!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Изваден потонатиот брод „Мис Стон“, од кој се излеа нафта во Охридско Езеро


Охрид, 21 ноември, 2017 - 10:13 (META) 

Бродот „Мис Стон“ кој во неделата делумно потона во каналот Студенчишта во Охрид и од него се излеа нафта, денеска бил изваден од водите на Охридското Езеро, информираат од Општина Охрид.

„Со помош на брод од Хидробиолошкиот завод и со дигалка, бродот „Мис Стон“ беше исправен и прицврстен во близина на хангарот од Хидробиолошкиот завод. Се очекува во наредните денови бродот да се дислоцира од каналот. Во целиот зафат учествуваше и екипа на ЈП „Нискоградба“, која со пумпи претходно ја отстрани водата од внатрешноста на бродот“, велат од општинската администрација.

Во текот на вчерашниот ден, екипа од Капетанијата од Охрид, со специјални абразивни средства, успеала да неутрализира голем дел од излеаната нафта.


Утре ќе се вади бродот „Мис Стон“ што потона во каналот Студенчишта


Охрид, 19 ноември, 2017 - 18:08 (META) 

За утре е закажано итно вадење на бродот „Мис Стон“ од каналот Студенчишта во Охрид, информираат од Општина Охрид.

Од Општината информираат дека на местото на настанот излегле претставниците на локалната самоуправа, надлежниот државен инспектор за животна средина од Охрид, кој направил вонреден инспекциски надзор, како и капетанот на охридската капетанија.

„Беше утврдено дека се работи за инцидент со бродот „Мис Стоун“, кој е полупотонат при што е излеано одредено количество нафта во водата на каналот. Во согласност со законската регулатива, Државниот инспекторат за животна средина ќе ги преземе сите законски мерки и веќе е отворен предмет во инспекциска постапка. Закажано е итно вадење на бродот од каналот со соодветна механизација, со што ќе се спречи понатамошно излевање на нафта во езерото, а со тоа и потенцијални последици за живиот свет во него и за животната средина“, велат од општинската администрација.


Се излеа нафта во Охридско Езеро од брод потонат во каналот Студнечишта


Скопје, 19 ноември, 2017 - 13:16 (META) 

Во каналот Студенчишта кој се влева во Охридско Езеро, потонал бродот „Мис Стон“ од којшто се излеала нафта, која веќе е стигната до езерото.

Според сведоци, сношти сè било во ред, а утрово била забележана нафтената дамка, што укажува на тоа дека инцидентот се случил во текот на ноќта.

– Веднаш по дојавата за излеаното гориво од бродот, ние се организиравме, обезбедивме пумпи со кои ќе го извлечеме целото гориво од каналот. Нашите екипи се на самото место на настанот и интензивно работат на отстранување на горивото – вели капетанот на Капетанијата во Охрид, Горан Устијаневски.


Зголемувањето на акцизата за нафта помина на владина седница


Скопје, 15 ноември, 2017 - 23:33 (META) 

На денешната 38 седница, Владата го разгледала и го усвоила предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за акцизи, информираа од Владата преку соопштение.

Со измената се предлага зголемување на висината на акцизата на гасно масло (дизел гориво) кое се користи како погонско гориво и на гасното масло што се користи како гориво за греење, за 3 денари.

Одлуката на Владата доаѓа по најавата на Министерството за финансии дека ќе се зголеми акцизата за нафта за 3 денари односно 3,54 денари со ДДВ.

На предлог на Министерството за труд и социјална политика, Владата ja разгледала и информацијата за утврдување на мерки за времено згрижување на затекнатите лица под Кале и го задолжила министерството времено да ги смести затекнатите лица.

Помеѓу останатите точки, на владината седница била усвоена Програмата за изменување на програмата за финансиска поддршка на руралниот развој за 2017 година, со која ќе се обезбедат средства за поддршка на мерката „Млад земјоделец“.

Владата го усвоила и предлог-законот за ратификација на Договорот меѓу Република Македонија и Советот на Министри на Босна и Херцеговина за заемно признавање и замена на возачки дозволи.


Богов: Зголемувањето на акцизата нема да има голем директен ефект врз инфлацијата


Скопје, 2 ноември, 2017 - 13:54 (META) 

Гувернерот на Народна банка, Димитар Богов, смета дека зголемувањето на акцизата на нафтата нема да има голем директен ефект врз инфлацијата следната година.

Прашан за денешната одлука на Министерство за финансии за зголемување на акцизата на нафтата и на нафтените деривати за 3,54 денари, Богов рече дека направиле некои брзи проценки кои покажуваат дека директниот ефект нема да биде голем, а за индиректниот не можат да проценат во овие моменти.

– Сепак, остануваме на проекцијата од околу 2 проценти инфлација во 2018 година и нема да има некое позначително нарушување – додаде Богов.

Народна банка предвидува економскиот пораст за оваа година од 0,5 проценти, што е надолна проекција споредено со таа од април оваа година, кога се предвидуваше пораст од 2,5 отсто.

Гувернерот Димитар Богов објасни дека ова се должи на негативните резултати од првиот квартал, но и на продолжување на трендот заклучно со третиот квартал, односно на падот на индустриското производство и на градежништвото.

Тој очекува дека четвртиот квартал ќе биде со подобри економски показатели и ќе извлече пораст на економијата од 0,5 проценти.

– За следната година се очекува стабилен амбиент и исцрпени ефекти од домашната политичка криза. Се очекува подобрување на надворешното опкружување, што ќе се услови зголемување на извозот, забрзување на инвестициите во инфраструктурата и зголемување на странските инвестиции, како и зголемена доверба на домашните субјекти – рече Богов.

Тој предвидува дека со зголемувањето на довербата кај домашните субјекти, ќе се зголеми и личната потрошувачка.

– Стабилниот домашен амбиент покажува потенцијал за солиден економски пораст, стабилни цени и солиден депозитен и кредитен пораст – додаде Богов.


Предлог-буџетот за 2018 година е 3,4 милијарди евра, ќе се зголеми акцизата за нафта


Скопје, 2 ноември, 2017 - 11:01 (META) 

Предлог-буџетот за 2018 година тежи 3,4 милијарди евра, објави денеска министерот за финансии, Драган Тевдовски. Tој денеска ги презентираше бројките пред јавноста, граѓанските организации и пред претставниците на стопанските комори.

Буџетскиот дефицит е планиран на 2,7 проценти од домашниот бруто-производ наспроти 2,9 проценти лани.

Ова, како што кажа Тевдовски, е во насока на постепено намалување на долгот и на фискална консолидација.

Прогресивниот персонален данок на доход ќе почне да се применува од 1 јануари 2019 година и засега нема да има поголеми даночни промени. Тевдовски појасни дека тоа е така за да не се избрза во донесувањето на законското решение, да се има доволно време за дебата и да се усогласат ставовите со релевантни меѓународни институции по ова прашање.

Во однос на приходите, Министерството за финансии планира зголемување на акцизата на нафтата за 3 денари, односно на 3,54 денари со ДДВ.

– Зголемувањето на акцизата за нафтата за 3 денари ќе има повеќекратни ефекти. Повисоки буџетски приходи за финансирање на нови расходи, усогласување со европските стандарди и со регулативите на ЕУ, како и заштита на животната средина, односно намалување на загадувањето. Препораката на ЕУ е акцизата за нафтата да изнесува 0,33 евроценти, а во Македонија е 0,20 евроценти. Во моментов цената на еден литар нафта во Македонија изнесува 0,8 евра, а со зголемувањето би изнесувала 0,86 евра, при што повторно малопродажната цена на дизел-горивото ќе остане најниска во регионот – вели Тевдовски во образложението на овој предлог на Министерството за финансии.

За првпат Министерството за финансии го ревидира реалниот БДП во 2017 година на 1,6 проценти од 2,2 проценти и ова, како што кажа министерот, се прави се за да има реална основа за планирање на приходите и на расходите за следната година.

Со новиот буџет се предвидуваат повисоки плати за Армијата во насока на приближување на државата до НАТО и спроведување на потребните реформи, како и зголемување на платите во образованието и во здравството, кои, како што рече министерот, се главните столбови во општеството.

Повеќе пари се предвидени и за општините, односно 17,9 милијарди денари, што е за 893 милиони денари повеќе во однос на 2017 година.

Капиталните расходи се планирани во износ од 24,7 милијарди денари, односно пораст од 1,3 милијарди денари во 2017 година.

– Клучните поенти на предлог-буџетот за 2018 година се реални макроекономски фискални проекции, постепена фискална консолидација, зголемен буџет за одбрана за 1 процент од БДП, етапен пораст на платите во неколку клучни сектори и значително зголемени средства за здравствена заштита – нагласи Тевдовски.

Дебатата за предлог-буџетот за 2018 година сè уште трае во Министерство за финансии и, како што најавија оттаму, тие ќе бидат отворени за сите сугестии и забелешки од јавноста.


Дизел-горивото поскапува, а цената на бензинот останува иста


Скопје, 2 октомври, 2017 - 16:36 (META) 

Од ноќеска на полноќ дизел-горивото поскапува за два денари по литар, а цената на бензинот останува иста, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ).

Малопродажната цена на бензинот „еуросупер БС-95“ и „еуросупер БС-98“останува 63,5денари, односно 65 денари за еден литар. Дизел-горивото ќе се продава за 51,5 денари за еден литар.

Како причина за зголемувањето на цената на дизел-горивото од РКЕ ги посочуваат за 5,19 отсто повисоката просечна цена на суровата нафта на светскиот пазар во изминатите 14 дена и повисокиот курс на доларот во однос на денарот.


Јосифовски: Случајот со преземањето на „Макпетрол“ сè уште е заглавен во КХВ


Скопје, 19 септември, 2017 - 15:36 (META) 

Случајот со компанијата „Макпетрол“ и обидот за преземање од страна на „Балкан петролеум“ е заглавен во Комисијата за хартии од вредност, информираше денеска претседателот на управниот одбор на „Макпетрол“, Андреја Јосифовски, на прес-конференцијата по повод 70 години од постоењето на компанијата.

Според него, во нормална правна држава, понудата од оваа компанија веднаш би била отфрлена од надлежните институции.

– Станува збор за офшор-компанија чијшто основачки капитал е 1.000 евра и која е основана еден месец пред да ја достави понудата за преземање. Таа компанија нема ниту вработени, ниту луѓе кои го познаваат овој бизнис, ниту склучила некоја зделка. Нè зачудува односот на двете надлежни институции, Централниот депозитар за хартии од вредност и Комисијата за хартии од вредност (КХВ). Компанијата не обезбеди банкарска гаранција и не депонираше средства за откуп на акциите, а Комисијата за хартии од вреднoст не ја отфрли понудата и сè уште не донела решение за претходно правно решение доставено од Централниот депозитар за хартии од вредност по овој случај – изјави Јосифовски.

Тој додаде дека поради тоа што предметот не е затворен, „Макпетрол“ трпи штети и е блокиран во одреден дел од работата. Јосифовски најави дека ќе побара правна одговорност од двете институции и членови на управни одбори, особено од КХВ.

На забелешката на новинарите дека одредени имиња од врвот на претходната власт се вртеа во јавноста во врска со овој случај, тој рече дека со тоа што „Балкан петролеум“ отворила сметка во Стопанска банка Битола, можеби некои работи ќе бидат појасни.

На новинарско прашање дали се сомнева дека можеби во игра бил и поранешниот прв човек на Управата за безбедност и контраразузнавање, Сашо Мијалков, бидејќи набргу потоа тој отвори безнински пумпи, Јосифовски рече дека Мијалков си влегол во бизнисот легално, бидејќи законот дозволувал лиценца за трговија со нафта и со нафтени деривати секому, „освен на тој што нема да ја побара“.

Првиот човек на „Макпетрол“ имаше забелешка и за работата на Регулаторна комисија за енергетика, за која, како што вели, иако се вели дека е независна, сепак нејзините членови ги избира Собранието и „во неа членуваат партиски послушници“.

Во однос на тврдењето дека Регулаторна комисија за енергетика го принудува „Макпетрол“ да складира државни резерви на нафта, Јосифовски рече дека РКЕ двапати незаконски ја продолжувала лиценцата за таа работа, иако „Макпетрол“ тоа не го побарал од неа. Бидејќи, како што објасни, првиот пат кога побарале продолжување на лиценцата, биле одбиени, иако ја доставиле истата документација, со која лиценцата ја добиле и пред 10 години.

Јосифовски рече дека ниту една влада не може да го заврши процесот на гасификација без учество на АД „Гама“, која го изградила гасоводниот систем и занаетот го научила од руски компании.

– Претходната Влада ја формираше компанијата Македонски енергетски ресурси, каде што има вработено неколку луѓе. Се знаеше зошто ја формираа, таму се украдоа 50 милиони долари. Во АД „Гама“, Макпетрол и државата се акционери и доколку оваа компанија беше во игра за гасификација, нашите директори ќе вршеа контрола на јавните набавки – додаде Јосифовски.

Како заклучок додаде дека во нафтениот бизнис се прави голем криминал и дека тој потекнува од врвот на власта.


Горивата поскапуваат од вечерва на полноќ


Скопје, 18 септември, 2017 - 16:26 (META) 

Бензинот од ноќеска на полноќ поскапува за половина денар по литар, а цената на дизел-горивата се зголемува за еден и пол денар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ).

Новата малопродажна цена на „еуросупер БС-95“ ќе изнесува 63,5 денари за еден литар, а литар „еуросупер БС-98“ќе се продава за 65 денари. Малопродажната цена на „еуродизел“ ќе биде 49,5 денари за еден литар.

Како причина за зголемувањето на малопродажните цени на нафтените деривати од РКЕ ги посочуваат за 5,14 отсто повисоката просечна цена на суровата нафта на светскиот пазар во изминатите 14 дена и за 0,759 отсто понискиот курс на доларот во однос на денарот.


Грчките крајбрежни служби сè уште се справуваат со излеаната нафта кај Атина


Атина, 12 септември, 2017 - 14:35 (META) 

Тимови за вонредна состојба во Грција се борат за да го спречат излевањето нафта во водите во близина на Атина од танкер кој викендов потона кај островот Саламис.

Крајбрежната стража наведе дека е загрозен цел залив на југоистокот на островот откако потонал танкерот „Агиа зони 2“, кој превезувал 2.500 метрички тони гориво.

Нафтената дамка се протега на повеќе од еден и пол километар, а за нејзино целосно чистење веројатно ќе бидат потребни четири месеци, соопшти член на атинскиот совет за рибарство, Вула Тутунци, за градското радио во Атина.
Сè уште не се знае што го предизвикало потонувањето на танкерот во неделата. Временските услови во таа област тогаш биле погодни.

Капетанот на танкерот и главниот инженер се обвинети за небрижност и се пуштени на слобода до почетокот на судењето.

Крајбрежната стража наведе дека се поставени рампи за да се спречи разлевањето на нафтата, а за нејзино собирање се користат камиони цистерни. И покрај тоа, голем дел од горивото кое се излеало завршило на плажата Саламина.
Во моментов се прават обиди да се затвори дупката на танкерот.

Локалните власти ги повикаа рибарите да го избегнуваат ова подрачје.