!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Дизел-горивото поскапува, а цената на бензинот останува иста


Скопје, 2 октомври, 2017 - 16:36 (META) 

Од ноќеска на полноќ дизел-горивото поскапува за два денари по литар, а цената на бензинот останува иста, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ).

Малопродажната цена на бензинот „еуросупер БС-95“ и „еуросупер БС-98“останува 63,5денари, односно 65 денари за еден литар. Дизел-горивото ќе се продава за 51,5 денари за еден литар.

Како причина за зголемувањето на цената на дизел-горивото од РКЕ ги посочуваат за 5,19 отсто повисоката просечна цена на суровата нафта на светскиот пазар во изминатите 14 дена и повисокиот курс на доларот во однос на денарот.


Јосифовски: Случајот со преземањето на „Макпетрол“ сè уште е заглавен во КХВ


Скопје, 19 септември, 2017 - 15:36 (META) 

Случајот со компанијата „Макпетрол“ и обидот за преземање од страна на „Балкан петролеум“ е заглавен во Комисијата за хартии од вредност, информираше денеска претседателот на управниот одбор на „Макпетрол“, Андреја Јосифовски, на прес-конференцијата по повод 70 години од постоењето на компанијата.

Според него, во нормална правна држава, понудата од оваа компанија веднаш би била отфрлена од надлежните институции.

– Станува збор за офшор-компанија чијшто основачки капитал е 1.000 евра и која е основана еден месец пред да ја достави понудата за преземање. Таа компанија нема ниту вработени, ниту луѓе кои го познаваат овој бизнис, ниту склучила некоја зделка. Нè зачудува односот на двете надлежни институции, Централниот депозитар за хартии од вредност и Комисијата за хартии од вредност (КХВ). Компанијата не обезбеди банкарска гаранција и не депонираше средства за откуп на акциите, а Комисијата за хартии од вреднoст не ја отфрли понудата и сè уште не донела решение за претходно правно решение доставено од Централниот депозитар за хартии од вредност по овој случај – изјави Јосифовски.

Тој додаде дека поради тоа што предметот не е затворен, „Макпетрол“ трпи штети и е блокиран во одреден дел од работата. Јосифовски најави дека ќе побара правна одговорност од двете институции и членови на управни одбори, особено од КХВ.

На забелешката на новинарите дека одредени имиња од врвот на претходната власт се вртеа во јавноста во врска со овој случај, тој рече дека со тоа што „Балкан петролеум“ отворила сметка во Стопанска банка Битола, можеби некои работи ќе бидат појасни.

На новинарско прашање дали се сомнева дека можеби во игра бил и поранешниот прв човек на Управата за безбедност и контраразузнавање, Сашо Мијалков, бидејќи набргу потоа тој отвори безнински пумпи, Јосифовски рече дека Мијалков си влегол во бизнисот легално, бидејќи законот дозволувал лиценца за трговија со нафта и со нафтени деривати секому, „освен на тој што нема да ја побара“.

Првиот човек на „Макпетрол“ имаше забелешка и за работата на Регулаторна комисија за енергетика, за која, како што вели, иако се вели дека е независна, сепак нејзините членови ги избира Собранието и „во неа членуваат партиски послушници“.

Во однос на тврдењето дека Регулаторна комисија за енергетика го принудува „Макпетрол“ да складира државни резерви на нафта, Јосифовски рече дека РКЕ двапати незаконски ја продолжувала лиценцата за таа работа, иако „Макпетрол“ тоа не го побарал од неа. Бидејќи, како што објасни, првиот пат кога побарале продолжување на лиценцата, биле одбиени, иако ја доставиле истата документација, со која лиценцата ја добиле и пред 10 години.

Јосифовски рече дека ниту една влада не може да го заврши процесот на гасификација без учество на АД „Гама“, која го изградила гасоводниот систем и занаетот го научила од руски компании.

– Претходната Влада ја формираше компанијата Македонски енергетски ресурси, каде што има вработено неколку луѓе. Се знаеше зошто ја формираа, таму се украдоа 50 милиони долари. Во АД „Гама“, Макпетрол и државата се акционери и доколку оваа компанија беше во игра за гасификација, нашите директори ќе вршеа контрола на јавните набавки – додаде Јосифовски.

Како заклучок додаде дека во нафтениот бизнис се прави голем криминал и дека тој потекнува од врвот на власта.


Горивата поскапуваат од вечерва на полноќ


Скопје, 18 септември, 2017 - 16:26 (META) 

Бензинот од ноќеска на полноќ поскапува за половина денар по литар, а цената на дизел-горивата се зголемува за еден и пол денар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ).

Новата малопродажна цена на „еуросупер БС-95“ ќе изнесува 63,5 денари за еден литар, а литар „еуросупер БС-98“ќе се продава за 65 денари. Малопродажната цена на „еуродизел“ ќе биде 49,5 денари за еден литар.

Како причина за зголемувањето на малопродажните цени на нафтените деривати од РКЕ ги посочуваат за 5,14 отсто повисоката просечна цена на суровата нафта на светскиот пазар во изминатите 14 дена и за 0,759 отсто понискиот курс на доларот во однос на денарот.


Грчките крајбрежни служби сè уште се справуваат со излеаната нафта кај Атина


Атина, 12 септември, 2017 - 14:35 (META) 

Тимови за вонредна состојба во Грција се борат за да го спречат излевањето нафта во водите во близина на Атина од танкер кој викендов потона кај островот Саламис.

Крајбрежната стража наведе дека е загрозен цел залив на југоистокот на островот откако потонал танкерот „Агиа зони 2“, кој превезувал 2.500 метрички тони гориво.

Нафтената дамка се протега на повеќе од еден и пол километар, а за нејзино целосно чистење веројатно ќе бидат потребни четири месеци, соопшти член на атинскиот совет за рибарство, Вула Тутунци, за градското радио во Атина.
Сè уште не се знае што го предизвикало потонувањето на танкерот во неделата. Временските услови во таа област тогаш биле погодни.

Капетанот на танкерот и главниот инженер се обвинети за небрижност и се пуштени на слобода до почетокот на судењето.

Крајбрежната стража наведе дека се поставени рампи за да се спречи разлевањето на нафтата, а за нејзино собирање се користат камиони цистерни. И покрај тоа, голем дел од горивото кое се излеало завршило на плажата Саламина.
Во моментов се прават обиди да се затвори дупката на танкерот.

Локалните власти ги повикаа рибарите да го избегнуваат ова подрачје.


Според „Роснефт“, нафтата следната година значително ќе поевтини


Москва, 12 септември, 2017 - 12:38 (META) 

Извршниот директор на „Роснефт“, Игор Сечин, излезе со оптимистичка најава за значително поевтинување на цената на нафтата следната година.

– Во прелиминарната анализа, мислам дека следната година ќе имаме просечни цени за годината во опсег од 40 до 43 долари за еден барел – рече Сечин во интервју за телевизијата „Русија 24“.

Тој поевтинувањето го припишува на зголемено производство нафта од шкрилци, но и на девалвацијата на доларот, што ја предвидува.


Кај брегот на Кувајт се излеале 34.000 галони нафта


Кувајт, 17 август, 2017 - 14:23 (META) 

Анализа на сателитските снимки на американската невладина организација „Скејтрут“ укажува дека најмалку 34.000 галони нафта се излиле во Персискиот Залив, во близина на брегот на Кувајт.

„Скајтрут“ наведува дека сателитските снимки од денот на излевањето покажуваат дека нафтата се разлила на површина од 131 квадратен километар.

Во блогот на организацијата, со седиште во американската држава Западна Вирџинија стои дека во времето на излевањето низ таа област минувал брод кој превезувал нафта од платформа до рафинерија на копното.

Властите се уште немаат дефинитивно утврдено од каде потекнува нафтата, иако првобитно се сметалo дека се излила од танкер.

Се проценува дека Кувајт ги има шестите по големина резерви на нафта во светот, а властите на оваа земја од Персискиот Залив во вторникот соопштија дека е откриено ново истекување.


Во мај биле потрошени 549.074 мегават-часови електрична енергија


Скопје, 25 јули, 2017 - 13:07 (META) 

Во мај годинава, потрошени се 549.074 мегават-часови електрична енергија, 4.120 милиони кубни метри природен гас, 442.930 тони јаглен и 85.513 тони нафтени продукти, објави Државниот завод за статистика.

Домашното бруто-производство на електрична енергија учествува со 66,7 проценти во домашната бруто-потрошувачка, додека 92,7 проценти од вкупната потрошувачка на јаглени се употребени за производство на електрична енергија.


Цистерна се преврти и се запали во Пакистан – 123 луѓе загинаа, стотина се повредени


Исламабад, 25 јуни, 2017 - 11:43 (META) 

Најмалку 123 лица загинаа, а повеќе од 100 се повредени откако цистерна со нафта се преврти и се запали на автопат во Пакистан, на 100 километри од градот Мултан.

Како што јавуваат локалните медиуми, хеликоптери на армијата вршат евакуација на повредените и ги пренесуваат во најблиската болница, која се наоѓа на 150 километри од местото на несреќата. Инцидентот се случил откако возачот изгубил контрола над возилото.

Несреќата се случила пред почетокот на прославата на Рамазан-бајрам поради што на патиштата во Пакистан има голем сообраќаен метеж.


Масовна тепачка меѓу арапски магнати пред кризата во Катар


Кувајт, 17 јуни, 2017 - 13:01 (META) 

Делегации од Катар и од Саудиска Арабија направиле тепачка на конференцијата на Унијата на работници од нафтената област што се одржуваше во Кувајт.

Видеоснимката ја објави ирачкиот политичар Валид ел Азави. Според него, инцидентот се случил на 20 март оваа година, на маргините на настанот. Саудиските нафтени претставници почнале да ги навредуваат своите катарски колеги, кои на крајот го загубиле трпението и се нафрлиле врз своите противници со тупаници.

Неколку земји од Блискиот Исток, вклучувајќи ги Саудиска Арабија, Египет и Обединетите Арапски Емирати, на почетокот на јуни ги прекинаа дипломатските односи со Катар, обвинувајќи ја земјата за поддржување на тероризмот.


СДСМ: Мора да проработи здравиот разум наместо нафтата на Мијалков


Скопје, 4 април, 2017 - 10:02 (META) 

Ѓорге Иванов да овозможи мирен трансфер на власта, наместо да штити криминалци, стои во утринското соопштение на СДСМ, од каде велат дека се потврдило „сценариото на Иванов и Никола Груевски за блокада на демократските процеси, поради криминални интереси“.

„Здравиот разум мора да проработи наместо нафтата на Мијалков. Слушнаа граѓаните дека шест милиони евра потрошил братучедот на Груевски, Сашо Мијалков во јануари и во март за да купи депо за нафта. Додека луѓето протестираат надвор, Мијалков ја купува „Ом петрол“, чиј управител е неговиот син! Протестите и блокадата на Собранието на Мијалков и Груевски се со цел да го шират богатството од нафтени складилишта и од повеќе бензиски пумпи. Цела домашна и меѓународна јавност гледаат што се случува! Никаков патриотизам не е во прашање – криминали се во прашање!

Од партијата потенцираат дека поради ова лидерите и институциите на Европската Унија, преку претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, побараа демократски начела, пристојност и здрав разум од Ѓорге Иванов.

„Никој не смее да го кочи заедништвото, кое е јасно нагласено и за напредувањето на Македонија кон членството во ЕУ и НАТО. Интергациите во Европската Унија и НАТО се стратешки определби на граѓаните и на Република Македонија. Реформските процеси се врвен приоритет во програмата на новата реформска влада на унитарна Македонија, која што обезбедува владеење на правото и квалитетен живот во едно општетство за сите граѓани. За заедништво, промени и правда се изјаснија над 700.000 граѓани на Македонија, чиишто гласови се преточени во 67 пратенички мандати“, велат од СДСМ.