!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

МНР: Нема настрадани македонски државјани во земјотресот во Грција и во Турција


Скопје, 21 јули, 2017 - 12:55 (META) 

Министерството за надворешни работи засега нема сознанија за повредени македонски државјани во силниот земјотрес што ноќеска ги погоди Грција и Турција. Како што информираат од МНР, досега ниту еден македонски државјанин не се обратил за информација или помош во македонските дипломатско-конзуларни преставништва во Грција и во Турција.

Оттаму информираат дека се во постојана комуникација со Амбасадата на Република Македонија во Анкара и со Канцеларијата за врски во Атина.

„Македонските дипломатско-конзуларни претставништва во Атина и во Анкара активно ја следат состојбата и се во координација со турските и со грчките институции. За сите информации поврзани со безбедноста на македонските граѓани кои во моментов се наоѓаат во Турција и во Грција, активни се следниве телефонски линии: Амбасада на Република Македонија во Анкара – фиксни телефони: + 903 12 439 92 04, + 903 12 439 92 08, мобилни телефони: +905303395884, +905385466691; Канцеларија за врски на Република Македонија во Атина – фиксен телефон: +30 210 67 49 585, мобилен телефон: +30 694 501 39 50“, стои во соопштението од МНР.

Според информациите што ги објави Агенцијата за управување со кризи на Турција (АФАД), ноќеска, по полноќ во заливот Гокова (провинција Мугла), каде што се наоѓа туристичкиот град Бодрум, местото го зафатила серија од повеќе од 45 земјотреси, од кои најсилниот бил со јачина од 6,3 степени според Рихтеровата скала. Епицентарот на земјотресот бил во непосредна близина на Бодрум и на грчкиот остров Кос. Според досегашните сознанија, има две жртви на грчкиот остров Кос и повеќе повредени, а предзвикана е сериозна материјална штета.


Димитров: Јавноста ќе има увид во договорот со Бугарија кога и официјално ќе стане договор


Скопје, 20 јули, 2017 - 21:19 (META) 

Јавноста ќе има увид во договорот за добрососедство со Бугарија кога тој ќе биде официјално потпишан и даден на ратифкација во Собранието на Република Македонија, изјави министерот за надворешни работи, Никола Димитров, во интервју за „Телевизија 24“.

Како што изјави шефот на македонската дипломатија, во моментов станува збор за нацрт-текст на договор, кој за да стане договор, првин треба да биде потпишан.

– За да биде договор, првин треба да се потпише, а сè дотогаш станува збор за нацрт-текст. Јавноста ќе има доволно време да дебатира, да разговара (за договорот со Бугарија). Многу е тешко тоа да се објави пред потпишување. Ние од осамостојувањето на Македонија, од 1991 година, немаме таква видлива инволвираност на Собранието и на опозицијата во една ваква работа. Уставните процедури се: има преговарачки тимови, се преговара, се усогласува текст, тој текст се усвојува од Владата, се потпишува договорот и потоа станува договор кој потоа оди на ратификација во Собранието. Тука има многу време за дебата и во јавноста и со опозицијата – рече Димитров.

Во врска со барањето на пратениците од ВМРО-ДПМНЕ за свикување итна и јавна седница за договорот со Бугарија, Димитров рече дека за тоа нема ниту уставна, ниту законска обврска и ја обвини опозцијата дека сака да го „урне договорот“.

– Ако имате работа со опозиција која дава сигнали дека сака ова да го урне, тоа значи дека треба многу внимателно да се однесувате со нив – рече Димитров.

Прашан дали во договорот стои „македонски јазик“, министерот за надворешни работи рече дека пишува „македонски јазик“, како што пишува и во Декларацијата од 1999 година, која, како што нагласи, е во основаната на договорот.

– Ќе се види таму дека сите наши важни прашања, и во однос на народот и во однос на јазикот и во однос на посебноста, се заштитетни во рамките на основата што ја дава Декларацијата од 1999 година. Државен интерес на Македонија е од Бугарија да направи пријател и поддржувач. Се разбира дека тоа треба да биде на една достоинствена основа. Јас Софија ја напуштив со чиста совест и со чувство дека извлековме максимум што можеше да се извлече во дадените околности. Многу е лицемерно тие што ја создадоа потребата за ваков договор, да бидат главните негови рецензенти и критичари – нагласи Димитров.

Шефицата на бугарската дипломатија, Екатерина Захариева, денеска во интервју за „Бугарската национална телевизија“ (БНТ) изјави дека Софија нема намера да води нови преговори за текстот на договорот за добрососедство со Македонија, додавајќи дека текстот е финализиран.


МНР: Македонските државјани во Ситонија се безбедни


Солун, 18 јули, 2017 - 15:25 (META) 

На дежурната телефонска линија во канцеларијата во Солун, досега се јавиле вкупно десет лица, а во Министерството за надворешни работи се јавилe три лица, главно родители кои барале известување за состојбата на нивните деца и роднини кои се на летување во Грција, по поплавите што го зафатија вториот крак Ситонија.

„Канцеларија во Солун доби барање за информација (по е-меил) за состојбата на македонски државјани во кампот Каламици, по што вечерта на 17 јули како и денеска, беше контактирана управата на кампот и беше потврдено дека ниту еден човечки живот не е загрозен. Во моментов, во кампот има електрично напојување, се прават напори да се добие и топла вода, додека патот е прооден. Паралелно, колегите од канцеларијата во Солун стапија во контакт со наши државјани во кампот и ги инфомираа за состојбата“, информираат од МНР.

Од Министерството додаваат дека грачките власти немаат евидентирано македонски државјани кои се повредени, исчезнати или се во опасност поради поплавите.

На вториот крак грчките власти прават напори да се санираат штетите и да се испумпа водата во Торони и во Порто Куфо, како места кои беа најсилно погодени од невремето.


Невреме во Грција: Македонско семејство се јавило во конзулатот во Солун, но не е во опасност


Скопје, 17 јули, 2017 - 16:34 (META) 

Поројните дождови што ја погодија цела Грција предизвикаа поплави по патиштата. Од невремето поплавен е патот Лариса – Козани и Ситонија, вториот крак на Халкидики, односно местата Торони, Порто Куфо и Тристиника.

Надојдената вода ги поплави паркираните возила, а десетина туристи беа заглавени. Грчките власти денеска ги евакуираа туристите, а според податоците на македонското МНР, меѓу нив нема македонски државјани.

Од МНР соопштија дека македонско семејство кое е на летување во Торони се јавило во конзулатот во Солун, но дека неговите членови не се во опасност.

Врнежите и силниот ветер во Ситонија би требало да престанат утре напладне.

Од МНР велат дека во македонскиот конзулат во Солун функционира дежурен мобилен телефон, +306987200410, на кој македонските граѓани во Грција можат да се обратат за помош.

Видеото подолу е од Торони.


Димитров утре во Австрија на покана на Курц


Скопје, 9 јули, 2017 - 13:37 (META) 

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, утре ќе престојува во работна посета на Австрија на покана на австрискиот шеф на дипломатијата, Себастијан Курц, информираат од Министерството за надворешни работи.

Во рамките на посетата, предвидено е министерот Димитров да оствари средби и со членови на комисијата за надворешнa политика во австрискиот Национален совет, како и со претседателот на Комората на индустријалците на Австрија.

Оваа недела во официјална посета на Македонија доаѓаат двајца високи дипломати од Германија и од Австралија.

Од утре до вторник во официјална посета на Србија и на Македонија ќе биде државниот секретар за европски прашања во Министерството за надворешни работи на Германија, Михаел Рот.

Рот прво ќе го посети Белград, а потоа ќе пристигне во Скопје, но сè уште не е прецизирано со кого ќе се сретне.

Во Македонија неделава ќе пристигне и министерката за надворешни работи на Австралија, Џули Бишоп, во рамки на нејзината посета на Источна Европа планирана од 9 до 15 јули.

На официјалната веб-страница на австралиското МНР пишува дека Бишоп ќе се сретне со премиерот Зоран Заев, министерот за надворешни работи, Никола Димитров, и со претставници на невладини организации кои работат со финансиска помош на владата на Австралија.


Австралиската министерка за надворешни работи во посета на Македонија


Канбера, 8 јули, 2017 - 15:20 (META) 

Министерката за надворешни работи на Австралија Џули Бишоп ќе престојува во Република Македонија, во рамки на нејзината посета на Источна Европа планирана од 9 до 15 јули, соопшти денеска нејзиниот кабинет.

На официјалната веб-страница на австралиското МНР пишува дека Бишоп ќе се сретне со премиерот Зоран Заев, министерот за надворешни работи Никола Димитров и со претставници на невладини организации кои работат со финансиска помош на Владата на Австралија.

Ова е прва посета на министер за надворешни работи на Австралија на Република Македонија.

Во рамки на посетата на регионот Бишоп ќе престојува и во Хрватска каде што ќе се сретне со претседателката Колинда Грабар Китаровиќ и Србија каде што ќе се сретне со премиерката Ана Брнабиќ.


Државниот секретар за европски прашања во МНР на Германија во посета на Скопје


Берлин, 8 јули, 2017 - 10:19 (META) 

Државниот секретар за европски прашања во Министерството за надворешни работи на Германија, Михаел Рот, од недела до вторник ќе престојува во официјална посета на Македонија и на Србија.

„Беше крајно време да бидат надминати блокадите во поранешната југословенска Република Македонија. Некои политичари ја однесоа земјата во многу тешка ситуација. Затоа сум задоволен од првичните надежни сигнали од новата влада. Премиерот Заев кажа јасно дека сака темелно да се занимава со интеграцијата во ЕУ и дека е искрено заинтересиран за регионално помирување“, се вели во соопштението на германското МНР.

Рот прво ќе го посети Белград, а потоа ќе пристигне во Скопје. Во Белград ќе има средба со премиерката Ана Брнабиќ, како и со министерката за евроинтеграции, Јадранка Јоксимовиќ. Рот ќе се сретне и со претставници на невладиниот сектор во Србија.

По Белград, Рот ќе пристигне во Скопје, но сè уште не е прецизирано со кого ќе се сретне.


Кохабитацијата на тест: Во тек се разговорите за именување 18 амбасадори и конзули


Скопје, 6 јули, 2017 - 17:17 (META) 

Премиерот Зоран Заев вчера при промовирањето на реформскиот план „3-6-9“ за забрзување на евроатлантските интеграции, најави кохабитација со претседателот Ѓорге Иванов. Прв чекор во кохабитацијата е пополнување на испразнетите 18 дипломатски позиции во амбасадите, конзулатите и во мисиите на Македонија во странство.

Во моментов испразнети се 13 амбасадорски позиции, од кои 12 се во Европа и една во Кина, три конзулски позиции, а Македонија нема амбасадори ниту во Мисијата во ЕУ, ниту во Мисијата на Обединетите нации во Женева. На овие позиции во моментов има само вршители на должноста.

Како што соопштија од МНР за „Мета“, веќе се почнати разговори со претседателот Иванов за пополнување на амбасадорските и на конзулските позиции.

Редоследот на пополнувањето на амбасадорските места ќе зависи од приоритетите и од потребите на Република Македонија, велат од МНР, но не коментираат колку од овие дипломатски позиции ќе бидат пополнети од дипломати од кариера, а колку со партиски кадри.

– Ќе настојуваме, во рамките на нашите надлежности, да го поместиме балансот кон кариерните дипломати и кон професионалците – велат од кабинетот на министерот за надворешни работи, Никола Димитров.

Засега не се знае ниту колку амбасадорски позиции ќе отидат кај СДСМ, а колку кај ДУИ и кај Алијансата за Албанците.

Некои од амбасадорските места веќе подолго време се испразнети. Дел од нив требеше да бидат пополнети од редовите на ДУИ, која беше дел и од претходната владина коалиција. Сепак, по претседателските избори во 2014 година, партијата соопшти дека не го признава Иванов за претседател, поради што тој одбива да ги потпише акредитивите за амбасадорите од редовите на ДУИ.

Инаку, според последните измени на Законот за надворешни работи од декември 2015 година, најмалку една третина од вкупниот број шефови на дипломатско-конзуларни претставништва се именуваат од редот на дипломатско-конзуларните службеници со високи дипломатски звања во Министерството. Истовремено, најмногу една третина од вкупниот број на шефови на дипломатско-конзуларни претставништва може да се именуваат од редот на истакнати личности од областа на надворешната политика, меѓународните односи, меѓународното право, науката и културата.

Во моментов испразнети се амбасадорските позиции во Брисел, Лондон, Париз, Осло, Талин, Варшава, Букурешт, Загреб, Подгорица, Берн, Мадрид, Пекинг, Прага и во Загреб.


Нимиц – Димитров: Сега не е време да се излезе со дефинитивен предлог


Скопје, 3 јули, 2017 - 11:34 (META) 

„Не разговаравме за нови предлози за името ниту, пак, дојдов со конкретен предлог. Разговаравме за самиот процес и за тоа како да се интензивира“, изјави за медиумите специјалниот пратеник на ОН за спорот за името меѓу Македонија и Грција, Метју Нимиц, по средбата со шефот на македонската дипломатија, Никола Димитров.

На прашање дали постои одреден напредок, поместување во позициите на Грција, Нимиц рече дека потребни се конструктивност и разбирање од двете страни за решавање на проблемот, односно неопходно е страните да се сослушаат една со друга.

Нимиц рече дека не треба да се очекуваат значајни промени во решавањето на спорот во следните неколку месеци, затоа што сега допрва ќе се разгледуваат ставовите на двете страни и додаде дека не е време сега да се излезе со дефинитивен предлог.

Тој рече дека по посетата на Скопје, сепак нема да замине за Атина бидејќи грчкиот министер за надворешни работи имал неодложни обврски поврзани со кипарското прашање.


Димитров: Не ни требаат стотици споменици за да бидеме горди Македонци


Дубровник, 2 јули, 2017 - 13:13 (META) 

„Оваа Македонија која ја претставувам е позрела Македонија. Нам не ни требаат стотина споменици на плоштадот во Скопје за да бидеме горди Македонци. Оваа Македонија им пристапува на своите соседи без предрасуди и страв“, изјави шефот на македонската дипломатија, Никола Димитров, во интервју за регионалната телевизија „Н1“.

Во интервјуто дадено во Дубровник, за време на Самитот на земјите учеснички во Процесот за соработка во Југоисточна Европа (ПСЈИЕ), Димитров зборува за спорот за името со Грција и за шансите за негово решевање наскоро, за перспективите на Македонија за членство во Европската Унија и во НАТО, за меѓуетничките односи, како и за геополитиката и за руското влијание во регионот.

Во врска со спорот за името, Димитров вели дека за време на неодамнешната посета на Атина било „додадено месо во костурот“ на мерките за градење доверба. Тој вели дека спорот за името е долготраен и не може да се реши преку ноќ, но дека задачата на новата влада е да создаде соодветен контекст како темел за понатамошните чекори.

– Мојата порака (до Грција, н.з.) беше следна… Ве молиме за ваша поддршка, настојуваме дека морате да размислите за тоа каков сосед сакате да имате. Во Македонија сега сме силно посветени на изградба на европска демократија која се темели на владеење на правото и веруваме дека во интерес на Грција е да има таков сосед… Тие одговорија дека не се подготвени да дадат зелено светло за нашето членство според одредбите од референтните рамки на Обединетите нации, но мојот одговор беше дека нема да престанеме да ги уверуваме на пристоен начин и со позитивни пораки. Разговаравме и за мерките за градење доверба. Додадовме повеќе „месо“ во тој костур, а кон крајот на август министерот Никос Коѕиас доаѓа во возвратна посета. Мора да работиме и на домашен план, бидејќи ова прашање е исклучително важно за македонскиот идентитет, тоа не е потребно да се нагласува посебно – вели Димитров.

Шефот на македонската дипломатија посочува дека тој процес нема да биде лесен, особено по 27 април, кога, како што вели, полицијата следеше партиски заповеди, а не Уставот и Парламентот.

Тој, како посебен успех го истакнува тоа што граѓаните на Македонија успеале да се обединат без разлика на етничката припадност.

– Клучната визија на оваа влада е дека Македонија е посилна само кога и единството е посилно. Ако јазот е голем, Македонија е слаба. Мора напорите да ги насочиме кон тоа сите граѓани да ја доживуваат Македонија како своја татковина. А тоа не може да се постигне со декларација или со еден закон – вели Димитров, прашан како т.н. „Тиранска декларација“ влијание врз политиките на новата влада.

На прашањето, како гледа на геополитичките игри на Балканот и за руското влијание во Македонија за кое многу се зборува во последно време, Димитров вели дека е очигледно оти геополитиката во одредена мерка се вратила на Балканот, но клучно за отпорот на една држава кон странските влијанија е да има силни институции и општество.

– Мислам дека за Балканот не постои стратешка алтернатива, не гледам дека нешто се нуди. Процентот варира, но 60 до 80 отсто од нашата трговска размена е со земјите од ЕУ, зависиме од одлуките на ЕУ. Имаме слободен пазар. Младите кои ги напуштаат нашите земји одат или во ЕУ или можеби во САД. Мора да се помириме со фактот дека тоа е нашата цел. И мора да ги увериме и другите дека тоа е добро за регионот. Не би требало да има „еден или друг“ туку мора да бидеме отворени за соработка со сите кои сакаат да соработуваат со Балканот – заклучува Димитров.