„Лакталис“ повлекува храна за бебиња поради салмонела


Париз, 12 јануари, 2018 - 19:26 (META) 

Француската компанија „Лакталис“ ќе го повлече млекото за бебиња произведено во фабриката во градот Краон, откако десетици бебиња заболеа од бактеријата салмонела. Досега се утврдени 35 вакви случаи во Франција, едно во Шпанија, а има еден сомнителен случај и во Грција, но допрва треба да се утврди дали бебето се разболело од млекото на „Лакталис“ произведено во Краон.

Министерот за финансии на Франција, Бруно ле Мер денеска информираше дека целото количество бебешка храна произведена во оваа фабрика во западна Франција кое е пуштено во продажба ќе биде повлечено.


Додека мечката рика во Беловиште, мече шармира во рибен ресторан во Чегране


Чегране, 11 јули, 2017 - 12:16 (META) 

Дали над тетовското село Беловиште рика мечка што си го бара одземеното мече или, пак, се вртка околу локалитетот Петачко Водиче привлечена од кантите и од вреќите за ѓубре кои се полнат од бројните посетители на овој извор над селото и денеска останува енигма.

Meche 2 restoran Delfin Chegrane jul17 - chitatelkaИстовремено, „Мета“ пронајде едно мече, 40-тина километри подолу, во гостиварско Чегране, кое се чува како „атракција“ во рибен ресторан во селото и се „рекламира“ на нивниот фејсбук-профил.

Во разговор со надлежните од Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство за реонот околу Беловиште, дознавме дека до претпладнево нема информации за „мечешката мистерија“, но уверија дека „се работи на утвдување на деталите“. Според верзија што ја кажуваат жителите во Беловиште, пред неколку денови мечката се симнала до селото со двете мечиња, при што едното влегло во плевна на еден селанец. По ден-два мечето, наводно, било однесено од селото.

Meche 3 restoran Delfin Chegrane jul17 - chitatelkaЧитателка која ја прочитала вчерашната статија на „Мета“ за мечките над шарпланинското село, ни го посочи мечето што е главна атракција во селото Чегране.

Како што може да се види од фотографиите на фејсбук-страницата на рибниот ресторан „Делфин“, таму сосема комотно, покрај пауните и пони-коњите, си живее мало мече.

– Си дојде самото и никако не можевме да го избркаме. Што да му правиме, пријавивме кај ветеринарот Горан во Тетово, па чекаме сега тој да ни каже што понатаму. Тешко ни е да го чуваме, по четири литри млеко на ден пие. Плус му пасираме во блендер јаболки и друго овошје. Има голем апетит. Не ќе може да го држиме многу, ама пак ќе видиме со тие што се надлежни – објаснува вработен во ресторанот.


Министерството за финансии исплатило 13 милиони евра субвенции на земјоделците


Скопје, 18 мај, 2017 - 12:49 (META) 

Министерството за финансии исплатило 463 милиони денари (7.528.455 евра) субвенции за земјоделците за 2015 година и 364 милиони денари (5.918.699 евра), за дел од 2016 година, соопштуваат оттаму.

„Целосно се намирени обврските за субвенции заклучно со 2015 година, односно за фуражни култури, житарици, ориз, градинарство, овошни насади, лозови насади, говеда, несилки, млеко, органзко производство и за рурален развој. Во рамки на исплатената сума се и 364 милиони денари (5.918.699 евра) субвенции за 2016 година за млеко и за оризова арпа“, велат од Министерството.

Оттаму додаваат дека Министерството почнало со исплатата веднаш по објавување на одлуката на Уставен суд во „Службен весник“ со која ги отстранува законските пречки за исплата.

Претседателот на Сојузот на синдикатот на земјоделците во Струмичкиот Регион, Ристо Велков, вели дека утре ќе знаат дали Министерството ги префрлило парите.

Субвенции на земјоделците не им беа исплатени за цела 2016 година и дел за 2014 и за 2015 година, а станува збор за сума од 100 милиони евра.


Се зголемува откупот и продажбата на земјоделски производи


Скопје, 16 февруари, 2017 - 14:05 (META) 

Откупот и продажбата на земјоделски производи во четвртото тримесечје од 2016 година се зголемени за 39,3 проценти во споредба со истиот период од претходната година, објави Државниот завод за статистика.

Кај откупот на земјоделски производи од индивидуалните производители има зголемување за 65,4 проценти, а кај продажбата на земјоделски производи од сопствено производство намалување за 2,9 проценти.

Зголемување на откупот и продажбата на земјоделски производи има кај индустриските, градинарските и фуражните растенија, овошјето, добитокот, живината и јајцата и млечните производи, а намалување кај житата, грозјето, алкохолните пијалаци, млекото и рибата.


Прентовиќ: Земјоделците се незадоволни од договорените 8 денари по килограм пченица


Прилеп, 20 јули, 2016 - 13:13 (META) 

„Земјоделците се соочуваат со ниската откупна цена на пченицата и на млекото, а дополнително во изминатиот период им се случија и големи штети предизвикани од град и од поплава. Иако оваа година има добри услови за производство на пченица, земјоделците се незадоволни од договорените осум денари по килограм, кои не ги покриваат ни производствените трошоци, а не тие да заработат“, изјави претседателката на комисијата за земјоделство на СДСМ, Татјана Прентовиќ, по средбите со земјоделците од Крушево, Кривогаштани и во Прилеп.

Како друг проблем, Прентовиќ истакна дека се јавуваат и лиценцирани и диви откупувачи кои ја откупуваат пченицата од земјоделците за шест-седум денари.

– Во најава е следните денови откупната цена на пченицата да биде и пет денари. Се поставува прашањето дали Владата ќе се погрижи, а тоа очекуваме да го направи, да го сочува лебното жито во Македонија и дали воопшто за лебот во Македонија ќе се загрижи? Во исто време, земјоделците се соочуваат со ниската откупна цена на млекото, која изнесува од 12 до 14 денари кај помалите, па до 16 денари кај покрупните млекопроизводители. Но, и овие земјоделци или сточари имаат проблем со ниската откупна цена бидејќи таа не ги покрива нивните производствени трошоци, кои изнесуваат од 20 до 22 денари за еден литар произведено млеко – изјави Прентовиќ.

Таа го повика Министерство за земјоделство да им излезе во пресрет на земјоделците и да најде начин да помогне во откупот на пченицата, на млекото, па и на другите земјоделски производи.


СДСМ: 600 домаќинства преживуваат со пари колку што чинат едни очила на Груевски


Скопје, 22 јуни, 2016 - 15:12 (META) 

„Дури и Државниот завод за статистика, којшто множи и дели како што ѝ одговара на власта на Никола Груевски, не успеа да го скрие податокот дека една третина од домаќинствата во Македонија го живеат месецот со само 106 евра месечен приход. Тоа значи дека 600 домаќинства во земјава преживуваат цел месец со парите што ги дал Груевски само за неговите очила „мајбах“, со кој беше фотографиран на лежалка во Израел лани“, се вели во соопштението на СДСМ.

Во него се додава дека со 200 денари дневно родителите од околу 60.000 семејства треба да купат млеко за децата, да ги облечат за градинка и за училиште, да ги однесат, да ги пратат на факултет, тие да отидат на работа, да обезбедат појадок, ручек и вечера и да тргнат настрана за струја, вода и за телефон.

– Според Светска банка, 180.000 граѓани во Македонија живеат уште помизерно, со 40 денари на ден. Дури третина од граѓаните во земјава, повеќе од 500.000 луѓе, живеат под прагот на незапаметена сиромаштија. И сето ова за „фамилијата на власт“ 10 години да се богати и да се луксузира на нивни грб, со нивните пари, на милионски парцели, во милионски палати и во „мерцедеси“ од 600.000 евра – се вели во соопштението на опозициската партија.


Рокот за барања за субвенции за млеко е до 30 јуни


Скопје, 15 јуни, 2016 - 12:14 (META) 

Рокот за поднесување барања за директни плаќања за произведено и за предадено овчо, козјо и кравјо млеко во период од јануари до април е до денеска, како и од 25 јуни до 30 јуни, инфромираше Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој.

Висината на поддршката изнесува 3,5 денари по литар, а барањата се поднесуваат електронски во подрачните единици на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство.

До денеска, како и од 25 јуни до 30 јуни, завршува и рокот за поднесување барања за субвенции за несилки внесени во капацитет за производство на јајца во период од јануари до април. Висината на субвенцијата е 100 денари, а барањата се поднесуваат во писарницата на Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој, лично или по пошта.

Од Агенцијата потсетуваат дека рокот за поднесување барање за мерките по површина и грло добиток завршува на 30 јуни.


Политичката криза ја намали цената на свежото млеко


Битола, 12 април, 2016 - 10:36 (META) 

Револт и незадоволство владеат меѓу фармерите во Пелагонија откако најголем дел од млекарниците ја намалиле цената за откуп на свежото млеко.

Намалувањето, во просек, е за два денари по литар, така што сега цената по која се откупува млекото од фармерите е намалена на 14-15 денари за еден литар.

Она што според нив е симптоматично е што млекарниците најчесто ја коригираат цената на млекото за фармерите со помало производство.

– Жртви се помалите кооперанти, ним им ја намалија цената за дури два денари. Кај големите кооперанти, пак, цената останува од 20 до 22 денари за еден литар со ДДВ. Ни испраќаат писма и нè известуваат дека цената ќе ја намалат. Истото се случува и на откупните пунктови, каде на фармерите што дневно предаваат по 100-200 литри, млекото практично им го земаат бадијала – вели Гоце Кантаровски, сточар од Могила.

Фармерите веруваат дека ваквата ситуација е тесно поврзана со политичката криза.

– Ситуацијата е хаотична, големите да царуваат, малите да гладуваат. Народот се плаши, сточарите не знаат како да се однесуваат – вели Кантаровски.

Кире Чагоровски, исто така, сточар од Могила, е револтиран од ниската откупна цена на млекото, особено зашто како изговор за намалувањето откупувачите посочувале банални причини, како тоа дека млекото не е чисто и слично. Убеден е дека ваквата ситуација ќе трае до јуни, ако тогаш се одржат изборите.

– Оваа ситуација ќе остане до јуни, сметам дека е поврзана со предизборието. Инаку, овие цени се неиздржливи. Ако се направи есап колку е цената на струјата и на водата, концентратот, добиточната храна, тешко дека ќе остане фармер во земјава, ситуација ќе биде полоша и од годините по „Сведмилк“ – вели Чагоровски, кој заедно со Кантаровски изгуби илјадници евра за неисплатеното млеко од шведската млекарница.


Македонски млечни производи ќе се извезуваат на рускиот пазар од овој месец


Скопје, 2 февруари, 2016 - 10:37 (META) 

Македонија ќе почне да извезува млечни и месни производи на рускиот пазар од овој месец.

Меморандум помеѓу македонските Министерство за земјоделство, шумарство и водостопанство и Агенцијата за храна и ветеринарство и Федералната служба за ветеринарен и фитосанитарен надзор на Руската Федерација, беше потшишан на 4 јуни 2015 година.

Со него се предвидуваше исполнување на барањата да се реализира извозот, како и создавање на заштитни механизми за злоупотребите со увоз на земјоделски производи во Русија со лажни македонски сертификати.


Три македонски млекарници ќе извезуваат на рускиот пазар


Скопје, 3 септември, 2015 - 12:43 (META) 

Три македонски компании со своите вкупно четири производствени единици, ќе може да извезуваат млеко и млечни производи на целата територија на Евроазиската царинска унија, во која влегуваат Руската Федерација, Белорусија и Казахстан.

Отворањето на вратата за извоз на македонските компании на рускиот пазар се овозможи со одлуката на Руската федерална служба за контрола на квалитет на увоз на земјоделски, месни и млечни производи, да ги впише овие компании во регистарот за извоз.

– Во согласност со резултатите од контролата што на терен ја вршеа мешовити експертски тимови од Руската федерална служба и Агенцијата за храна и ветеринарство на РМ, „Балканска млекара Скопје“, „Бучен Козјак“ и „Здравје Радово“ со производствените единици во Куманово и во Струмица, имаат дозвола за извоз. Делегацијата во текот на јули посети 15 македонски компании од млечната и од месната индустрија, за проверка на македонските производствени капацитети од овие две индустриски гранки. Другите 11 се во процедура на избор и имаат рок од 60 дена за поправање на евидентираните, во согласност со руското законодавство, забелешки и недостатоци, кои како извештај се предадени на Агенцијата за храна и ветеринарство – изјави извршниот директор на Македонско-руската стопанска комора, Дејан Бешлиев.

Отворањето на рускиот пазар ќе овозможи зголемување на бизнис-плановите на компаниите, што истовремено значи осовременување на производството, окрупнување на сточниот фонд, зголемена соработка со сточарите.

Според македонските компании што добија дозвола за извоз, доколку постигнат долгорочни договори со руски компании, ќе работат и на зголемување на сточниот фонд и на количеството млеко. Наскоро, според нив, се очекува и првиот извоз.

Критериуми кои треба да се задоволат за извоз се производите да имаат македонско потекло, гаранција за безбедност и за квалитет.

На рускиот пазар од кај нас може да се извезе тврдата програма на млечната индустрија, земјоделските производи и вино.