!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Французинот Пиер Лом е добитник на наградата за животно дело на „Браќа Манаки“


Скопје, 22 август, 2017 - 14:44 (META) 

Францускиот кинематографер од светски глас Пјер Лом е добитникот на наградата Златна камера 300 за животно дело на годинашното 38. издание на меѓународниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“. Фестивалот ќе се одржи од 23 до 30 септември во Битола, а Лом, иако е во поодминати години, ќе присуствува на фестивалот.

– Пиер Лом е легенда на француската и европската кинематографија, она што е најзначајно и карактеристично во опусот на овој кинематографер е што тој соработувал со значајни и големи имиња на француската кинематографија, а тој со својата вештина да се адаптира на сечиј стил беше еднакво успешен и во соработките со неколкумина странци, како што е на пример, американскиот режисер Џејмс Ајвори, со кого има снимено четири, многу важни  филмови за неговото творештво. Во неговата 40-годишна кариера тој ги има снимено некои од ремек делата на француската кинематографија, вклучувајќи го и филмот „Сирано де Бержерак“. Ние со гордост го очекуваме да биде наш ценет гостин, иако е во поодминати години, тој во својата прва реакција веднаш најави дека ќе биде наш гостин заедно со својата сопруга Рене – изјави директорот на Фестивалот, Благоја Куновски – Доре, на денешната прес конференција во ЕУ Инфо Центарот во Скопје.

На годинашното издание на „Браќа Манаки“ за наградите Златна, Сребрена и Бронзена Камера 300 на годинашниот фестивал ќе решава петчлено жири, составено од Пол Рене Ростад, кинематографер од  Норвешка и актуелен претседател на ИМАГО, како и Лука Коасин, кинематографер од Италија, Јани-Петери Паси, кинематографер од Финска, Даријан Пејовски, режисер и сценарист од Македонија и Ерол Зубчевиќ, кинематографер од Босна и Херцеговина.


УСАИД додели награда за Младинско граѓанско учество


Скопје, 9 јуни, 2017 - 9:57 (META) 

Проектот на УСАИД за граѓанско учество додели награда за Младинско граѓанско учество на двајца поединци и една неформална младинска група.

Наградата им беше доделена поради нивната силна посветеност и преземање на важни активности кон позитивни промени за животот во нивната заедница и за општеството.

„Ги охрабрувам добитниците на наградата, како и целата младина во Македонија да работат заеднички за да се постигнат позитивни промени во општеството. Овој настан ја покажува важноста на граѓанското учество предводено од младите луѓе во Македонија и се охрабруваат останатите да се приклучат кон заложбите за подобрувања во заедниците и во општеството, во целина,” рече директорот на мисијата на УСАИД во Македонија, Џејмс Стајн.

Целта на оваа награда е да се даде признание на работата на млади момчиња и девојки (на возраст од 18 до 29 години) и на неформални групи, чии активности претставуваат пример за извонредно младинско граѓанско учество.

Проектот на УСАИД за граѓанско учество е петгодишен проект кој има за цел да се јакне капацитетот на граѓанските организации и младинските групи за унапредување на јавните политики, подобрување на јавните услуги, промовирање на доброто управување и придонес кон подобрување на животниот стандард во Македонија.


Александар Димитриевски ја доби првата награда од ЕУ за истражувачко новинарство


Скопје, 26 мај, 2017 - 13:34 (META) 

Александар Димитриевски за сторијата „Субвенции за растително и сточарско производство“, објавена на „Призма“ ја доби првата награда за истражувачко новинарство за 2016 година која ја доделува Делегацијата на Европската Унија.

Втората награда ја доби Зоран Јовановски за сторијата „Пеплишта на смртта“ објавена во емисијата „360 степени“ на „Алсат М“ телевизија.

За најдобра сторија за млад новинар наградена беше Славица Филиповска за приказната „Бугарски пасоши за чиста Македонија“ објавена во „360 степени“.

Самуел Жбогар, шефот на делегацијата на Европската Унија во Македонија рече дека истражувачкото новинарство се бори против корупцијата и организираниот криминал.

– Да се биде истражувачки новинар е стресно, тешко и понекогаш опасно. Но новинарите се храбри и тврдоглави во нивната работа. Светот не е бајка но тие придонесуваат во демократијата и владеењето на правото. Во име на ЕУ сакаме да им искажеме почит за работата и за борбата за вистината – рече Жбогар.

За наградата на ЕУ оваа година пријавени биле 26 автори со 32 стории.

Жирито кое одлучи за годинешните награди беше составено од Марина Тунева извршен директор на Советот за етика во медиумите, Арта Тахири од „Алсат М“, Лирим Дулови од „Коха“ и Борис Георгиевски од македонската редакција на „Дојче Веле“.


Иванов и Путин во Москва ќе разговараат за ситуацијата на Балканот


Москва, 24 мај, 2017 - 10:51 (META) 

Претседателот на државата Ѓорге Иванов денеска во Москва ќе се сретне претседателот на Руската Федерација, Владимир Путин, информираат од кабинетот на рускиот претседател.

„Се очекува двајцата лидери да разговараат за прашањата кои се однесуваат на понатамошниот развој на билатералната соработка. Тие исто така ќе разменат мислења за моменталните регионални прашања, а првенствено за ситуацијата на Балканот“, се вели во најавата на официјалниот сајт на рускиот претседател.

Во рамки на работната посета на Русија, вчера, Патријархот на Руската православна црква Кирил, на свечена церемонија што се одржа во храмот „Христос Спасител” во Москва, на претседателот Иванов му ја врачи наградата „Неговата Светост Патријарх Московски и на цела Русија Алексеј Втори” со која е одликуван за 2016 година како признание на неговите заложби во зајакнување на меѓу-православните односи, улогата на религијата во општеството и воспоставување, односно јакнење на принципите на верска толеранција.

Иванов се сретнал и со Патријархот на Руската православна црква, Кирил и со епископ Тихон, Викар на Патријархот московски и на цела Русија.


Иванов оди во Русија да прими награда од рускиот патријарх


Москва, 23 мај, 2017 - 10:27 (META) 

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, денеска и утре ќе престојува во работна посета на Руската Федерација, соопштија од кабинетот на претседателот. На Иванов во црквата „Христос Спасител” во Москва, Патријархот на Руската православна црква, Кирил, ќе му ја врачи наградата „Неговата Светост Патријарх Московски и на цела Русија Алексеј Втори” за 2016 година.

Покрај македонскиот претседател, добитници се и градоначалникот на Москва, Сергеј Собјанин и поглаварот на Коптската црква, патријархот Тавардос Втори. Наградата ја доделува Меѓународната општествена Фондација за единство на православните народи, за извонредна дејност во зацврстување на единството на православните народи и за утврдување и промовирање на христијанските вредности во животот и општеството.

Претходната меѓународна активност на македонскиот претседател беше посетата на Јордан. Тој беше на Светскиот економски форум за Блискиот Исток и Северна Африка,  што се одржа во Аман.


Домот „11 Октомври“ со прва награда на детски филмски фестивал во Италија


Скопје, 11 мај, 2017 - 11:03 (META) 

Домот за деца без родители „11 Октомври“ е добитник на првата награда за најдобар филм во Бари, Италија, на регионалниот фестивал за филм и детски цртажи „Бене мале“ (Bene – Male).

– Премногу сме горди и среќни за успехот на филмот на нашите дечиња од домот. Фестивалот традиционално се одржува секоја година во Италија и е посветен на децата,  нивниот развој, на детството. На фестивалот се претставивме со филмот „Два света“, кој ни донесе голем успех и признание – вели Ристенка Атанасова, директор на домот „11 Октомври“.

Победничкиот краток филм децата од домот го снимија заедно со своите воспитувачки на зададена тема од организаторите „Здрава љубов – болна љубов“, кој го носи името „Два света“, а ја разработува темата за животот на едно девојче во домот за деца без родители и животот на друго девојче во сопствен дом со своето семејство. Покрај учеството во филмскиот дел на фестивалот, беа претставени и цртежи од децата, а претставниците од домот учествуваа и во трибина на тема семејно насилство.


СДСМ: Наместо награда на Дурловски, Иванов да го даде мандатот за нова влада


Скопје, 9 мај, 2017 - 16:24 (META) 

Врв на хипокризијата во општеството е што на Денот на победата над фашизмот, државната награда за Македонската опера и балет (МОБ) Ѓорге Иванов му ја врачи на Игор Дурловски, кој поттикнува и промовира фашизам во Македонија, реагираат од СДСМ.

„СДСМ ја честита 70-годишнината на Македонската опера и балет и најавуваме дека никогаш повеќе институциите нема да бидат заложници на партиски интереси ниту, пак, ќе бидат раководени од лица што се инспиратори на убиства на народни избраници, насилства врз новинари, поделби и на провокации меѓу граѓаните. Ова особено, ако се земе предвид дека станува збор за институција од областа на културата, која треба да биде промотор на заедничките културни и цивилизациски вредности и придобивки“, велат од СДСМ.

Од партијата нагласуваат дека она што мора и може претседателот Иванов да го направи за граѓаните во овој момент е да го додели мандатот за формирање нова влада.


Иванов ќе добие руска награда за придонес во православието


Скопје, 25 април, 2017 - 11:29 (META) 

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, е одликуван со наградата „Неговата светост патријарх московски и на цела Русија, Алексеј Втори“ за 2016 година, што во мај, на свечена церемонија во Москва, ќе му биде врачена од патријархот на Руската православна црква, г.г. Кирил, соопшти кабинетот на претседателот Иванов.

Наградата ја доделува Меѓународната општествена фондација за единство на православните народи, за извонредна дејност во зацврстување на единството на православните народи и за утврдување и за промовирање на христијанските вредности во животот и во општеството.

Носители на наградата за 2016 година, покрај претседателот Иванов, се и поглаварот на Коптската црква, патријархот Тавардос Втори, и градоначалникот на Москва, Сергеј Собјанин.

Предвидено е свечената церемонија за доделување на наградата да се одржи на 23 мај 2017 година во храмот „Христос Спасител“ во Москва.

„Наградата на Иванов претставува признание за неговите заложби во зајакнување на меѓу-православните односи, улогата на религијата во општеството и воспоставување, односно зајакнување на принципите на верска толеранција. Носители на наградата се претседатели на држави, влади, парламенти, поглавари на православни цркви, лидери на меѓународни организации, проминентни политички и духовни лидери, јавни личности, претставници на бизнис-заедницата“, соопштуваат од кабинетот на Иванов.


Ирма Гогова, победник на првото издание на талент-шоуто „Охрид суперстар“


Охрид, 11 април, 2017 - 10:21 (META) 

Ирма Гогова, 17-годишна ученичка во трета година во гимназијата „Св. Климент Охридски“ во Охрид, е прогласена од жири-комисијата за најдобра изведувачка на првото издание на талент-шоуто „Охрид суперстар“.

Гогова ја доби главната награда од 2.000 евра, како и право на учество на фестивалот „Езерски бисери“ и на меѓународниот фестивал „Славјански базар“.

Таа претходно ги помина првата основна и елиминациската аудиција, кои беа организирани во текот на изминатиот период. Заедно со Ирма во финалето се натпреваруваа и Емилија Петровска, Андреа Јованоска, Ивана Коскоска, Билјана Буџакоска, танцовата група „Песинџерс“ и Светлана Вељаноска.

Втората награда, која ја додели публиката, стигна во рацете на танцовата група „Песинџерс“, на кои им следи голем настап во Барселона.

Третата награда, односно старт на радиопроект на „Супер радио“, замина во рацете на стендап-комичарот Илија Богданоски, а наградата за телевизиски проект на регионалната телевизија „О2“ ја доби Ангела Маркоска.

Организатор на проектот е локалното радио „Супер радио“, кое слави 25 години постоење.

– Оставаме зад нас повеќе од два месеци во кои се потрудивме да избегаме од стандардите шро се поставени од сличните програми за таленти. Самиот факт што се работи за локално шоу од релативно мали градови како Охрид и Струга, си има свои специфики, но сепак останавме доследни и не допуштивме квалитетот да биде доведен во прашање во ниту еден момент – нагласија организаторите.


Високи поетски признанија за Шипинкаровски, Петрески и за Мундишевска-Велјановска


Струга, 25 март, 2017 - 17:06 (META) 

Струшкиот поет Петко Шипинкаровски е добитник на Висока награда и на диплома од прв степен за песните „Езеро“, „Мочуриште“ и „Плагијат“, како и на наградата „Јубилејна грамота“ за учество на десеттиот Меѓународен славјански конкурс за преводи во поезијата (2016, 2017).

Конкурсот го распиша еден од најголемите руски портали „Стихи ру“ од Москва, организиран од руската поетеса Олга Малцева Арзиани.

На овој меѓународен поетски натпревар наградени се и поетите Христо Петрески и Весна Мундишевска-Велјановска.

Шипинкаровски беше награден меѓу големиот број поети од Русија, Бугарија, Украина, Белорусија и од Канада, номинирани од Меѓународното жири во состав Владимир Манчев, претседател и Евгенија Георгиева (Бугарија), Соловевна Валентина-Василевна, Елена Арзиани и Олга Малцева-Арзиани од Русија.

За овој голем поетски меѓународен натпревар, циклус од дваесетина песни се преведени од Вања Ангелова (Бугарија) на бугарски јазик и од Олга Борисова (Русија) на руски јазик, а песни на рускиот поет Александар Књазев (Русија) се преведени од руски на македонски јазик од Шипинкаровски.

Песните на македонските поети Шипинкаровски, Петрески и Мундишевска-Велјановска ќе бидат публикувани во збирно издание, алманах.