!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

Јанкулоска: Провокацијата на СДС и албанските партии предизвика револт и гнев кај граѓаните


Скопје, 30 април, 2017 - 12:32 (META) 

За жал провокацијата од СДС и партиите на Албанците од Македонија со нелегитимниот избор на таканаречениот Претседател предизвика огромен револт и ескалација на гнев кај граѓаните, вели поранешната министерка за внатрешни работи и член на извршниот и централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Јанкулоска на својот „Фејсбук“ профил.

-Таквата атмосфера неколкумина насилници ја искористија да направат хаос и да нападнат и повредат пратеници во Македонското Собрание. Најжестоко го осудувам нивното насилство исто како што го осудувам и политичкото насилство на СДС и партите на Албанците од Македонија кои тврдат дека избрале Претседател на Македонското Собрание на неделовнички и противуставен начин. Најискрено сочувствувам со повредените, им посакувам брзо закрепнување и повикувам на разум кај сите за да излезе Македонија од оваа длабока криза – вели Јанкулоска.

Поранешната министерка за внатрешни вели дека не знае кои се насилниците кои повредија луѓе во Собранието и дека секој е одговорен за своите постапки и институциите мора да реагираат без разлика за кого станува збор.


ВМРО-ДПМНЕ: СДС им должи извинување на граѓаните, чиј револт смислено го предизвика


Скопје, 30 април, 2017 - 11:18 (META) 

СДС најбрутално ја силуваше волјата на граѓаните и го оневозможи правото на дискусија на нивните демократски избраници, се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.

„СДС смислено и насилно, како што најавија и нивните новинарски пера и експерти, спроведе перформанс кој тие го нарекуваат избор на претседател на Собранието и со тоа со предумисла се доведоа себе си и другите пратеници и вработените во Собранието во опасност и на удар на народниот револт, кој со денови го подгреваа и неминовно го доведоа до состојба на ескалација. СДС им должи извинување на граѓанитен чиј револт смислено го предизвика. СДС мора да сноси политичка и правна одговорност за ситуацијата во која го доведе Собранието и за унакажувањето на демократијата во Република Македонија“, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

Од партијата додаваат дека на граѓаните на Република Македонија не им требаат поделби, насилство и туѓи платформи туку дека граѓаните сакаат почитување на законите, владеење на правото и програми и платформи за економски напредок и за технолошки прогрес.


СДСМ: ЈО и МВР мора да постапат по службена должност, насилниците мора да одговараат


Скопје, 30 април, 2017 - 11:09 (META) 

Јавното обвинителство и МВР мора да постапат по службена должност за организираното сценарио, а нарачателите, насилниците и криминалците да понесат одговорност, велат од СДСМ преку партиско соопштение.

„Парламентарното мнозинство ја реализираше својата обврска кон граѓаните, достоинствено, мудро и внимателно, како што им доликува на новите политичари што народот ги избра да ја водат државата. Новиот претседател на Собранието е избран според деловникот, законите и Уставот. Во периодот што престои, во согласност со деловникот, Уставот и со законите ќе биде избрана и новата реформска влада на граѓаните. Сите видоа колку е грдо лицето на Груевски, Иванов, Велјаноски, Чавков и на насилниците извршители и не сакаат да бидат нивни соучесници и нивен инструмент во иднина“, велат од СДСМ.

Оттаму додаваат дека нема повеќе место за политиките на тензии, поделби, омраза и за дестабилизација.


Вељаноски не го признава Талат Џафери, од СДСМ велат дека и тој ќе одговара


Скопје, 30 април, 2017 - 10:43 (META) 

Претседател не се избира за половина минута, не се избира на таков начин, тоа не се прави на шверцерски начин, тоа е свечен чин и не може на шверцерски начин, во едно катче, во еден ќош од една просторија да се избере претседател на Собрание, рече Трајко Вељаноски во изјава за вестите на телевизија „Сител“.

– Со изборот на Талат Џафери за претседател на Собранието го прекршија Законот на Собранието, Уставот и деловникот на парламентот на Македонија. Исто така, ги изоставија и службите и гласањето не беше легитимно. Врз која основа тие утврдија колку гласале „за“, а колку пратеници биле „против“ и колку имало воздржани, воопшто колку патеници биле присутни? Политиката треба да го следи правото и не смее да биде над него, бидејќи не може некој да биде претседател на Собрание без да се објави одлука во „Службен весник“. Тоа што тие си направија слики и „селфи“ со мобилен телефон, не значи дека избрале некого – рече Вељаноски.

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ кажа и дека за обезбедувањето на Собранието е одговорно Министерството за внатрешни работи и дека веројатно имало големи пропусти.

Вељаноски најави дека Собранието ќе продолжи да работи и дека тој ќе закаже ново продолжение на конститутивната седница откако ќе биде „извршен ремонт на народното собрание“, по упадот на граѓаните.

Од СДСМ преку соопштение велат дека Трајко Вељаноски со месеци дозволил кршење на деловникот на Собранието, ги блокирал демократските процеси и го блокирал изборот на нов претседател на парламентот и нова влада.

„Вељаноски, со ова, заедно со Груевски, Иванов, Чавков, е меѓу главните виновници за обидите за убиство на пратеници во Собранието и за насилството врз новинари и вработени во него. Истрагата дополнително ќе ја покаже инволвираноста на Вељаноски во терористичкото загрозување на уставниот поредок и на безбедноста вечерта, за време на крвавото насилство во Собранието. Насилниците и криминалците ќе одговараат“, велат од СДСМ.


Хојт Ји денеска и утре на средби со Иванов, Џафери и со лидерите на партиите


Скопје, 30 април, 2017 - 10:12 (META) 

Заменик-помошникот државен секретар за Европа и за Евроазија во Стејт департментот, Хојт Брајан Ји, денеска пристигнува во Скопје, каде во текот на денешниот и на утрешниот ден треба да се сретне со претседателот Ѓорге Иванов, лидерите на политичките партии и, како што велат од Амбасадата на САД, со „претседателот на Собранието Талат Џафери“.

Од американската амбасада информираат дека Ји освен со Иванов и со Џафери, ќе се сретне и со Никола Груевски, Зоран Заев, Али Ахмети, Билал Касами, Весел Мемеди и со Мендух Тачи, како и со претставници на граѓанското општество и на дипломатската заедница. На состаноците ќе се разговара за статусот на формирање влада, билатералните односи и за реформите потребни за евроатлантска интеграција.

Дел од политичарите со кои треба да се сретне Хојт Ји се повредени при насилните инциденти во Собранието пред три дена, кога група граѓани, присутни на протестот на т.н. иницијатива „За заедничка Македонија“, упаднаа во законодавниот дом при што повредени беа пратеници, новинари, полицајци и граѓани.

На агендата на Хојт Ји не се наоѓа најтешко повредениот пратеник, лидерот на Алијансата за Албанците, Зијадин Села, кој со потешки повреди прво беше хоспитализиран на КАРИЛ, а вчера беше префрлен на одделението за неврохирургија во Клиничкиот центар во Тетово. Наместо со него, Ји ќе се сретне со другиот пратеник од Алијансата за Албанците, Весел Мемеди.

Американскиот државен функционер сепак ќе се сретне со претседателот на државата, Ѓорге Иванов, иако претходно беше соопштено дека таква средба нема да има. Од кабинетот на Иванов пред три дена соопштија дека претседателот поради претходно утврдени обврски е презафатен да се сретне со Хојт Ји, но по насилството во Собранието, од кабинетот на Иванов соопштија дека претходно планираните обврски од агендата на претседателот се откажани, за да може да се одржи евентуална лидерска средба, која тој ја побара ноќта за време на инцидентот во законодавниот дом.

Стејт департментот пред два дена силно го осуди нападот во Собранието и ги повика македонските власти да ја гарантираат безбедноста на сите членови на Собранието, да го испитаат темелно нападот и да ги повикаат на одговорност тие што извршиле акти на насилство.


ВМРО-ДПМНЕ: СДС ќе биде запаметен како главен виновник за случувањата во Собранието


Скопје, 29 април, 2017 - 18:14 (META) 

„СДС е најодговорен за тоа што се случи во собраниската сала. СДС спроведе политичко насилство со газењето на Уставот, законите и на деловникот. Тоа е директно газење на државата и на нејзиниот правен поредок“, се вели во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ на изјавата на портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов.

„Политичкото насилство што го направи СДС на крајот резултира со физичко насилство. Незаконскиот обид од страна на СДС да си го самопрогласат Талат Џафери за парапретседател на Собранието беше провокација кон македонскиот народ. Нема оправдување за ниедно насилство, но СДС ќе биде запаметен во историјата како главен виновник за немилите случувања во Собранието на Република Македонија“, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

Од партијата додаваат дека СДСМ мора да сфати дека народот си ја сака земјата и нема да дозволи нејзино разнебитување.


Сè уште нема утврдени кривични дела за насилствата во Собранието, информира ОЈО


Скопје, 29 април, 2017 - 14:24 (META) 

Основното јавно обвинителство Скопје е во постојана комуникација со Министерството за внатрешни работи во врска со идентификација на учесниците во нередите што се случија во Собранието на Република Македонија, а дежурните јавни обвинители ѝ даваат насоки на полицијата за понатамошното постапување, велат од ОЈО преку соопштение.

„Поради обемноста во постапувањето на обвинителството, до овој момент се вклучени шест јавни обвинители, но во согласност со потребите, бројката на вклучени јавни обвинители се очекува да се зголеми, а сè во насока на брзо и ефикасно расветлување на овие кривично-правни настани. До овој момент не е поставена правна квалификација на извршените кривични дела“, велат од Обвинителството.

Оттаму појаснуваат дека за секое лице за кое ќе се утврди дека сторило кривично дело, ќе се постави конкретната правна квалификација откако ќе се собере потребниот доказен материјал и ќе се утврдат фактите одделно за секое лице.

„Бројот на лицата лишени од слобода, конкретните дејства на истражните органи, како и понатамошните дејства што ќе бидат преземени, јавното обвинителство ќе ѝ ги соопшти на јавноста кога ќе се создадат услови за тоа и откако надлежните јавни обвинители ќе завршат со првично утврдување на фактите“, додаваат од ОЈО.


ЕУ, САД, ОБСЕ и НАТО: Сериозна загриженост дека властите не успеаја да го спречат нападот


Скопје, 29 април, 2017 - 11:15 (META) 

Делегацијата на ЕУ во Скопје, американската амбасада, мисијата на ОБСЕ и канцеларијата на НАТО во заедничка изјава најостро го осудија, како што наведуваат, организираниот напад во Собранието.

„На најсилен можен начин го осудуваме организираниот напад врз Собранието. Изразуваме сериозна загриженост дека властите не успеаја да го спречат нападот и дека не ја обезбедија неопходната заштита за членовите на Собранието и за присутните новинари. Нападот врз државна институција која е срцето на демократијата е напад врз самата демократија“, се наведува во заедничката изјава.

Во соопштението тие велат дека очекуваат кривичните дела да бидат бргу истражени, дека организаторите и извршителите на нападот ќе бидат изведени пред лицето на правдата, а судовите дека ќе дејствуваат самостојно.

„Очекуваме државните институции бргу да преземат соодветни мерки. Ги повикуваме сите актери да се однесуваат одговорно и да придонесат за мирен демократски процес на кој мора да му се дозволи да се одвива по својот тек. Воедно ги повикуваме граѓаните да бидат воздржани, да избегнуваат провокации и да останат смирени. Насилството не е начин за остварување напредок на земјата и на општеството“, се додава во заедничката изјава.


САД го осудиjа нападот врз пратениците, бараат истрага и одговорност


Вашингтон, 29 април, 2017 - 10:57 (META) 

САД силно ги осудуваат нападите врз членовите на македонскиот парламент, изјави Марк Тонер, портпарол на Стејт департментот.

– САД силно ги осудуваат насилните напади врз членови на парламентот на Македонија кои следеа по изборот на Талат Џафери за претседател на Собранието. Во демократските процеси нема место за насилство. Изразуваме најдлабоко сочувство со членовите на парламентот што се повредени и со нивните семејства. САД ги повикуваат македонските власти да ја гарантираат безбедноста на сите членови на Собранието, да го испитаат темелно нападот и да ги повикаат на одговорност тие што извршиле акти на насилство – изјави Тонер.

Портпаролот на Стејт департментот изјави дека САД ќе работат со новиот претседател на Собранието за поддршка на демократијата за да помогнат Македонија да продолжи по европскиот пат.

САД ги повикаа сите партии да бидат смирени, да ги решат сите разлики мирно и да ги почитуваат македонските закони и демократски процеси.


Димитриев: Не се согласувам со Нухиу, Чавков ја има мојата доверба и почит


Скопје, 29 април, 2017 - 10:39 (META) 

Го осудувам насилството од секој облик, физичкото насилство врз пратениците, насилството кое го доживееја и граѓаните и насилството врз процедурите, деловникот, законот и Уставот, изјави техничкиот премиер Емил Димитриев, кој апелираше на смиреност и на разумност кај сите политички партии и граѓани.

– Би сакал повредените што побргу да оздрават и враќање на состојбата во нормала. Го осудувам интонирањето на странска химна во Македонија, го осудувам изборот на незаконското избирање на претседател на Собранието и ускратување на правото на пратениците и овие две работи претставуваат грубо нарушување на правото на владеење. Ваквото незаконско постапување во Собранието треба да биде поука за сите дека во иднина не треба да се преземаат останати неделовнички, незаконски и изнасилени чекори во Собранието – рече Димитриев.

Техничкиот премиер истакна дека не се согласува со обидот на министерот за внатрешни работи Агим Нухиу да персонализира некаква наводна одговорност во директорот во Бирото за јавна безбедност, Митко Чавков, и во полициските професионалци и додаде дека тие ја имаат неговата доверба и почит.