам верба и подготвеност за акција, за Македонија да биде 30. членка на НАТО. Интеграциите во НАТО и во Европската Унија се стратешки цели за нашата држава. Новата влада, ќе се обврзам и на овој форум, е одлучена да биде локомотивата на возот кон овие две организации, за да го осигуриме добриот живот на нашите граѓан и иднината на своите деца. За да ги забрзаме интеграциите во ЕУ и во НАТО, го почнавме планот „3-6-9“ за реформските приоритети, што водат кон професионални и независни институции, демократизација на целото општество, а со тоа и кон квалитетен живот за сите граѓани – изјави Заев.

Тој најави дека Македонија ќе го зголеми буџетот за одбрана и ќе го зголеми учеството во мисиите на НАТО, а ќе се интензивираат односите со земјите членки на Јадранската повелба.

Премиерот додаде дека со присуството на високиот претставник на Соединетите Американски Држави, се покажува дека таа држава е верен, стратешки партнер на Македонија и на регионот.

Потпретседателот на САД, Мајк Пенс, изјави дека идината на Западниот Балкан е на Запад.

– Влезот на Црна Гора во НАТО е историски успех и ја покажува силата на оваа земја само десет години по обновата на независноста. НАТО се состои од големи и од мали држави, но САД немаат мали сојузници и ние го цениме нашето ново сојузништво во НАТО – изјави Пенс.


Џафери: Имаме заедничка татковина и одговорни сме да ја зачуваме и да ја развиваме


Крушево, 2 август, 2017 - 14:44 (META) 

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, во своето обраќање на Мечкин камен во Крушево по повод Денот на републиката, рече дека во овие 26 години државата поминала низ повеќе премрежиња и кризи, но духот на заедништво и на соживот не е нарушен. Тој рече дека темелите на тој соживот постојат и во Крушeвскиот манифест.

– Ние имаме една заедничка татковина и сите ние сме одговорни да ја зачуваме и да ја развиваме, за нас и за идните поколенија. Во исто време, сите ние кои живееме тука или барем мнозинството граѓани, споделуваме уште една заедничка определба, па ако сакате и сон, а тоа е целосна интеграција во ЕУ и во НАТО – изјави Џафери.

Во однос на решавањето на спорот за името со Грција, Џафери вели дека е оптимист.

– Актуелното парламентарно мнозинство и актуелната Влада посветено работат во насока на решавање на ова отворено прашање, во насока на затворање на други отворени прашања за што побргу да може да се посветиме на реформите кои се потребни доколку сакаме да се вратиме на таканаречената брза пруга за членство во НАТО и почеток на преговорите за полноправно членство во ЕУ – изјави Џафери.

За потпишувањето на Договорот со Бугарија рече дека како соседи „ќе направиме значаен чекор напред во билатералните односи, како и во зајакнувањето на стабилноста во регионот и неговата евроатланска перспектива“.

Џафери истакна дека периодот кој следи, налага многу работа и сериозни, а можеби на прв поглед, и тешки одлуки и решенија, кои во еден разумен рок ќе ја покажат придобивката за сите граѓани.

– Собранието, тука мислам на сите 120 пратеници и на администрацијата, има капацитет, а верувам и политичка волја да ја исполни својата обврска која произлегува од владиниот план познат како „3-6-9“. Убеден сум дека и другите столбови на власта, извршната и судската, исто така имаат капацитет да ги реализираат своите обврски – изјави Џафери.


И НАТО го поздрави Договорот за кој сметаат дека е пресвртница во односите во регионот


Брисел, 2 август, 2017 - 14:01 (META) 

Заменикот на генералниот секретар на НАТО, Роуз Готемелер, го поздрави Договорот за добрососедство помеѓу Македонија и Бугарија.

„Договорот потпишан од Бојко Борисов и од Зоран Заев е пресвртница во градењето на односите во регионот во иднина“, напиша таа на нејзиниот твитер-профил.

Договорот помеѓу Македонија и Бугарија го поздравија и  САД, ЕУ и Велика Британија.