!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

Со условни казни ослободени деветтемината обвинети за насилствата во Собранието


Скопје, 23 мај, 2017 - 12:34 (META) 

Сите деветмина обвинети за насилствата во Собранието на 27 април денеска на рочиштето во Основен суд Скопје 1 добија условни казни, откако ја признаа вината, за да добијат поблаги казни. Тие беа обвинети за учество во толпа која ќе спречи службено лице во извршување службена должност.

Сите, освен Димче Христовски – Жабата, добија условни казни од 6 месеци затвор ако го повторат делото во рок од една година. Христовски доби условна казна затвор од година ипол, а периодот во кој не смее да го повтори делото е пет години.

Христовски има криминално досие – бил казнет со десетина години затвор поради двојно убиство во Прилеп.

На 27 април во Собранието група граѓани од протестот организран од „За заедничка Македонија“ упаднаа во Собранието при што повредија неколку пратеници, а повредени беа и новинари и граѓани.


Нови испрашувања и претреси за насилствата во Собранието


Скопје, 23 мај, 2017 - 12:29 (META) 

Тројца скопјани и еден виничанец се најновите лица повикани во СВР Скопје за да бидат испрашани во врска со насилствата во Собранието, по што биле ослободени. Во домот на уште еден скопјанец е извршен претрес, при што не се пронајдени докази, па и тој е на слобода.

Како што соопшти СВР Скопје, за сите пет случаи до Јавното обвинителство ќе бидат доставени поднесоци.

Вчера за насилствата во Собранието биле испрашувани Д.М. (28) од Виница, како и И.П. (39), З.З.(47) и Н.П. (37), сите од Скопје. Претрес во дом и други простории е извршен за Ј.Л. (41) од Скопје.


Деветтемина обвинети за насилството во Собранието ја признаа вината


Скопје, 23 мај, 2017 - 12:03 (META) 

Деветтемина обвинети, чие судење за насилствата и тепањето во Собранието на 27 април, почна претпладнево се изјаснија дека се виновни за учество во толпа која ќе спречи службено лице во извршување службена должност, како што гласи обвинението.

На рочиштето во Основен суд Скопје 1, на кое присуствуваат сите обвинети, Ангеле Зафировски прво се изјасни како невин, а по кратко време ја смени одлуката и ја призна вината.

Адвокатите на обвинетите рекоа дека немаат забелешки на обвинението на Обвинителството и во моментов се даваат завршните искази пред судијката.


Хелсиншки комитет: Политиката е главен генератор на говорот на омраза


Скопје, 22 мај, 2017 - 11:24 (META) 

Политичките случувања во Република Македонија се главниот провокатор и производител на говор на омраза во текот на април, посочува Хелсиншкиот комитет за човекови права на Република Македонија во својот извештај за април.

Хелсиншки напоменува дека говорот на омраза и повиците за насилство, го користат политичари и јавни личности, дел од демонстрантите на протестите на иницијативата „За заедничка Македонија“, а исто така се прелеал и на социјалните мрежи.

„Всушност, реториката со која е проследена политичката криза, се состои од чести повици за насилство кон политички неистомисленици и кон припадници на албанската етничка заедница. Дотолку пострашни се пораките за насилство со политичка и етничка основа споделени на јавни собири и протести, пред поголема маса на луѓе. Во обид да се манипулира со јавното мислење, индиректен говор на омраза беше забележан и во говорите на јавни личности и политичари, кои недвосмислено повикуваа на насилство во текот на целиот период. Говор на омраза претставуваат и секојдневните повици на демонстрантите за ’чиста и унитарна Македонија’ со кои се омаловажуваат етничките заедници во државата. Во изолирани случаи беше забележан директен говор на омраза кон политички претставници, во вид на повици за нивната смрт или линчување“, се вели во извештајот на Хелсиншки.

Невладината организација посочува и дека говорот на омраза на протестите резултирало со долго повикуваното насилство кон пратениците во Собранието.

Во извештајот за април, Хелсиншкиот комитет препорачува државните институции кои треба да достават податоци до Специјалното јавно обвинителство (СЈО) да не ги информираат лицата за кои се води предистражна или истражна постапка какви информации обвинителите барале за нив и да ги казнуваат службениците што ќе го сторат тоа.

Наведувајќи ја несоработката на одговорни лица од „Македонски телеком“ со СЈО, Хелсиншки бара „Телеком“ да ја сфати одговорноста од својата позиција како доминантен телекомуникациски оператор и да ги проследи до СЈО бараните податоци и материјали.


Уште две пријави за насилствата во Собранието, а двајца од УБК на испрашување во СВР-Скопје


Скопје, 19 мај, 2017 - 13:13 (META) 

Поднесени се две нови кривични пријави за насилствата во Собранието на Република Македонија на 27 април, до Основно јавно обвинителство Скопје се испратени уште три известувања, а во СВР Скопје е извршен разговор со двајца вработени во Управата за безбедност и контраразузнавање и за нив ќе биде подготвен поднесок, информира МВР за најновите активности од истрагата за сериозниот инцидент.

Исто така, не бил извршен еден претрес на дом зашто на полицајците никој не им отворил врата.

Секторот за внатрешни работи – Скопје поднел кривични пријави против А.Б. (60) од Тетово и А.Ш. (22), товарејќи ги за учество во толпа што ќе спречи службено лице во вршење на службено дејство, според чл. 384 од Кривичниот законик.

„А.Б., откако насилно влегол во Собранието, во прес-салата се туркал и се обидел физички да се пресмета со обезбедувањето на пратеникот О.С., упатувајќи им закани. Во моментот кога сакал да се доближи до пратениците, бил задржан од друго лице. Второпријавениот, А.Ш., насилно ја отворил влезната врата на Собранието, удирајќи ја со раце и со нозе, притоа туркајќи ги и влечејќи ги полициските службеници поставени во кордон пред вратата. За преземените дејства на двајцата пријавени обезбедени се видеозаписи, со нив биле извршени разговори во кои целосно ги појасниле преземените дејства, по што истите се ослободени“, стои во соопштението од МВР.

Исто така, до Основно јавно обвинителство Скопје доставени се три известувања. Првото е за прегледани видеоматеријали, при што било утврдено дека осум лица се присутни во Собранието, но стоеле мирно. Второто и третото известување се за побарана евиденција на разговори на едно лице против кого претходно била поднесена кривична пријава, а третото е известување дека е обезбедена целокупната здравствена документација за повредените кои побарале лекарска помош во Хируршката клиника „Св. Наум Охридски“ (поранешна Градска).

Во СВР Скопје бил извршен разговор со С.С. (38) од Скопје, по што е ослободен, како и со О.Р. (42) и со С.М. (51), вработени во Управата за безбедност и контраразузнавање. По извршениот разговор и тие биле ослободени, а во консултации со јавен обвинител ќе биде поднесен соодветен поднесок, информираат од Секторот.

СВР Скопје известува и дека вчера се обиделе да извршат претрес во домот на  И.Ј. (46) од Куманово, но претресот не бил извршен бидејќи никој не ја отварал вратата.


Неумесно е Иванов да бара милост од Собранието за тепачите на пратениците


Скопје, 19 мај, 2017 - 10:47 (META) 

Изјавата на шефот на државата, Ѓорѓе Иванов, во која тој практично се заложи Собранието да направи амнестија на осомничените и на обвинетите за крвавиот инцидент во Собранието на 27 април, „Вистиномер“ ја смета за несоодветна и ја оценува за недоследна.

„Иванов, барајќи од новиот собраниски состав – новото Собрание „да им помогне на луѓе кои ги завела толпата, кои се повеле од емоции“, свесно го минимизира срамниот инцидент во Собранието. Притоа, ја намалува тежината на стореното злодело кон пратениците, новинарите, полицајците, а првенствено кон Собранието како институција“, појаснува „Вистиномер“.

Според „Вистиномер“, Иванов, всушност, го релативизира и тепањето и обидот за уривање на Собранието како претставнички дом на граѓаните и како носител на законодавната власт. „Тој со невидена леснотија им простува на тепачите и сугерира истото да го направи и Собранието!“, се констатира во анализата на „Вистиномер“.

„Само, во конкретниот случај не станува збор за „луѓе кои ги завела толпата и се повеле од емоции“, туку за луѓе кои свесно дошле да тепаат! Како може некого да го „завела толпата“, ако тој дошол „подготвен“ со качулка?!“, прашува „Вистиномер“.

(Целиот текст од „Вистиномер“ можете да го прочитате и да го преземете ТУКА)


Судењето за насилствата во Собранието одложено за 23 мај


Скопје, 18 мај, 2017 - 10:45 (META) 

Денешното рочиште со кое требаше да почне судскиот процес против деветтемина обвинети за насилствата во Собранието од 27 април, се одложи бидејќи од куќен притвор во судот не беше спроведен обвинетиот Ангеле Зафировски.

Судијката Милка Ангелевска-Васевска, откако констатираше дека не се исполнети условите поради отсуството на Зафировски, рочиштето го презакажа за 23 мај.

Во судницата, покрај осумтемина обвинети, денеска беа присутни и петнаесетина од вкупно 21 оштетен, сите полициски службеници кои биле во Собранието на 27 април, од кои дел ги застапува адвокатот Филип Медарски.

Судијката побара да се провери зошто Зафировски не е спроведен, но потоа не ги соопшти причините и само го одложи рочиштето.

Додека траеше рочиштето, пред Основниот суд Скопје 1 протестираа членови на здружението „Тврдокорни“. Тие држеа транспарент „Верував во сè, но не дека моите ќе ми судат за Македонија“.

Дел од нив беа облечени во црни маички со амблемот на здружението, а дел со маички на кои пишуваше „Слобода за жабата“ и „Македонија на Македонците“.

Денешното рочиште се одржа во судница број 5, која беше претесна да ги собере обвинетите, оштетените, адвокатите, полициските службеници и голем број новинари.

Новинарите реагираа на ваквите услови, на што судијката одговори дека условите се тие, дека просторот е тој и дека големата судница била веќе зафатена за друго судење.

По завршувањето на рочиштето, никој не сакаше да даде изјави, ниту адвокатите на обвинетите ниту на оштетените, а и членовите на „Тврдокорни“ ги избегнуваа медиумите.


Анкета на „Телма“: Граѓаните веруваат дека зад упадот во Собранието стои ВМРО-ДПМНЕ


Скопје, 17 мај, 2017 - 21:52 (META) 

Во најновата анкета на телевизија „Телма“ и на МЦМС, направена од 10 до 15 мај, на прашањето кој стои зад нападот во Собранието, 40,5 проценти изјавиле дека тоа е ВМРО-ДПМНЕ, 20 проценти изјавиле дека толпата влегла спонтано, 8,7 проценти сметаат дека упадот бил спроведен од странски служби, 4,6 проценти – СДСМ, а 25,4 проценти одговориле дека не знаат.

Високи 81,3 проценти од испитаниците не го оправдуваат насилството врз пратениците што се случи во Собранието, а 6,1 отсто одговориле дека насилството врз пратениците е оправдано.

На прашањето дали полицијата овозможила ескалација или смирување на ситуацијата, 57 проценти од испитаниците одговориле дека полицијата овозможила ситуацијата да ескалира, 27,6 проценти одговориле дека таа овозможила намалување на насилствата, а 16,3 проценти одбиле да одговорат.

62,2 проценти од испитаниците одговориле дека очекуваат правна разврска и фер судење за настаните во Собранието, а 28,9 проценти не очекуваат.

На прашањето дали постапките на претседателот Ѓорге Иванов придонесуваат за смирување или влошување на политичката криза, 48,6 проценти одговориле дека тој ја влошува политичката криза, 38 отсто сметаат дека неговото однесување придонесува кон смирување на кризата, а 13,3 проценти одбиле да одговорат.

Изборот на Талат Џафери за претседател на Собранието, 50,3 проценти од испитаниците не го одобруваат, а 49,1 отсто го сметаат за нелегитимен неговиот избор.


Иванов бара Нухиу да ја појасни изјавата за сценарио за воена состојба


Скопје, 12 мај, 2017 - 18:34 (META) 

Кабинетот на претседателот Ѓорге Иванов попладнево го повика министерот за внатрешни работи, Агим Нухиу, да ги појасни податоците и информациите искажани вчера во интервју за телевизија „Алсат-М“ за постоење на сценарио кое би послужило како повод за прогласување на воена (член 124 од Уставот на Република Македонија) или вонредна состојба (член 125 од Уставот на Република Македонија) од страна на претседателот и употреба на АРМ, поврзани со насилниот влез во Собранието на 27 април 2017 година.

Во соопштението се нагласува дека со лажни вести некој сака да наштети на угледот на претседателот на Република Македонија.

„Кабинетот на претседателот на Република Македонија смета дека во јавноста постои опсесија со лажни вести да се изврши делегитимирање на институциите, односно на претседателот на Република Македонија“, се вели во реакцијата.

Нухиу синоќа во интервју за телевизијата, повикувајќи се на гласини, посочи на наводен план за ангажирање на Армијата за време на случувањата во Собранието на 27 април.

– Има гласини што сè уште не можам да ги потврдам дека полицајците се повлекле во вршењето на законските обврски, затоа што слушале од други дека треба да чекаат уште малку за да може потоа и претседателот на државата да дава наредба за излегување на војската, да се прогласи вонредна состојба и така натаму, но овие се прашања кои ги има во рамките на службите во МВР, но не сакам да потврдам такво нешто затоа што се уште ги немаме аргументирано – изјави Нухиу.


СДСМ: Нелегални се блокадите и насилството, а не изборот на Џафери


Скопје, 10 мај, 2017 - 16:45 (META) 

„Новиот претседател на Собранието е избран легално и легитимно според Уставот, законите и деловникот. Според Уставот, деловникот и законите ќе биде избрана и новата реформска влада“, порача СДСМ во одговор на денешната прес-конференција на Зоран Илиоски од ВМРО-ДПМНЕ.

Илиоски обвини дека СДСМ и Горан Мисовски нелегално го избрале Талат Џафери за претседател на Собранието и дека на тој начин „покажаа дека се подготвени да ги погазат и Уставот и волјата на народот за да ги платат политичките фактури од албанските партии и да ја реализираат албанската платформа“.

СДСМ ѝ порача на ВМРО-ДМПНЕ дека треба да се откаже од лаги и од опструкции и да стане конструктивна опозиција.

„Неопходно e ВМРО-ДПМНЕ да се постави како конструктивна опозиција во интерес на граѓаните и на евро-атлантските перспективи, а прв чекор кон тоа е да се откажат од лаги и од опструкции на легалните демократски процеси. Нелегално и незаконски е извршено насилството во Собранието преку сериозни кривични дела на терористичко загрозување на уставниот поредок, за што ќе следува одговорност и за нарачателите и за извршителите“, се вели во реакцијата од СДСМ.