Десетици загинати во поплавите и лизгање на земјиштето во Непал


Катманду, 13 август, 2017 - 13:05 (META) 

Најмалку 40 лица загинале во лизгање на земјиштето и поплавите предизвикани од монсунските дождови во Непал, соопштија властите на оваа земја, јавуваат светските агенции.

Во националниот парк Читван поради поплавите хотелите ги преместиле гостите на повисоките катови, а туристите сместени во еден од нив со слонови биле однесени до блискиот пат за да можат да стигнат до главниот град на земјата – Катманду.

На истокот на Непал бил затворен аеродромот во Биратнагару, кој бил еден метар под вода.

Оваа година во Непал како последица на монсунските дождови загинаа повеќе од 100 лица.


Во поплавите во Индија загинале повеќе од 100 луѓе


Њу Делхи, 3 август, 2015 - 17:20 (META) 

Во монсунските дождови во Индија, изминатата недела животите ги загубиле повеќе од 100 луѓе, а десетици илјади побарале засолниште во некој од прифатните кампови, соопшти денеска индиското министерство за внатрешни работи.

Во циклонот што ја зафатил државата Западен Бенгал, загинале 48 лица, а повеќе од 200.000 се наоѓаат во камповите за помош.

Индија редовно страда од поплави за време на сезоната на монсуни.

Во Мјанмар, државата која се наоѓа во Бенгалскиот Залив, во поплавите досега загинале најмалку 47 луѓе.

Ветрот и дождот од циклонот Комен во последните денови дополнително ја зголемија штетата од поплавите во Индија.

Според индиските власти, речиси 4 милиони луѓе во 10.000 села во државата Западен Бенгал се погодени од поплавите.


Мјанмар прогласи вонредна состојба поради големите поплави


Непјида, 1 август, 2015 - 14:05 (META) 

Претседателот на Мјанмар прогласи вонредна состојба во четири региони во државата поради поплавите во кои животите ги загубија 27 луѓе, јавуваат светските медиуми.

Монсунските дождови кои врнат веќе неколку недели го поплавија поголемиот дел од Мјанмар, земја која, исто така, е позната под името Бурма.

Според медиумските извештаи, илјадници луѓе побарале засолниште во будистичките манастири во земјата. Според некои информации, припадници на муслиманското малцинство во земјата биле насила избркани од напуштените училишта и јавни центри, во западниот дел на Мјанмар, каде претходно се засолниле од поплавите.


Во поплави на Филипините, настрадаа четворица


Манила, 19 јули, 2015 - 12:39 (META) 

Најмалку четири лица настрадаа, а повеќе од 1.000 се принудени да ги напуштат своите домови поради поплавите што погодија голем дел од северот на Филипините.

Обилните монсунски дождови врнат со денови во провинциите кои главно се занимаваат со земјоделство, поради што се поплавени и патиштата, а 3.000 лица се евакуирани, пренесува АФП.

Меѓу настраданите е и шестмесечно бебе, кое е затрупано при лизгање на земјиште.

Филипини секоја година ги погодуваат околу 20 тајфуни во кои има и жртви.