!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Хрватска и официјално објави дека го повлекува новиот правилник за увоз


Скопје, 10 август, 2017 - 15:36 (META) 

Веста за повлекување на новиот и за враќање на стариот правилник за увоз на овошје и на зеленчук, е објавена на официјалната веб-страница на Министерството за земјоделство на Хрватска, информираат од Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство (МЗШВ).

Со враќањето на стариот правилник, трошоците за контрола на квалитет на овошјето и на зеленчукот од трети земји остануваат 12 евра по производ.

– Одлуката на Хрватска за враќање на старите цени за инспекциски контроли за увоз на зеленчук и на овошје од трети земји, е позитивна за македонските компании кои извезуваат во Хрватска – велат од МЗШВ.

Одлуката на Хрватска доаѓа по само три дена од заедничкиот состанок на надлежните министри од Македонија, Србија, Босна и Херцеговина и од Црна Гора, кој се одржа во понеделникот во Сараево. На состанокот беа донесени заеднички заклучоци и тие беа испратени до Европската комисија и до Хрватска.

Следниот месец е договорен состанок на надлежните министри од регионот во Скопје, на кој ќе се разговара за тоа како да се отстранат бариерите што ја загрозуваат слободната трговија.


Регионот побара од Хрватска да укине одредби од правилникот за увоз на овошје и зеленчук


Сараево, 7 август, 2017 - 15:06 (META) 

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, надлежните министри од Босна и Херцеговина – Мирко Шаровиќ, од Република Србија – Расим Љајиќ и од Црна Гора – Драгица Секулиќ, на денешниот итен состанок во Сареаво донесоа неколку заклучоци во врска со новиот хрватски правилник за увоз на свежо овошје и зеленчук.

Министрите ја повикуваат Хрватска итно да ги укине дискриминаторските одредби од правилникот, а трошоците за инспекцискиот надзор да се сведат на нивната реална висина.

Воедно министрите потписници бараат оваа недела да се одржи итен состанок со надлежните министри од Хрватска, а при тоа да се има предвид дека секое одложување за наоѓање решение ќе предизвика значителни последици врз производителите од земјите од регионот, со оглед на тоа дека сето ова се случува во период кога има зголемен извоз на сезонско овошје и на зеленчук.

Заклучоците со потпис од сите министри кои присуствуваа на состанокот ќе бидат испратени во Брисел.

Министерите од регионот во решвање на проблемот со Хрватска ја повикаа да се вклучи и Европската Унија.

Меѓу другото, во заклучоците се наведува дека секоја земја сè до решавање на проблемот, за да ги заштити сопствените економски интереси, ќе преземе конкретни мерки и механизми кои смета дека се адекватни.

Македонското Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство веќе достави нота до хрватското Министерство за земјоделство за стопирање на правилникот за контрола при увозот на овошје и зеленчук.


Ќе бидат исплатени субвенциите за овоштарите и за лозарите, велат од МЗШВ


Скопје, 31 јули, 2017 - 12:43 (META) 

Подготвени се решенијата за исплата на субвенции на 544 овоштари во висина од 28 милиони денари, пари што производителите ќе ги добијат на почетокот од неделава, соопштија од Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство (МЗШВ).

Освен за овоштарство, подготвени се и решенијата за исплата на субвенции за лозарство и за штетите од невремето во општина Гази Баба. Исплатата на овие субвенции ќе биде на почетокот на следната недела.

Во однос на исплатата на обесштетувањето за ланските пролетни мразови во Преспанскиот Регион, Министерството подготвило информација која ќе се разгледува на една од следните владини седници.


Струга и годинава организатор на „Денови на македонскиот мед“


Струга, 25 јули, 2016 - 13:41 (META) 

Здружението на пчелари „Матица“ од Струга, со поддршка од Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство и од Општина Струга, втора година по ред ќе ја организира манифестација „Денови на македонскиот мед“.

Тридневната манифестација на пчеларите од Македонија ќе се одржи од 5 до 7 август, на Плоштадот на револуцијата во Струга, а на неа се очекува да учествуваат повеќе од 30 пчелари од сите делови на Македонија.

На манифестацијата се поканети претседатели и претставници на повеќе сојузи и здруженија на пчелари од Албанија, Србија, Бугарија и од Косово.


МЗШВ: Николовски шири клевети, манипулации и дезинформации


Скопје, 18 јули, 2016 - 10:51 (META) 

Со вчерашната изјава, Љупчо Николовски од СДСМ уште еднаш покажа дека нема никакви конструктивни идеи, туку воден од желбата постојано да биде присутен во медиумите, само шири клевети, манипулации и дезинформации, надевајќи се притоа на политички поени, се вели во реакцијата на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство (МЗШВ) на вчерашната прес-конференција на Николовски.

„Уште еднаш ќе потсетиме дека покрај законската постапка која е спроведена во целост, министерот Михаил Цветков пред исплатата на средствата дополнително формираше комисија за проверка на изведени работи поврзани со чистењето на каналите за одводнување и за наводнување, во чиј состав, покрај членови од МЗШВ, има и членови од други надлежни државни институции. Дополнително формираната комисија беше на терен, состави писмен извештај поткрепен со фотодокументација, со што се потврдува дека сите економски оператори ги извршиле активностите во согласност со условите во договорите“, се вели во соопштението министерството.

Од МЗШВ велат дека Платежната агенција работи во согласност со важечките законски и подзаконски прописи и акти, што е потврдено од сите досегашни ревизии извршени од Европската комисија, надворешните независни ревизии, како и од државниот ревизор.


МЗШВ воведува ограничување на движењето низ шумите


Скопје, 7 јули, 2016 - 11:44 (META) 

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство (МЗШВ) објави дека се воведува ограничување на движењето на сите лица во шумите и во шумските појаси од денеска до 15 август, во периодот од 7 часот наутро до 17 часот попладне.

Ограничувањето не важи за лица што имаат соодветна дозвола од Јавното претпријатие за стопанисување со државните шуми „Македонски шуми“ и за субјектите што управуваат со заштитените подрачја.

Oграничувањето не важи за организирана тура на туристи за туристичко разгледување на шумите со стопанска намена и на националните паркови, но неопходна е придружба на преставник од „Македонски шуми“ или од управата на националните паркови.

За непочитување на забраната, граѓаните што ќе бидат затекнати да се движат во шума без соодветна дозвола ќе платат глоба од 1.500 до 2.000 евра.


Костадиновски го демантира Николовски за „Јапонска помош“


Пехчево, 7 мај, 2016 - 16:09 (META) 

Заминик-министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Ванчо Костадиновски, денеска во Пехчево ги демантира обвинувањата што ги изнесе дополнителниот заменик-министер во оставка, Љупчо Николовски, за злоупотреби на јапонската помош за земјоделска механизација.

– Немајќи идеи и понуда со конкретни проекти за подобрување на животот на земјоделците или состојбата во земјоделството, Николовски изнесе обвинувања за работи направени во време на министерот Славко Петров. Нормално, мора и ќе има одговорност за тие предмети за кои истрагата ќе утврди дека имало пропусти, а впрочем, за надминување на тој проблем – изјави Костадиновски.

Тој додаде дека сите што во претходниот период немале можност да ги отплаќаат долговите, ќе бидат повикани во соодветна постапка да ги порамнат своите долгови со субвенциите што ги остваруваат.
– За криминалот што го спомнува дополнителниот заменик-технички министер во оставка, го упатувам малку да пролиста, да види во нивното време како се доделуваа земјоделските машини, без каква било основа и каков било акт и во таа смисла се доведувани во заблуда и на неоснован начин во нерегуларна постапка да бидат доведени во тешка состојба – рече Костадиновски.


Николовски: Огромни злоупотреби со парите од проектот „Јапонска помош“


Скопје, 7 мај, 2016 - 13:38 (META) 

Дополнителниот заменик-министер за земјоделство, шумарство и водостопанство во оставка, Љупчо Николоски, денеска соопшти дека откриле скандал поврзан со проектот познат како „Јапонска помош“. Станува збор за фонд во висина од 12 милиони долари, помош од Владата на Јапонија.

„Документите што денеска ги објавувам покажуваат дека власта, преку Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, наместо да ја користи оваа помош за бескаматни кредити за земјоделците, за набавка на трактори,  правела огромни злоупотреби со парите од овој фонд, а на штета на земјоделците. Овој извештај на Комисијата за управување на средствата од помошта од јапонската влада покажува дека на фирмата „Фактор-консалтинг“, од жиро-сметката на компензацискиот фонд, извршена е наплата на три милиони денари (односно околу 50.000 евра) за месечен паушал и за наплата на долг. Дополнително од оваа сметка повлечени се нови околу девет милиони денари (околу 150.000 евра), пари за кои Комисијата на министерството констатира дека нема покритие, како и зошто истите се повлечени од правниот субјект. И за тоа писмено го информира министерот Цветков на 30 септември 2015 година – соопшти Николовски.

Дополнителниот заменик-министер побара објаснување како може од сметка на министерството што е наменета за прибирање странска помош за развој на земјоделството, некој да си повлече стотици илјади евра без покритие.

„Во која друга држава ова е можно да се направи ова и да се молчи? Врз која основа се повлечени овие средства? Во чии џебови завршиле овие стотици илјади евра? Сега е јасно зошто откако поранешниот и аболираниот министер Љупчо Димовски застана да го води министерството, застана и имплементација на „Јапонска помош“. Објавувањето огласи за механизација со бескаматни средства од 2009 година наваму запре – рече Николовски.

Тој истакна дека спротивно на одлуката на Владата, Димовски не формирал комисија за прибирање и за користење на средствата од фондот во 2010 година.

„Димовски склучил договор со приватна компанија за наплата на побарувањата од корисниците на јапонската помош. Еве го договорот со „Фактор консалтинг“. Ова е само еден пример како милениците на власта и тие што одработуваат за неа се дебело наградени на штета на вистинските земјоделци. Вклучително и преку оваа странска помош, добивајќи трактори кои не ги плаќаат, а притоа спротивно на закон земаат и огромни субвенции. Токму поради ова, вистинските земјоделци не можат да бидат корисници на јапонската помош и не можат редовно да добиваат субвенции. Затоа од 2009 година наваму нема огласи за користење на средства преку овој фонд од јапонската влада, а со тоа се спречува и отворање на нови извори на финансирање на нашето земјоделство од Јапонија – рече Николовски.

Тој истакна дека со тоа е нанесена огромна штета и на нашиот имиџ и углед како земја и оти тоа е дополнителна причина да нема аболиција за криминалци.


Николовски: Работата на шумската полиција е пред колапс


Скопје, 5 јануари, 2016 - 13:23 (META) 

Работата на шумската полиција е пред колапс, а причина за ваквата лоша состојба е запоставувањето на овој сектор од премиерот Никола Груевски, изјави денеска дополнителниот заменик-министер за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски.

„Како дополнителен заменик-министер, остварив повеќе контакти и разговори со вработените, вклучително и со раководителот на шумската полиција, и по направените анализи, за жал, може да констатираме дека работата на шумската полиција е пред колапс. Поразителна е состојбата во оваа значајна служба, која нема основни услови за работа и за нормално функционирање во соглaсност со законот. Причина за оваа лоша состојба е запоставувањето на овој сектор од страна на Никола Груевски“, стои во изјавата на Николовски.

Според него, иако бројот на вработени во оваа служба од 2006 година бил тројно зголемен, состојбата со кражбата на дрва е влошена. Шумските полицајци, со посебни должности и овластувања, немаат бенифициран стаж, а плата им се исплатува по правилник, а не според Законот за работи односи и колективниот договор за административни работници.

„Само седум од 30 шумско-полициски станици имаат командири. Вработените, чија работа е теренска, во планина и на лоши временски услови, сочени со сериозни ризици, задолжени со лично и со формациско вооружување и, како што самите велат, вршејќи работа поврзана со криминални банди, немаат основни услови за работа. Недозволиво е со месеци вработените да немаат гориво за возилата, да функционираат со голем дел неисправни возила, сами да мора да се снајдат за униформа како знаат и умеат бидејќи последен пат со неа се задолжиле пред седум години. Несериозно и крајно неодговорно е вработените да немаат основни материјално-технички средства и опрема, да работат на комјутери од 1999 година“, вели Николовски.

Тој прашува кому му одговара ваквата состојба во која работи шумската полиција во земјава и додава дека оправдување за тоа нема.


Ограничено движење во шумите до 5 август


Скопје, 22 јули, 2015 - 18:16 (META) 

Од денеска до 5 август се воведува ограничување на движењето на сите лица во шумите и во шумските појаси во период од 7 часот наутро од 17 часот попладне, соопшти Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство.

Како што информираат оттаму, во шумите ќе можат да се движат само лица со соодветна дозвола од Јавното претпријатие за стопанисување со државните шуми „Македонски шуми“ и субјектите што управуваат со заштитените подрачја.

„Ова ограничување не важи за организирана тура на туристи за туристичко разгледување на шумите со стопанска намена и националните паркови во Република Македонија, која ќе биде во придружба на претставник од ЈП „Македонсдки шуми“ или од националните паркови“, стои во соопштението од Министерството.

За непочитувањето на одредбите, односно сите лица што ќе бидат затекнати како се движат во шумите без соодветна дозвола, во периодот од 7 часот наутро до 17 часот попладне, предвидена е парична казна од 1.500 до 2.000 евра.

Од Министерството известуваат дека е забрането палење стрништа, плевел и други растителни отпадоци во ловиштата, како превентивна мерка за заштита од шумски пожари.

За непочитување на забраната, предвидена е парична казна до 1.500 до 3.000 евра.