!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Двајца мажи со киселина напаѓале минувачи во Лондон


Лондон, 14 јули, 2017 - 10:59 (META) 

Две лица на украден мопед 90 минути дивееле низ Лондон и нападнале пет луѓе со киселина, пренесува „Индепендент“.

Полицијата соопшти дека напаѓачите им фрлале киселина в лице на случајните минувачи, при што еден од нападнатите е потешко повреден.

Мажите кои се возеле на мотор прво нападнале 32-годишен маж, кому по нападот му го одзеле моторот.


Можни се нови терористички напади во Германија, предупреди БФВ


Берлин, 4 јули, 2017 - 18:47 (META) 

Шефот на германската Федерална служба за разузнавање (БФВ), Ханс Георг Масен, денеска предупреди дека можни се нови терористички напади во Германија, имајќи го предвид зголемување на бројот на потенцијални исламистички милитанти.

– Мора да очекуваме нови напади од индивидуалци или терористички групи. Исламскиот тероризам е најголемиот предизвик со кој се соочува БФВ и ние гледаме на него како најголема закана за внатрешната безбедност на Германија – рече Масен, додавајќи дека поседуваат докази за нови потенцијални напади.

Според податоците на БФВ, минатата година во Германија биле регистрирани 24.000 исламисти, вклучувајќи и околу 9.700 салафисти на кои годинава им се придружиле нови 400 членови.


Исламска држава се реорганизира и се фокусира на напади во Европа, оцени ОН


Њујорк, 9 јуни, 2017 - 10:24 (META) 

Џихадистичката Исламска држава, и покрај воените неуспеси во Ирак и Сирија се реорганизира и ги насочува своите напади во странство, посебно во Европа, соопштија Обединетите нации.

Потсекретарот на ОН за политички праташа Џефри Фелтман изјави дека џихадистите пружаат отпор во Мосул и Рака, но и дека ги реорганизираат своите воени структури, давајќи им поголеми овластувања на локалните водачи и фокусирајќи се на напади вон зоните на конфликт.

Фелтман како примери ги наведе нападите во Белгија, Франција, Велика Британија, Русија, Шведска, Турција и Германија. Тој рече дека во последните 16 месеци намалени се пораките на исламистите на социјалните мрежи, но заканите остануваат затоа што нивните приврзаници делуваат надвор од Ирак и Сирија и продолжуваат да ја шират нивната пропаганда.

Тој оцени дека ИД месечно добива по неколку десетици милиони долари од продажба на нафта, изнуда на пари, откуп од киднапирани лица, шверц на антиквитети и експлоатација на други ресурси на териториите под нивна контрола, како што е продажбата на фосфат.


Британската полиција продолжува со апсењата по нападите во Лондон


Лондон, 5 јуни, 2017 - 14:55 (META) 

Британската полиција продолжува со новите рации и апсења, но не соопштува колкав е бројот на новоприведените во рамките на истрагата за саботните терористички напади во Лондон, во кои загинаа седум лица.

„Одреден број луѓе се уапсени“, соопшти денеска полицијата.

Шефот на лондонската Метрополитен полиција, комесарката Кресида Дик, за „Би-би-си“ изјави дека полицијата „има големо количество форензички материјал“ кој внимателно се прегледува, откако детално е прегледано комбито што напаѓачите го користеле за нападот на Лондонскиот мост.

Покрај седумте убиени, десетици лица се повредени, од кои 21 се во критична состојба по нападот на Лондоснкиот мост и во Бороу. Тројцата напаѓачи, кои носеле лажни појаси со експлозив, полицијата ги уби осум минути по нападот.

Екстремистичката организација Исламска држава ја презеде одговорноста за нападот.

Комесарката на лондонската полиција наведе дека напаѓачите се идентификувани, но не ги соопштуваат имињата во интерес на истрагата, која, како што рече, напредува брзо.

Полицијата вчера соопшти дека уапсила 11 лица поврзани со нападите во источен Лондон.


Во три самоубиствени напади во Ирак, 40 загинати и 140 повредени


Багдад, 31 мај, 2017 - 9:53 (META) 

Повеќе од 40 лица загинаа, а околу 140 се повредени во три самоубиствени напади во Ирак, додека владините сили напредуваат во борбата за преземање на Мосул од Исламска држава, соопштија денеска ирачките сили.

Милитантите презедоа одговорност за два напади во Багдад, додека третиот бил во Хито, град околу 200 километри од главниот град на Ирак.

Светиот месец Рамазан, кој почна во саботата, често е обележан со напади, особено доцна навечер кога граѓаните излегуваат на прошетка. Минатата година на Рамазан беа убиени речиси 300 лица.

Меѓународната заедница веднаш ги осуди нападите во Ирак.


Заев за знамето во кабинетот на Џафери: Ако се случила грешка, треба да се поправи


Скопје, 4 мај, 2017 - 13:04 (META) 

Постојат можности до крајот на месецот да биде формирана новата влада, согласно роковите, но зависи од одлуката на Ѓорге Иванов како и од техничката подготвеност на Собранието, изјави лидерот на СДСМ, Зоран Заев, по средба со претставници на ОБСЕ во „Холидеј Ин“.

Тој додаде дека е подготвен да се сретне со Иванов и да му ја гарантира унитарноста и сувереноста на државата. Заев исто така рече дека на средбата побарале ОБСЕ да се вклучи и да помогне во идните процеси на државата.

– Јас верувам дека ОБСЕ може да бидат од голема помош пред се во реформите што претстојат државните институции, правосудството, во тајните служби, во МВР, па дури и реформите во медиумите и тие може да бидат од голема помош во стабилизација на земјата, функционирање на институциите и гаранција дека никогаш повеќе нема да се случат вакви настани – изјави лидерот на СДСМ.

Заев рече дека повредените пратеници од редовите на СДСМ до сега не биле повикани во Јавното обвинителство да сведочат и апелираше државните институции соодветно да постапуваат. Според него кривичното дело Учество во толпа за кое што се гонат осомничените, не е тоа што се случило во Собранието во четвртокот.

На новинарско прашање што мисли за поставувањето на албанското знаме во кабинетот на претседателот на Собранието Талат Џафери, Заев порача да се почитуваат законите и Уставот и дека секој треба да има правна и политичка одговорност без разлика дали се работи за нивниот коалиционен партнер.

– Законите во Македонија се јасни и тие треба да се почитуваат. Ако се случила некаква грешка, се надевам ќе се поправи. Треба сите наши политички преокупации да ги ставиме во секундарно или терцијарно значење, мораме да испратиме порака дека Уставот и законот не може повеќе да се газат во Македонија и тоа да се покажува како патриотски чин – додаде Заев.


Жбогар: НВО во Македонија се мета на обвинувања кои се користат за политички поени


Штип, 26 април, 2017 - 11:29 (META) 

Граѓанското општество во Македонија е мета на јавни политички обвинувања кои се користат за политички поени, а граѓанските активисти се дискредитираат и се етикетираат. Ова денеска го изјави евроамбасадорот Самуел Жбогар во Штип, во рамките на промоцијата на новиот повик на Европската Унија за граѓанските организации во земјава, вреден 5 милиони евра.

– Овој повик доаѓа во време на предизвик за граѓанското општество, кое е мета на јавни политички обвинувања што се користат за политички поени. Поларизацијата на општеството се одразува на граѓанските активисти кои јавно се дискредитираат и се етикетираат, па дури и нивните лични податоци јавно и незаконски се објавуваат, поради што граѓанските активисти се ограничени да учествуваат во проекти. За нас, граѓанското општество продолжува да игра важна улога во промоцијата на вредностите на ЕУ и во транспарентноста и отчетноста на институциите на државата и на локалните власти – изјави Жбогар.

Евроамбасадорот во моментот е на средба со градоначалникот на општина Штип, Илчо Захариев, а неговата посета ќе заврши со средба со претставници на невладини организации од Штип и од регионот.


Уапсени пет лица кои планирале напади во пресрет на референдумот во Турција


Истанбул, 14 април, 2017 - 17:03 (META) 

Турската полиција уапси пет лица под сомнение дека се поврзани со Исламска држава и оти планирале „сензационални напади“ во пресрет на референдумот за зголемување на овластувањата на турскиот претседател, закажан за 16 април.

Меѓу уапсените има и еден државјанин на Таџикистан, кој патувал во зоните на конфликтот каде што војува ИД.
По добиена дојава, полицијата вчера спровела три симултани операции во Истанбул.

Екстремистичката ИД повика да се извршат напади во пресрет на референдумот, кој го оценија како гласање е спротивно на бог. Џихадистичката организација изјави дека муслиманите кои ќе гласаат се, всушност, неверници.


Вучиќ: Неморални се етикетирањата и нападите на чии било деца од протестите


Белград, 13 април, 2017 - 13:47 (META) 

Актуелниот премиер и избран претседател на Србија, Александар Вучиќ, денеска изјави дека ги осудува етикетирањето и нападите на деца на новинари и на партиски функционери поради нивното учество на „протестите против диктатурата“ во Белград, додавјќи дека никој не ги прогласил за непријатели.

„Кој и да напаѓа чии било деца, мислам дека тоа е неморално и нефер“, изјави Вучиќ пред новинарите во Белград.

Инаку, шефот на пратеничката група на владејачката Српска напредна странка, односно партијата на Вучиќ,  Александар Мартиновиќ, претходно на Радиотелевизија на Србија (РТС) и во собранието, покажуваше фотографии од учесници на протестите против власта, меѓу кои и фотографии од деца на новинари и на политичари од опозицијата, што предзивика бурни реакции кај новинарските здруженија и кај дел од јавноста, кои ваквиот потег го оценија како „цртање мета на чело“.

Повеќе новинарски и медиумски здруженија го повикаа српското обвинителство да утврди дали во случајот има елементи на кривично дело. Покрај деца на новинари, на фотографиите што ги покажуваше Мартиновиќ имаше и новинари, политичари од опозицијата и службеници во амбасади.

Во Белград и во повеќе градови во Србија илјадници граѓани, најмногу млади, секојдневно учествуваат во протестите против Вучиќ и власта во земјата.


Израел ја затвори границата кон Египет поради страв од напади


Тел Авив, 10 април, 2017 - 12:59 (META) 

Израелските власти денеска одлучија да им забранат на Израелците да одат во Египет преку преминот Таба поради можни напади.

Израелците нема да можат да влегуваат на Синајскиот Полуостров, но ќе им биде дозволено преку овој премин да се вратат во Израел, јавуваат израелските медиуми.

Од граѓаните кои се на Синај е побарано да се вратат.

На странските државјани и понатаму им е дозволено да ја преминуваат границата.

Одлуката за затворање на граничниот премин за Израелците е донесена поради конкретните информации за планирани напади на израелски мети во подрачјето на Синај.

Јужниот граничен премин кај градот Ејлат е израелска капија кон Синајскиот Полуостров.