!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

Саемот за мебел почнува утре, ќе има 400 домашни и странски изложувачи


Скопјхе, 20 март, 2017 - 11:12 (META) 

Меѓународниот саем на мебел почнува утре и ќе трае до 26 март. На саемот ќе учествуваат 400 домашни и странски изложувачи, а се очекува да го посетат повеќе од 50.000 лица.

Во 11 хали ќе бидат претставени мебел и опрема за домаќинства, а една хала е наменета за машини и за репроматеријали за индустријата за производство на мебел.

Традиционално ќе се организира стручно оценување на пријавени експонати и ќе бидат доделени признанија на најдобрите учесници на саемот, во две категории, производители и трговци.

Има учесници од Србија, Хрватска, Грција, Италија, Босна и Херцеговина  и од Словенија.

Саемот ќе биде отворен од 10 до 20 часот, цената на влезницата е 100 денари, а за групни посети и за студенти чини 50 денари.


Четири компании се наградени за најуспешни претприемачи на годината


Скопје, 28 декември, 2016 - 12:08 (META) 

Традиционално и годинава, на јубилејното 10. издание на престижната манифестација „Претприемач на годината“ беа доделени наградите на најуспешните претприемачи на мали и микропретпријатија во Македонија.

Во категоријата мали претпријатија првата награда му припадна на Деан Бадаревски од „Софа студио“ од Скопје, додека втората награда му припадна на Васко Брдаровски од „Евросуровина ПА“ од Битола.

Во категоријата на микропретпријатија, добитник на првата награда е Хашим Хасани од „Хотел Скардус“ од Тетово, додека втората награда ѝ припадна на Биљана Кукловски од „Чоко авијаторс“ од Скопје.

Претселекцијата за избор на „Претприемач на годината – 2016“ беше направена врз основа на податоците од Централниот регистар.

Имено, 56 мали и микропретпријатија, во периодот од 2013 до 2015 година, имаат реализирано пораст врз основа на број на вработени, вкупни приходи, добивка и инвестиции.

Наградите ги доделија претседателот на Сојуз на стопански комори на Македонија (ССК), Данела Арсовска, извршниот директор на Македонска развојна фондација на претпријатијата (МРФП), Тетјана Лазаревска, претседателот на Стопанска комора на Северозападна Македонија (СКСЗМ), Неби Хоџа, како и Бојан Јовановски од Националниот центар за развој на иновации и претприемачко учење.


Општина Штип го наградува сопственото претпријатие со најзначајната општинска награда


Штип, 28 октомври, 2016 - 11:18 (META) 

Највисоката општинска награда, која се доделува на секои пет години на заслужни граѓани што дале свој придонес во општественото живеење, годинава да се додели на Јавното комунално претпртијатие „Исар“ формирано од Општина Штип, e предлогот на комисијата за доделување на наградата, кој се најде на денешната седница на Советот на Општината.

За Осмоноемвриски признанија, што традиционално се доделуваат со децении за Денот на ослободувањето на Штип, 8 Ноември, комисијата предложи една институција, приватна компанија, Итната медицинска служба и една музичка група.

На предлог-листата за општинско признание се НУ Универзитетска библиотека „Гоце Делчев“, компанијата „Семак фешн“, која гради нов објект во индустриската зона, Итната медицинска служба и „Дуо грациозо“, на музичарките Кристина Палија и Невенка Дуковска.

Признанијата се доделуваат секоја година, додека наградата која беше вознобновена во 2006 година се доделува на пет години. Поранешни добитници на највисоката општинска награда се Коста Балабанов во 2006 година, штипјанец по потекло, почесен конзул на Јапонија во Македонија, и Универзитетот „Гоце Делчев“ од Штип.


Десет компании добија награди за најбрзорастечки


Скопје, 10 октомври, 2016 - 14:56 (META) 

Десет мали и микрокомпании денеска ја добија националната награда за најбрзорастечки фирми „Газели“.  Од пријавените 33 компании, само 10 ги исполниле критериумите и тие добија грант од 615.000 денари за опрема и за материјали.

Холандскиот амбасадор Ваутер Пломп рече дека Холандија на многу начини ја поддржува Македонија, особено кога станува збор за приватниот сектор. Таа соработка резултирала со повеќе заеднички обуки, програми и настани, како и со избор на десетте најдобри брзорастечки фирми „Газели“.

– Овие 10 „Газели“ се најбрзите газели во Македонија. Малите и средни претпријатија се тие што ја движат економијата напред и треба да бидат поддржани, тие играат централна и главна улога. 98 проценти од компаниите во Македонија се мали и средни претпријатија и тие придонесуваат за развој на силно претприемништво, подобрување на производството и за обезбедување на работни места – изјави Пломп.

Претседателот на Конфедерацијата на работодавци, Миле Бошков, истакна дека од исклучителна важносет е малите компании да се научат да вложуваат во развој на бизнисот, за да обезбедат сопствен пораст и да влијаат и на порастот на економијата во државата.

„Пајдаков“, „Велекоб транс“, „Темов“, „Мултитекс“ – Битола, „Бисера Комерц“, „Стара фурна“, Кожа-Мак“, „Лајонис“, „Иборнет“ и „Унипласт“ се десетте најбрзорастечки компании во Македонија што ги добија наградите.


Бијонсе триумфираше на „Ем-ти-ви видео-музички награди“


Њујорк, 29 август, 2016 - 15:46 (META) 

Поп-пејачката Бијонсе доби најголем број награди на годинешните „Ем-ти-ви видео-музички награди“, за кои церемонијата за доделување се одржаа вчеравечер во „Медисон сквер граден“ во Њујорк.

Од 11 номинации, Бијонсе си замина со осум награди, меѓу кои и тие за најдобар видеоспот на женски изведувач, кореографија, монтажа, како и главната награда за видеоспот на годината за песната „Formation“ од нејзиниот последен албум.

Таа имаше настап во кој изведе пет композиции од албумот „Lemonade“, а изведбата ја посвети на жртвите на поплавите во Луизијана.

Калвин Харис ги доби наградите за најдобар видеозапис на машки изведувач за „This Is What You Came For“, за кој соработуваше со Ријана, и за најдобар електронски видеоспот за „How Deep Is Your Love“.

Женската група „Фифт хармони“ победи во категоријата за најдобра соработка за „Work From Home“ со раперот Ту Дола Сајн.

Дрејк ѝ ја додели наградата за животно дело на Ријана, а тој доби награда за најдобар хип-хоп видеоспот за „Hotline Bling“.


Иванов ќе се обрати на свечениот прием на пливачите-маратонци и ќе ги врачи наградите


Охрид, 20 август, 2016 - 11:00 (META) 

Претседателот Ѓорге Иванов, денеска ќе присуствува на големата спортска меѓународна манифестација Охридски пливачки маратон, кој годинава се одржува по 30. пат.

Претседателот Иванов, кој воедно е и покровител на оваа манифестација, ќе се обрати на свечениот прием на пливачите-маратонци и ќе ги врачи наградите и пехарите на победниците, вечерва во 22 часот во хотелот „Инекс Горица“ во Охрид.

Охридскиот пливачки маратон е дел од 12-те трки во Гран-при серијата на Светската пливачка федерација.


„Охридско лето“: Вечерва настап на Артуро Сандовал во Античкиот театар


Охрид, 6 август, 2016 - 15:21 (META) 

Вечерва, во стандардниот термин од 21 часот во Античкиот театар во Охрид, во рамките на програмата на фестивалот „Охридско лето“, ќе настапи џез-трубачот Артуро Сандовал од Куба.

На програмата се дела од џез-музиката, кои Сандовал ќе ги исполни заедно со својот бенд во состав Џон Белзагај – бас, Тики Пасиљас – перкусии, Дејв Сигел – клавијатури, Џони Фрајдеј – удиралки и Кемуел Роиг – пијано.

Музичкото портфолио на Артуро Сандовал го сочинуваат 10 награди „Греми“, шест „Билборд“ и една „Еми“, потоа признанието „Хиспаник херитиџ“, како и Претседателскиот медал на слободата (Presidental Medal of Freedom), награда доделена од претседателот на САД, Барак Обама.

Во својата четиридецениска кариера Артуро Сандовал соработувал и со повеќе светски музички ѕвезди од различни генерации, како Френк Синатра, Џастин Тимберлејк, Селин Дион и Алиша Кис, а ја напишал и музиката за филмот „За љубовта на земјата“, чија приказна е темелена на неговиот живот. Во филмот неговиот лик го толкува холивудскиот актер Енди Гарсија.


Иванов ќе го додели признанието „Инженерски прстен 2016“


Охрид, 20 јуни, 2016 - 11:07 (META) 

Претседателот Ѓорге Иванов денеска во Охрид ќе го додели признанието „Инженерски прстен 2016“ на најдобрите дипломирани студенти што ги негуваат инженерските дисциплини.

„Инженерски прстен“ е традиционална манифестација организирана од Инженерската институција на Македонија и од Комората на овластени архитекти и овластени инженери, а под покровителство на претседателот Ѓорге Иванов.

„Инженерски прстен“ претставува поттик за изучување на инженерството и придонес за формирање квалитетен инженерски подмладок, компатибилен со развиените земји, соопштија од кабинетот на претседателот на РМ.


Годинешниот „Макфест“ со предзнак меѓународен


Штип, 30 мај, 2016 - 15:35 (META) 

В четврток, во Штип, почнува 31. издание на фестивалот на забавна музика „Макфест 2016“, а годинава тој е со предзнак меѓународен, поради учеството на седум странски интерпретатори. Во трите фестивалски вечери за главните фестивалски награди ќе се натпреваруваат и 23 домашни изведувачи, најави денеска директорот на фестивалот, Љупчо Мирковски.

– Ги имаме стандардните награди, а од оваа година наградата за дебитант ќе се вика „Душан Љубисавлевиќ“ во чест на Дуле, кој настапуваше на „Макфест“ како дел од дуото Дуле и Коки. Наградата за најдобра вокална интерпретација ќе го носи името „Драган Каранфиловски-Бојс“. Овие награди се во чест на нашите прерано заминати колеги кои беа дел од фестивалот – изјави Мирковски.

Дел од странските пејачи се познати и од изборот на песна за Евровизија. Меѓу нив е и претставникот на Ирска, Рајан Долан и Норвежанката Лалја Самјуел.

Од домашните пејачи, ветераните Џокси и Ѓоко Танески се враќаат на макфестовската сцена, а за прв пат ќе настапат Ања Ветерова, Мартинијан Кириловски и Филип Божиновски.

Словенката Хелена Благне позата по големиот макфестовски хит „Кога те нема“ ќе има шоу програма во чест на победниците, додека Ревискиот оркестар на МРТВ, кој ќе ги придружува пејачите, по втората фестивалска вечер ќе има полноќен концерт.

Изменет е и начинот на гласањето поради гласините за местење на победниците и атрактивните парични награди. Четворица странци и еден професор на Музичката академија во Штип ќе го сочинуваат жирото. Секој пејач ќе може да гласа за тројца свои колеги, а публиката, како и до сега, ќе може да гласа преку телефонски јавувања.

„Макфест“ годинава се одржува на 2, 3 и 4 јуни во Штип.


Заврши третото издание на поетскиот фестивал „Литературни искри“ во Гостивар


Гостивар, 23 мај, 2016 - 12:20 (META) 

Викендов Гостивар беше домаќин на поети од различни генерации, од кои дел веќе афирмирани поетски пера, а дел автори чие време допрва доаѓа, а во рамките на третото издание на Меѓународниот поетски фестивал „Литературни искри“.

Во саботата вечерта поетите финалисти ги прочитаа своите стихови, а наградите беа доделени на свеченост во недела. Годинава Гран при наградата ја освои Слаѓана Ставрева од Скопје, поетеса, но и прозаист, автор на романот „Калдрма“.

– Чест е да се добие оваа награда. Истовремено за мене значи и обврска во натамошното творештво да го задржам нивото. Секоја чест за организаторите, се беше беспрекорно, да не знаев дека се одржува трета година по ред, ќе мислев дека постои најмалку триесет години – изјави Ставрева.

Првото место на фестивалот и припадна на Надица Тренчева од Кавадарци, второто на Митре Мангоски Радождански од Охрид, а третото го доби Митко Гогов од Струмица. За најуспешен странски поет беше прогласена Вања Савова од Бугарија, а за најмлада поетска искра Неврија Адеми од Гостивар.

Најдобрите беа избрани во конкуренција од над 120 поети од Македонија и балканските земји. Изборот го направи жирито во состав Бранко Цветкоски, како претседател и членовите Габриела Петроска и Адем Абдулаху.

На манифестацијата беше промовирана и заедничката збирка со 80-тина поети што конкурираа, по избор на жирито.

Меѓународниот поетски фестивал „Литературни искри“ во Гостивар го организираа Центарот за култура „АСНОМ“ со поддршка на Министерството за култура.