!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Странските инвеститори сметаат дека бизнис-климата е добра


Скопје, 12 септември, 2017 - 15:29 (META) 

Претставници на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), предводени од Јасмин Рахман, шеф на Делегацијата на мисијата на Меѓународниот монетарен фонд за Македонија, денеска се сретнаа со потпретседателот на Советот на странски инвеститори (ССИ), Ирена Јакимовска, информираат од Стопанската комора на Македонија.

Јакимовска ги информирала претставниците на ММФ дека странските инвеститори кои веќе се дел од македонското стопанство веруваат во системот и со тоа што веќе подолго време се на македонскиот пазар, генерално бизнис-климата ја сметаат добра за стопанисување.

„Постојат области во кои е потребно надградување, особено поголема соработка помеѓу домашните и странските инвеститори. На тој план, Советот на странски инвеститори веќе работи на поинтензивни контакти и деловни врски со домашните компании“, изјавила Јакимовска.


Нема договор за намалување на грчкиот долг


Атина, 23 мај, 2017 - 10:32 (META) 

Грција и меѓународните кредитори не успеаја да постигнат договор за потенцијално реструктуирање и намалување на грчкиот долг. На понеделничкиот состанок на Еврогрупата, претставниците на грчката влада, министрите на државите од еврозоната и Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) не се договорија за конкретно намалување на грчкиот долг, нешто на кое грчката влада се надеваше по усвојување на нов пакет мерки кои ќе почнат да се спроведуваат до 2019 година.

За темата според информациите во Грција и Брисел можно е да се разговара следниот месец.
Првиот човек на еврогрупата, Јерун Дајселблум по состанокот го поздрави големиот напредок направен од грчка страна за имплементирање на мерки и реформи договорени со кредиторите, за што за возврат ќе добие нова рата од финансиската помош.

Според Дајселблум, во овој момент не е можен договор за намалување и реструкуирање на грчкиот долг и најави дека е неопходна и натамошна дискусија на оваа тема.

Најголемиот проблем за сега е неволноста на ММФ да се приклучи кон ваков договор. Пол Томсен од ММФ истакна дека Грција има направено напредок во спроведување на мерките, но потребна е и понатамошна работа за ММФ да се вклучи во програмата за кратење на грчкиот долг.

Дел од грчките медиуми го критикуваат неуспехот на состанокот на Еврогрупата, коментирајќи дека премиерот Алексис Ципрас со усвојување на новиот пакет мерки вложил многу, а за возврат добил само ветување дека за намалување на долгот ќе се разговара и понатаму.


ММФ ја намали прогнозата за пораст на економијата од 3,5 на 3,2 отсто


Вашингтон, 19 април, 2017 - 13:53 (META) 

Меѓународниот монетарен фонд ги намали проекциите за пораст на македонската економија за 2017 година.

Во најновата пролетна прогноза се предвидува пораст од 3,2 проценти, за разлика од есенската прогноза на ММФ која предвидуваше 3,5 отсто пораст.

За следната година, ММФ предвидува пораст на економијата од 3,4 проценти, а во 2021 година – 3,8 проценти.

Најновите економски прогнози за цел свет се објавени во документот „Светските економски перспективи“, кој содржи проекции на ММФ и на Светска банка, кои го одржаа традиционалното пролетно заседание.


Напредок во преговорите меѓу Грција и меѓународните кредитори


Атина, 7 април, 2017 - 11:14 (META) 

Грција и европските министри за финансии успеаја да постигнат напредок во разговорите за реформите што треба да ги спроведе грчката влада заради исплаќање на следната рата од грчкиот кредит. Според информациите во Грција, со постигнатиот напредок и со прелиминарен договор е договорено во Атина да се вратат претставниците на европските кредитори пред Велигден за да се довршат разговорите и да се комплетира договорот.

Претседателот на еврогрупата, Јерун Дајселблум, изјави дека е постигнат напредок, но денеска на состанокот нема да има никаков договор.

„Постигнат е напредок, но нема да има целосен политички договор за Грција денеска“, истакна Дајселблум пред почетокот на состанокот на еврогрупата.

Неделава преговорите меѓу Грција и кредиторите беа заострени поради барањето на ММФ новите мерки да се спроведат една година порано, односно во 2018 година наместо во 2019 г.

Грчкиот премиер Алексис Ципрас на средбата со првиот човек на Европскиот совет, Доналд Туск, изјави дека доколку не се постигне напредок на денешниот состанок на еврогрупата, ќе бара свикување на Советот на ЕУ за да се најде решение на ниво на европските лидери.

Постигнатиот напредок е сигнал дека најверојатно нема да има потреба од ваков состанок и Грција и кредиторите ќе успеат да се договорат за затворање на вториот дел од извештајот со кој се оценуваат спроведените реформи договорени со пакетот мерки за штедење меѓу Атина и Брисел.


Задолжувањето да не се користи за политички цели, велат од Министерство за финансии


Скопје, 21 март, 2017 - 12:30 (META) 

Министерството за финансии води одговорна политика на управување со јавниот долг, која не е и не може да биде предмет на дневно-политички манипулации, се вели во реакцијата на Министерството за финансии на соопштението на СДСМ.

– Во согласност со Законот за јавен долг и максималниот износ за задолжување на домашниот пазар, објавениот календар за аукции, како и во согласност со понудата и со побарувачката на државните хартии од вредност од страна на инвеститорите, Министерството за финансии носи одлука за оптималниот износ – велат оттаму.

На соопштението на СДСМ реагираа и од ВМРО-ДПМНЕ, од каде што велат дека „државниот долг и аукциите на државни хартии од вредност станаа редовна пропагандна алатка на СДСМ“.

„Секогаш кога сакаат нешто да стават под тепих и да ја дефокусираат јавноста од политичките случувања, тие плетат заговори за „грчко сценарио“ и за банкрот. Иронијата да биде поголема, пред два дена кредитната агенција „Стандард и Пурс“ во својот извештај наведе дека долгот на државата е низок. Ова е само една од низа меѓународни институции како Светска банка, ММФ, кредитната агенција „Фич“ кои наведуваат дека државниот долг е низок“, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

Од партијата додаваат дека издавањето на државни хартии од вредност секаде во светот е редовна постапка за финансирање на буџетот.


Писмо експлодира во канцеларијата на ММФ во Париз


Париз, 16 март, 2017 - 13:10 (META) 

Писмо – бомба денеска експлодира во канцеларијата на Меѓународниот монетарен фонд во Париз, при што едно лице е полесно повредено.

Француските медиуми јавуваат дека не е оштетена зградата на ММФ и дека полицијата веќе е на местото на инцидентот. Засега не се откриваат повеќе детали.

Вонредната состојба во Франција, која беше воведена по серијата напади што во изминатите две години ги изврши Исламска држава, останува на сила. Францускиот претседател Франсоа Оланд ја воведе вонредната состојба по 12-ноемвриските напади во Париз, во 2015 година. По минатогошниот напад во Ница, во кој загинаа 84 лица, францускиот парламент одлучи да ја продолжи вонредната состојба до изборите што треба да се одржат кон крајот на април или на почетокот на мај годинава.


Грција прифати нов пакет мерки од меѓународните кредитори


Атина, 21 февруари, 2017 - 9:44 (META) 

Грција прифати нов пакет мерки кои ќе мора да ги имплементира од јануари 2019 година. Вчерашниот состанок на еврогрупата заврши без конкретен договор меѓу двете страни, но и без катастрофални последици за Грција.

Европските министри за финансии ѝ дадоа дополнително време на Грција за завршување на втората фаза од проценката на завршените реформи, што ќе овозможи да се избегнат нови проблеми за грчката влада и да се постигне договор меѓу Атина и меѓународните кредитори.

Проценката на еврогрупата е дека сè уште се далеку од договор со Грција, но претставниците на тројката ќе се вратат во Атина за да продолжат со разговорите со грчката страна. И двете страни се надеваат дека ова ќе помогне да се надминат разликите во ставовите и во барањата за наскоро да се постигне договор.

Во Грција, позитивниот аспект од вчерашниот состанок се согледува во фактот дека земјата добива дополнително време да постигне договор, како и дека кредиторите конечно настапиле со став дека треба да се стави крај на периодот на строги мерки за штедење и на рецесија и да се спроведат мерки и активности за поттикнување економски развој во државата и за поефикасно справување со високата невработеност.

Негативноста, пак, е тоа што државата ќе мора да усвои и да спроведе нови мерки за две години од сега, услов кој бил поставен од Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) за и тој да ја продолжи финансиската помош за Грција.


Нова вознемиреност во Грција поради барањата на кредиторите за нови мерки


Атина, 11 февруари, 2017 - 11:44 (META) 

Нова тензија владее меѓу грчката влада и европските кредитори поради барањата за нови мерки од 3,6 милијарди евра. Грчките медиуми коментираат дека и покрај малиот напредок во разговорите меѓу грчкиот министер за финансии Евклидис Цакалотос и европските партнери, сè уште постои голем јаз меѓу позициите на двете страни и нема договор на повидок.

Проценките во медиумите се дека кредиторите ја уценуваат Грција со инсистирање да се усвојат нови мерки, нешто на кое силно се опира грчката влада, а премиерот Алексис Ципрас испраќа јасна порака дека државата веќе нема намера да усвои ниту еден нов цент од дополнителни мерки. Ваквата ситуација на нови притисоци врз владата за дополнителни мерки се проценува дека може да ја втурне земјата во нова политичка неизвесност, слично како во јуни 2015 година, кога Ципрас за прв пат дојде на власт.

Кредиторите бараат да се усвојат нови мерки за да може да се финализира втората фаза од проценката на сработеното на грчката влада во однос на договорените мерки и реформи. Меѓународните кредитори се закануваат дека доколку грчката влада не ги усвои новите мерки, нема да може да се заврши проценката и Грција ќе се најде во независна позиција.

Иако претставниците на кредиторите се враќаат во Атина следната недела, сепак проценките во Грција се дека двете страни сè уште се многу далеку од напредок до 20 февруари, кога е рокот за да се заврши втората фаза од проценката.

Извори од грчката влада коментираат дека иако има напредок во разговорите, сепак Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) останува на своите, како што велат, нереални барања поради кои нема услови да се продолжат преговорите.


И покрај пресудата, Лагард ќе остане на чело на ММФ


Вашингтон, 20 декември, 2016 - 15:04 (META) 

Извршниот одбор на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) одлучи денеска дека Кристин Лагард останува на чело на таа финансиска институција, иако вчера беше прогласена за виновна поради невнимание во периодот додека сè уште била министерка за финансии на Франција.

ММФ соопшти дека извршниот одбор ги разгледал сите релевантни фактори, а меѓу другото и „нејзиното извонредно водење на ММФ, но и угледот и довербата во нејзиното искуство“.

„Во тој контекст, извршниот одбор ја потврдува довербата и можноста директорката да продолжи ефикасно да ја извршува должноста“, се наведува во соопштението.

На директорката на ММФ ѝ се судеше поради последиците од спорот што во 2008 година го водеше францускиот бизнисмен Бернард Тапие против банката „Кредит Лион“, во врска со продажбата на компанијата „Адидас“, чиј сопственик беше Тапие од 1989 година.

Тапие во 2007 година продажбата на компанијата ја довери на банката, но потоа ја тужеше бидејќи, како што тврдеше, го оштетила во продажбата.

Кристин Лагард, која во тоа време беше министерка за финансии на Франција, одобри судскиот спор да се реши со арбитража, по што државата на Тапие во 2008 година му исплати отштета од 400 милиони евра.

Лагард е обвинета дека не направила доволно за да се спречи исплатата на Тапие, односно обвинета е за невнимание во користењето јавни средства. Ова обвинение ретко се користи и тоа во случаи кога доказите укажуваат на тоа дека обвинетите несвесно учествувале во активностите за да се изигра државата.


Ципрас бара кредиторите да престанат со притисоците за нови мерки за штедење


Брисел, 16 декември, 2016 - 12:26 (META) 

Јасна порака дека нема простор за уцени или каприци кон Грција испрати грчкиот премиер Алексис Ципрас кон европските кредитори и ММФ од Брисел по завршувањето на самитот на Европската Унија. Грчката оценка е дека самитот генерално поминал позитивно за Грција, но сите погледи сега се свртени на денешната средба на Ципрас во Берлин со германската канцеларка Ангела Меркел.

Ципрас се очекува пред Меркел да го отвори прашањето за европските реакции на неговиот предлог за мерки за олеснување на грчкиот народ, како божиќниот бонус за пензионерите и задржување на понизок ДДВ за островите погодени од кризата. Европските кредитори реагираат против овие мерки на Ципрас и се заканија со одложување на мерките за олеснување на грчкиот долг.

Ципрас на оваа тема говореше и на прес-конференцијата по самитот на ЕУ вчера во Брисел и истакна дека е неприфатливо од моментот кога Грција ги исполнува договорените обврски, европските кредитори повторно да сакаат да ѝ стават сопка и на државата и на народот. Грчкиот премиер, обраќајќи се на ММФ, забележа дека е невозможно барањето на фондот за Грција повторно од 2019 да воведе нови мерки за штедење.