Нухиу побарал дисциплинска постапка против началникот на СВР Охрид за заканите до СЈО


Скопје, 1 март, 2017 - 13:58 (META) 

Министерот за внатрешни работи, Агим Нухиу, побарал дисциплинска постапка против началникот на Секторот за внатрешни работи Охрид, Гоце Недески, во врска со заканите кон обвинителите на Специјалното јавно обвинителство, кажани во негово присуство, јавува порталот „СДК“.

Во постапката што ја побарал Нухиу, се истражуваат и елементи за сторено кривично дело од страна на началникот на СВР Охрид.

„Пред две недели добив известување од специјалната јавна обвинителка Катица Јанева за закани кон обвинителите од ова обвинителство, упатени од организаторите на протестите во Охрид, во присуство на началникот на СВР Охрид. Јас известувањето го анализирав и веднаш побарав од службата за внатрешна контрола на МВР да го испита случајот. Побарав внатрешната контрола да го извести задолжително и Јавниот обвинител на РМ, ако има елементи за кривично дело од страна на началникот. Значи, тое што е поведена итна дисциплинска постапка против него е едната работа, а втората е дека се испитува дали во ситуацијата началникот сторил кривични дела“, изјавил Нухиу за „СДК“.

Обвинителката на СЈО, Ленче Ристоска, на вчерашната прес-конференција, на која беше објавена новата истрага „Труст“, во врска со испрашувањето и со повикувањето на распит на голем број лица за партиски донации во Охрид, рече дека таму се соочиле со непријатна ситуација и со закани во присуство на началникот на СВР Охрид, за кои, како што реше Ристоска, го известиле министерот за внатрешни работи.


Полицијата сака да го уапси началникот на СВР Куманово, група граѓани не дозволуваат


Куманово, 13 декември, 2016 - 21:24 (META) 

Полиција и специјални полициски единици се пред домот на началникот на СВР Куманово, Стојанче Величковиќ, кој на функцијата началник неодамна беше поставен од министерот за внатрешни работи од редовите на СДСМ, Оливер Спасовски.

Пред домот на началникот собрани се група граѓани кои не дозволуваат Величковиќ да биде изнесен.

– Собрани сме пред куќата на началникот Величковиќ. Тука се две коли на специјални полициски единици. Ова се планирани провокации и инциденти затоа што сакаат да го уапсат началникот без никаква причина. Го апсат затоа што е поставен од страна на Оливер Спасовски. Народот чека и не дозволува такво нешто. Полицијата е внатре во куќата, не знаеме што се случува затоа што одземен му е телефонот – вели Мирослав Трлин од СДСМ Куманово.

Тој додава дека Величковиќ не сторил никакво кривично дело, туку само дека си ја работел својата работа и апсел криминалци.

„Мета“ се обиде да стапи во контакт со надлежните од Министерството за внатрешни работи, но ниту еден од портпаролите не одговара на телефонските повици.


Началникот на СВР Штип не го пречека, но разговараше со заменик-министерот Андонов


Штип, 5 октомври, 2016 - 16:26 (META) 

Новиот началник на Секторот за внатрешни работи Штип, Љупчо Трајковски, не излезе пред влезот да го пречека дополнителниот заменик-министер за внатрешни работи, Оливер Андонов, кој денеска беше во посета на СВР Штип. Андонов, во изјава за новинарите, ова го протолкува како јасен показател за сериозните недоразбирања меѓу него и министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски.

– Вие бевте информирани за сериозните недоразбирања меѓу мене и привремениот министер Оливер Спасовски околу поставувањето кадри во Министерството за внатрешни работи. Колку што можам да видам, началникот од СВР Штип, што Спасовски го постави, не го гледам тука меѓу другите раководители – изјави Андонов.

Според него, ова покажува дека интенцијата на министерот Спасовски околу толкувањето на законите продолжува и дека двајцата треба сериозно да поразговараат за ситуацијата.

– Мислам дека доколку не седнеме и не поразговараме со него сериозно, за да ги расчистиме неговите дилеми во однос на толкувањето на законите, кои ги толкува како што сака, тоа ќе повлијае врз работата на МВР. Единствен правец за излез од оваа состојба е почитување на Законот за внатрешни работи и на Законот за влада координирано, бидејќи се врзани еден за друг – рече Андонов.

Андонов беше во посета на Штип за, како што рече, да се запознае со безбедносната состојба, која ја оцени како добра. Дополнителниот заменик-министер смета дека треба да се засилат мерките и да се спречат поголеми сообраќајни несреќи, како неколкуте што се случија во изминатите неколку дена.

Околу овие прашања, Андонов разговараше со новиот началник на СВР Штип, кој иако не го пречека, сепак го прими дополнителиот заменик-министер во својот кабинет.

Со доаѓањето на функцијата министер за внатрешни работи, Оливер Спасовски направи 11 промени на раководни позиции во МВР, а смени и седум началници во секторите за внатрешни работи.

Дополнителниот заменик-министер Андонов ова го оцени како грубо кршење на законите.


Началникот на СВР Битола си ја вработи сопругата во ресенската полиција и отвoра нови 26 места


Битола, 1 септември, 2016 - 15:56 (META) 

Началникот на СВР Битола, Методија Атанасовски, си ја вработил сопругата Марјана како негова колешка – во службите на полицијата во Ресен.

Вчера СВР Битола отвори нови 26 работни места, кои ќе бидат пополнети без оглас.

– СВР не вработува, обратете се во МВР, тие склучуваат договори за вработување – вели портпаролот на СВР Битола, Сања Стаматова, тврдејќи дека нема информации за нововработени во СВР Битола.

Покрај сопругата на Атанасовски, на списокот нововработени во СВР Битола е и претседателот на Унија на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ во Битола, Бојан Димовски, кој потврдува дека се вработил во битолската полиција.

Запрашан дали се вработил без оглас, Димовски изјави дека „МВР си има свој протокол за вработување и сè е во рамките на законските прописи“.

Во СВР Битола од неодамна без оглас е вработен и синот на актуелниот пратеник на ВМРО-ДПМНЕ од Битола, Зоран Илиоски.

– И син ми има право да работи – рече пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Илиоски, откако се прошири веста дека неговиот син без оглас се вработил во битолската полиција.


Иванов утре во посета на јужната граница


Скопје, 26 јули, 2016 - 15:09 (META) 

Претседателот на државата и врховен командант на вооружените сили, Ѓорге Иванов, утре во придружба на началникот на Генералштабот на Армијата на Република Македонија (АРМ), генерал-полковник Методија Величковски, ќе ги посети припадниците на армијата, ангажирани на јужната граница, соопштија попладнево од Генералштабот на АРМ.

Како што информираат оттаму, Иванов за време на посетата ќе се запознае со актуелната ситуација во обезбедувањето на државната граница и „тактичките мерки и процедури“ што ги спроведува АРМ во спречувањето нелегални минувања на јужната граница.

„Во рамки на активноста ќе се реализира и посета на еден од сместувачките капацитети на припадниците на АРМ во Богданци, каде на врховниот командант ќе му биде презентирана моменталната безбедносна состојба на јужната граница во реонот на одговорност на силите на АРМ, а посетата ќе заврши со заеднички ручек со припадниците на АРМ“, стои во соопштението од Генералштабот на АРМ.


Обвинителството отворило истрага за случајот со невестата со пушка вработена во МВР


Скопје, 22 јули, 2016 - 11:33 (META) 

Надлежно јавно обвинителство отворило истрага за случајот со секретарката на началникот на униформираната полиција во СВР Битола, од која, пред неколку дена, опозацискиот СДСМ објави фотографии на кои се гледа како таа пука од автоматска пушка на својата свадба, соопшти денеска Јавното обвинителство.

Иако во соопштението на Јавното обвинителство не се наведени осомничени лица и повеќе конкретни детали, сепак повеќе од извесно е дека станува збор за овој случај.

„По написите во повеќе медиуми во кои се пишува за свадбената веселба на која е употребено оружје, како и за други настани на кои истото оружје е користено и каде има индиции и за евентуално сторени кривични дела, а во насока на информирање на јавноста, јавното обвинителство истакнува дека за овие настани веќе има отворено предмет пред неколку дена“, стои во соопштението на обвинителството.

Оттаму информираат дека во рамките на истражните дејства била испратена и наредба до Министерството за внатрешни работи „за понатамошно постапување“.

„Во насока на расветлување на настаните и утврдување на поседувањето, употребата на оружјето, како и можно вршење на други кривични дела, обвинителството презема дејства и е испратена наредба до Министерството за внатрешни работи за понатамошно постапување“, велат од обвинителството.

Потпретседателот на Социјалдемократската младина на Македонија (СДММ), Дарко Каевски, во вторникот на прес-конференција објави фотографии од невеста со автоматска пушка, за која тврди дека е нововработената секретарка на началникот на униформираната полиција во СВР Битола, Марија Ристовска-Калешковска, како пука на својата свадба.

Истиот ден, од СВР Битола за „Мета“ изјавија дека случајот ќе го испитува Секторот за внатрешна контрола и професионални стандарди на МВР.


Чавков ги врати старите началници на полицијата во Битола


Битола, 23 мај, 2016 - 12:15 (META) 

Славко Јовановски со решение од министерот за внатрешни работи, Митко Чавков во петокот е сменет од челната  позиција на СВР Битола.

На негово место е вратен поранешниот началник на СВР Битола, Методија Атанасовски, ресенчанец, кој секој ден патува за да стигне на своето работно место.

Заедно со Јовановски сменети се и десеттина други началници и раководители на сектори кои беа поставени од претходниот министер, Оливер Спасовски.

Јовановски се  враќа на позицијата виш инспектор за трговија со наркотици и оружје.


Чавков го смени началникот на СВР Охрид и назначи нов


Охрид, 21 мај, 2016 - 12:51 (META) 

Министерот за внатрешни работи Митко Чавков, еден ден по преземањето на функцијата, во текот на вчерашниот ден, го сменил досегашниот и го назначил Гоце Недески за нов началник на Секторот за внатрешни работи во Охрид.

Недески е долгогодишен вработен во СВР Охрид и бил раководител на Одделението за аналитика.

Претходно со оваа позиција раководеше Сашо Смилески, кој беше назначен од техничкиот министер за внатрешни работи Оливер Спасоски, на 30 декември минатата година.

Собранието во средата, оваа недела ги констатира оставките на министрите на СДСМ, Оливер Спасовки и Фросина Ременски и за старо – нови министри на ресорите за внатрешни работи и за труд и социјална политика ги именуваше Митко Чавков и Диме Спасов.


Спасовски: Протоѓер, Тарчуловски, Бајрам незаконски користеле обезбедување на МВР


Скопје, 7 декември, 2015 - 18:08 (META) 

Кирил Божиновски, Емил Димитриев, Михајло Маневски, Мартин Протоѓер, Јохан Трчуловски, Амди Бајрам, Гордана Јанкулоска и Сашо Мијалков се луѓето што имале обезбедување врз основа на усна наредба, изјави денеска министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски.

Според Спасовски, ова било правено врз основа на усни наредби на началникот на шестата управа и надвор од сите законски овластувања, со што е нанесена голема материјална штета на МВР.

– Стотици возила и луѓе биле непотребно ангажирани врз основа на субјективни процени на неовластени лица во постапката и некомпатибилни со регулативата што го регулира овој процес – изјави Спасовски.

Министерот за внатрешни работи рече дека издал наредба од први декември на сите лица што не ги исполнуваат законските услови да им бидат одземени обезбедувањето и возилата што неовластено и незаконски ги користеле.

Спасовски додаде дека началникот на шестата управа, кој ги издал наредбите, бил сменет неколку дена пред тој да дојде на функција.

– Началникот на шестата управа е сменет пред да дојдам јас на функцијата и таму сега има вршител на должноста началник. Побарав од претходниот да даде службена белешка врз основа на што ги дал усните наредби – рече Спасовски.