МНР: Моментот е деликатен, не треба да се брза, поважен е квалитетот на договорот од роковите


Скопје, 7 јуни, 2018 - 17:30 (META) 

Попладнево македонското Министерство за надворешни работи испрати соопштение до, како што вели, „домашната и меѓународната јавност“ дека се работи на постигнување договор за името, но дека „за вака значајни прашања не треба да се брза“.

Еве го соопштението во целост:

Министерството за надворешни работи во овој исклучително деликатен момент во процесот за надминување на разликата околу името меѓу Република Македонија и Грција, цени дека домашната и меѓународната јавност треба да бидат информирани за следното:

Во текот на разговорите беше покажана добра волја и беше постигнат добар резултат. Во овој момент, како и во секој процес од ваква природа, потребно е таа добра волја да се преточи од страна на работните групи во текст на договор, што на најсоодветен начин ќе ги отслика суштинските параметри од постигнатото политичко разбирање меѓу двете страни. Република Македонија посакува и интензивно работи тоа да се случи што побрзо до претстојниот состанок на Европскиот совет, воедно укажувајќи дека за вака значајни прашања не треба да се брза. Квалитетот на текстот на договорот и потребата од постигнување на трајно и одржливо решение прифатливо за двете страни, се далеку поважни од потребата процесот да се финализира во каков било рок.


Протести во 13 градови во Грција, МНР апелира македонските граѓани да бидат претпазливи


Солун, 6 јуни, 2018 - 9:22 (META) 

Паралелно во 13 градови во Северна Грција ќе се одржат протести на кои граѓаните ќе испратат порака дека Македонија е една и грчка. Организаторите ги повикуваат Грците, без партиски, но со грчки знамиња масовно да учествуваат во демонстрациите.

Вечер, во 19.30 часот, „Комитетот за борба за грчкиот карактер на Македонија“, организира протести во Пела, Кавала, Драма, Серес, Кукуш, Поликастро, Воден, Лерин, Костур, Птолемаида, Катерини, Лагадас и туристичкото место Неа Мудања на Халкидики.

Според грчките медиуми, независно од Комитетот, и во други градови и острови низ Грција, самоиницијативно ќе се одржат протести.

Во многу градови демонстрациите се поддржани од локалната самоуправа, од градоначалниците, но и од митрополитите, а планиран е и организиран превоз од села и градови до плоштадите каде што ќе се одржат протестите.

Организаторите преку овие протести „ќе се обидат да ги потсетат политичарите во земјата дека грчкиот народ донел одлука во врска со името“.

Македонското Министерството за надворешни работи вчера упати предупредување до македонските државјани кои денеска планираат да патуваат во Грција да ги избегнуваат местата на одржување на протестите поради потенцијална можност од нивна ескалација.

Во соопштението на МНР се наведува граѓаните да ги избегнуваат местата на одржување на протестите, но да избегнуваат и било какви реакции кои би имале негативни последици по нивната безбедност.


МНР предупредува да не се патува во грчките градови во кои утре се протестира


Скопје, 5 јуни, 2018 - 16:27 (META) 

Министерството за надворешни работи ги предупредува граѓаните кои утре ќе бидат или планираат да патуваат во Грција, дека грчката организација „Комитет за борба за грчкиот карактер на Македонија“, најавува протести за утре во четиринаесет поголеми градови во Северна Грција против употребата на зборот „Македонија“. Протестите ќе почнат 19.30 часот.

Од МНР велат дека поради можност за ескалација на протестите или инциденти, да ги избегнуваат градовите каде што ќе се протестира, како и да се воздржат од какви било реакции кон демонстрантите.


Жерновски заменик министер за надворешни работи, Чакаровски заминува од здравство


Скопје, 23 мај, 2018 - 12:30 (META) 

Предлозите за новите членови во Владата синоќа се пратени во Собранието на РМ, информираше денеска на прес-конференција владиниот портпарол Миле Бошњаковски. Рената Дескоска е кандидат за министер за правда, Арбер Адеми за министер за образование и наука, Афас Адеми за министер за култура и Бардул Даути кандидат за министер без ресор.

– Владата доцна синоќа по 69. седница го прати во Собранието на РМ предлогот за нови владини членови откако успешно завршија разговорите за зголемување на владината коалиција – рече Бошњаковски.

Дополнително, премиерот Зоран Заев до Собранието за именување заменици-министри ги пратил предлозите: Андреј Жерновски – кандидат за заменик-министер во Министерството за надворешни работи, Асим Муса – во Министерството за здравство, Ѓонул Бајрактар – за Министерството за труд и социјална политика и Садик Бекири – предлог за заменик-министер во Министерството за транспорт и врски.

Во Собранието се пратени и оставките кои треба да бидат констатирани – за Билен Салији, министер за правда, Рената Дескоска, министер за образование и наука и Роберт Алаѓозовски, министер за култура.

Од Владата во Собранието вчера се пратени и оставките на замениците-министри – Арта Точи од МНР, Гоце Чакаровски од Министерството за здравство, Арбер Адеми од МОН, Елмир Азири од Министерството за труд и социјална политика и Ремзи Мехмети, заменик-министер за транспорт и врски.


Милошоски: Бараме од МНР увид во списите за предлогот за името


Скопје, 21 мај, 2018 - 12:30 (META) 

Собраниската комисија за надворешни работи денеска од МНР побарала списи за предлогот за решение на спорот за името што во саботата официјално го соопшти премиерот Зоран Заев, Република Илинденска Македонија, соопшти претседателот на Комисијата, Антонијо Милошоски.

-Многу е тешко да се изгради став кога немаме предлог и затоа сакаме како Комисија за надворешна политика да побараме од министерот за надворешни работи да ги достави списите на кои се базира овој можен предлог за да можеме да заземе став како пратеници и како Комисија за надворешна политика – рече Милошоски.

Тој додаде дека се надева дека министерот Никола Димитров ќе ги испочитува пратениците.

-Сите имаат сертификат за државна тајна, сите имаат одговорност кон државата како и тој -рече Милошоски, додавајќи дека пратениците се подготвени документите да ги разгледаат на затворена седница доколку министерот за надворешни работи Димитров одговори позитивно на нивното барање.

Самиот тој смета дека има контроверзии за овој предлог затоа што за него има различни ставови.

-Ставот на премиерот Заев беше дека идентитетските прашања остануваат непроменети, како што се сега во ОН, додека вчера во едно интервју министерот за надворешни работи Димитров за јазикот кажа дека ќе биде македонски без превод, и гледаме дека или нема усогласеност или дека некој знае повеќе или дека нешто се крие од јавноста и затоа ценам дека е добро да имаме писмен предлог – додаде Милошоски.


МНР изрази незадоволство од „неодмерената изјава“ на турската амбасадорка за „Јахја Кемал“


Скопје, 16 мај, 2018 - 10:10 (META) 

Министерството за надворешни работи (МНР), вчера одржало средба со претставници на Амбасадата на Турција, предводени од заменик шефот на мисијата, Мурат Сумер, на која е изразено незадоволството неодамнешната неодмерена изјава на турската амбасадорка Тулин Еркал Кара, кога ги оквалификува учениците во училиштата на „Јахја Кемал“ како потенцијални терористи.

„Од страна на претставниците на Амбасадата на Турција беше изразено жалење што оваа изјава на амбасадорката Кара дадена во контекст на свеченото отворање на училиште во Тетово, предизвикала реакции што не се во рамките на основната порака што сакала да ја пренесе, за предупредување за активностите на организацијата ФЕТО во Македонија и регионот“, велат од МНР.

Како што јави „Порталб“, на 8 мај турската амбасадорка ја промовираше Фондацијата „Мариф“ со зборовите „ајде да се бориме против оваа терористичка организација“ директно посочувајќи на приватните училишта „Јахја Кемал“.

На промоцијата таа апелираше до родителите децата да ги запишат во Фондацијата „Мариф“, „доколку не сакаат тие во иднина да бидат терористи“.Ајде да се бориме против оваа терористичка организација“, со овие зборови за Приватното гимназиско училиште„Јахја Кемал“, турската амбасадорка  во Македонија, Тулин Еркал Кара, ја промовираше Фондацијата „Мариф“ вчера во Скопје, пишува „Порталб.мк“.

Покрај тоа, таа апелираше до родителите, децата да ги запишат во Фондацијата „Мариф“, „доколку во иднина не сакаат да бидат терористи“.

– Апелирам до сите вас и до јавноста, дојдете, сите заедно, нашите деца да ги регистрираме во училиштата на Фондацијата „Мариф“. Доколку ние како родители не сакаме нашите деца во иднина да бидат терористи, треба да ги насочиме во училиштата на „Мариф“, бидејќи „Јахја Кемал“ не не претставува нас. Дојдете да се бориме против оваа терористичка оргнизација, на суштински начин, и тоа да не остане само на декларативно ниво – рече Кара.


Димитров: Ќе сториме се што можеме во јуни да добиеме датум за преговори


Скопје, 29 април, 2018 - 20:11 (META) 

Успеавме да добиеме досега најуспешен извештај од Европската комисија и ќе сториме се што можеме во јуни да го преточиме во политичка одлука, порачал вечерва шефот на македонската дипломатија Никола Димитров на свеченото одбележување на Денот на Министерството за надворешни работи, јави МИА.

Министерот нагласил дека Македонија сега е модерна, стабилна и европска демократија која секогаш го бира патот на мирот и дијалогот.

Предизвиците остануваат, рекол Димитров, и потсетил дека на 27 април беше одбележана една година од нападите во Собранието кога, како што рече, демократијата на земјата беше ставена до бездна.

Министерот потсетил дека на 29 април 1969 година било формирано Биро за односи со странство кое со текот на годините стана денешното Министерство за надворешни работи.

Денот на МНР беше одбелжан во присуство на претставници на дипломатскиот кор, вработени во Министерството и претставници на медиумите.

 


Нимиц, Димитров и Коѕиас денеска се среќаваат во Виена


Скопје, 25 април, 2018 - 9:36 (META) 

Министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕиас денеска во Виена ќе се сретнат со Метју Нимиц, посредникот во преговорите за името под покровителство на ОН.

Како што соопштија од седиштето на ОН во Њујорк, Нимиц ќе им „асистира на двете страни во изнаоѓање заедничко прифатливо решение за прашањето со името“.

Иако вчера еврокомесарот Јоханес Хан изрази оптимизам дека во следните две седмици може да се реши проблемот со името, премиерот Зоран Заев рече дека посакува, но не верува дека спорот со Грција ќе биде решен за две недели.

По изјавата на Хан реагираше и официјална Атина. Грчкото министерство за надворешни работи преку соопштение го повика еврокомесарот да престане да дава погрешна слика за преговорите, оти не ги разбира, а со такви изјави и ги поткопува.


Иванов не бил информиран, смета дека протерувањето на рускиот дипломат е избрзана одлука


Скопје, 27 март, 2018 - 15:04 (META) 

Претседателот на државата Ѓорге Иванов смета дека одлуката на македонското МНР да протера еден руски дипломат е избрзана, информираат од претседателскиот кабинет.

„Македонија како земја кандидат за членство во Европската унија, ја следи политиката на ЕУ и нивните одлуки донесени по пат на консензус и на ниво на ЕУ. Со оглед на тоа дека одлуките за протерување на руски дипломати не претставуваат израз на усогласени ставови на сите земји-членки на ЕУ, туку се работи за индивидуални одлуки на поедини земји-членки, претседателот на РМ смета дека одлуката на македонското МНР е избрзана“, се наведува во соопштението.

Иванов повикува на воздржаност од избрзани чекори во надворешната политика, за како што се посочува, да се спречи можното нанесување на штета во остварување на стратешките цели на Македонија.

Се додава дека претседателот, согласно позитивната законска регулатива, очекува да биде официјално информиран за посочените факти во јавноста, поврзани со овој случај.


Македонија протера руски дипломат, за Москва потегот е непријателски и неоправдан


Скопје, 26 март, 2018 - 22:12 (META) 

Министерството за надворешни работи објави дека одлучило да протера еден дипломат на Руската Федерација во Македонија заради случајот Скрипал.

„МНР во тесна консултација со нашите сојузници и партнери од ЕУ и НАТО и во солидарност со Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска, одлучи да протера еден дипломат на Руската Федерација во Република Македонија заради случајот Скрипал, во согласност со член 9 од Виенската конвенција за дипломатски односи од 1961 година“, се вели во кусото соопштение во кое се додава и дека „користењето на воено хемиско оружје е во спротивност со Меѓународното право и тоа влијае на безбедноста на сите земји“.

На ова реагираше руската амбасада во земјава на твитер велејќи дека “одговорноста за последиците на одлуката за протерување на рускиот дипломат од Македонија целосно ќе биде на македонска страна“.

Руската амбасада смета дека протерувањето е „исклучително непријателски и неоправдан потег, без преседан во руско-македонските односи“.

САД, Канада и 14 земји од ЕУ денеска истовремено одлучија да протераат руски дипломати од нивните земји заради труењето на поранешниот руски шпион Сергеј Скрипал во Велика Британија.