Владината зграда утрово без натписот „Влада на Република Македонија“


Скопје, 11 февруари, 2019 - 10:32 (META) 

Владината зграда осамна без натписот „Влада на Република Македонија“. Тој е отстранет од објектот на владат, најверојатно вчера.

На местото на главната зграда каде што беа буквите „Влада на Република Македонија“ сега е само фасадата премачкана со бела боја таму каде што претходно беа буквите, но јасно се чита дека до сега таму стоел натпис.

Пред главната зграда сега течат подготовки за церемонија за кревање на НАТО знамето, откако Македонија во средата го потпиша Пристапниот протокол.

Се очекува денеска да почне промената на натписите и таблите на државните органи и Собранието.

Денеска треба да бидат поставени и првите табли со „Северна Македонија“ на граничните премини, а првиот ќе биде граничниот премин „Богородица“, главниот премин на границата со Грција.


Графити со навредлива содржина на штаб на СДСМ во село Криволак


Неготино, 5 октомври, 2017 - 12:57 (META) 

Изборниот штаб на СДСМ во село Криволак вчера бил оштетен, а на куќа во истото село бил испишан и заокружен бројот 13 и напис ВМРО, информираат од МВР.

„Вчера, во 7.15 часот, во полициската станица во Неготино, пријавено е оштетување на штаб на СДСМ лоциран во село Криволак, на кој се испишани графити со навредлива содржина. Исто така, околу 9 часот е пријавено дека на куќа, сопственост на М.Ј. (70) од село Криволак, од страна на непознато лице е испишан и заокружен бројот 13 и натпис ВМРО“, пишува во полицискиот билтен.