Шест години не се мешам во политиката, вели старо-новиот директор на МРТ, Цветковски


Скопје, 15 февруари, 2018 - 11:26 (META) 

Марјан Цветковски, кој во вторникот беше избран за уште еден мандат за директор на Македонска радио телевизија (МРТ), за „Мета“ вели дека не сака да ја коментира изјавата на владиниот портпарол Миле Бошњаковски.

Изборот на Цветковски, кому ова му е трет мандат на чело на МРТ, предизвика серија негативни рекации од политичари, новинари и новинарски здруженија.

– Видете, јас шест години не се мешам во дневна политика, нема ни сега. Не би коментирал ништо повеќе – ни рече Цветковски.

На прес-конференцијата во Владата, Бошњаковски рече дека новиот избор на Цветковски е „одлука на Програмскиот совет на МРТ кој сè уште функционира во стариот состав, а граѓаните на Република Македонија добро знаат кој членува во тој стар состав, на кој начин работеше и под чии влијанија и како е направен овој избор“.

– Веднаш по усвојувањето на новиот Закон за аудио аудиовизуелни услуги ќе се овозможи професионално непартиски нови раководни позиции и во Македонската радио телевизија и во Агенцијата за аудио и аудиовизуелни услуги (ААВМУ). Тоа значи дека овој избор е на важност сè додека не го усвоиме законот. Ќе го усвоиме наскоро, и со ова законско решение, оваа Влада ќе ја прекине оваа практика на нетранспарентност, ќе овозможи целосна професионализација и департизација на МРТ и на Агенцијата – рече владиниот портпарол.

 

Цветковски во писменото обраќање по неговиот реизбор, рече дека се заблагодарува за укажаната доверба и можноста и рече дека ќе ги слуша и критичарите.

„Им благодарам на сите оние кои ми даваат поддршка, но и на оние кои критички ја опсервираат мојата работа или пак имаат дилеми околу мојот избор. Сакам да истакнам дека ќе продолжам да бидам отворен за секоја добра идеја и за секоја конструктивна критика. Со внимателност ги следам сите перцепции и ставови и ќе продолжам да се трудам да ја извлечам секоја аргументирана поента која е присутна во јавниот дискурс и да ја применам во интерес на националниот сервис“, напиша Цветковски.
foom-logo-disklejmerТекстот е изработен во рамки на проектот „Опсерваторија на медиумските реформи“, што го спроведуваат Фондацијата за интернет и општество „Метаморфозис“, „Агора“ Центар за промовирање на граѓански вредности и Платформата за истражувачко новинарство и анализи (ПИНА), со финансиска поддршка на „Фондацијата Отворено општество – Македонија“.
Содржината на текстот е единствена одговорност на авторите и на ниту еден начин не може да се смета дека ги одразува гледиштата на „Фондацијата Отворено општество – Македонија“.


Бошњаковски: Новото раководство на МРТ ќе трае до новиот закон


Скопје, 14 февруари, 2018 - 12:42 (META) 

Владата на Република Македонија нема никаква поврзаност со изборот на директорот на Македонската радио телевизија. Овој избор е одлука на Програмскиот совет на МРТ кој се уште функционира во стариот состав, а граѓаните на Република Македонија „добро знаат кој членува во тој стар состав, на кој начин работеше и под чии влијанија и како е направен овој избор“, истакна денеска на прес-конференција портпаролот на Владата на Република Македонија, Миле Бошњаковски.

– Веднаш по усвојување на новиот Закон за аудио аудиовизуелни услуги ќе се овозможи професионално непартиски нови раководни позиции и во Македонската радио телевизија и во Агенцијата за аудио и аудиовизуелни услуги (ААВМУ). Тоа значи дека овој избор е на важност сè додека не го усвоиме законот. Ќе го усвоиме наскоро, и со ова законско решение, оваа Влада ќе ја прекине оваа практика на нетранспарентност, ќе овозможи целосна професионализација и департизација на МРТ и на Агенцијата – рече владиниот портпарол.

Според Бошњаковски, можно е, новиот Закон за аудио и аудиовизуелни услуги да се најде во владина процедура до крајот на неделава.

Вчера актуелниот директор на Македонската радио телевизија (МРТ), Марјан Цветковски, во конкуренција од 12 пријави беше реизбран на чело на јавниот сервис.

Советот на 26 јануари го распиша конкурсот за избор на нов директор, бидејќи стариот мандат на Цветковски му истекува во март.

Цветковски функцијата генерален директор ја извршува од 2012 година. За негов заменик е избран е Харун Ибраими.

 

foom-logo-disklejmerТекстот е изработен во рамки на проектот „Опсерваторија на медиумските реформи“, што го спроведуваат Фондацијата за интернет и општество „Метаморфозис“, „Агора“ Центар за промовирање на граѓански вредности и Платформата за истражувачко новинарство и анализи (ПИНА), со финансиска поддршка на „Фондацијата Отворено општество – Македонија“.
Содржината на текстот е единствена одговорност на авторите и на ниту еден начин не може да се смета дека ги одразува гледиштата на „Фондацијата Отворено општество – Македонија“.


Марјан Цветковски реизбран за директор на МРТ од 13 пријавени кандидати


Скопје, 14 февруари, 2018 - 11:26 (META) 

Актуелниот директор на Македонската радио телевизија (МРТ), Марјан Цветковски, во конкуренција од 12 пријави вчера е реизбран на чело на јавниот сервис, потврди за „Мета“ Смилка Јанеска – Саркањац, претседател на Програмскиот совет на МРТ.

Советот на 26 јануари го распиша конкурсот за избор на нов директор, бидејќи стариот мандат на Цветковски му истекува во март.

Цветковски функцијата генерален директор ја извршува од 2012 година. За негов заменик е избран е Харун Ибраими.

Како што ни рече Јанеска – Саркањац, одлуката за избор е донесена врз основа на програмите за работа, кои согласно законот биле анонимни, со шифри, и се решавало врз основа на понуденото.

– Програмскиот совет ја донесе одлуката врз основа на понуденото во програмите. Од 13 пријави за директор и 8 за заменик-директор, по една беа дисквалификувани оти не беа анонимни. Заседававме околу 5 часа – објасни претседателката на Програмскиот совет на МРТ.

Одлуката уште не е објавена на веб-страницата на МРТ, каде, според наводите од некои здруженија што се ангажирани околу медиумите, информациите и одлуките се објавуваат задоцнето, или пак премногу се скриени, па и ним им треба некогаш долго време за да ги пронајдат.

Јанеска – Саркањац рече дека може да се очекува одлуката да биде објавена на веб-страницата на МРТ денеска или утре.

Во Програмскиот совет, нова претседателка од 5 јануари годинава е Јанеска Саркањац на местото на разрешената Снежана Клинчарова, а во него членуваат и Ведат Мемедали, заменик претседател, како и Јагнула Куновска, Косана Николиќ – Мазнева, Гајур Рамадани, Илир Рамадани, м-р Ристе Панов, Ивана Трајковска, Селпин Керим, Златко Јанковски и Клинчарова.
foom-logo-disklejmerТекстот е изработен во рамки на проектот „Опсерваторија на медиумските реформи“, што го спроведуваат Фондацијата за интернет и општество „Метаморфозис“, „Агора“ Центар за промовирање на граѓански вредности и Платформата за истражувачко новинарство и анализи (ПИНА), со финансиска поддршка на „Фондацијата Отворено општество – Македонија“.
Содржината на текстот е единствена одговорност на авторите и на ниту еден начин не може да се смета дека ги одразува гледиштата на „Фондацијата Отворено општество – Македонија“.


Владата отвора канал за онлајн-комуникација со граѓаните, нема да дава пари за реклами


Скопје, 2 февруари, 2018 - 10:33 (META) 

Владата ќе комуницира со граѓаните преку социјалните мрежи и преку јавниот радиодифузен сервис МРТ, а нема намера за тоа да троши буџетски пари, одговори владиниот портпарол Миле Бошњаковски на прашањето од „Мета“ дали Владата ќе плаќа реклами кога ќе комуницира со јавноста преку јавниот радиодифузен сервис МРТВ и дали планира да плаќа за продукција на рекламни спотови или објави кои ќе се пласираат како платени реклами на „Фејсбук“, „Твитер“ и на други социјални мрежи.

Бошњаковски, кој во последно време дури и пред да биде испратено официјалното соопштение за одлуките на владините седници, со видео преку „Твитер“ соопштува некои битни одлуки на седницата, вели и дека наскоро ќе се почне со одговарање на прашања од граѓаните преку социјалните мрежи.

– Секторот за односи со јавност на Владата планира во иднина да ја зголеми и двонасочната комуникација со граѓаните на социјалните медиуми, преку интензивирано одговарање на пораки и коментари, поставување на прашања до граѓаните, отворање на дискусии и спроведување на онлајн истражувања како алатка за иницирање на вклученост на граѓаните во носење на политиките на Владата. За ваквата и за комуникација со граѓаните преку радиодифузниот сервис МРТВ, Владата нема да троши буџетски пари – вели владиниот портпарол.

Според Бошњаковски, ангажираните лица во владиниот Сектор за односи со јавноста „интензивно работат на креирање на процедури, протоколи и правилници за комуникација преку новите медиуми, кои досега не постоеле“.

Во меѓувреме, комуницираат со граѓаните на социјалните медиуми преку „Фејсбук“, „Твитер“ и „Инстаграм“ и споделуваат фотографии на „Фликр“ и видеа на „Јутјуб“.

– Во иднина планираме отворање и на нови комуникациски канали на социјалните медиуми – појаснува Бошњаковски.

foom-logo-disklejmerТекстот е изработен во рамки на проектот „Опсерваторија на медиумските реформи“, што го спроведуваат Фондацијата за интернет и општество „Метаморфозис“, „Агора“ Центар за промовирање на граѓански вредности и Платформата за истражувачко новинарство и анализи (ПИНА), со финансиска поддршка на „Фондацијата Отворено општество – Македонија“.
Содржината на текстот е единствена одговорност на авторите и на ниту еден начин не може да се смета дека ги одразува гледиштата на „Фондацијата Отворено општество – Македонија“.


МРТ распиша конкурс за наследник на директорот Марјан Цветковски


Скопје, 26 јануари, 2018 - 14:25 (META) 

Програмскиот совет на Македонска радио телевизија (МРТ) денеска распиша конкурс за избор на нов директор и заменик директор на јавниот радиодифузен сервис, кои ќе ги заменат актуелните Марјан Цветковски и Харун Ибраими.

На Цветковски мандатот му истекува во март годинава. Функцијата генерален директор ја извршува од 2012 година.

Во една прилика на новинарско прашање за содржината на 24-та „бомба“ во која се гледа како врвот на ВМРО-ДПМНЕ решава кој ќе се вработи во МРТ, Цветковски тврдеше дека функционери од таа партија од него никогаш не побарале прилог по нарачка.

Според конкурсот, кандидатите за негов наследник и за нов заменик директор треба да имаат високо образование, да поднесат програма за работа на МРТ за три години и да имаат над пет години работно искуство во комуникологијата, новинарството, електронските комуникации, информатиката, културата, економијата или правото.

Мандатот на новиот директор и заменик-директор на МРТ ќе трае три години со можност за реизбор.


МРТ планира да добие 13,37 милиони евра и да побара нови 3 милиони за новите канали


Скопје, 25 јануари, 2018 - 14:22 (META) 

Македонска радиотелевизија (МРТ) испрати план до Владата за почнување со работа на телевизиски канал што 24 часа ќе емитува програма на албански јазик и уште еден канал што ќе емитува на другите јазици на националностите. Еден месец откако тоа ќе биде одобрено, МРТ е подготвена да ги стартува програмите, рече Смилка Јанеска – Саркањац, претседател на Програмскиот совет на МРТ, која пред собраниската Комисија за транспорт, врски и екологија денеска го образложи финансискиот план на МРТ за 2018 година.

Таа објасни дека за да профункционираат новите два канала ќе бидат потребни уште 1,8 милиони евра „за еднократни трошоци“ и 1,2 милиони евра годишно за функционирање на каналите. По 50-тина минути работа на оваа точка и дискусија, комисијата едногласно донесе одлука финансискиот план на јавната радиодифузна куќа да достави до Собранието на усвојување.

Според планот подготвен уште во октомври минатата година, МРТ очекува годинава да располага со 822,5 милиони денари (13,37 милиони евра).

– Тоа е за речиси 32 отсто помалку отколку во 2017, па и во 2016 – рече Јанеска – Саркањац.

Парите што МРТ ќе ги добие од буџетот на Република Македонија се 700 милиони денари (11,38 милиони евра), односно 85,1 отсто од вкупно планираните приходи на куќата.

Во другите ставки на приход, МРТ планирала и пари од задоцнети плаќања на радодифузната такса. Освен од буџетот, МРТ планира и приход од 10 милиони денари (162.550 евра) од Министерството за информатичко општество и администрација, за производство и емитување играна и документарна програма, а испланирани се и 32 милиони денари (520.150 евра) приход од Министерството за култура за поддршка на домашната музичка продукција.

На прашање од претседателот на комисијата, Диме Велковски, зошто се планирани тие пари кога Министерството за култура се изјасни дека ќе се ревидира одлуката за субвенционирање на домашната музика, Јаневска – Саркањац појасни дека тоа е се уште законска обврска на МРТ и кога ќе се измени законот, ставката ќе биде тргната.

МРТ за плати и други трошоци на вработените во 2018 година ќе потроши 391,05 милиони денари (6,35 милиони евра). На прашање од пратеникот од ДУИ, Реџаил Исмаили, зошто се планирани само 10 милиони денари (162.550 евра) за инвестиции во опрема, односно како се мисли да се реализира планираното воведување 24-часовен телевизиски канал на албански јазик и 24-часовен канал на јазиците на другите националностите со толку, претседателката на Програмскиот совет на МРТ, Јанеска – Саркањац објасни дека куќата има поднесено план до Владата.

– Побаравме и одобрение за нови 90 вработувања – рече Јанеска – Саркањац.

Во однос на забелешките од извештаите на Прибе, претседателката на Програмскиот совет на МРТ појасни дека се планира соработка со новинарски и граѓански организации за подигање на професионалноста на вработените и на градење вистински јавен сервис.

Таа појасни и дека не биле откупени правата за европското првенство во ракомет во Хрватска поради недостиг на пари, а за Зимските олимписки игри во Јужна Кореја, кои почнуваат на 9 февруари, претседателката на Програмскиот совет рече дека ќе се преговара за откуп на правата.

foom-logo-disklejmerТекстот е изработен во рамки на проектот „Опсерваторија на медиумските реформи“, што го спроведуваат Фондацијата за интернет и општество „Метаморфозис“, „Агора“ Центар за промовирање на граѓански вредности и Платформата за истражувачко новинарство и анализи (ПИНА), со финансиска поддршка на „Фондацијата Отворено општество – Македонија“.
Содржината на текстот е единствена одговорност на авторите и на ниту еден начин не може да се смета дека ги одразува гледиштата на „Фондацијата Отворено општество – Македонија“.


МРТ ќе ги поништи последните одлуки за субвенции за домашна музичка продукција


Скопје, 17 јануари, 2018 - 11:51 (META) 

Македонската радио-телевизија (МРТ) ќе ги поништи одлуките за избор и одлуките за неизбор по основ на Вториот и Третиот квартал од Конкурсот за поддршка на домашната музичка продукција за 2017 година, соопштија денеска од Министерството за култура.

„На вчерашниот состанок во Министерството за култура меѓу претставници на Министерството за култура и Македонската радио-телевизија заеднички беше констатирано дека актуелниот Закон за поддршка на домашната музичка продукција е тешко применлив и дека не ја исполнува функцијата за која е донесен. Исто така, констатирано е дека Македонската радио-телевизија, по спроведениот надзори по насоките дадени од страна на Министерството за култура ќе пристапи кон поништување на одлуките за избор и одлуките за неизбор по основ на вториот и третиот квартал од 2017 година“, информираат од Министерството.

Претставниците на Министерството за култура и МРТ се договориле во иднина заеднички да ги координираат активностите во насока на поддршка и развој на домашната музичка продукција.


Македонска радио-телевизија минимално го намали долгот кон УЈП


Скопје, 11 јануари, 2018 - 13:39 (META) 

Според најновата листа на Управата за јавни приходи (УЈП), Јавниот радиодифузен сервис – Македонската радио-телевизија (МРТ), вкупно должи 130.768.590 денари (2.126.318 евра) неплатена сума за даноци, од кои по основ на данок на додадена вредност (ДДВ) не се платени 24.408.176 денари (396.881 евра).

Во однос на претходната листа на УЈП, објавена на 7 декември, долгот на МРТ кон УЈП е намален за 1.667.535 денари (27.114 евра). На претходната листа на должници на УЈП, вкупниот долг на МРТ кон УЈП изнесува 132.436.125 денари (2.153.433 евра), или 26.862.255 (436.784 евра) по основ на ДДВ.

На најновата листа на должници на УЈП, се наоѓа и Македонска радиодифузија (МРД) со неплатен долг од 27.327.792 денари (444.354 евра).

Најголемиот дел од буџетот на Министерството за информатичко општество и администрација (МИОА) во 2018 година, односно 19,29 милиони евра, ќе се потроши за Македонската радио-телевизија (МРТ), Македонска радиодифузија (МРД) и за Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги (ААВМУ), посочи во средата министерот Дамјан Манчевски, презентирајќи го буџетот за следната година.

foom-logo-disklejmerТекстот е изработен во рамки на проектот „Опсерваторија на медиумските реформи“, што го спроведуваат Фондацијата за интернет и општество „Метаморфозис“, „Агора“ Центар за промовирање на граѓански вредности и Платформата за истражувачко новинарство и анализи (ПИНА), со финансиска поддршка на „Фондацијата Отворено општество – Македонија“.
Содржината на текстот е единствена одговорност на авторите и на ниту еден начин не може да се смета дека ги одразува гледиштата на „Фондацијата Отворено општество – Македонија“.


Програмскиот совет на МРТ доби нов претседател


Скопје, 5 јануари, 2018 - 16:42 (META) 

Програмскиот совет на Македонската Радиотелевизија (МРТ) избра нов претседател. На последната седница пред новогодишните празници Советот ја разрешил досегашната претседателка Снежана Клинчарова, а на нејзино место ја избрал Смилка Јанеска – Саркањац, извести Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ).

Професорката на Факултетот за информатички науки и компјутерско инженерство (ФИНКИ) Јанеска-Саркањац е член на Советот предложена од интер-универзитетската конференција.

По изборот на Саркањац, досегашната претседателка Клинчарова во знак на револт усмено најавила оставка од членството во Програмскиот совет.

На истата седница е разрешен и досегашниот заменик-претседател на Советот Агим Лека, а на негово место е избран членот на Советот предложен од ЗНМ, главниот и одговорен уредник на дневниот весник Коха, Ведат Мемедалиу.

foom-logo-disklejmerТекстот е изработен во рамки на проектот „Опсерваторија на медиумските реформи“, што го спроведуваат Фондацијата за интернет и општество „Метаморфозис“, „Агора“ Центар за промовирање на граѓански вредности и Платформата за истражувачко новинарство и анализи (ПИНА), со финансиска поддршка на „Фондацијата Отворено општество – Македонија“.
Содржината на текстот е единствена одговорност на авторите и на ниту еден начин не може да се смета дека ги одразува гледиштата на „Фондацијата Отворено општество – Македонија“.


Тројца повредени во престрелка во трговски центар во Мемфис


Мемфис, 27 декември, 2017 - 10:45 (META) 

Три лица се повредени во пукотница трговски центар во американскиот град Мемфис, Полицијата соопшти дека четири лица се уапсени.

Како што пренесува, Дејли мејл онлајн, пукањето настанал по расправија на неколку мажи, која потоа прераснала во тепачка, а потоа и во пукотница.

Двајца од тројцата повредени биде директни учесници во тепачката, наведува „Дејли мејл“ и додава дека сите повредени се хоспитализирани и оти никој од нив не е во животна опасност.

Тепачката, а потоа и пукотницата се случила околу седум часот попладне, по локално време, кога трговскиот е најпосетен.

Полицијата соопшти дека пред влезот на трговскиот центар е пронајден пиштол, но засега не се знае дали од него е пукано.